Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1288 / 3948
(#) janikukac válasza (») Ápr 16, 2011 /
 
Bocsi.
(#) sanyi01 hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Hello mindenkinek!

Szeretném megkérdezni, hogy megvan-e valakinek a Kádár Géza - Rádió és televízió kapcsolások összes része *.pdf, *.djvu, vagy más hasonló formátumban? Esetleg saját scannelés?
Saját weboldalt írok, melyre a 160 darabos múzeálisrádió gyűjteményemet szeretném felvinni, kapcsolási rajzzal együtt.
Sehol sincs fent, és jól jönne az amatőr "webszerkesztői munkához".

Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) pucuka válasza sanyi01 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 1 /
 
Csak halkan kérdem. szerzői jogokról hallottál?
(#) MarQs válasza (») Ápr 16, 2011 /
 
Jobb lenne, ha külön topikot nyitnánk a jelentéktelennek tűnő kérdéseinknek?
Kezdők vagyunk, legalábbis én a témában mindenképp, tele kérdésekkel, így ide jöttem, kérdezni, a "KEZDŐ KÉRDÉSEK" topikba!
Hol itt a probléma?? Vagy ha előfeltétel a műszerész végzettség, légyszi posztoljátok a kezdőoldalon! Látható helyen!
Előre is köszönet!

Üdv!
(#) kadarist válasza MarQs hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Ez nem neked szólt
(#) MarQs válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
A többesszámból adódóan- "Itt vagytok..." - félreérthető a megjegyzés.
Ha valóban nem nekem szólt, akkor visszakozom, megkövetem ez érintettet és kérném törölni ezen bejegyzéseimet! Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) kadarist válasza MarQs hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
A kondenzátorosoknak szólt. Ha lefényképezed a szétszedett csatlakozóidat, akkor megmutatjuk, hogy hogyan kösd össze az aljzatot a dugóval.
(#) MarQs válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Értem, köszi a kiigazítást!
Lehet, élnék majd fényképes megoldással!

Üdv!
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Hanem nekem. Nem szeretnék mégegyszer piros hárömszöget kapni, egyszer már megrötént, régen.
(#) MarQs válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget - ennyivel már beljebb vagyok!
A dugón rajta is van a két forrszem, de az aljzaton csak egy van.
Gondolom ez esetben a másik pont, amit keresek, maga a tüske lesz, ami úgymond "belülről" nézve üreges, ergo úgy tűnik, ide beköthető a fennmaradó kábelér.
Jól gondolom?

Illetve, gondolom az se mindegy, hogy melyik eret melyik ponthoz forrasztja az ember...
(#) yisrael válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Köszi, remélem lesz valami...
(#) kezso hozzászólása Ápr 17, 2011 /
 
Remélem elég "kezdő" a kérdésem ehhez a topikhoz...

A PMR-emhez szeretnék gégemikrofont venni, de nem találok megfelelő-csatis változatot.
A gyári headsetemnek 2,5 mm/11mm-es jack csatlakozója van, de nem 2 gyűrű van rajta (mint a hagyományos 2,5 milis jack csatin), hanem 3, és azt mondták nekem, hogy ezek nem kompatibilisek!

Nem értek ezekhez a dolgokhoz, segítsetek plz! Valóban eltér a két csatlakozó, ha igen miben, és ha veszek egy hagyományos 2,5 milis csatlakozóval szerelt headsetet, akkor mi nem fog működni rendesen? A VOX (hangaktivizáló) a PTT (adáskapcsoló), esetleg a mikrofonnal lesz gond?

Tudtok-e ajánlani valami átalakítót esetleg akár olyat, ami 2 pinesre konvertál, vagy össze tudok-e "gányolni" házilag valami adaptert...:S

Köszönöm a válaszokat!
(Nyitottam volna saját topokot a témában, de új vagyok, és egy hétig még nem lehet...)
(#) Skiller hozzászólása Ápr 17, 2011 /
 
Szervusztok!

Feltettem egy kérdést, a "Vonalbemenet magnóra" topic-ban, most azért írok ide is, mivel kezdő is vagyok :$

Nagyra értékelném, ha valaki, aki ért ehhez a témához, átolvasná ezt a "nagyon hosszú" topic-ot, és egy olyan választ adna Nekem, amit képes vagyok felfogni

(tényleg kezdő vagyok)

Minden esetre, Előre is köszönöm Nektek! Maradok tisztelettel,Skill
(#) Skiller válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Rendben van ..

Köszönöm a választ

Megyek .. fogalmazok ..
(#) kezso válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Szia!
Elnézést a szabálytalanságért, és a "plz"-ért (sokat chat-elek angolul, már észre sem veszem, ha ilyeneket írok...:S)
Nem akartam arcátlan lenni, csak hétvégére szeretném beszerezni a headsetet, és ezért siettem!
Akkor tehát beírom a kérdésemet a PMR- fórumra... Ez megint szabálytalan lesz az ismétlés miatt, úgyhogy mégegyszer elnézést!
(#) Skiller válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Legalább az esély megvan rá

Én nagyon köszönöm Neked is a választ .. az áttörés megtörtént

Üdv, Skill
(#) Eticsiga hozzászólása Ápr 17, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy alkonykapcsolót hogyan lehet összekötni egy másik áramkörrel? (125 leddel) optocsatoló? az hogyan megy? esetleg tranyó?
(#) proli007 válasza Eticsiga hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Hello!
Dróttal.. Hiszen azt sem tudjuk, mit szeretnél összekötni mivel.. Nem?
üdv! proli007
(#) David.zsombor válasza Eticsiga hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
szerintem vagy egy kis relé vagy egy nagy tranyó hány voltról akarod hogy menjen?mert ha hálózat akkor van direkt hálózati alkonykapcsoló egy régebbi rádiótechnika ujságban.
(#) MarQs válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Köszi szépen a linket, nagyon jó! Eltettem könyvjelzővel, lehet még később is jól jön...

De kicsit visszatérve, hogy vizualizálhassam is: az említett rajzjel a "Hálózati adapter" című mellékleten lévő kiemelt logotípia lenne, ugye?
Illetve, ez esetben a bekötés a további két melléklet szerint alakul, jól gondolom? Csak hogy biztosra menjek...

Köszönöm a türelmet!
Üdv!


Ui.: képet amúgy a szövegkörnyezetbe is be lehet illeszteni, vagy csak fájlmellékletként tudom feltölteni?
(#) Kovidivi hozzászólása Ápr 17, 2011 /
 
Helló!
Szeretném érzékelni azt, ha a kezem egy vezetékhez közelít. Hozzá nem ér. Átnéztem már itt a közelítés érzékelős témákat, a kapacitív és induktív érzékelőket, az érintés szenzorokat, meg mindent, de olyan megoldást, amit én szeretnék, nem találtam. Esetleg útbaigazítás is jól jönne, vagy egy elv, hogy mit is kellene érzékelnem. Én arra gondoltam, hogy egy műv. erősítő nem invertáló lábát földre kötöm, az invertálóra pedig rakok egy kb. 3cm átmérőjű vezetékből kialakított hurkot. Ha közelítek hozzá a kezemmel (5-1cm-es távolságon belül), akkor a "bennem" lévő brumm feszültséget indukál minimális szinten a tekercsben, és átbillenti a komparátor kimenetét a negatív tápfeszültségbe? Le kellene kötnöm a vezetéket pl. 10Mohm-mal GND-re, hogy ne lebegjen "annyira"? És szeretném valamennyire kordában tartani, tehát erősítést is beállítani. Nem végtelen nagyságút, hanem kb. a felét A vezetékdarabbal soros pl. 10ohm befolyásolná-e vajon az érzékelést?
Találtam egy nagyon jó oldalt, tele van érintés kapcsolókkal, csak nem tudom, hogy melyik reagálna közeledésre? Bővebben: Link. Esetleg pár szóban tanácsot is elfogadok, mire keressek rá, stb! Köszönöm!
(#) Eticsiga hozzászólása Ápr 17, 2011 /
 
12 voltról szeretném üzemelni a
(#) proli007 válasza Eticsiga hozzászólására (») Ápr 17, 2011 / 1
 
Hello!
Ez nem alkonyat kapcsoló, hanem csak egy vicc. Ha tényleg kapcsolót akarsz építeni, akkor talán legegyszerűbb egy NE555-ös IC. Mert az komparálni (határozottan átváltani egy adott feszültségszinten) is tud, valamint egy ellenállással meghajtható vele egy nagyobb tranyó, vagy Fet, ami a Led-eket kapcsolja.
A 125 Led-et, hogyan tervezted összekötni?
üdv! proli007
(#) Kovidivi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Köszi, akkor majd ügyködök!
(#) MarQs válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Úgy legyen! Sőt, úgy is lesz!
Köszi szépen a megerősítést!

Annyit még had kérdezzek (és utána befogom egy darabig) hogy kábel kiválasztásánál, 4-5 méter esetén kell valamire figyelni? Úgy értem veszetég, ill. ellenállás tekintetében, stb...
Vagy amit a szakboltokban kapok, azok alapból beépíthetőek és nem lehet velük probléma?
(#) Viktor84 hozzászólása Ápr 17, 2011 /
 
Helló!
Már elég régóta szenvedek egy áramkörrel.Ez lényegében egy(egyenlőre fél) H-híd akar lenni ami adott erősségű fény hatására be,illetve adott szint alatt kikapcsolja az áramkört.Az általános megoldással szemben nekem nem arra van szükségem hogy ha az egyik fotocella bekapcsol akkor azon az oldalon mondjuk a PNP be,az NPN pedig ki,a másik oldalon pedig az ellenkezője történik hanem azt szeretném hogy az aktuális oldalon a tranzisztorok egyszerre nyissanak vagy zárjanak.Két verziót találtam és meg is építettem de nem értem hogy miért 0,6-1V a legnagyobb feszültség a motornál?(~8-9-nek kellene lennie) Nem értem miért nem működik pedig az interneten találtam... :hehe:

cds.jpg
    
(#) proli007 válasza Viktor84 hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Hello!
Attól, hogy a hálón találtad, lehet ez még "semmi"..
Mert ez, vagy egy magyarázó ábra valamihez, vagy csak egy tranyógyilkos valami.
- Hiszen, ha a CDS kinytja a PNP tranyót, akkor annak kollektor árama korlátozás nélkül folyik be a 337 bázisába. Így mind kettő megdöglik.
- De ha a 337 kinyit, akkor az ugyan ezt művelei a felette lévő 212-vel.
- Egyébként meg így teljesen értelmetlen a két tranyó. De szerintem ez lánykorában egy H híd volt, ahol a 212 bázisát áttetted a híd másik ágáról a saját ágába.
- Szóval a bázisokkal sorba legalább egy-egy ellenállás kell, mert anélkül a bármely működés elképzelhetetlen.

Szóval nem egészen értem mit is akarsz, de szerintem Te átalakítottad a rajzot, majd a hálót okolod.. Nem lehet? De elsőként egy tranyó működését kellene megérteni, aztán átalakítani valamit.
üdv! proli007
(#) Viktor84 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Mint láthatod oda írtam hogy egyenlőre csak fél H-híd,mert még csak azt építettem meg.Sőt a rajzról nem csak az ellenállások hiányoznak hanem úgyvélem hogy diódák is kellenének.Igen a képet átalakítottam azokra a verziókra amiket megépítettem.Nem egészen értem a dolgot(nem vagyok egy elektromérnök ezért írtam ebbe a rovatba) most azért kapok csupán 1V körüli max feszültséget mert hiányzik onnan az az ellenállás?Én eddig úgy tudtam hogy azok az áram gyengítésére/szabályozására valók.Attól hogy a bázisba erős áram fojik a kimeneten is erős áramnak kellene lennie nem?Én a jobb oldali ábrát gondolom jobbnak(ugyanaz az eredmény eggyel kevesebb tranzisztorral).Ha az npn-t kiszedjük akkor úgy működik ahogy kell.Azt szeretném ha az npn-nel lezárhatnám a negatív pólust is de az említett teljesítményvesztés nélkül.
(#) proli007 válasza Viktor84 hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Hello!
Ha nincs a H-híd megépítve, akkor semmi értelme a dolognak. Bőven elég egy tranzisztor is a motor meghajtására. A másiknak ekkor értelme nincs.
De Azt ajánlom, olyan kapcsolást építs meg, ami komplett, és működik is. A H-hidas topikban van sok jó-rossz ötlet. De nem kell ahhoz mérnökék lenni, hogy egy tranyó működését értse valaki. Kicsit utána kell olvasni. De ha nem érted a működését, akkor nem fogod soha megérteni azt sem hogy mi a hiba.
- A tranzisztor egy áramerősítő eszköz. Ha az áramerősítése 100, akkor 1mA bázisáramra 100mA kollektoráram folyhat.
- De a bázis-emitter között, egy dióda van, amin ha növeled a feszültséget, a bázisáram négyzetesen nő, addig míg tönkre nem megy. Ezért kell a bázissal sorba minimálisan egy ellenállás, ami korlátozza a bázisáramot.
- Persze a bázis vezérléséhez, feszültség is kell, mert a dióda csak kb. 0,6V felett fog kinyitni. Eztán fogja korlátozni az áramot az ellenállás.
-Tehát ha a bázisokkal sorba teszel egy 1kohm-os ellenállást, akkor a bázisáram kb. 8mA körül alakul. Így a tranyó kinyithat, és a motor járni fog.
(A tranyók működését leírni itt badarság lenne, annak utána kell olvasni.. De ott van a TINA abban lehet vérveszteség nélkül szimulálni-mérni-értelmezni.)
üdv! proli007
(#) Viktor84 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Köszönöm,kipróbálom!
Következő: »»   1288 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem