Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   742 / 960
(#) Atis57 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Sziasztok!
pedig sokkal egyszerűbb --abban az ágban van a Wickmann bizti -esetleg kapcsoló is.

ime ;
(#) n0409bp hozzászólása Feb 9, 2020 /
 
Hello! Köszönöm, hogy sokan elgondolkodtak a problémán, de amint látom, a többség "fizikai" (nem elektronikai) megoldást javasol. Én is maradok a nem szimmetrikus aljzat-dugó párnál, amit fali aljzat hiányában barkácsolni kell. Itt nem illik részletezni, miért szükséges a fix fázis ág, de megjegyzem, hogy a programozható aljzatok rendszerint csak az egyik vezetőt kapcsolgatják, és ha ez nem a fázis vezető, abból adódhatnak problémák. Proli007-nek abban igaza van, hogy egészségesebb megoldás a kisfeszültségű akvárium fűtés, ezt így is tervezem, 24 V 160VA toroid trafóról lesz táplálva. Mindannyiotoknak kellemes vasárnap estét!
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 9, 2020 /
 
Éppen ez a rajz sem részletezi, csak mint ~230V. Miért is részletezné? Teljesen mindegy.

A "Wickmann" egy márkanév, nem biztosító típus. Olyan, mint a Hilti fúró.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2020
(#) vargham válasza n0409bp hozzászólására (») Feb 9, 2020 / 1
 
Nem, nem kell barkácsolni. Létezik Magyaroszágon is megoldás a kérdésre.
IEC 309-1 alj és dugó.
Ipari 220as csatlakozó a beceneve.
(#) Gabó válasza n0409bp hozzászólására (») Feb 9, 2020 / 1
 
Alapból lenne egy kérdésem. Miért akarsz más csatlakozást? Hisz azért elég ritkán költözik egy akvárium A-ból B-be. Ha meg költözik, ott is ki kell építened az "egyedi" dugvillát. Ha a fix helyén megjelölöd, hogy helyes, kihúz, visszadug ott a jel, örül. Vagy akkor még jobb, minek kihúzni, egy kapcsoló ami megszakítja a nullát és fázist is, és kész.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2020
(#) proba válasza Bakman hozzászólására (») Feb 9, 2020 /
 
Kettős szigetelésű erendezések egy részénél a test és az egyik csatlakozó közötti kondenzátor okoz ilyen gondot. Amúgy biztos nem egyedi probléma, mert egyes ups gyártók az optos megoldást beleépítették a szerkezetükbe
(#) blitz456 hozzászólása Feb 11, 2020 /
 
Sziasztok
Nem vagyok nagy villanyász.
Vettem egy 75-ben épült házat...
Arra lettem figyelmes,hogy fázis és földközött nem lehet mérni 230v-ot.
Meg néztem,hogy szét-e választva a pen vezető de nincs semmi.
Simán van egy szonda a földben és arról megy a földelés.
Ez most milyen rendszer?
Sima nulla jön be?
(#) Bakman válasza blitz456 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Mennyit lehet mérni? Hol van az a ház? Könnyen lehet, hogy TT rendszer van, ott nincs összekötve a védőföld és a nulla (sőt, tilos is).
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Nem hinném, hogy Pest-alsón (Bugyi) még TT hálózat van. Viszont, ha épp dombosabb részen van a ház, akár 10 m-es földelőszonda is elkel. Lesz ott még alumínium vezeték is. Jártam pár házban ~30 évvel ezelőtt.
(#) Gafly válasza blitz456 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Idézet:
„Arra lettem figyelmes,hogy fázis és földközött nem lehet mérni 230v-ot.”

Ámbár nem értek hozzá, de szerintem ez így nem jó (valamennyit kellene azért)...
(#) blitz456 hozzászólása Feb 11, 2020 /
 
Eltaláltátok bugyin van a ház .
Akkor itt most milyen hálózat is van?
Fi relét így be lehet köttetni?
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
(#) Bakman válasza blitz456 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Be lehet csak nem sok értelme van, amíg a földelés (és minden más) nincs rendesen megcsinálva, lemérve, hogy biztosan jó-e vagy sem.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
(#) Atis57 válasza blitz456 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Szia!
75 ben még kalákában épitkeztek , "ajándék anyaggal " (mi került a munka helyen )
Egy környékbeli villanyszerelő , s mindent megnézni (dobozok , dugaljak, ) esetleg egy felújitás.
S igy máris jó lessz még 30 évig is.
(#) llax válasza Bakman hozzászólására (») Feb 11, 2020 / 1
 
Ezt erősen vitatnám. Lesz néhány szituáció, amikor nem működik a védelem megelőző jelleggel. Ilyen például a testzárlatos készülék esete. De amint áram folyik el bárhová a hálózaton kívülre, a Fi relé leold (előbb-utóbb a föld felé, csak nem a helyi földelésen keresztül). Ha adott esetben nem tud elfolyni, akkor (jelentősebb, veszélyes) áramütésről sem lehet beszélni (a fázis-nulla vagy fázis-fázis közé kapcsolódást kivéve - de az ellen pont nem véd a Fi relé). Mint kiegészítő életvédelmi megoldás, földelés nélkül is működik a Fi relé. Háztartásban bármilyen ellenjavallatot nehéz lenne összehozni.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
(#) Bakman válasza llax hozzászólására (») Feb 11, 2020 / 1
 
Mit vitatsz? Nem azt írtam hogy nulla, hanem azt, hogy nem sok értelme van. Ugyanakkor gyanítható, hogy más problémák is vannak ott és nem szerettem volna azt sugallni (hamis biztonságérzetet kelteni), hogy egy Fi-relé bekötése a rendszerbe már elég a boldogsághoz.

Több mint a semmi de messze nem elég.
(#) llax válasza Bakman hozzászólására (») Feb 11, 2020 / 1
 
Bőven van értelme. Hiányzó földelés esetén a hibára nem feltétlenül old le annak létrejöttekor (megelőző jelleg), de amint utat talál az áram a föld felé, leold. Meglévő földelés mellett (és minden más is szabványos és szabályos), hibára leoldás csak az I. év. osztályú készülékeknél várható. Meglévő, gyenge földeléssel már működik. A többi szituációt (pl. II. év. oszt.) kevésbé befolyásolja a földelés léte és minősége.
Természetesen (szándékosan) nem helyettesíti az elsődleges védelmeket, de mint kiegészítő védelem, az értelme nem kérdőjelezhető meg.

A kérdező problémáját és a Fi relével kapcsolatos kérdését külön lehet választani. A probléma sürgősen megoldandó, a Fi relé ettől függetlenül beköthető (erősen ajánlott), de nem megoldás a problémára (csak a normális, szabványos földelés), viszont a biztonságot a javításig is növeli (javítás után még jobban).
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
(#) hegman hozzászólása Feb 12, 2020 / 2
 
Egy, itt a fórumon rendszeresen felmerülő téma:
Bővebben: Link
(#) Ge Lee válasza hegman hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Ez megint egy olyan "értelmes" dolog. Sosem értettem miért lenne az az emberi test számára jó, ha a műanyag kádat még valahogy belecitálnák az EPH-ba. A csapból folyó vízre ugye nem kerülhet fázis. Ha mégis, akkor nekem a műanyag kádban ülve nyilván az a jobb, ha abban nincs semmi fém, mert a kád szigetel, az áram útja az elfolyó (emésztő/csatorna) felé vezet, annak minden ellenállásával együtt. Ha meg van ott az elfolyóban egy EPH bilincs, akkor meg arra, azaz jóval nagyobb esélyem van az áramütésre.
(#) Hipolyt79 hozzászólása Feb 14, 2020 /
 
Sziasztok,

Az lenne a kerdesem,hogy szeretnek hazakuldeni az USA-bol fali lampat,illetve 1 mennyezeti lampat,ami ertelem szeruen 110v-rol mukodik. A kerdesem,hogy bonyolult-e atvezetekelni 220v-ra?
Illetve egyaltalan megoldhato? Mit kell benne kicserelni pl. az ego foglalatot,vezeteket(vastagabbra)?

Koszonettel,Gabor
(#) Joe_001 válasza Hipolyt79 hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
A vezetéke az vastagabb mint Magyarországon.
Nem írtad milyen bele való izzó foglalata, fénykép az égőről, foglalatról. A hullám menet az szabványos, E14, E27
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2020
(#) Gafly válasza Joe_001 hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Azt mondod, hogy ""ere vastagabb", szigetelése "véknyabb"?
(#) nedudgi válasza Hipolyt79 hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Ezek meglevő lámpák, vagy most szándékozol megvenni? Arrafelé létezik 220V hálózati feszültség is. Ha most akarod megvenni, akkor 220V-os kivitelt kérj.
(#) gyuszo válasza Joe_001 hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Speciális zsinórmenet, Edison-menet.
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Feb 14, 2020 / 1
 
Szerintem egyik se, ugyanaz. 250 V-ra van vezetékezve. Egy lámpatestnél nem a felvett áramerősségre van méretezve a vezeték, a termelt hő a mérvadó.
(#) Hipolyt79 válasza Joe_001 hozzászólására (») Feb 15, 2020 1 /
 
Az izzo tipusa A19(E26) ez van az izzora irva. De erdekes,hogy a LED-es izzokra az van irva,hogy 120v es kuldtem haza Magyarorszagra kiprobalni betekertek es mukodik,nem verte ki.
Akkor miert irjak ra a dobozara,hogy 120v,ha 220v-on is mukodik?
Szoval itt az USA-ban talan 14-es meretu vezeteket hasznalnak lampahoz,akkor azt nem kell atvezetekelni,siman ralehet kotni a 220v-ra vagy valamit azert ki kell cserelni benne? Az izzo foglalalt hagyomanyos E27-es!?
Egyebkent ezek meglevo lampak mar.

A valaszokat elore is koszonom!
(#) llax válasza Hipolyt79 hozzászólására (») Feb 15, 2020 / 1
 
Az E26-os menet 120V-ra készül, a felénk használatos E27 230V-ra. AZ E26-os foglalatba nem mennek bele az Európában kapható, E27-es menetű fényforrások, fordítva bele lehet tekerni (a menetemelkedés csak minimálisan tér el).
Ami ott 14-es vezeték, azt itt 2mm2-esnek ismerjük, a keresztmetszet bőven elég lenne, továbbra is kérdés a szigetelése. A kisebb fogyasztók vezetékét eléggé a minimumra méretezik, névleg 300V-ra szigetelt H03VV (tartozék/beépített) kábel az elterjedt, ha ott is hasonló elvet követnek, akkor ide nem lesz jó.
Ha egy készüléket vagy akár fényforrást 120V-ra méreteztek, az egyes esetekben takarhat univerzális, 230V-on is működő elektronikát. Sok (kínai) LED meghajtó 80-250V közötti feszültségre készül (de pl. sok telefontöltő is ilyen). Ugyanakkor a névleg 120V-osnak eladott teljes készülék szigetelése nem feltétlenül alkalmas 230V-ra, nem az európai szabványok szerint tesztelték.
(#) witi válasza Hipolyt79 hozzászólására (») Feb 15, 2020 / 1
 
Hali!
Nálunk is kapni ilyeneket például itt, és ezek 230 voltosak, plusz van garancia...
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2020
(#) Hipolyt79 válasza witi hozzászólására (») Feb 16, 2020 /
 
Koszi,de nekem ezek az izzok ingyen vannak,a hazakuldese pedig nem problema. Az ANRO-tol majd csak led vezerlot szeretnek rendelni.
(#) Hipolyt79 válasza llax hozzászólására (») Feb 16, 2020 /
 
Koszonom a reszletes valaszt. Van pl. egy IKEA-s allolampa,ami szinten kerdeses akkor ,hogy hogyan lett gyartva,milyen szigetelessel.
Illetve van nekem 4db. fali lampa,ami nagyon szep voros rez ,amit viszon mindenkeppen szeretnek Magyarorszagon hasznalni,de azt ki tudja megmondani,hogy hasznalhato-e? Gondolom egy hozzaerto villanyszerelo megtudja mondani ranezesre,vagy nem ilyen egyszeru?
(#) llax válasza Hipolyt79 hozzászólására (») Feb 16, 2020 / 1
 
Ha esetleg olyan formáról van szó amit nem találsz Magyarországon vagy az EU-ban máshol (emberi áron), akkor foglalat és vezeték cserével akár át is lehet alakítani. A vezeték cseréje általában nem probléma (de akár a rajta lévő is jó lehet), a foglalat hasonló méretű, csak a rögzítése kérdéses.
Következő: »»   742 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem