Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   898 / 3940
(#) icserny válasza kovacsj hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Idézet:
„De nekem AVR-hez van programozóm és tesztpanelem.”
Hát akkor azt tanuld! A PIC példát csak a megközelítés szemléltetésére mutattam.
Idézet:
„Van olyan amit AVR-rel nem lehet megcsinálni és PIC-kel igen?”
Minden PIC-nél és AVR-nél van (vagy a jövő hónapban kijön...) egy még nagyobb PIC és AVR, tehát bármelyik családdal szinte bármit meg lehet csinálni.

Ha arra akartál rákérdezni, hogy jól választottál-e az AVR-rel, akkor természetesen igen, sok jó, színvonalas és érdekes projekt található a világhálón. Én magam nem foglalkoztam vele (és valószínűleg már nem is fogok).
(#) csabee95 hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Van egy 3w-os hangszóróm amihez kéne egy erősítő, a kérdés az, hogy elég-e hozzá egy 2w-os erősítő (ez esetben tudok venni is), vagy építsek egy 3w-osat?
(#) Bassmester válasza csabee95 hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
3W-os? Miben volt, rádióban?
Valami egyszerű ícés cuccot dobj össze hozzá, kb mindegy hogy 2 vagy 3 W-os
(#) David.zsombor hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Mégegy szer mert amúgy elfelejtődik a kérdés:
Sziasztok lehet hogy hü... hangzika kérésem de nem tudom mit építsek elég kezdő vagyok még.Kéne egy olyan kapcsolás ami ha nem muszáj nem ic-s és van hozzzá nyákrajz.Ja és ha lehet valami olyan legyen ami magától működik amin azonnal látni ha nem jó(Pl.:nem poloska kivezérlésjelző...) Lehet hogy ez így túl sok de fáradozásaitokat köszönöm.
A két ledes astabit már megcsináltam Esetleg ic nélküli futófény?Ha tud valaki kapcsolást azt megköszönném.
(#) proli007 válasza David.zsombor hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Hello!
Rosszul állsz, a kérdéshez. Az, hogy az 555-el felépített áramköröd nem működött, csak valami triviális hiba okozhatta. Legfőképpen, hogy olyan volt a fotó, amiről nem lehetett eldönteni, hogy mi hogyan, és hova van kötve (ha jól emlékszem). Ezért még nem szabad kijelenteni, hogy nem készítesz olyan áramkört, amiben IC van.
Tekintve, hogy az integrált áramkörökben is tranzisztoros kapcsolások vannak, és sokkal egyszerűbben lehet velük célba érni, mint gondolod. Mindössze célszerűen ki vannak találva kapcsolások és be vannak integrálva a komplett áramkörök, amit egyébként, csak keservesen és sok munkával-hibával lehetne elkészíteni. Tehát nyugodtan lehet akár tranyós, akár integrált, de vegyes áramköröket is építeni.
Hidd el, ha egyszer "ráérzel" az IC ízére, meg fog tetszeni az alkalmazásuk. És hogy a kérésedre is választ adjak, egy kis szórakozás, ami egyetlen 14 lábú IC tokban van, egy vasúti sorompó jelzője..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Jún 12, 2010 / 1
 
Hello!
A bistabil, vagy polár relék működésének alapja egy belső mágnes. A működés, a tekercs és a mágnes által létrehozott mágneses mező kölcsönhatásán alapszik. Tehát a kettő vonzza, vagy taszítja egymást.
A mágnes mezejének iránya adott, viszont a tekercs mágneses mezejének irányát, a jobb-kéz (vagy dugóhúzó) szabály mutatja meg. Avagy függ, a menetek tekercselési, illetve az áram irányától. Ha egy tekercs van (vagy azt használod) akkor a ráadott feszültség polaritásának irányától függ az áram iránya. Ha két tekercses, akkor az áram iránya lehet azonos, de ez esetben, a két tekercs tekercselési iránya ellenkező. (Így lesz a két tekercs, mágneses iránya is ellentétes.)
üdv! proli007
(#) Tarbur hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Sziasztok!
Multiméterrel hogyan lehet ampert mérni? Konkrétan egy gazdaságos napelemes kerti lámpa napelemét szeretném megmérni, hogy mekkora árammal tölt. Persze csupaszon, mindenféle elektronika nélkül.
(#) Tarbur válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Értem, és a műszer az elektronika előtt vagy után legyen? Szóval elég, ha az akku elé rakom a multimétert, vagy közvetlenül a napelem kábeléről kell mérni, még mielőtt a nyákhoz csatlakozna?
(#) kadarist válasza Tarbur hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Mindegy, hogy helyileg hol van a multiméter bekötve, az a lényeg, hogy sorosan legyen.
(#) Tarbur válasza kadarist hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Okés, nagyon köszönöm!
(#) proli007 válasza Baxi hozzászólására (») Jún 12, 2010 / 7
 
Hello!
Lerajzoltam egy kis tesztert, hogy Tirisztor, vagy Triac működését ellenőrizni tudod.

Helyes Tirisztor működés esetén. Kapcsoló SCR állásban.
- Rákapcsolod a tápfeszültséget, a lámpa sötét.
- Megnyomod az On gombot, a tirisztor begyújt, lámpa ég.
- Elengeded a gombot, a lámpa tovább ég.
- Megnyomod az Off gombot, a lámpa kialszik és a gomb elengedése után, úgy is marad.

A potenciométer, a Gate érzékenységének közelítő megállapítására szolgál. (Huzal potenciométert érdemes alkalmazni. A Gate áramot kb. 10..100mA között lehet változtatni.)

- A potmétert, maximális ellenállásba helyezed.
- Megnyomod és nyomva tartod az On gombot. Ha a tirisztor nem gyújtana be, akkor lassan tekered a potit addig, míg a lámpa nem jelez.
- Ekkor elengeded az On gombot, majd a műszered mA állásba állítva, az On gomb két pontján áramot mérsz. (A gomb elengedett állapotában) Ez lesz közelítőleg a minimális Gate áram. (Természetesen ez még sok minden mástól is függ, de ez csak egy egyszerű teszter.)

A Triac-okat ugyan ezzel a módszerrel vizsgálhatod, csak "SCR" állásban az I. gyújtási módusban (A2 és G plusz), míg a másik állásban a IV. gyújtási módusban (A2 és G mínusz). Mind két módusban egyformán működik, általában IV. módusban a Gate érzékenyebb (kisebb áramon gyújt).
üdv! Proli007
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Köszi a választ.
(#) dudzsi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Köszi a választ.
(#) Directors hozzászólása Jún 13, 2010 /
 
Sziasztok!

A Tv képcsövében milyen gáz van?
Káros az egészségre ha kijön a gáz?
(#) Müszi válasza Directors hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Vákum van benne!
(#) Directors válasza Directors hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Köszi Müszi.
(#) Frankye válasza Müszi hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
A vákuum az milyen gáz? Nagyon gáz?
Bocsi!
(#) idlob válasza Directors hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Viszont ólom van benne rendesen, ezért veszélyes hulladéknak minősül, valamint tapogatni sem célszerű mert hajlamos bőrön át felszívódni.
(#) kadarist válasza idlob hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Szia!
Hol van benne ólom? Én ilyenről nem tudok.
(#) qvasz2 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Idézet:
„Katódsugárcsövek felépítése

A képcső felső, kónuszos üvegrészébe - a működés közben fellépő röntgensugárzás elleni védelem miatt - gyártáskor ólomoxidot kevernek, melynek tömegaránya elérheti a 25%-ot is. A mérettől függően 6-35 kg tömegű képcső üvegét a benne lévő 1-4 kg ólomtartalom miatt veszélyes hulladékként kell kezelni (EWC 200135*).”


Bővebben: Link
(#) kadarist válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Erről az ólmozásról még nem hallottam. Köszönöm a szöveget! A link: Képcső újrahasznosítás
(#) David.zsombor válasza proli007 hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Oké köszi
(#) David.zsombor hozzászólása Jún 13, 2010 /
 
Megépítettem topi ventillátor szabályzóját egy ideig lól működött aztán fordított polaritásra kapcsoltam.Ugye ettől csak az elko ment tönkre? Bővebben: Link
(#) nagy_david1 válasza David.zsombor hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Szerintem az IC távozott a működő alkatrészek sorából.
(#) Patesz hozzászólása Jún 13, 2010 /
 
Helló,ha a robogóm CDI-je és a gyújtótrafó közötti vezetékbe rakok egy sima nyomógombot és így állítanám le a motort attól lehet valami baja szerintetek?A képen a 2-es és 3-as jelüek és az OR(narancs szinü)vezetékbe gondoltam a nyomógombot.Ha így jó lenne.
(#) zoz11 válasza Patesz hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Hello
Azt a kivezetést nyugodtam testre le lehet húzni, és akkor le fog állni a motor. Nagyon sok elektronikánál így oldják meg.
Üdv: Zoltán
(#) David.zsombor hozzászólása Jún 13, 2010 /
 
Az kár.Amúgy ez a rajz jó?

fesz..JPG
    
(#) nagy_david1 válasza David.zsombor hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Nem tudom észrevetted-e de az IC OUT lába az IN-hez megy és fordítva.
(#) roland0327 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Jól mondod! A 7805-nek a bekötese pedig: IN GND OUT.
(#) nagy_david1 válasza roland0327 hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Mondjuk ő LM317-el kísérletezik, de attól még rendesen fel van cserélve a két láb.
Következő: »»   898 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem