Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   313 / 841
(#) subi hozzászólása Jan 2, 2011 /
 
Szeretném kérdezni, hogy az Alkotó által készített, ICL7137 -re épülő feszültség és áramerősség mérő, ahol dupla panelon van minden, miért tartalmaz 2 db. különálló tápot 7805 -el. Egy nem szolgálná ki mind a kettőt? Illetve, ennek a mérőegységnek a layoutos rajzát be tudná csatolni valaki? Szeretnék egy kis kiegészítést tenni bele, és ha lehet, elkerülném az újra rajzolását. Köszönöm
(#) dB_Thunder válasza subi hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Általában nem lehet galvanikusan közük egymáshoz a műszereknek ! Emiatt még külön trafótekercs is kell !!

Ha minden igaz a mellékletben az van ami neked kell ( most nem tudom megnézni...)
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Hello!
Annyit azért hozzá tennék, hogy nagy teljesítményű tranzisztorok multiméterrel történő "párba válogatása" nem a legszerencsésebb. A tranzisztor áramerősítési tényezője, függ a kollektoráramtól. A műszer, viszont mA-es tartományban mér, és gondolom nem itt fog üzemelni a 2N3055. Tehát célszerűbb a bétát az üzemi áram tartományban mérni. Tehát be kell állítani akkora bázisáramot, ahol a kollektorban akkora áram folyik, mint majd a tápba folyni fog. Ekkor megmérni a bázisáramot. és a kollektor áramot elosztani a bázisárammal. Ekkor a "statikus bétát" kapjuk meg.

Ezt célszerűen úgy lehet elvégezni, hogy
- a tranyó kollektorába egy megfelelő teljesítményű izzót kapcsolunk, és ezt egy 10..12V-os tápról tápláljuk. Az izzóval kötjük sorba az árammérőnket (vagy a tápról olvassuk le ha van rajta)
- A bázissal sorba kötünk egy ellenállást (pld. 100ohm) és egy másik szabályozható tápegységről 0..12V feszültséggel szabályozzuk be a szükséges bázisáram értékét. Itt is a bázissal árammérőt kapcsolunk sorba, amiről a bázisáramot olvassuk le.
(Esetleg a bázissal soros ellenálláson is mérhetünk feszültséget és ebből számoljuk az áram értékét. Kollektornál is alkalmazhatunk egy 0,1ohm-os ellenállást ugyan ebből a célból)
Természetesen a tranyót a megfelelő hűtőbordára szereljük.
üdv! proli007
(#) emmzolee válasza subi hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Én újra rajzoltam magamnak, mert a DRY fóliával nem volt kompatibilis az Alkotó pdf terve.
(#) emmzolee válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Én ezt egy kicsit lustaságnak érzem. Ha módosítani akarsz rajta,kicsit dolgozhatnál rajta.
Nekem meg van alulra csatolom.

Alkotó Eagle-ben tervezte az eredetit. Neki nincs meg Lay-ben.
(#) Alkotó válasza subi hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Az IC tipusa ICL7107. Te mást írtál.
Nem célszerű a műszereket közös tápról járatni, mert ez nagyon sok kellemetlen kötöttséget jelent. Elsősorban NEM lehet vele bármit mérni, ami elég nagy gond.
Én nem adok ki munkafájlokat, aminek több oka is van. Ha a változtatás "értelmes", akkor esetleg berajzolom, és elküldöm neked a módosított terv képét.
Ha igényled, minden Alkotós tervből, tudok kész panelt is adni.
(#) Alkotó válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Nem Eagle-ben rajzoltam, SprintLayout-ot használok általában.
(#) emmzolee válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Ha úgy érzed gáz, hogy betettem a tervet ide, akkor szólj, és ki modiztatom.
(#) emmzolee válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Akkor rosszul tudtam
(#) subi válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 3, 2011 /
 
Köszönöm a fórumtársaknak a rajzokat. Köszönöm mindenkinek a munkáját!
(#) Attis92 hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
Üdv!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, hogy a topicban foglalkoztak-e nagyfeszültségű labortáp készítésével? Ha igen kérem segítsen valaki hogy a hozzászólásokat hol találom. (Egy kb. 100 - 350V-ig állítható 0 - 1A-ig szabályozható rövidzárvédett labortápot szeretnék készíteni) Előre is köszönöm!
(#) solti_imre válasza Attis92 hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Kiindulásnak ajánlom ezt: http://www.eleccircuit.com/power-supply-0-300v-dc-adjustable/

(Bár a 350V-nak köze sincs a nagyfeszültséghez...)
(#) Doncso válasza Attis92 hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Én pont most kisérletezek vele 0-400v 3-400mA -re , áramkorlátja 3 fokozatban állítható, már szépen szabályozható, de még nagyon béta. Az áteresztők triplázásával lehetne éppen növelni az áramot.
Apropó, észrevételt bárkitől elfogadok. Jöhet jó-rossz nyugodtan.
(#) solti_imre válasza Doncso hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Szia!

Azon elgondolkodtál, az SW1 átkapcsolásakor mi történik a kimeneten?
RV2 az áramkorlát tesztjét szolgálja?
(#) Doncso válasza solti_imre hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
SW1 átkapcsolásakor mi történik? mármint akkor amikor éppen semelyik ellenálláshoz nem kapcsolódik? Akkor nem folyik áram sehol, ennyi. A poti az csak egy változtatható terhelés miatt van ott, az lényegébe Rt lenne, a folytonos terhelés szabályozása miatt van ott, egyébként nem része az áramkörnek.
Szerk: Ú, ja nem, kissé beterheli a kis tranyót , ejejj, ez így nem oké.
(#) Attis92 válasza Doncso hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget mindenkinek!
(#) solti_imre válasza Doncso hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Hát én egy labortáptól nagyon a szívemre venném, ha a kimenete ki-ki maradozna csak azért, mert áramkorlátot állítok! Nem lenne jobb, ha egy fix értékű, pár tized Ohm-os ellenállást raknál be helyettük és az azon eső feszültséggel egy OPA-n (aminek az erősítését szabályozná az áramkorlát-átkapcsoló - és akkor már miért ne legyen folyamatosan állítható?) keresztül vezérelnéd Q3-at?
(#) Doncso válasza solti_imre hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
De jobb lenne, de ezért is írtam, hogy nagyon béta, és jöhet ötlet.
(#) Attis92 válasza solti_imre hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Csak akkor már érdemesebb lenne a söntöt a test körbe rakni!
(#) solti_imre válasza Attis92 hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Miért is?
(#) djhans hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
Itt vannak a beigért képek a kapcsolóüzemű labortápról. Kicsit bonyolultak látszik.
(#) djhans hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
És még pár kép.
(#) Doncso válasza djhans hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Ezt nem másoljuk le Janikám, okosabb és egyszerűbb építeni egy másikat.
(#) Attila86 hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
PIC-es vezérlőmodul V0.04 (a még készülőfélben lévő Labortápegység II.-höz):
Bővebben: Youtube
Még nagyon messze van a késztől, egyenlőre csak az enkóder kezelését, az LCD kontraszt-állítását és a menürendszert programoztam le.
(#) blaci válasza blaci hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
A panelon találtam egy pár hibát, ezért készítettem egy újat, kicseréltem az alkatrészeket, de a kimenő feszültség 0-370 mV között állítható, és a sárga led folyamatosan világít. Már átnéztem egy csomószor, de nem látok semmi hibát a a panelon, és a TL431A valamint az rc4136n kivételével minden alkatrészt ellenőriztem. Természetesen az első verzióból kiszedett és a mostani alkatrészek is működőképesek. Tettem fel néhány képet, esetleg ha ránéznétek, hátha láttok valamit, ami nekem elkerüli a figyelememet. (A 2 db 1000µF kondenzátor hiányzik a panelmérő tápról, de amikor benne volt, akkor is pont így viselkedett)
A képek: A képek.
Előre is kösz.
(#) zoly15 válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Ez is már valami! Ez az időhiányod sajnos meghosszabbítja a táp elkészülését!
(#) PICer hozzászólása Jan 8, 2011 /
 
Sziasztok!

Tápot szeretnék építeni de sehol nem találtam hogy ezeknek a bemenetére LM7805, 7812, 7824

mekkora max feszültséget lehet adni?

Ha leírná valaki nagyon örülnék

hali!
(#) Pioneer válasza PICer hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Szia!
Ezen az adatlapon mindegyik tipusnál megtalálod az ajánlott bemeneti feszültségeket.
(#) Attila86 hozzászólása Jan 8, 2011 /
 
Talán emlékeztek, anno ötleteket vártam itt a topikban (Bővebben: Hozzászólás), hogy a PIC-es panelmérőmnek milyen legyen a kijelzése, mit és hol jelenítsen meg. Most hasonló a helyzet, a készülő labortápegység II áramköröm vezérlőmodulját tervezem épp. Miket kellene kiírnia a 4x20-as LCD-re? Én ezekre gondoltam:
- Mért feszültség
- Mért áram
- Beállított feszültség
- Beállított áram
- Kimenő teljesítmény
- Ellenállás (mért feszültség/mért áram)
- Hűtőborda hőmérséklete
De akár a PIC-es panelmérő II-höz hasonlóan kvázi 'analóg' vonalkijelzése is lehet az egyik sorban.
Vagy többfajta előre leprogramozott főképernyő-kép is lehet, amik közül a menüben választani lehetne. De ezt igen nehéz leprogramozni, az alap menürendszerem is hatalmas nagy... igen, assembly...
(#) Kovidivi válasza Zed hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Szia!
Szeretném megkérdezni, hogy az L200-as táp neked mennyire működik megfelelően, milyen tapasztalataid vannak vele? Gondolok itt főleg a -2.85V-tal lejjebb vitt GND-re, az áramkorlát szabályozható-e 10-15mA-ig kb? Után építhetem-e egy-az-egyben a kapcsolási rajz alapján az L200-as részt, vagy esetleg történt-e utólagos módosítás a két kondin kívül? A -3V-ot külön állítom elő, nem TL431-el. Köszi!
Következő: »»   313 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem