Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   350 / 840
(#) Alkotó válasza V. A. Lucky hozzászólására (») Máj 20, 2011 /
 
Mit szeretnél mérni a műszerrel?
Mit jelent, a "3A-es deprez" műszer? Esetleg egy sima mutatós műszer, ami "gyárilag" söntölve van 3A-re?
Ha ez utóbbiról van szó, és a kimeneti áramot akarod mérni, akkor csak a kimenettel sorba kötve tudod használni.
R1 csak egy "fölösleges" terhelés, aminek szerintem vitatható az értéke. De ha mégis szeretnénk ilyet, a "lebegések" elkerüléséhez, akkor is bőven jó lenne egy 10k/0,6W érték.Ezen is folyik kb .3,3mA áram, ami már képes a poffert "terhelni".
(#) Scorpyo hozzászólása Máj 20, 2011 /
 
Sziasztok !

Az LM324 -es IC-vel müködő tápot előszabályzó modullal lehetne bővíteni?
(#) Alkotó válasza Scorpyo hozzászólására (») Máj 20, 2011 /
 
Ha a v-2.7.1-re gondolsz (vagy annak valamelyik elődjére), akkor alapból nem. A "kapcsolt" főfeszültségtől független segédtápot kell biztosítani, ami az említett kapcsolásban nincs megoldva. Éppen ez az egyik előnye, hogy csak egyetlen bemeneti feszültséget igényel.
(#) V. A. Lucky válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 20, 2011 /
 
Bocsi, ezt elfelejtettem: áramot szeretnék mérni (de gondolom ezt kitaláltad).
Igen, természetesen söntölt deprez-re gondoltam. Akkor sorosan fogom kötni a kimenettel.
Köszönöm a választ!
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Most már nem tudom mit ajánljak majd a labortápba. Ugyan jobban bírta lényegesen -utólag nem tudom miért-, mint a másik típus, de távolról sem az igazi. Itt szemléltetem a valóságto.
(#) vicsys válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Ez bizony rossz hír. Esetleg power fet-ben nem gondolkoztál...? :hide:
(#) peter1995 hozzászólása Máj 21, 2011 /
 
Hello.Szeretnék egy egyszerű de mégis nagyszerű tápot építeni.Az elvárásaim:0-maimum-ig állítható legyen fokozatmentesen(poti)a feszültség és a áram.Nem kell semmi védelem meg egyéb mindenttudás.A lényeg hogy lehessen állítani.
Trafónak egy 25,5cm2-es trafót szántam amit megtekerek nem tudom mennyire.A kimeneten(DC)30V-nál több nem kell.
JA és nem kell szimmetrikus csak + és test.
(#) Alkotó válasza vicsys hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Azzal kezdtem, 5db párhuzamos TO220-as tokozásúval. Az eredmény katasztrófa. Az 5x20A-es fet, 1A-től zárlatos lett.
Van békebeli 2N3442-m, de az után-építhetőség lenne a lényeg.
(#) Alkotó válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Hogyan képzeled az áramállítást "védelem" nélkül? (Mert éppen ez a védelem, túláram védelem.)
(#) peter1995 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Bocs félreérthetően írtam.Rövidzár védelemre gondoltam arra van bizti.Természetesen ami kell a megfelelő működéshez az kell...
(#) Akashi válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Helló. Építsd meg ezt! (melléklet)
Én nagyon meg vagyok vele elégedve.
(#) peter1995 válasza Akashi hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Ekkora véletlent.Pont ezt néztem ki .
Alul mellékletbe oda van írva az 50V és 5A hez az adatok.Csak azokat kell módosítani?
Esetleg egy NYÁK rajzot ha kérhetnék...
(#) Alkotó válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Kicsit nehezebb megtalálni, a névkeveredés miatt, de itt van.
Illetve van már picit módosított változat is, amihez van külön panelterv, de akár erre a panelre is "rá lehet drótozni" a modifikációt. Ezen én is azt csináltam.
(#) Ge Lee válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Akkor ott valamit nagyon nem jól csináltál. Egy tranyó a másodfajú letörése miatt még annyit sem bír mint egy FET. Nekem az 1db IRFP 900mA körül megszólaló áramkorláttal lazán viszi a 90V-ot már 3 éve. Tranyót egyedül végfokba tennék, de most már inkább oda sem.
(#) peter1995 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Kössz ebben minden benne van.
(#) saraha válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Szia.Publikus ez a kapcsolásod?
(#) peter1995 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
És öö mekkora NYÁK lap kell hozzá?HA vasalom akkor a 160x100sara felfér?
(#) Akashi válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Elég a pdf fájlt kinyomtatnod. Pont jó méret. (a nyomtatásnál nézd meg azért hogy ne méretezze át, magyarul 1:1 arány legyen)
Találtam egy BD tranzisztorosat is, azt talán könnyebb összeszerelni.
(#) Alkotó válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
A terv szerinti panel 152,4x83,82mm méretű, de itt azért nem számít egy fél mm ide, vagy oda.
(#) Ge Lee válasza saraha hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Igen. Mivel nem vagyok otthon, nem tudom csatolni.
Ellenállás-zéner-poti-ellenállás-FET + egy sönt és egy tranyó az áramkorlátnak. Negatív oldalon ugyanez csak P csatornás fettel és pnp tranyóval.
Ez nem ad akkora stabilitást mint egy hibaerősítővel rendelkező "labortáp" mert nincs a kimenetről feszültség visszacsatolás, de nincs is rá szükség, legalábbis a táplálandó áramkörök 99,9%-ánál biztos nincs. Amelyik áramkörnek mégis kell, annak úgyis saját tápja van.
(#) Pioneer válasza Akashi hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Az igényekre való tekintettel és a többféle módosítások miatt, közzéteszem a végleges 2.7.2-es verziót.
Az alábbi nyák rajz SOT93-as tokozású tranzisztorokhoz lett tervezve.

A képeket csere miatt kivettem, lásd később !
(#) Pioneer válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Mivel valami okból nem sikerült módosítanom a hozzászólásomat, külön hozzászólásban írom le.
A T6, R25, R26 alkatrészek nincsenek a nyákra tervezve. Ezek egy későbbi igényt kielégítő védelmet hivatottak szolgálni. Akinek szüksége van rá, minden gond nélkül utólag is ráépítheti a kész panelra.
(#) Pioneer válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Két apró hiba hiba csúszott a kapcsolási rajzba.
Íme a javított rajzok.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Komplett az elektronika. Fotók itt.
(#) Koree válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Gratulálok :kalap:
Izgalommal várjuk a doksit.
(#) Net_Boy_debr hozzászólása Máj 22, 2011 /
 
Sziasztok!

Kezdő vagyok és kérdést szeretnék feltenni egy általános tápegységgel kapcsolatban:

Építettem egy 12V-os 5A terhelhetőségű ipari tápegységhez egy 5V-os áramkört, melyről egy PC-104 alapkártyát hajtok meg. A kártya alap áramfelvétele max. 300 mA, de monitor csatlakoztatása után ez felszökik akár 900 mA - 1A-re is.

Az áramkör meghajtására egy nagyon egyszerű kapcsolást csináltam: egy 5V-os KA78T05 stab. IC-t vele párhuzamosan a bemeneti oldalon 1 db 100ľF-os ELKO kondit és egy kisebb értékű tatntál kondit, a kimeneti oldalon pedig egy 100ľF-os ELKO kondit és egy 1kOhmos ellenállást kapcsoltam párhuzamosan.

A gondom csak az, hogy a stab IC nagyon melegszik közel 1A-es terhelésnél és néha le is kapcsolja az áramkört. Igaz nagy hűtőbordát nem alkalmaztam (ez lehet hiba), de nem gondoltam, hogy ilyen nagyon fog melegedni!
Félek hogy további melegedés hatására kiolvad a nyákból, vagyis is ég. Ha nagyobb hűtőbordát rakok rá, akkor megoldódik a gond? Esetleg mivel helyettesíthetem ezt az áramkört, hogy ne melegedjen ennyire?

Köszi előre is a választ!

Üdv.
(#) mex válasza Net_Boy_debr hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Mindenféleképp kell a nagyobb hűtőborda, mivel ez a stabilizátor ic a kettő feszültség különbözetét szorozva a felvett árammal hővé alakítja. Így aztán közel 7W fűti a tokot, és a környezetét. Csoda, hogy egyáltalán túlélte, a beépített hővédelme dacára.
(#) Travolta válasza Net_Boy_debr hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Az 1k-s ellenállás párhuzamosan a kimeneten minek van?
(#) Net_Boy_debr válasza mex hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Igen kibírta. Akkor azt mondod, hogy tegyek rá nagyobb hűtőbordát és menni fog a dolog? Mert nekem az lenne a lényeg, hogy nap 24 órájában működjön. Persze az lenne a legjobb ha semmi sem fűtene a dobozban. Lehet ezt mással helyettesíteni?

Az 1kOhmos ellenállás terhelésnek van rajta, de kivehető ha nem kell!
(#) Travolta válasza Net_Boy_debr hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Vedd ki. Nem kell az oda. De célszerűbb lenne a 7805 helyet valami kapcsüzemű stabilizátort használnod.
Vagy pedig TO-3-as tokozású 7805-öt használni.
Az elvileg bír 1.5A-t. Bár én a kapcsüzeműt preferálom.
Következő: »»   350 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem