Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   11 / 250
(#) HA3GX hozzászólása Szept 1, 2009 /
 
Sziasztok!

A Morse vizsgán speciális karakterek közül kérdeznek valamennyit a szám és betűcsoportokon kívül?
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
FM:
279. válasz: 3,1,4,5,6,7,2
Csak ez az egy ábra AGC-s, a többi FM vevős kérdésben nem szerepel AGC.
---
Távíró: A rendelet 1. melléklet ( Vizsga tárgykörök ) vége:
pont kérdőjel kettőspont mínusz=kötőjel egyenlő per kukac hibajel
(#) Ardwaark hozzászólása Szept 1, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék tanácsot kérni antenna ügyben. Én SWL vagyok (HG5-541)) és kertes házba költöztem. Mit javasolnátok antennának. Merthogy azok a fránya "kettőhuszas" drótok zavarhatnak..... Az egész telek hosszában húzódik...

Keretantenna forgatással? (RH ra?)
"L" antenna a telekhatáron?

Előre is köszönöm!

73 DX de HG5-541

Udvar.GIF
    
(#) gg630504 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
* Régi tankönyvben nincs külön ábra FM vevőről: Bővebben: Link
* Nem ismerek olyan csak FM vevőt, amiben van AGC, de ez semmit nem jelent. Marosban, Titánban, Veszprémben nincs.
* A gyakorlat, valóság egy dolog, a tesztlapon a jó válasz egy másik.
* (( Analóg hangolású műsorvevőben inkább AFC, ASL van ( lásd a mellékelt képet ). ))
(#) pucuka válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Pontosan ez az amiről beszélek, amit Te is látsz. Tesztlapokon szerepel, tankönyvekben szerepel (ami már szinte bűn, a félrevezetés miatt) az FM vevő blokksémájában. DE MIÉRT? mikor nem így van. Elég sok FM rádióval volt dolgom, (FM KF IC - kel is, nem emlékszem, hogy egyben is lett volna AGC, mint a TDA 7000 -ben sincs) egyikben sem volt AGC, mert mint elébb írtam, nincs értelme. A linkelt blokksémák között láttam, hogy az AGC még a keverő fokozatra is ki volt terjesztve, ez már aztán teljes blődség.
Az a baj, hogy általában a többüzemmódú CB - ről veszik a példát, ahol csak a demodulátor tartozik az FM vételhez, a többi áramkör közös.
Az AFC valóban volt a műsorvevőknél, a gyenge stabilitást, és szelektivitást ellensúlyozták vele, különösen a VT gyártmányoknál. Ennek is meg volt a hátulütője, mert egy közeli erősebb adóra úgy átugrott mint a huzat.
(#) Gafly válasza Ardwaark hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Ha nem ragaszkodsz mindenáron a huzalantennához, akkor esetleg "magnetic loop" is elképzelhető (akár addig is ameddig nem készül el a rendes nagy antenna). Sok előnye van, például nem csap bele a villám és zavarokra nem annyira érzékeny. Ha rákeresel a "magnetic loop antenna" és/vagy az "swl" kifejezésekre, nagyon sok találatot kapsz. Én a KR1ST-hez hasonlót ütöttem össze (fél nap alatt meg lehet csinálni) és meg vagyok vele elégedve.
(#) Ardwaark válasza Gafly hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Köszi az ötletet...
Ugyanakkor vajon tudok-e RHn akkora érzékenységet elérni mint egy nagy antennával?

Nem tudom láttad-e egyébként a kérdésem mellékleteként a rajzot? Mármint hogy milyen a szituáció....

Tulajdénképp a villám veszély még csak elmenne mert legfeljebb használaton kivül az antennát leföldelem és lekapcsolom a vevőről... De a házba bejövő kettőhuszas drót sok zavart okozhat?

És mi lenne ha a magnetic loop antennát a padlásra tenném? A forgatást meg a hangolást szervóval távvezérelve lehetne talán megoldani....

Neked mely tartományban dolgozik jól ez a magnetic loop antennád?
(#) Gafly válasza Ardwaark hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Szerintem ugyanazt az érzékenységet ne várd el mint amit egy magas antenna nyújt (rövidhullámú vételnél még anno az volt a tervezési szempont hogy teljesen mindegy, csak jó hosszú legyen és jó magasan ). A "magnetic loop" nekem azért tetszik, mert ugyan tudtam venni ugyanazt azt az állomás egy hangolatlan "long wire" antennával is, de amikor behangoltam a magnetic loop-ot, teljesen eltűnt a zaj. No és persze nem kell hozzá árbóc, stb... Nekem egyébként nem a padláson van és nem is szervó vezérlésű, csak olyan kézi hangolású és forgatású antenna, hagyományos rádióval.
(#) HA3GX hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Sziasztok!

Ma sikeresen levizsgáztam mint Rádióamatőr (ill. egy időben a Morse vizsgám is meglett.) Külön köszönet Gál Gábornak a sok segítségért. További jó fórumozást mindenkinek.
(#) DRoland válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Gratulálok! Mesélj, milyen volt?
(#) HA3GX válasza DRoland hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Kedves Roland!

Megmondom őszintén, nehéz. Nagyon oda kell figyelni a műszakira, de a többség sajnos a Jogszabály ismereteken nem ment át. A feladatsort elhoztam, még a nap folyamán feltöltöm ide HE-re. Töltsétek le, nézzétek át az összes kérdést. Idén szeptemberben a vizsgán 23 jelentkező volt, amiből 20-21 ember jelent meg a vizsgára/pótvizsgára mivel egyben írta mindenki a tesztet. Nem tudok pontos adatokat, de nagyon kevésnek sikerült elsőre. Volt aki harmadszorra jött vissza vizsgázni sikertelenül. Morse vizsgán hibátlanul teljesítettem, a 30-as ütem helyett 80-100-as ütemmel adtam. 1-2 hét és megérkezik a Vizsgabizonyítványom utána igényelek hívójelet is. Mindenkinek sikeres felkészülést kívánok!
(#) pucuka válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
GATULÁLOK!
Ügyes vagy!
(#) HA3GX hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Sziasztok!

Mellékelem a vizsgafeladatsor egy részét. (A műszakin még dolgozok, hogy elfogadható állapotú legyen.)
(#) Norberto válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Milyen fokozatok vannak még az ALAPon kívül?
(#) gg630504 válasza Norberto hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
(#) Norberto válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Értem, köszi, ebből már megtudtam.
(#) Rumcájsz hozzászólása Szept 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Az SG930 (HA7SG Gabi) féle TRX-nek hol jelent meg a kapcsolási rajza? Egy korábbi DDS VFO-s és 9MHz-es létraszűrősre emléxem régebbi RT ÉK-ben.

VY 73 !
(#) H_István válasza Rumcájsz hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
RT ÉK 2005

73! István
(#) HA3GX hozzászólása Szept 14, 2009 /
 
Sziasztok!

Megjött a Rádióamatőr vizsgabizonyítványom. Most már kérhetem az adóengedélyemet és a hozzá tartozó hívójelet is.

biz.JPG
    
(#) gydanee válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Gratulálok hozzá!
(#) kendre256 válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Gratulálok!
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Ne akarj adóengedélyt az APEH-től, maradj a rádióengedélynél az NHH-tól. :gonosz3: Congrat!
(#) HA3GX hozzászólása Szept 15, 2009 /
 
Köszönöm mindenkinek!
(#) deguss válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Gratulálok én is!
(#) deguss hozzászólása Szept 15, 2009 /
 
Mit szóltok ehhez az egyszerűnek tűnő SWR mérőhöz? Egy kézi 5W-os rádióhoz 2m-re antennákat tesztelni jó ugye?
A leírás alapján egyszerűen megépítető, a skála megrajzolása is le van írva, nekem megtetszett, meg szeretném építeni, ha csak le nem beszéltek róla.

73 de HA1PD, deguss
(#) Rumcájsz válasza deguss hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Én valahogy jobban pártolom az iránycsatolós SWR mérőket.
(#) gg630504 válasza deguss hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
(#) H_István válasza deguss hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Építsd meg, jól használható kis teljesítmény esetén.
Több amatőr és gyári készülékben találkoztam ezzel a megoldással. Jómagam is használom egy antennahangolóban.
Nem szükséges a kettős potméter és a két műszer. Egy kapcsolóval szokták váltani a haladó/visszavert jel mérését: Link

73! István
(#) Ardwaark válasza Gafly hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Szia! Lenne egy kérdésem még a magnetic loop al kapcsolatosan. Szerinted a mellékelt rajzon általam kitalált módon tudnám-e az antenna "tól-ig tartományát" átállitani? Azért kérdem ezt,mert látom hogy egyetlen mágnes hurokkal nem lehet a 2-30 MHz.-t teljesen átfogni.

A rajzon felül az "eredeti" mágneshurkot látod, mig lent a két lehetséges általam kitalált módositási ötletet.
Természetesen a tekercsek rövidrezárásával váltanám a "tartományt" (pl. relével....)

THX

73! DX

Ardwaark (HG5-541)

magloop.JPG
    
(#) HA3GX hozzászólása Okt 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Nincs kedvetek egyet QSO-ni? Hátha hallanánk egymást, egy próbát megér. Minden délután ráérek, de felőlem próbálhatunk egyet most is
Következő: »»   11 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem