Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikroszkóp kamera készitése
 
Témaindító: lacik2, idő: Szept 27, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) lacik2 hozzászólása Szept 27, 2010 /
 
Sziasztok!
Szeretnék késziteni egy mikroszkóp kamerát.
Tudom hogy lehet készen is kapni,de én szeretnék egyet késziteni,ehez kérném a segitségeteket.
(10X – 200X nagyitás)

Segitségeteket előre is köszönöm.
(#) karpi hozzászólása Szept 27, 2010 /
 
Szoval a meglevo optikai mikroszkopra szerelned a kamerat .

OK .Hogy ?.Sajat objektiv-javal vagy anelkul ?

A webcam-nak egy adott kicsi kep-szenzorja van kb .talalomra /ranezesre 6x8 mm.
Erre kene jusson a fokalizalt kep pontossan a teljes feluletre a legjobb kepminoseghez ami jol kihasznalja a 480 sort. Perse jo lenne egy 1080 soros szenzor.Azt hiszem mar van ilyen is webcam-ba .

En probaltam normal fenykepezogep optikajat ,teleobjetkitv-et stb vagy messzelato -hoz csak ugy szorakozasbol .Egyetlen hasznalhato kepet ugy csinaltam hogy leszedtem a webcam kis lencsejet es csak egy normal fenykepezogep lencsejet hasznaltam a hatas az volt mintha teleobjektiv-ot hasznaltam volna mivel a fokalizalo tavolsgon a kep sokkal nagyobb mint a webcam szenzorja igy egy kb 1/6 -oda a kepnek volt lathato gyengebb kontrasztal de tisztan .
Messzeletoval a kep egy " cso " kozepen latszik kicsiben ..nem tolti ki a szenzor egesz feluletet ,szoval kene egy adapter lencse .

Ugyanezt probaltam fenykepezogeppel is .

A mikroszkopoknak kell legyen fenykepezogephez adapter optikaja , valami ilyennel felszerelt mikroszkop kene,Mintha a nagyobb mikroszkopoknal lattam volna filmekben a fenykepezogep valahogy oldalrol volt felfogva , a kutato nezegete a dolgokat a mikroszkoppal normalissan az okular lencsen keresztul es egy gombal mukodtette a fenykepezo masinat .

Lehet kiserletezni nagyon eros kis lencsevel...volt olyan hogy olajcsepp mikroszkop valahol valamelyik hobby/ezermester cikben.
(#) watt válasza lacik2 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Jól gondold meg kitől mit vásárolsz és kivel állsz szóba!
(#) lacik2 hozzászólása Szept 28, 2010 /
 
Én valami olyasmire gondoltam hogy egy panelkamera,egy kis elektronikával kiegészítve,és a tv-re vagy tunerkártyára kötve.
Így megoldható?
(#) szkrep válasza lacik2 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Én egyszer szétszedtem régi, kis felbontású webkamerám, és abban a ccd előtti optikát (1db lencse) eltekergetve át tudtam fókuszálni úgy, hogy a füzetlap felületi egyenetlenségeit láthattam. Rendes felbontásnál akár valami jó is lehet ilyesmiből...
ITT is ezt csinálták.
(#) Chrisman válasza lacik2 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Szia!

Én a helyedben nem kisérleteznék ezzel, mert többe jössz ki mintha megvennéd készen, Én az Aldiban vettem 9k-ért kész usb mikroszkópot 10-60-200 nagyítással, programokkal állvánnyal alsó, felső világítással, meg mindennel ami kell. http://www.traveler-service.com/popups/usb-mikroskop-sued-popup/index.htm én ezt vettem, nekem bevált, ha épp ez nem kapható akkor pedig nézz körbe az ebay-en pl ez: http://cgi.ebay.com/1-3MP-USB-digital-microscope-10X-200X-Magnifier...8fb3fb Nagyon tetszetős ingyen postával.
Szóval a lehetőségek tárháza! Szintén egy olyan dolog aminek nem érdemes nekiállni otthon mert 3hónap mire használhatóvá válik egy rakat pénzért és közel se lesz olyan mint egy bolti.
(#) Ktulu válasza lacik2 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Ezt lattad mar?
Bővebben: Link
(#) uziocsi hozzászólása Okt 1, 2010 /
 
Infrás kültéri kamera bekötésben tud valaki segíteni?
(#) trobin válasza lacik2 hozzászólására (») Okt 13, 2010 / 4
 
Webkamera + CDROM lencse kombinációra sok példa található az interneten. Hibás CD-ROM-ot 200 Ft körül lehet venni bontókban. Nem ad szuper képet (a lencse nem erre készült), de érdemes kipróbálni.

A legegyszerűbb a pickup-ot (tehát nem csak a lencsét, hanem a fókuszáló tekercsekkel együtt) egy kb 1.5cm-es távtartó gyűrűvel a webkamerára rögzíteni, az eredeti kamera lencsét kitekerve. A kis elektronika lehet pl. a fókusztekercsek vezérlése potméterrel.

Aztán lehet tovább bonyolítani: a csatolt mikroszkópot kb 5 hibás CD-ROM-ból raktam össze. Léptetőmotoros X-Y pad, zoom, elektronikus fókusz, gamepad távirányító, különféle megvilágítások stb.

PICT2901.JPG
    
(#) machinev hozzászólása Okt 27, 2010 /
 
Én csak hozzányomtam a digi fényképező optikáját a mikroszkóp okulárjához, és a csatolt képet készítettem vele. Szerintem nem rossz. Ezt speciel nem lehet webkameraként gépre kötni, de pl. a fujimat rá lehetett. Már csak a felfogatást kéne megoldani.

Kép 011.jpg
    
(#) cornelflex válasza lacik2 hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Veszel egy CCTV kamerat amely legalabb 1/3" CCD meretu, szines, min 480 HOR. TVL , legalabb 0.5 -1 lux erzekenyseg.
Leszeded az optikat a kamerarol ( a szurot benne hagyod) es az okular helyere illeszted ugy, hogy a CCD-en a mikroszkop objektiv altal felnagyitott kep a CCD-en kepezodjon le.
A kamera kimenetet beteszed egy 15"-os (nem kell nagyobb) TV video bemenetere.
A CCD-en lekepezett kepet a monitoron fogod latni.

A rendszer nagyitasa: N tot. = Optikai nagyitas x Kepernyo atlo / CCD atlo

Veheted a kepernyo magassagat es a CCD magassagat is - ugyan az a nagyitas (video nagyitas) fogod kapni.

Pelda. Adott egy mikroszkop amelynek egy 3 X -es objektive van.
A fenti azt jelenti, hogy neked a vizsgalt targy kepe
3x -es nagysagban fog a CCD-en megjelenni.
Ez az optikai nagyitas.
Legyen a monitor 15" ez atszamitva 15 x 25.4 = 381 - ez a monitor atloja
Az 1/3" -os CCD atmeroje 6 mm-er.

Kiszamitva a video nagyitast: N video = 381 / 6 = 63.5 X

Az optikai nagyitas a fentiek szerin N opt. = 3 x

Ezek szerint az ossz nagyitas : N tot. = 3 x 63.6 = 190.5 X

Tehat te a kepernyon a vizsgalt targy majdnem 200 x -es kepet latod a kepernyon.

Sok sikert.
(#) cornelflex válasza cornelflex hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Egy kis hozzaadas: A kepernyon megmered a vizsgalt targy meretet akkor a megfigyelt targy
merete :M targy. ~ = kepernyon mert meret / ossz nagyitas.

Pelda: Legyen a kepernyon mert akarmicsoda hosszmerete 10 mm.
A targy valos merete: M val. ~ = 10 / 190.5 = 0.052 mm.

Tehat te egy 0.052 mm hosszu targyat a kepernyon 10 mm hosszusagban latsz 190.5 x -es nagyitasban.
(#) cornelflex válasza machinev hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Ez az ugynevezett afokalis fenykepezes amikor okularon keresztul fenykepezel.

A kerdes most az, hogy mekkora az akkora amikor igy fenykepezel.
Teszem fel, hogy a vizsgalt tergy linearis merete 1 mm.
Mekkora lesz a kep merete a fenykepezogep CCD -jen?

(Sugo.
Tehat van egy primer nagyitas ( legyen 10 x ) amit a mikroszkop optikaja kepez le. Utanna jon az okular (ismert gyujtotavolsag) amely a kepet a vegtelenbe vetiti amit te a fenykepezogep lencsejevel (ismert gyujtotavolsag) mind egy vegtelenben megjelkeno kepet lefenykepezel..)
(#) bbb hozzászólása Márc 19, 2013 /
 
Sziasztok!

Hozzá jutottam (selejtezéskor megváltak tőle) egy МБС-9 mikroszkóphoz. Egyetlen hatalmas problémám vele, hogy a mellékelt oldalon látható 7-es számmal jelzett lencsepár nincs meg hozzá (A nagyítást állító galileo rendszer alatti, ami a tárgyhoz legközelebb esik)

A kérdésem az lenne, hogy véletlenül valakinek nincs-e a közelében egy ilyen mikroszkóp, hogy arról le lehessen lesni az értékeket, vagy valaki tudja-e, hol lehetne hozzájutni ehhez az alkatrészhez, lehetőleg nem aranyáron?
(#) zoltan_30 válasza bbb hozzászólására (») Márc 20, 2013 /
 
Vedd ki egy kukkerbol az objektivet lehetoleg az atmeroje akkora legyen , hogy a galileo tavcsovek az atmerobe beleessen Bővebben: Itt lathatod.
A sik felevel a targyfele forditva kell szerelni az objektivot.
Egy mezei 8x50-es kukker objektivenek gyujtotavolsaga ~125-150 mm es ebbe a tavolsagra kell helyezni a megfigyelt targyat.
(#) zoltan_30 válasza zoltan_30 hozzászólására (») Márc 20, 2013 /
 
Kozben olvasom a ruszki adatokat es ott irja, hogy a szabad targytavolsag 64 mm.
Ezek szeint akkor a hianyzo lencse olyan 70-75mm gyujtotavolsagu lehet.
Termeszetesen ez nem zarja ez ki, hogy ne lehessen tenni mas optikat.
Amennyiben kapsz egy 100mm-es gyujtotavolsagu objektivet megfelelo atmeroben nyugodtan lehet alkalmazni.
Annyi lesz a problema, hogy az egesz mikroszkopot fennebb kell emelni , hogy eles kepet kapj.
A nagyitas is csokken es annal jobban minnel nagyobb az objektiv gyujtotavolsaga.
A sztereo mikroszkopok ugy mukodnek, hogy az elso lencse gyjtotavolsagaba helyezett targy a vegtelenben keletkezik ezt a kepet veszi at a galileo rendeszer szinten vegtelenbe vetitve.
Ez utobbi kepet atveszi a 10-es tubuslencse ( ha jol latom) es a prizma kepforditas utan a kep az okular mezorekeszenek sikjaba vetitodik.
Az okular szinten a vegtelenbe vetiti a kepet amit te a szemeddel vegtelenre akkomodalt szemmel nezel.

Ps: Szerintem az objektivet valaki leszerelte es kezinagyitonak alkalmazza.
Kozben tovabb olvastam a ruszki doksit es irja, hogy az objektiv gyujtotavolsaga 80mm kozel jartam!
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
(#) zoltan_30 válasza zoltan_30 hozzászólására (») Márc 20, 2013 / 1
 
Vissza terve a temahoz, mivel elektronikaval foglakozo ember vagy akkor egy kis modositassal hasznos eszkozze lehet tenni a mikroszkopot.
Ertem ez alatt, hogy a gyari 80 mmm-es objektiv 64 mm-es targytavolsaga elegge kis ertek abban az esetben amikor SMD alkatreszeket kell forrasztgatni .
Nagyon kezenfekvo lenne ha be tudnal szerezni egy 250mm-es gyujtotavolsagu objektivet.
Ha jol tudom az egyes kukkerek objektivei a fenti ertek korul van.
Azert akadtam ra a kukker objektivre mert ez konnyen beszerezheto a bolhapiacon!
Kulonben lehet rendelni is de nem eri meg mert az aruk elegge borsos!
Egy f=250mm-es objektivvel a szabad targytavolsag olyan 240-245 mm lenne ez mar egy olyan tavolsag ami alatt mar kenyelmesen lehet tornaszni egy forraszto pakaval.
Igy kikepezve egy nagyon hasznos eszkozze valik a mikroszkop.
A nagyitas ugyan csokkenne (ismerve a belso optikak nagyitasait ki lehetne szamolni - galileo tavcsovek + 10-es lencse / okular nagyitas) de elegendo lenne a leg kissebb SMD alktreszek forrasztasara is (10-50x nagyitas boven elegendo ).
Nekem is van egy hasonlo ruszki mikroszkopom amelyel idonkent forraszgatok egy es mast.
A beszurt kepen egy egyszeru hazilag is megoldhato kis SMD folia szakadas stb. kukucskalo rajza lahato.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013

mic_tel.jpg
    
(#) zoltan_30 válasza bbb hozzászólására (») Ápr 17, 2013 /
 
Bence, sikerult optikat szerezni a mikroszkophoz?
(#) nagym6 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Nekem ilyen a webkamera+JVC VHS kamera optika összeépített eszközöm, nem vagyok vele megelégedve. A képek 1024x768 felbontásúak, gyengébb a képminőség mint a Tied 640x480 -al. A fókusz és a mélységélesség is gyenge. A sarkok felé életlen. A kamera 4-5cm-re van a paneltól, dolgozni nem lehet közöttük.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) nagym6 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Azt nem. Az optika eredeti CCD-t kivettem, helyére ment a Webkamera CCD, tehát a webkamerából csak a panel (rajta a CCD). Itt a hiba talán? Ha megtalálom, kipróbálom úgy is.
(#) Orbán József hozzászólása Okt 4, 2014 /
 
Üdv!
Szeretném a legújabb és aktuális dolgokat megismerni, ezért, aki nemrégen tudott szert tenni, illetve készíteni ilyen kis okosságot, segítségét kérem.
A sortekercselőmre szeretnék egy minél kisebb, lehetőleg csőkamerát illeszteni, hogy ellenőrizni tudjam a huzal pontos vezetését, tekercselést.
Kb. 10 cm-ről kéne kinagyítani egy monitorra a 0.15mm-es huzalt is esetleg.
A tárgy, csévetest nagyjából 10x10 cm-es lehet, ha esetleg csak felét fogja át a kamera, az sem baj.
Köszönöm!
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Szia. Ennél egyszerübbet nem tudok elképzelni : Bővebben: Link Van rajta állitható fényerejű led, gombnyomásra képet is készit, oda hajtod ahova szeretnéd tág határokon belül, nincs vele vesződés. Véletlen van egy ugyanilyenem. Nagyon jó kis cucc.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) Orbán József válasza Doncso hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Van nekem nagyon régről egy színes csőkamerám, csak nem ismert előttem a felbontása.
Szerintem lehet, kisebb, mint a linken levőé. Ezt nem tudom, mennyire alkalmas egy hasonló felbontású kamera és egy pl. 14 collos monitor ilyen apróságokhoz?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Hát, ha gondolod, előszedem, és készitek egy képet, hogy látja a csévén a 0.15-ös zománchuzalt. Viszonyitási alapnak. Ez egy 0,3Mp-es kamera, 640x480-as felbontással.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) Orbán József válasza Doncso hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Köszönöm...még jutott eszembe, hogy nekem a tekerő gép eléggé mostoha körülmények közt működik, hely se sok van mellette meg jobb lenne, ha egy video kimenetű kamera lenne, ne kéne számítógép hozzá.
Csak nagy gépem van és nem is akarnék egyelőre egy laptopot emitt...
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Értem. A laptop tényleg nem oda való. Viszont az endoszkóp nem bánja, ez viz alatt is működik, és jó a nagy géphez is, igy gondolom a por nem akadály. De csinálok képet, legalább látjuk mit tud a 640x480
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) Orbán József hozzászólása Okt 4, 2014 /
 
Kb. ezt a 10 cm-ert próbáld légyszi, mekkora területet fog így be a lencse, kamera.
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Meglesz. Később megyek ki a mühelybe és megcsinálom.
(#) Orbán József válasza Doncso hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Ok. Gyere át a tekerőgéphez...
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Hát, ez nem az lesz amit keresel. A kép nincs átméretezve, ez ilyen. A video szintén. Az első 10cm-ről a második 5cm-ről. Szerintem semmivel nem jobb a szemnél. Ez a 640x480, szerintem ezt egy webcamera is tudja. Nem jó megoldás ide. megyek, megyek
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem