Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   591 / 962
(#) bakos13gab válasza sámli hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Én érteném a segítő szándékot, de az ember feltesz egy technikai kérdést. Tök véletlenül beírom, hogy 10-essel megyek tovább és szét trollkodnak. Nem tudtam eldönteni, hogy a szövegértéssel van gond egyeseknél vagy ennyire szakmaitlan, hogy nem lehet ezt megemészteni?
(#) elektroncso válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 10, 2018 / 1
 
Én úgy tudom, hogy a védelmet mindig a leggyengébb láncszemhez kell méretezni. Szóval ha sorba kötsz egy 35mm2-es és egy 10mm2-es vezetéket akkor a védelmet a 10mm2-hez kell igazítani. Ha a szakasz előtt akkora biztosíték van, hogy a 10mm2-t ne lehessen túlterhelni akkor szerintem semmi gond.
(#) bakos13gab válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Szerintem is ez a helyzet. Az még lehetne, hogy egy ipari létesítmény stb. és ha nem nézi meg senki mire köt rá, lényegében a 35mm2-es vezetékre ráadhatna 70A-t is, de ez elég szélsőséges helyzet és itt ilyen nem is fordulhat elő. Még az is eszembe jutott, hogy párhuzamosan kapcsolom a két berakott kábelt a kisebb disszipáció miatt. Na ez már totális csőd volt másoknál.
Kérdem én, ha mindkét kábel elbír 50A felett bőven, akkor mi lenne baj 16A esetén? De persze tudom, hogy ilyenkor normál terhelésen a kisebb leég idővel.
(#) elektroncso válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Ipari létesítmény? Jó vicc. Múltkor lett lehúzva egy ipari létesítmény betápja, 4x150mm2-es Al földkábel. Bent az épületben keresztmetszet csökkentés 16mm2-re! Kint a 150mm2 bekötésénél a fogyasztásmérő szekrényben 25A-es főbiztosíték lett feltéve. Na azt volt szép bekötni. És hogy miért? Akkor építkeztek, ahhoz elég volt 3x25A de ha már építkeznek lefektették a végleges betápot is.
(#) papo69 válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Mért nem viszed be az elosztóba a földkábelt? Tudom macera, de azért az lenne az igazi.
(#) gyuszo válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
A földkábel fogadójába érdemes lenne mégis betenni egy ilyet, akár leválasztás céljára is.
Sok az a 75 m. Így a sorkapocs helyett is megfelel.
Azért a 32 A-est ajánlom, mert ebbe beköthető a 35 mm2 vezeték.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018

2p.png
    
(#) bakos13gab válasza papo69 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Ez részben egy kész helyzet. Az előszoba 2 éve lett felújítva. akkor előkészültem több dologgal, mert még nem lehetett tudni, hogy 1 év múlva vagy csak 10 év múlva lesz új csatlakozás kiépítve. Nem akarom szétvésni újra a falakat.
3x12-es elosztó van beépítve. 4x35mm2-es vezetékeket el nem tudom képzelni, hogy zsúfolnék ott be.
(#) bakos13gab válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
E mellé érkezik be az éjszakai kábel vége is, ahhoz is kell hely.
(#) bancsi15 hozzászólása Ápr 11, 2018 /
 
Sziasztok!

Van valami szabvány arra, hogy a földelt hálózati aljzatban (szemből belenézve) a jobb vagy bal oldal a fázis?

köszi szépen!
(#) papo69 válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 2
 
Nincs de többen kötjük balra mint jobbra.
(#) elektroncso válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 2
 
Elvileg csak annyi megkötés van, hogy egy szerelésen (épületen, objektumon) belül mindet ugyan úgy kell kötni.
De a fázist szokják balra kötni, ez nem szabvány inkább szokás.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
(#) bancsi15 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!

Akkor nálunk anno a szokások ellen "lázadó" villanyszerelő árt, mert mindenhol jobbra van kötve
(#) ha9pi.feri válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
A márkásabb konnektorokon jelölve is van, ha jól emlékszem jobbra.
(#) yulo5310 válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 1
 
Nekem még úgy mondták az öreg szakik,mint a vizet,bal a meleg(fázis),jobb a hideg(nulla).
(#) Baxi válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 4
 
Ezt azért szokták bal oldali "lyukba" kötni mert az emberek, pfff ~80% jobb kezes. Ez úgy függ össze hogy ha gyerek jobb kezes akkor mindig a jobboldali lyukba fog piszkálni. Ha bal a kezes a gyerek akkor a baloldali lyukat fogja piszkálni s ezért jobb oldalra kerül a fázis.
Egy új, illetve hálózat felújításnál Én mindig avval kezdek hogy leinformálom milyen kezes a gyerkőc, vagy a tulaj. Elsősorban gyerekek védelmére van, felnőttnek csak van annyi esze, hogy nem piszkál bele 100-as szeggel
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
(#) Bakman válasza Baxi hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 1
 
Eléggé kuruzsló módszernek tűnik a balesetvédelemben.
(#) adapter hozzászólása Ápr 11, 2018 /
 
Vessetek rám követ, de nekem szakközépben szakmai gyakorlaton azt mondták : nincs rá szabvány (akkor!) de jobbra kössük a fázist, mert vizsgán egy jeggyel rosszabb vár a vizsgázóra aki majd nála vizsgázik ha nem így tesz... (Banán tanár úr volt ha valaki esetleg ismerné, Jb. Liska, múlt század)
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
(#) elektroncso válasza adapter hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 2
 
Biztos bal kezes volt.
Mellesleg Szlovákiában és Csehországban szabvány szerint balra kötjük a fázist, mivel itt a dugót nem lehet megfordítani. Magyarországon sok értelme nem volna, lévén meg lehet fordítani a dugót.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Ápr 11, 2018 /
 
A fogyasztásmérőnél, a kismegszakító táblákban, a legtöbb Fí- relénél, méretlen hálózaton a nulla, illetve a PEN vezető mindig a jobb oldalon van. Nem az a lényeg, melyik oldalon van a fázis. A nulla legyen jobb oldalon.
(#) sámli válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
A varázsszó "legtöbb", tehát nem mindegyiknél. Csak egy fázisú ipari dugaljaknál van bekötési sorrend.
(#) Zsolt 73 válasza sámli hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
A "legtöbb" jelzőt a Fí relékkel kapcsolatban írtam, a vesszőknek jelentősége van !
(#) sámli válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Elárulom, a kiselosztókban sem egységes
(#) Baxi válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Lehet, de ha tippelnem kellene akkor angol tudósok bebizonyították és akár még hihető is . Én elhittem s használom is. S így van mihez vonatkoztatni, hogy bal vagy jobb oldalon lesz a fázis.
(#) elektroncso válasza Baxi hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Például itt vagyok én, jobb kezes vagyok és gyermekkoromban elsőre a bal lyukba piszkáltam bele. Szóval van benne valami.
(#) Bakman válasza Baxi hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 1
 
Ilyen elgondolás mentén eldönteni, hogy melyik oldal legyen a fázis és ezt tudatni a szülőkkel is, alsó hangon is butaság és vajákolás. Legalább nevettem egy jót.
(#) Chipmunk1960 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 12, 2018 / 1
 
Megjegyzem itt az Angol dugóknál is a bal a fázis, es még egy biztosítékot is beletuszkoltak a dugóba... Az ipari, "kerek" 16 vagy 32A -es szintén. Némelyik 3 fázisú, még be is van szinekkel pöttyözve a fázishelyes bekötésért, R,S,T, csak itt L1,L2,L3 a jele.
(#) Chipmunk1960 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Nagyszerű érzéked van a fázis megtalálásához! Nem vagy másodállásban fáziskereseő???
(#) erniefromh válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Idézet:
„a PEN vezető mindig a jobb oldalon van.”


Ezt azért átgondolnám.
Szerintem nincs semelyik oldalon.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Ápr 12, 2018 /
 
A meretlen halozatokon alkalmazott szekrenyekben jobb oldalon van a PEN vezeto. A figyelmes, erto olvasas jo dolog...
(#) (Felhasználó 116638) válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Ápr 13, 2018 / 1
 
Idézet:
„A "legtöbb" jelzőt a Fí relékkel kapcsolatban írtam, a vesszőknek jelentősége van !”


Tényleg jelentősége van

A meretlen halozatokon alkalmazott szekrenyekben jobb oldalon van a PEN vezeto. A figyelmes, erto olvasas jo dolog...

Az értő irás úgyszintén.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2018
Következő: »»   591 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem