Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 83
(#) ideggyogyasz hozzászólása Máj 2, 2005 /
 
hi all!

Arra gondoltam, hogy csinálok ilyen éjjszakai jelzőfényes dolgot kék ledből. Arra gondoltam, hogy fogok egy 220Vos dugót, és annak a tokjába beleteszek egy kék ledet...

Mit kell megépítenem hozzá? Nem lehetne vmi olyat, hogy ne kelljen nappal kihúzni? Mert pl lehetne olyat, hogy ha sötétedik akkor magától bekapcsol?

thanksz.
(#) Topi hozzászólása Máj 2, 2005 /
 
Hali.

Na ez persze megoldható egyszerűen... Most már este van. Holnap keresek valami kapcsolást hozzá. Csak nagyon vigyázz, mert sok az a 230V! Nagyon le kell szigetelni, és nagyon jól kell megválasztani az ellenállások teljesítményét, mert kigyulladhat mint a huzat

A bekapcsoláshoz meg tulajdonképpen elég egy tranzisztoros kapcsoló fokozat is.

Holnapra szkennelek be valami ilyesmi rajzot...
(#) damatic válasza Topi hozzászólására (») Máj 3, 2005 /
 
1X csináltam ilyet, bár azt diagnosztikai céllal. Olyan 700 forintos kapcsolós dugvillába fér bele, ha jól emlékszem 5w-os előtét kell hozzá, de nem emlékszem, hány ohmos, no meg a LEDdel párhuzamosan egy dióda visszafelé, de így is akkora hőt nyom, hogy folyamatos üzemre nem alkalmas. Én 3 LED, 3 ellenállás, meg 3 dióda összeállításban készítettem. Bekötése:
L-N, N-F, F-L. Cél: egy pillanatra bedugod, ha a 3 LEDből 2 világít, akkor van fázis, nulla, védőföld. Ha egész más a kórkép, akkor vmi hiányzik, meg kell nézni a bekötést. Ez akkor jó, ha a villanyász egy egész lépcsőház dugaljait akarja ellenőrizni. Megjegyzés: a LED ne legyen 20mA-nál nagyobb áramigényű, mert az első bedugáskor leteszteled a FI relét (leold, mert ha 30mA megjelenik a védőföldön, azt érintésvédelmi hibának/balesetnek érzékeli).
(#) damatic hozzászólása Máj 3, 2005 /
 
Ja, egyébként te inkább vmi kapacitív táp megoldását keresd, tehát ne ellenállásban, hanem kondenzátorban gondolkozz - az nem melegszik.
(#) ideggyogyasz válasza damatic hozzászólására (») Máj 3, 2005 /
 
Nah először is, köszi hogy válaszoltál...

Megkérdeztem elektro tanáromat, és azt mondta, hogy olyan kis méretben a melegedés és a fogyasztás miatt nem jó az ellenállás, de viszont vannak egyszerű kapcsoló üzemű tápok... Azt mondta, hogy ami a telefon töltőkben van az is olyan... Nem tudtok vmi kapcsolást adni?
(#) Att válasza ideggyogyasz hozzászólására (») Máj 3, 2005 /
 
A kapcsolóüzemű tápot ne akard házilag megcsinálni szerintem, főleg ilyen kis méretben. Ha már ebben gondolkodsz, lehet venni 1-2 ezer Ft-ért mobiltelefon-töltőt, ami típustól függően kapcsolóüzemű, vagy trafós. Végülis ez utóbbi is megfelel erre a célra sztem. Olyat válassz, ami szét lehet csavarozni.

Ha mégis a házilagos megoldást preferálod, akkor inkább LED, és egy antiparalell kapcsolt dióda, plusz egy kondenzátor előtétnek ellenállat helyett.
(#) ideggyogyasz válasza Att hozzászólására (») Máj 3, 2005 /
 
Ha akkor maradok a kondis megoldásnál, akkor mekkora kondit szerezzek? A kék led asszem 2.7 volt, 20mA.
(#) Att válasza Att hozzászólására (») Máj 3, 2005 /
 
A be-kikapcsolást fényérzékelővel, és ( a kapacitív előtét miatt) triakkal, miniatűr relével, vagy AP tirisztorokkal tudnám elképzelni...
(#) ideggyogyasz válasza Att hozzászólására (») Máj 3, 2005 1 /
 
Aham... kezdem érteni... De ha ott a fesz a lednél, akkor nem tom pl egy sima BC182-vel kapcsolni?
(#) Att válasza ideggyogyasz hozzászólására (») Máj 3, 2005 /
 
Mivel váltóáram van, nem. A kapacitív előtét csak váltóáramon üzemel. Ezért kell az antiparalell (ellenkapcsolt) dióda is.
(#) Att válasza Att hozzászólására (») Máj 4, 2005 / 4
 
Ja, a kondi értéke olyan 470nf körüli.
Lényeg, hogy jó minőségű, legalább 630V-os legyen. Ha lesz egy kis időm, összeütök vmi tervet a ki-bekapcsolgatásra.
(#) vicsys hozzászólása Máj 5, 2005 /
 
Hali!
Pl.:
[link=http://www.circuitsonline.net/circuits/sch/000077.gif]http://www.circuitsonline.net/circuits/sch/000077.gif[/link]
erre gondoltál?
A szürkület kapcsoló szerintem nem kell...Napközben úgysem zavar a fénye!

VIC
(#) ideggyogyasz válasza Att hozzászólására (») Máj 5, 2005 /
 
Köszi...

Pénteken megyek el boltba... akkor megveszek mindent!
(#) ideggyogyasz válasza Att hozzászólására (») Máj 6, 2005 / 1
 
Köszi Att műxik... Kétszer lecsaptam az ÉV relét, de most már stabilan megy...

vicsys, neked is köszi, de először ezt a megoldás módot Att mondta. De azért köszi neked is.
(#) Rendszer válasza vicsys hozzászólására (») Aug 21, 2005 /
 
A "vicsys"-s kapcsolási rajra egy jólmüködő alapkapcsolás.

Eg-két módositással lehet ezen még csiszolni, PLD:

A 220n-os kondi helyett célszerű 470n, vagy 680n, esetleg 1mikroF-ost alkalmazni.
!!! FIGYELEM A kondiknak feltétlenül váltakozó áramuknak kell lenniük, és legalább 400V-os legyen. A 600V-os JÓ!!!
Az R2 lehet 150ohm, a C1-el párhuzamosan kell kötni egy 1Mohm-os ellemállást (ez a kondit kisüti kikapcsoláskor).

Ha az 1diódás egyenirányitás helyett grécet (diódahidat) alkalmazol, ezt kondival (10-100mikroF) simitod,és ezt ellenállásal+céner diódával szabályozod,
akkor kapsz egy kondis feszzabályozott tápegységet, mejre az élyszkai bekapcsolás már egyszeüen megépithető.

Ezt az elrendezést már jópárszor megépitettem.

A ledek sámát pedig egyszerűen sorbakötéssel lehet megnövelni mint a kondis mint az ellemállásos változatoknál.

Az ELLENÁLLÁSOS változatban !!!ha van megfelelő hűtésed!!! 10Kohm-os is alkalmazható, ennek a teljesitménye nem lehet kissebb 5W-nál. "10W-os ajánlott"

Fontos a LED-eken és egyéb alkatrészeken életveszéjes fesz van jelen, még kikapszolt állapotban is balesetet okorhat!!!

Kész kapcsolás még nincsen beszkennelve.

Üdv mindenkinek
(#) erniefromh válasza (») Aug 26, 2005 / 1
 
Ha valakit még érdekel a LED 230V ról üzemeltetve, írjoa a címemre:
***
A rajzot elküldöm EMAIL-ben.
Egyébként az áram-védőkapcsolóról (FI relé) sok téves információt írtak be, erről is szívesen tájékoztatok.
(#) damatic válasza erniefromh hozzászólására (») Aug 26, 2005 /
 
Miben tévedtem?
(#) siraly válasza ideggyogyasz hozzászólására (») Szept 2, 2005 /
 
hello tegyél rá alkony kapcsolot
(#) duke válasza siraly hozzászólására (») Okt 23, 2005 /
 
Valaki eltudna magyarazni,hogy ez hogy mukodik,miert mukodik ? Az oke hogy a kondezator vezeti a valto aramot aramot,de ebben az esetben az ugy mond felesleges feszultseg nem a kondenzatoron diszipalodik el ?
(#) _JANI_ válasza duke hozzászólására (») Okt 27, 2005 /
 
Sziasztok. A kondis LED-tápegységnek pont az a lényege, hogy nincsen rajta hőveszteség.

A kondenzáror a váltakozó áramú áramkörben mint energiatároló elem szerepel.
Ezt úgy kell elképzelni, hogy a váltakozó áram egyik hulláma valamilyen polaritásra feltölti a kondenzátort. Ez a feltöltődés addig folytatódik amig a szinusz hulláma elneméri a csúcsfeszültvéget, és ezután a kondit a csökkenő feszültség elkezdi kisutni. A kondi kisütése a színusz hullám nullaátmenetéig tart. És ugyanez a folyamat játszódik le az ellenkező polaritású hulámmal is.

A töltés és kisütés fojamán áram folyik az áramkörben, és ez az áram használható fel.
Csak a töltő és kisütő árakokat kell diódával szétválasztani, és felhasználni.
Az eggyik dióda a kondi feltöltéséről gondoskodik, mig a másik dióda táplálja a kivánt eszközt.
Idézet:
„Hátránya ennek az elrendezésnek az, hogy csak az eggyik szinuszhullám végez munkát.”


A graetz (ejtsd: gréc) -es kapcsolásnál a kondinak ugyanaz a szerepe, "töltödik és kisül". Csak a graetz-es diódakapcsolás mind a két színuszhullámot munkára tudja fogni. Igy viszonylag simább egyenáramot foguk kapni.

Mivan akkor amikor kevesebb energiát használok el mina amit a kondi biztositani tudna???

Ilyen esetben a konbenzátoron energia halmozodik fel. Tehát nemtud kisülni és feltöltődni egy feszültég szit alá illetve fölé.

Azt, hogy ez a fesz pontosan mekkora az kondenzátor kapacitása, a felhasznált teljesítmény, és az alkalmazott ferkvencia értékei határozzák meg.

Kondiértékek és a róluk levehető áram tapasztalati értékei:
220nFarad:5-7mA (0.005-0.007A)
470nFarad:12mA
680nFarad:17mA
1MikroFarad:22mA
Áramértékek csak iránymutatók, Értékeiket az aklalmazott áramkorlátozó ellenállás értéke is befolyásolja.

Figyusz!!! A kondiban feszültség található még kikapcsolt állapotban-is.
Idézet:
„A kondit kisütő párhuzamosan kapcsot 1MegaOhm-os ellenállás alkalmazása kötelező!!!”


Hát röviden ennyi...
Üdv: _jani_
(#) duke válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 31, 2005 /
 
Koszi elolvastam es elgondolkodtam rajta,most mar aszem ertem.Kozben meg is epitettem ezt.http://www.aaroncake.net/circuits/supply5.htm
Arra jutottam,hogy a rendszerbe 1 masodperc alatt a kondenzator altal tarolhato energia 200 szorosa juthat be.A tobbit a kondenzator kizarja,igy nincs is mit eldisszipalni.Tehat ha jol gondolom akkor 1 µF-os kondi eseten masodpercenkent egy 311 voltra feltotott 200 µF-os kondenzatornak megfelelo energia jut be.
Viszont a nagy feszultseg az marad,es csak a zener dioda terhelese nem engedi hogy a feszultseg 311 voltra emelkedjen.(legalabb is az altalam epitett verzional) A masik kettonel viszont nem ertem a leddel parhuzamosan kapcsolt dioda hogy korlatozza a feszultseget,illetve ha korlatozza is akkor viszont 0.6 volt korulire kene, akkor meg nem vilagit a led.
(#) _JANI_ válasza duke hozzászólására (») Nov 6, 2005 /
 
Ez a [link=http://www.aaroncake.net/circuits/supply5.htm]http://www.aaroncake.net/circuits/supply5.htm[/link] kapcsolás semrossz, bár C1-el sorba és a graetz után javasolt bekötni 1-1 Db 680ohm* -os elenállást! (* értéke változtatható, de 200ohm-nál kisseb nem célszrű)

Annál a kapcsolásnál ahol 2db dióda pár ellenállás a kondi és a LED található, ott a LED képezi a feszültség korlátozást, (szabályozást) persze a soros ellenállásával eggyütt. Ez a kapcsolás a félhullámú egyenirányitás...

Persze a kondenzátorokról több oldalt-is lehetne irni, és van még egy pár képlet is a pontos számitásokhoz. Ha érdekel utánuk nézhetek...
Sziasztok: _jani_
(#) duke válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 9, 2005 /
 
Ket ellenalasra miert volna szukseg ?
Gondolom persze,aramkorlatozasra,de hat itt ugyse lep fol tul nagy aram.Probabol rovidre zartam a kimenetett,max 28 mA aram jon ki.

"Annál a kapcsolásnál ahol 2db dióda pár ellenállás a kondi és a LED található, ott a LED képezi a feszültség korlátozást, (szabályozást) persze a soros ellenállásával eggyütt."
Igen,es a vele parhuzamosan kapcsolt 1n4007-es dioda pedig a ledet vedi a forditott feszultsegtol.Jol gondolom ?,mert hogy a ledek forditva kb 5-10 V-ot tudnak elviselni.

"Persze a kondenzátorokról több oldalt-is lehetne irni, és van még egy pár képlet is a pontos számitásokhoz. Ha érdekel utánuk nézhetek..."
Erdekelne ha nem tul nagy faradsag megnezhetned.
(#) _JANI_ válasza duke hozzászólására (») Nov 9, 2005 /
 
Helló DUKE.

Idézet:
„Igen,es a vele parhuzamosan kapcsolt 1n4007-es dioda pedig a ledet vedi a forditott feszultsegtol.Jol gondolom ?,mert hogy a ledek forditva kb 5-10 V-ot tudnak elviselni.”


IGEN. Jól gondolod.

Gondolj bele, ha egy kondenzátorral csak egy diódát kötsz sorba (legyen az LED vagy csak egy SI=Szilicium dióda), akkor milessz?



Ennél bekötésnél csak töltöd-töltöd-töltöd a kondit. Ilyenkor a feszültség a vonali feszültség csúcsértékére töltődik fel.
(Vonali veszültség az a 230Volt amit az othon haszálunk.)
Ez egy statikus egyenfeszültség, ezzel még nemsokat tudsz kezdeni...

Hogy mekkora lessz ez a feszáltség?

A csúcsfeszültség értékét megkapod ha az GÖK2-őt megszorzod az effekfiv feszültséggel:
  1. Ucsúcs=GYÖK2*Ueff (1.414 * Ueff) -> 1.414*230Volt = 325.22Volt <-

Tehát a kondenzátor 325.22Volt - a Dióda nyitófeszültsége (0.5Volt) = 324.72Volt lessz.

Az effektív feszültség képlete:
  1. Ueff=Ucsúcs/GYÖK2 (Ucsúcs / 1.414) -> 325.22Volt / 1.414 = 230Volt <-


És a csúcsáram képlete:
  1. Icsúcs=GYÖK2*Ieff (1.414*Ieff) -> 1.414 * 28mAmper = 39.592mAmper <-


Nameg a effektív áram értéke:
  1. Ieff=Icsúcs/GYÖK2 (Icsúcs / 1.414) -> 39.592mAmper / 1.414 = 28mAmper <-


[A váltakozóáramú eszközökön mért feszültség és áramerősségadatok EFFEKTÍV értékeket jelentenek!]

Vissatérve a LED-témára. A LED-re katalógus adatok vonatkoznak, melyek a következőkből álnak:
Nyitóirányú feszültség: jellemzően 2.2Volt körül.
Záróirányú feszültség: alkatrészfüggö.
Nyitóirányú tartós áram (ettől még a félvezető nem károsodik) : általában 15-20 miliAmper:no:.
Nyitóirányú ismétlődő csúcsáram : alkatrészfüggő. (ijenkor a kristálynak időt kell hagyni a lehükésre, különben tönkremegy!)
Nyitóirányú NEM ismétlődő csúcsáram : szintén alkatrészfüggő (a kristálynak időt kell hagyni a lehükésre, különben tönkremegy!)

Szerintem egyenlőre ennyi eléglessz.
Üdv: _jani_
(#) Laci4 hozzászólása Nov 30, 2005 /
 
Olyan kérdésem lenne, hogy hogyan lehetne megoldani LED tápellátását 220(230) voltról?! Nem trafóval!
Mert arról lenne szó, hogy csináltam egy elosztó dobozt, 6 külön kapcsolható konektorral, és szeretném visszajelezni a bekapcsolt állapotot.
Elösször glim lámpicsekre gondoltam, de bevallom, amikor kiderűlt, hogy darabja 360 forint, úgy döntöttem annyiért nem kell..
És eszembe jutott, h valahol mintha láttam volna ilyen Led megoldást. (kondival, vagy előtét ellenállattal. már nem tom) előtét ellenállatot ugyanúgy kellene számólni mint sima DC feszen?
Előre is köszi mindenkinek..
(#) Norberto válasza Laci4 hozzászólására (») Nov 30, 2005 /
 
Hali!

Erre nincs jobb megoldás, minthogy átolvasod ezt a topikot töviről-hegyire és akkor legalább valami fogalamd is lesz arról, amit majd megépítesz:

Itt egy mára már elavult link szerepelt.
(#) Laci4 válasza Norberto hozzászólására (») Nov 30, 2005 /
 
Ohh.. köszönöm.. Pedig átnéztem a topikokat, valahogy elkerűlte a figyelmemet.. átolvasom.. köszi!
(#) hzsolt77 válasza Laci4 hozzászólására (») Dec 2, 2005 /
 
hello!

én egy elosztóba építettem ilyet valami
kondenzátoros megoldással még lehet
megvan a rajza,egy extra vörös led üzemel 220 ról,utánnanézek ha még aktuális neked
(#) Laci4 válasza hzsolt77 hozzászólására (») Dec 3, 2005 /
 
Háát ha megnézed esetleg, bármikor jól jöhet. mondjuk egyenlőre átvariáltam az elgondolásom.. mert van itthol 3glim, azt beraktam, és a maradék három egyenlőre jelzés nélkül marad.
(#) szabi83 válasza Laci4 hozzászólására (») Dec 3, 2005 /
 
tegnap vhol láttam 150 - 200 ft ért 230 as ledet..
Következő: »»   1 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem