Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   545 / 961
(#) ferencib hozzászólása Szept 20, 2017 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy családi ház építésnél a FI relé alkalmazását mi írja elő és pontosan milyen áramkörökre kötelező alkalmazni (melyik jogszabály, szabvány, ...). (jelenleg a mindenre rá van kötve a FI relé, de valami időnként leoldja - pár hetente -, a villanyszerelő át szeretné kötni úgy, hogy csak a dugaljak legyen FI relére kötve.)
(#) vargham válasza ferencib hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
> a villanyszerelő át szeretné kötni úgy, hogy csak a dugaljak legyen FI relére kötve
Nem jó ötlet. Talán a lámpa nyugodtan megrázhat? (Nálunk az egyik halogén háza olvasztotta meg a szigetelést, ott volt a hiabáram. Fi nélkül meghal valaki.)
Helyes út, amit a szerelőnek KÖTELESSÉGE követni: Megtalálni, és elhárítani a hibát.

Amit én csinálnék házilag: Beépítenék még egy Fi relét, az egyiken rajta minden, egy áramkör kivételével, a másikon pedig a kimaradó egy. Ha jön a hiba, és nem a külön Fi relén, akkor csere. Néhány hét alatt meglesz a hibás készülék.

De egy szerelőnek tudnia kell mérni, és hamarabb megtalálni.
(#) taurus hozzászólása Szept 20, 2017 /
 
Fix bekötésű Fi relé esetén, ha van jelölés, az alapján kell bekötni az N és L vezetéket. Mi történik, ha felcserélésre kerül sor, és természetesen a kimenet is ahhoz igazodik. Ha nincs jelölés, akkor teljesen mindegy?
A képeken látható mobil Fi relé esetén a használatából adódóan nincs erre előírás.
(#) Bakman válasza taurus hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Ha nincs jelölés, akkor mindegy. 2P Fi-relé minden irányból és variációban működik, maga a Fi-relé nem tudja, hogy melyik a fázis és melyik a nulla. Csak azt figyeli, hogy a két ágon egyenlő áram folyik-e vagy sem.
(#) tibistor hozzászólása Szept 20, 2017 /
 
Sziasztok!
Az eBay-en rendeltem 12 V-os LED lámpákat E14 foglalattal.
Mivel korábban nem használtam ilyent, és a lámpákon sincs semmiféle felirat, jelzés, ezért a következőket szeretném kérdezni:
Egyen-, vagy váltóáramú 12V-ról kell üzemeltetni, vagy lehet mindkettőről?
Ha egyenáram, akkor a polaritás szempontjából az E14 foglalat melyik része a pozitív?
Mennyire kényes a pontosan 12 V feszültségre? (pl. savas akksi 13,8 V-ja károsítja-e?)
A válaszokat előre köszönöm! Üdv!

IMG_5348.JPG
    
(#) proba válasza ferencib hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Talán felújítás/új építés esetén vizes helységekre kötelező, egyébként meg ha jót akarsz aludni, mindenhova.
Lehet "csak" egy nulla védővezető zárlat van valahol, ha nem, a hiba csak sújosbodni fog. Magas áramszámla , esetleg füst a következő lépés.
A megfigyelés sem mindíg hátrányos, ha jellemzően egy fogyasztó ki/be kapcsolásánál történik, akkor jó eséllyel a fogyasztó, ha nagyobb fogyasztóknál nem köthető konkrétan egyhez , akkor inkább nulla-föld zárlat.

Idézet:
„Beépítenék még egy Fi relét, az egyiken rajta minden, egy áramkör kivételével, a másikon pedig a kimaradó egy.”

Ha a nullákat is szerencsésen szét tudja válogatni.
Amúgy egy jó szigetelésmérő azért tényleg ritkán téved.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) KTobi válasza proba hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Saját megoldásom az lenne, hogy egy jóval érzékenyebb darabot építenék be és egyesével tesztelnék mindent. Ha 30mA-es típus van fent 3mA-es vagy 1mA-es már rögtön kijelezné a hibás kört.
(#) kope20 válasza ferencib hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Szia!
MSZ HD 60364
Képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt, legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok esetén kötelező a 30 mA-es.
(#) erbe válasza KTobi hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Idézet:
„A FI relék típusai, jelölései:
A 10 / 30 / 100 / 300 mA érték az érzékenységet jelölő, azaz ekkora áramszivárgás esetén old le.”
(#) vargham válasza proba hozzászólására (») Szept 21, 2017 / 1
 
> Ha a nullákat is szerencsésen szét tudja válogatni.
Ó, tényleg. Én abból indultam ki, hogy normális esetben ahány kismegszakítóvalvédett áramkör, annyi külön nulla. De tény, hogy van olyan gányolás, hogy egy nulla indul el, és bolyong el mindenhová...

> Amúgy egy jó szigetelésmérő azért tényleg ritkán téved.
De az ritkábban van egy háztartásban. Egy szerelőnél viszont kellene lenni, és el kellene tudnia hárítani a hibát, és nem hülyeséget javasolni...
(#) Skori válasza tibistor hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Általában egy graetz-el indít belül, tehát a polaritás valószínüleg mindegy, és a benne levő célIC-nek sem probléma a kicsit eltérő feszültség. Többnyire AC-ról is megy, de a benne levő puffer viszont gyakran alulméretezett, ezért DC-ről talán hosszabb lesz az élettartama.
(#) oregbeatsuhanc hozzászólása Szept 21, 2017 /
 
"Amit én csinálnék házilag: Beépítenék még egy Fi relét, az egyiken rajta minden, egy áramkör kivételével, a másikon pedig a kimaradó egy. Ha jön a hiba, és nem a külön Fi relén, akkor csere. Néhány hét alatt meglesz a hibás készülék."

Amúgy pillanatnyilag jó ötlet, csak mi lesz, ha nincs is hiba és nem lesz meg?
Lehet ugyanis, hogy a második FI relére is szükség lesz abban az esetben, ha a fogyasztók száma miatt az amúgy egyenként még megfelelő hibaáramok összege meghaladja a 30 mA -t.
Kérdés milyen és mennyi újabb fogyasztó került rá az áramkörre.

"De egy szerelőnek tudnia kell mérni, és hamarabb megtalálni."

Ez szent igaz!
Elég babrás munka, de ahogy már itt írták, kénytelen lesz az áramköröket, fogyasztókat végig mérnie szigetelésmérővel.
(#) Balaa16 válasza ferencib hozzászólására (») Szept 21, 2017 / 1
 
Üdv!
A FI relé kikötése a világításról semmiképpen sem jó megoldás. Lehetséges, hogy valahol sérült a vezeték szigetelése. Nyáron gipszkarton álmennyezetet szereltettem a műhelyembe, előtte a világítás kábelét a mennyezetre rögzítettem, középen keresztezte a mestergerendát, átfúrtam rajta. A munka befejezése után a lámpa állandóan leverte a FI-relét. Kimértem, a lámpához menő nullavezető és a gipszkarton egyik csavarja között rövidzár volt! Visszahívtam a gipszkarton szerelőket, tiltakoztak, hogy ők aztán biztosan nem sértették meg a kábelt. Végül aztán csak rávettem őket, hogy vágják ki egy helyen az álmennyezetet, hogy megnézzük, és láttuk ám, hogy a mestergerenda oldalán telibe szögelték az átfúrt kábelemet, még kihúzni sem lehetett.
Én is kiköthettem volna a FI relét, és látszólag semmi gond sem lenne a mai napig.
Üdv!
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2017
(#) tibistor válasza Skori hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Köszönöm a választ.
Üdv!
(#) ötfelezős válasza vargham hozzászólására (») Szept 22, 2017 1 /
 
Talán a lámpa nyugodtan megrázhat?
Bocs, azért a nullázás nem kezd el sztrájkolni, ha azt látja, hogy a FI-relé hazamegy...
(#) (Felhasználó 116638) válasza ötfelezős hozzászólására (») Szept 22, 2017 1 /
 
A nullát is szakitja az FI relé.
Egyedül a földelés folytonos-annak is kell lennie.

FI.jpg
    
(#) taurus hozzászólása Szept 22, 2017 /
 
Sajnos elkerülhetetlen, hogy ideiglenes jelleggel összekössek (elágaztassak) réz vezetéket alu vezetékkel. Mivel kössem össze, mi a jobb megoldás, a sorkapocs, vagy a csapos Wago? Természetesen mindkét esetben az alupasztát is használnám.
(#) Bakman válasza taurus hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Hagyományos csavaros sorkapocs bőven megteszi egy-két évig. Ha ettől rövidebb ideig kell, akkor kár többet beleölni.
(#) BarnaPili válasza taurus hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Vagy vegyél WAGO-t,és nyugodtan alhatsz.
(#) sámli válasza taurus hozzászólására (») Szept 22, 2017 /
 
Milyen keresztmetszetű az alu vezeték?
(#) Bakman válasza BarnaPili hozzászólására (») Szept 22, 2017 1 /
 
Nem kell feleslegesen az ördögöt a falra festeni, Wago előtt is létezett élet.
(#) taurus válasza sámli hozzászólására (») Szept 23, 2017 /
 
1.5 mm2
(#) sámli válasza taurus hozzászólására (») Szept 23, 2017 /
 
Akkor én wagot használnék. Amennyiben mégis a sorkapocs mellett döntesz, tegyél a vezetékre érvég hüvelyt.
(#) Wind-Storm hozzászólása Szept 23, 2017 /
 
Helló!
3 fázisú hálózat esetén, jól sejtem, hogyha 3 fí relét alkalmazunk, külön 3 nullvezető is kell?
Tudom hogy létezik háromfázisű típus, de az egyszerre vág le mindent, az a probléma vele.
(#) Kovidivi válasza Wind-Storm hozzászólására (») Szept 23, 2017 / 1
 
Külön nulla kell, jól tudod. Az FI-nek nem kellene olyan sűrűn leoldania! Az utána levő megszakítónak kell védenie túlterhelés, zárlat esetén. Az FI ne menjen le évekig, csak ha a teszt gombot nyomod, olyan legyen otthon a hálózatod, és akkor elég a 3 fázisú.
(#) vargham válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 23, 2017 /
 
Átlagos háztartásunk van, villany sütővel, asztali számítógéppel, nem szigetelt (párás) garázzsal, hobbi barkácsgépekkel, fűnyíróval. A három fázisú Fi öt év alatt egyszer oldott le (még az elején), amikor a használtan kapott halogén lámpában megolvadt a kábel szigetelése.
Tehát normális hálózat esetén NEM szabad leoldania.
(#) taurus válasza vargham hozzászólására (») Szept 23, 2017 /
 
Hasonló villamos felszereltségű lakásba 4 évvel ezelőtt lett bekötve 30mA-es Fi relé. Voltak olyanok, akik azért nem javasolták annak bekötését, mivel a lakás villamos hálózata kb. 50 évvel ezelőtti alu vezetékes kiépítésű, és előfordulhat, akár gyakori leoldás is. Úgy látszik, hogy anno olyan jól sikerült a hálózat megépítése, hogy a a Fi relé még egyszer sem oldott le, csak a teszteléskor, és nem csak a tesztgomb működtetésével, hanem a végpontokon kb. 25 mA-es hibaárammal a védővezetőn.
(#) Gafly válasza taurus hozzászólására (») Szept 23, 2017 / 1
 
Akkor most nem az alaménium miatt kell kidobni a fírelét?

Bocsánat, neked tökéletesen igazad van.

Nem szokott az ok nélkül leoldani...
Aki meg kiiktatja, és megmagyarázza, az meg dögöljön meg.
Sajnos nem az fog, hanem a szomszéd csaj a fürdőkádban

De nem értek hozzá.
(#) proba válasza Wind-Storm hozzászólására (») Szept 23, 2017 /
 
Viszont ha van akár egy háromfázisú dugalj, akkor annak külön kell egy háromfázisú.
Ha nem cél a spórolás, akkor három egyfázisú, meg esetlegesen a 3 fázisú dugaljaknak egy háromfázisú. Ami jótékony hatása van, a nullákat nem lehet fázisok között cserélgetni, még tévedésből sem, így ha valahol, a FI-k után nulla szakadás van, ( akár hálózat módosítás miatt) biztosan nem kerül két fázis közé semmi.
Igaz hogy normális hálózatban soha nem megy le, de ez igaz a kismegszakítókra is, azokat mégis szokták szaporítani.
(#) ötfelezős válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Szept 24, 2017 1 /
 
Azóta gondolkodom, vajon mit értettél nullázás alatt, hogy ezt írtad nekem.
Következő: »»   545 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem