Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ARM - Miértek hogyanok
 
Témaindító: gtk, idő: Jún 26, 2007
Lapozás: OK   3 / 175
(#) ciw válasza kRoy hozzászólására (») Aug 19, 2008 /
 
Értem.
A SAM-BA recommendation ban van leírva, hogy az 1k5 ellenállást a USBDP -re kell tenni és egy fettel kapcsolják, úgy, hogy a bootloader a PA16-os lábon ad ki neki egy jelet.
Ami zavar az az, hogy az olimexes paneleken az usb D+ és D- jeleire is ráteszik a fetes felhúzást a USBDM-et a PA16 az usbDM-et a PA8-as lábon vezérlik, de a pdf-ben nincs erre való utalás.

De akkor úgy csinálom, ahogy a pdf mondja, abból nem lehet baj.

A DMA-val kapcsolatban rosszul tettem fel a kérdést.

Szóval a Winarm libraryk azok lekezelik a dma-t vagy nem.
Mondjuk ha egy perifériától adatot kérek akkor azt már a DMA-n keresztül kapom, vagy azt nekem kell megírni?

Egyépként baromi jó ez az eclipse valószínüleg a pic projektjeimet is ezen fordítom mostmár, mert az mplab szerkesztője egy nagy :gunyos1: .
(#) kRoy válasza ciw hozzászólására (») Aug 19, 2008 /
 
Tényleg furi az olimexes megoldás...

Atmel-ék abból indultak ki, hogy a felhasználók a céláramköreikben nem biztos hogy használnák az USB-t a program letöltésén kívül. Viszont ha az USB periféria normál üzemben le van tiltva és a 1.5K-s felhúzóellenállás fixen be van kötve akkor ez megnöveli a kontroller áramfelvételét. Ezért szerelték bele a bootloaderbe azt a funkciót hogy a PA16-os lábon keresztül kapcsolgatni tudja a felhúzást. Így letöltésnél el tudja látni a szerepét, ha meg nem kell akkor nem zavar senkit sem. Ha nem akarod bonyolítani akkor bekötheted fixen is, ha számít az áramfelvétel (mert pl. aksiról akarod járatni) akkor célszerű követni az ajánlást.
Nem tudom hogy melyik SAM-BA ajánlást nézted, de ez itt sok egyéb más, ellenőrizendő pontot is tartalmaz, ami segíthet az áramköröd tervezésénél.

A DMA-val az a baj, hogy nem feltétlenül azonos minden ARM kontrollernél, így kicsi az esélye annak hogy egy általános, mindent vivő DMA lib-et találj a WinARM-ben. Ha egy perifériától adatot kérsz akkor egészen biztosan nem kavar bele a WinARM a tudtodon kívül DMA-val. Egy-két bájthoz nem is érdemes DMA-t használni.
(#) davidov válasza ciw hozzászólására (») Aug 19, 2008 / 1
 
Nem tudom, hogy a WinARM-ben DMA-s library van-e vagy nem, mert nem használom, viszont rá tudsz jönni, mert a DMA-s rész nagyon egyszerű.

Atmel SAM7-esnél a következő képpen működik a DMA. Miután a periféria inicializálva van, akkor a megfelelő memória címet (pointert) és az onnan kiolvasandó vagy oda beírandó adategység (8bites, vagy 16bites is lehet akár) számát kell megadni. Ha ez a számláló nullához ért (minden adatot elküldött/fogadott) akkor 'kiürül' a DMA. Ezek a regiszterek pedig: TPR/RPR (Transmit/Receive Pointer Register) és TCR/RPR (Transmit/Receive Counter Register).

Van arra is megoldás, hogy a DMA ne 'ürüljön ki'. Ez pedig az, hogy meg lehet adni egy következő memória címet, és az oda írni/onnan küldeni kívánt adatok számát a TNPR/RNPR illetve a TNCR/RNPR regiszterekbe. (Az N Nextet jelent..) Ez azért jó, mert ha a TCR/RCR regiszter eléri a nullát, akkor a memória cím, és az adatok száma a TNPR/RNPR és a TNCR/RNCR regiszterekből automatikusan átmásolódik a TPR/RPR és a TCR/RCR regiszterekbe, így a TNPR/RNPR illetve a TNCR/RNCR regisztereket fel lehet ismét tölteni, így sosem fogy el a küldeni kívánt adat, ami fontos lehet mondjuk DAC-nál.

Szóval ha a WinARMos library használ ilyen regisztereket, akkor DMA-s.

Remélem azért kb érthető volt....
(#) djszapi hozzászólása Szept 22, 2008 /
 
- A Keil rövid bemutatása, illetve miért olvasztotta magába az ARM a Keil-t?

- Hogyan kezdjünk hozzá fejlesztésekhez ARM alapú mikrokontrollereken, és
hogyan lépjünk tovább?

- Áttekintés a mai legnépszerűbb ARM mikrokontroller magokról.

- Annak bemutatása, hogy hogyan lehet hibát keresni, ellenőrizni,
optimalizálni az alkalmazásaikat szimulátor, és hardver segítségével.

- Hogyan lehet USB-t, hálózati alkalmazásokat, CAN és Flash támogatást
implementálni az alkalmazásba az ARM Real Time Library segítségével?

- Hogyan kezdhetünk hozzá alkalmazásfejlesztésekhez az RTX RTOS
segítségével?

A szeminárium témája:

A szemináriumot elsősorban olyan érdeklődőknek ajánljuk figyelmébe, akik
jelen pillanatban nem használnak ARM fordítót, de tervezik használni, és
érdeklődnek az ARM architektúra, valamint a Keil ARM Microcontroller
Development Kit termékünk iránt. Azok számára is hasznos lehet a
szeminárium, akik jelenleg valamilyen 8 bites, vagy 16 bites
mikrokontrollert használnak, és keresnek valami jobb, erősebb architektúrát
ennél. USB, Ehternet, CAN, RTOS és Flash memóriával foglalkozók is
érdekesnek találhatják a szemináriumot.
Időpont:

2008. október 1. 9:00 - 13:00


Helyszín:

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

1117. Bp., Magyar tudósok körútja 2. IB019 terem


Előadó:

Klaus Koschinsky, senior field application engineer
(#) gozi válasza djszapi hozzászólására (») Szept 22, 2008 /
 
Kell regisztrálni, vagy hasonló? Van-e kapcsolattartó? Néhány kollégámat érdekelné.
(#) davidov válasza djszapi hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Baromi jó, hogy szinte minden órám abban az épületben van, és még nem is hallottam erről az előadásról....
Köszi, hogy szóltál!
(#) Xenen Mo válasza djszapi hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Az elöadás angolul lesz?
(#) djszapi válasza djszapi hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 

A szemináriumon a részvétel ingyenes.

Várjuk szíves jelentkezését, és találkozunk a szemináriumon.

Üdvözlettel: Keil képviselet:
HT-Eurep Electronic Kft.
H-1133 Budapest
Kárpát u. 48.
Tel/Fax.: 339-5219
Tel/Fax.: 339-5198


Ez lemaradt!

En felhivtam Oket! Szerintem aki akar menni azert szoljon rajuk, hogy tudjak hogy korulbelul hany emberrel szamolahtnak!
(#) djszapi válasza Xenen Mo hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
igen angolul lesz!

(#) pici hozzászólása Szept 25, 2008 /
 
Sziasztok

Én is csatlakoznék az ARM megismerők táborába.

Nemrég szereztem pár ARM procit, pár adat:
TMS980 (duálprocis!)
2 x ARM7TDMI
60 MHz
2M Flash PGM
128k data Flash
2x32k SRAM
100 TQFP

Egyik nap nem volt kedvem dolgozni nekiálltam és megterveztem a demopanelt, kinyomtattam, vasaltam, marattam, forrasztottam és készen is volt 1 nap alatt.
Nem egyszerű vasalós módszerrel TQFP100-as (0,5) panelt gyártani, aztán meg be is forrasztani
De a lényeg, hogy megy a proci, szépen villognak a portokra pakolt ledek (eredeti progi kommunikál)
Most gyártom az LPT-s JTAG csatit.
Letöltöttem hozzá pár neten talált fejlesztőprogit.
Sajnos egyik se megy rendessen, de még küzdök.
IAR ARM az egyik szimpatikus fejlesztőkörnyezet, és serial is van hozzá (csak így engedi felinstallálni magát) de ennek ellenére fordításkor "Fatal Error[Cp001]: Copy protection check, No valid license found for this product [20]"-at kapok
Van akinek sikerült ezt rendessen felinstallálnia?
Esetleg foglalkozott már valaki TMS980-al?
(#) kRoy válasza pici hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Őszintén szólva én még adatlapot sem találtam ehhez a kontrollerhez. A partnumber alapján a Texas Instruments gyártja vagy gyártotta, de a képen valami más logo látszik (a 2D-s barcode fölött), a TI oldalán pedig semmi info.
Szép lett a panel egyébként.
(#) pici válasza kRoy hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Van hozzá adatlap, csatoltam strukturáját.
THX
(#) ciw válasza pici hozzászólására (») Szept 26, 2008 /
 
Hi !

Szerintem a serial lejárt. Amikor a gyártótól letöltöd a demo progit, akkor ők regisztráció után küldenek egy serialt emailban.
Ez a kapott serial 30 napig érvényes (ha jól emléxem).

(#) kRoy válasza pici hozzászólására (») Szept 26, 2008 /
 
Pici,

Hacsak nem írtál alá valami NDA-t, igazán megoszthatnád a teljes adatlapot velünk, engem pl. érdekelnének a részletek...
(#) pici hozzászólása Okt 1, 2008 /
 
kRoy adatlap elküldve

Tegnap megcsináltam a demopanelemhez a JTAG-et (LPT-s wiggler).
Elsőre nem működött, a tipikus 43-as hiba. 15-8 láb összekötése után már ment is a JTAGScanChainAnalyzer
H-JTAG is megtalálja.
A proci ID: 3100E02F ami az ARM7TDMI prociké.
Ki is próbáltam az OCD commandert.
Megtalálja a procit és szépen debugolja is. Reset / step / go /regs ... Utasításról utasításra...
Kérdéseim:
- Hogy/mivel lehetne kiolvasni a proci tartalmát?
- Mivel ez duálprocis, elvileg a TMS1 az első a TMS2 pedig a második proci elérése lenne, nekem csak a TMS1-el működik, hogy lehet debugolni a 2. procit?
- Van erre is Linux?
- H-JTAG Flasherben milyen procinak állítsam be, mert ennek a kódnak nincs megfelelő?
(#) kRoy válasza pici hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Szia, az adatlapot (köszi mégegyszer) végigbogarászva én úgy látom, hogy nem a nagyobb teljesítmény, hanem a failover/recovery vezette a tervezőket akkor, amikor beletömték a másodlagos magot. Magyarán a másodlagos mag ugyanazon műveleteket hajtja végre, ugyanazon adatokon, csupán nem hajt végre írási műveleteket. Külön áramkörök gondoskodnak arról, hogy az két mag eredményét összehasonlítsák és adott esetben jelezzék a hibát (Compare 1/2, Bypass 1/2 ill Error Flag Register)

Linux nem nagyon fog ráférni (MMU hiánya miatt egyébként is max a ucLinux jöhetne szóba), egyszerűen túl kevés a RAM. Viszont FreeRTOS-szel nagyon pöpec kis robotot építhetsz, a 2mega Flash-be elég sokminden belefér...
(#) djszapi hozzászólása Okt 1, 2008 /
 
Jo volt ez az eloadas, csak nem ertem minek mutatta be olyan hosszan az eloado a debuggolas/szimulalas stb. folyamatot, szerintem nem azok jottek ide akik soha eletukben nem kezeltek egy IDE-t sem!

De azert jovolt! Koszonjuk!
(#) pici válasza kRoy hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Elszomorodtam.
Akkor ez gyakorlatilag 1 proci, csak bazi biztonságos? ) (NASA jut eszembe)
A 2x32K SRAM is csak 32k, ha esetleg eltér, akkor visít?
És mire jó akkor a TMS1 TMS2 (TMS3)?

Az előadás nem volt rossz. Bár miután megnéztem a Cortex M3-asok adatlapját nem tűnt annyira csúcsprocinak... Akkor lett volna értelme ennek a debuggolás/szimulálás/IDE dolognak, ha mindenki elött lett volna egy egy demópanel
(#) djszapi válasza pici hozzászólására (») Okt 9, 2008 /
 
Meg az RTX Real Time Op. Rsz. sem a legmenobb manapsag, en mondtam is a csavonak az eloadas utan )

QNX rulez!!

Azonban biztos nem fogok ilyen koltseges fejlesztokornyezetet vasarolni (KEIL), mikor ha rarakok az ARM-ra egy embedded linuxot, vagy Eclipsevel fejlesztem akkor ingyenes.

900dollar jol jon masra is am )

Dehat nyilvan egy ingyenes fejlesztokornyezet bemutatasaert nem kinlodnak ennyit egy szervezessel!
(#) djszapi válasza djszapi hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
nektek elkuldtek mar az eloadas bemutato powerpointos cuccat?
(#) killes hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Ugy nez ki eladnam ARM keszletem amit nemreg szereztem, de nincs ra idom hogy foglalkozzak vele, hatha jobb gazdat talalna.

http://www.hobbielektronika.hu/apro/hirdetes_11945.html
(#) zsimon hozzászólása Dec 28, 2009 /
 
Hello!

Bocsi hogy ekezet nelkul irok, de nagyon nagyon vadkeleten vagyok, es ez egy nemet PC.
Most kezdenek el ARM-el foglalkozni, 10 ev PIC18/PIC24 gyakorlat utan. Merthogy egy 800x480as TFT-t kell meghajtani 24 biten es a bemenete ECAN busz lenne.

Kezdeskeppen eEZT vennem meg. Ugy olvastam minden benne van.

Microchip vilag utan meglepve tapasztaltam hogy itt sokfele JTAG van. Nekem USBs kell debug-al, mivel laptoppal hasznalnam. A fenti linken szereplo figuranak a kinalataban van EZ

Ahogy olvasom ez megteszi hozza: a kerdes, akarmilyen modon tudom e Eclipse-hez hasznalni, vagy meg kell szereznem mindenkeppen Keil uVISION-t?

Mivel egyebkent vastagon Protel DXP-t hasznalok, van e valakinek valami tapasztalata Embedded Project-ben a fenti programmal? ARM-et hozott e mar valaki vele mukodesbe? Egyenlore meg nem sikerult megragnom, hogy a Nanoboard-on kivul mifele 3rd Party JTAG-okat kepes kezelni.
Megvan valakinek teljesben IAR, es/vagy uVISION?
(#) kRoy válasza zsimon hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Szia!

A 800x480x24 az sajnos sok lesz az LPC2478-nak. Az NXP oldaláról le tudsz tölteni egy XLS fájlt, ami segít a busz terhelés kiszámításában.
(#) pici válasza zsimon hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Szia
Hasonló okokból tértem én is át kisebb microcontrollerekről.
NXP szerintem is kicsi lesz hozzá, és minden 70Mhz alatti ARM
Meghajtja az LCD-t, de lasabb lesz mint a szükséges frissítés és alig marad idő másra.
De vannak pl az ATMEL-enk a 32 bites controllerei, pl a AT32AP700 ami már 150Mhz-n ketyeg és alapból kezeli az LCD-ket (2048x2048 pixeles LCD-t kezel, meg AC97-et, ethernetet, kamerát....)
És fut rajta a linux
(#) kbalazs hozzászólása Jan 6, 2010 /
 
Sziasztok!

Nemrég kezembe került egy SAM9-L9260as Olimexes panel, melyen linux fut. Első beüzemelésnél a kernel nem töltödött be, megállt a :

ROMBoot
>

Gondoltam újra irom a panelon lévő DataFlasht és NAND Flasht, visszaállitom az alap beállitásokra. A panelhoz adott CD-ről instaláltam az AT91 ISP programot és lefutattam az at91sam9260_demo_linux_dataflash.bat-ot de hibát irt ki:

  1. -I- Waiting ...
  2. connection : \usb\ARM0
  3. board : AT91SAM9260-EK
  4. target(handle) : 17516640
  5. read chip ID : 0x00000010 at addr: 0xFFFFEE40
  6. read chip ID : 0x019803A1 at addr: 0xFFFFF240
  7. -I- Found processor : AT91SAM9260 (0x019803A0)
  8. -I- Loading applet isp-extram-at91sam9260.bin at address 0x200000
  9. -I- Memory Size : 0x4000000 bytes
  10. -I- Buffer address : 0x2007C4
  11. -I- Buffer size: 0x0 bytes
  12. -I- Applet initialization done
  13. -I- External RAM initialized
  14. script file : at91sam9260_demo_linux_dataflash.tcl
  15. -I- === Initialize the DataFlash access ===
  16. -I- DATAFLASH::Init 1 (trace level : 3)
  17. -I- Loading applet isp-dataflash-at91sam9260.bin at address 0x20000000
  18. -E- Script File at91sam9260_demo_linux_dataflash.tcl returned error : Error Initializing DataFlash Applet (Can't detect known device) - Error Initializing DataFlash Applet (Can't detect known device)
  19.     while executing
  20. "error "Error Initializing DataFlash Applet ($dummy_err)""
  21.     (procedure "DATAFLASH::Init" line 13)
  22.     invoked from within
  23. "DATAFLASH::Init 1 "
  24.     ("AT91C_SPI0_CS1" arm line 1)
  25.     invoked from within
  26. "switch $Dataflash_CS {
  27.            "AT91C_SPI0_CS0"   { DATAFLASH::Init 0 }
  28.            "AT91C_SPI0_CS1"   { DATAFLASH::Init 1 }
  29.            default  ..."
  30.     (procedure "DATAFLASH::SelectDataflash" line 3)
  31.     invoked from within
  32. "DATAFLASH::SelectDataflash AT91C_SPI0_CS1"
  33.     (file "at91sam9260_demo_linux_dataflash.tcl" line 86)
  34.     invoked from within
  35. "source $scriptFile"


A kérdésem az lenne, találkozott e már valaki ilyen problémával, és ha igen hogyan lehetne kiküszöbölni ezt a "Can't detect known device" hibát?

Balázs.
(#) zsimon válasza pici hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Az LPC-t azért preferálnám, mert 208 lába még TQFP-ben van, tehát forrasztható.
Esetleg használjam EZT az ARM9-et? Kicsit gyorsabbnak írja...

S.
(#) pici válasza zsimon hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Igen, BGA necces, de van TQFP változata is a sorozatnak, ha jól emléxem az AT32AP701
Kevesebbet tud, mert nincs annyi lába, mint BGA-nak, de gyors és kezel LCD-t

Belinkelt Samsung procis board érdekes lehet, ebben a kategoriában még gyors is a 400MHz-el.
De ha azt nézed, hogy 12,5 a cucc + 4,5 a posta =17e és még nincs LCD-d
Én adok neked olyan cuccot, ami 18e és van benne 400Mhz-s proci, 320x240 LCD + touchscreen MP3/MP4 lejátszó és ezen fut a WIN CE 5. (+akksi, hangszóró, SDcardfoglalat)
Hmm?
(#) zsimon válasza pici hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Van kijelzőm már:800x480

800x480 + Touch

A kocsimba lesz komplett elektronika csere, szóval most a zseton része nem izgat. Ez az egész egy demó munka a civil életemre majd. ECAN buszos cucc lesz a gépbe, csak PIC24HJ256GP610 kevés volt LCD-hez és akkor úgy gondoltam hogy egy Erős ARM7-9 a kijelzőbe, ez lenne egyébként a kocsiban a karmester is egyben, LPC meg menne mindenhová máshová, elég kicsi, kevés láb, egy ajtóba nem kell SDRAM, stb, de van benne Dual CAN, és kicsi a lábszám, forrasztható, esetleg ha kevés akkor adok neki SPI-s Port bővítőt.

Mivel még nem néztem utánna a Samsung S3C2440 ARM9-nek hogy abban mi van, egyenlőre az NXP LPC2478 a befutó. Megszereztem közben Keil uVision 4-et, most ismerkedem, majd még kiderül melyik lesz. A saját szűk keresztmetszetem a C, mivel még 32 bites PIC-et is asm-ben programoztam. Ha másra nem, arra nagyon jó volt hogy egy ECAN szisztémát kidolgoztam a kocsi számára, ezt próbálom majd átültetni ARM-re, keretekkel, stb stb.

Egyébként szép és jó a 320x240, de nekem a kocsiba az óracsoportot és a középkonzolt kiváltani mindenképpen 7" kell, 800x480. És 60$-ért a fenti kijelző touch nélkül (nem nyúlkálunk a kormányon keresztül) ajándék.
(#) kRoy válasza zsimon hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Szia, a 2478 buszát egy 800x480-as LCD folyamatos frissítése több mint 100%-ban leterhelné. Lehet ügyeskedni azzal, hogy SDRAM helyett SRAM-ot használsz videomemóriának de úgy sem lesz sokkal jobb a helyzet. A megjelenítendő kép villogni fog.

"Főnöknek" használhatnál pl. beagleboard-ot, vagy gumstix-et. Mindkettőben ARM Cortex-A8 dolgozik, amivel nem csak a műszerfalad és a középkonzolod hajthatod meg, de ezzel párhuzamosan a fejtámlákba épített LCD monitorokra filmet is kitehetsz. És ha már Cortex, akkor a perifériákhoz inkább az LPC1700 sorozat valamelyik tagját ajánlom. Ezek az ARM Cortex-M3 magra épülnek. Azzal, hogy azonos család különbözű tagjait használod egyszerűsödni fog a kódod karbantartása.

E családdal való ismerkedésre az NXP csinált egy LPCexpresso nevű terméket, aminek az érdekessége, hogy JTAG debuggerként használható bármilyen Cortex-alapú eszközhöz.
(#) pici válasza zsimon hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Szia
Igen szép ez a kijelző, Ilyen kijelzőkkel (+touch) forgalmazunk autós fejegységeket.
Van benne DVD/TV/MP3/MP4/Rádió/GPS/iPOD/keréknyomás jelző/tolatóradar:kamera...
WinCE megy rajta ...

320x240 nél van nagyobb is a 480x272... 4,3" vagy 5", ezekben van már 500Mhz-proci. Lekezel mindent.
Van külsőleg használható RX/TX port.

De ha sajátmegoldáson gondolkodsz, akkor a kijelzőt meghajthatod Xilinx FPGA-val. Gyors mint állat és erre a célra tökéletes. Elég egy TQFP144-es is erre a célra ami a képet kezeli + a PIC
Vannak ilyen kész megoldások is (VHDL progik, 800x600 VGA...)
Következő: »»   3 / 175
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem