Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   784 / 961
(#) ötfelezős válasza pucuka hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Nem több, csak kettő.
Szerinted az még szokásos? Én egy vezeték odacsípést sem láttam sűrűn. Lehet, más helyen nézzük az aljzatokat.
(#) Gafly válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Idézet:
„Én egy vezeték odacsípést sem láttam sűrűn.”

Apósnál én már igen. Mit ad az ég, pont a koloniál szekrénysor mögött.
(#) pucuka válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Lehet, más helyen. Környezetemben csak egyszer történt meg egy ilyen eset. A sógorom volt az ezermester villanyszerelő az anyósék házában. Képzettségére nézve telefonszerelő volt. Mikor az eset történt, ő már nem élt, az anyós pedig öregek otthonában volt, a lakás lezárva, nemigen nézegették a sógornőmék, így későn vették észre a bajt.
A szerencse csak az volt, hogy az ominózus konnektor (hármas elosztó a falba umburdálva) a fürdőszobában volt. De pont a konnektor alatt volt egy kis szekrényke, rajta két összehajtogatott törülköző.
Ez a "majdnem zárlat" felmelgíthette a konnektor műanyag házát, ami rácsöpögött a törülközőkre. Meg nem gyulladt ugyan, de gondolom csak elizzott, mert az egész lakás tele lett kormos füsttel.
Mindent ki kellett dobni, még a szekrényből a ruhákat is. Sem a feleségem, sem a sógornőm sohase merték megmondani anyósomnak, csak ő nem értette, miért nem mehet haza.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2020
(#) erbe válasza pucuka hozzászólására (») Nov 3, 2020 / 1
 
Ezért szokták a használaton kívüli lakást áramtalanítani.
(#) pucuka válasza erbe hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
A sógornőmék laktak az anyósommal egy házban, de két külön lakásban. A két lakás hálózata egybe volt szervezve, úgyhogy külön áramtalanítva sem lehetett. Mondom, igazi fusi, de szerencsére semmi közöm nem volt hozzá. Csak leírtam, tanulságként.
(#) fulcsii válasza pucuka hozzászólására (») Nov 4, 2020 /
 
Hát kérem,megettem a kenyerem javát, pár éve Űzöm ezt a mesterséget, láttam már pár csodát is, de ha ez valóban így volt, akkor ott körül kell nézni. Valami nem jól működik, valami nincs jól bekötve. Ez a történet olyan számomra, mint a "szeplőtelen fogantatás"
(#) granpa válasza fulcsii hozzászólására (») Nov 4, 2020 /
 
Mint tudjuk; ez utóbbit a tudomány már megoldotta.
(#) cbakifli hozzászólása Nov 4, 2020 /
 
Hello,
Tudtok ajánlani olyan 230V-os, legalább 200 wattos, fali, led-dimmert, ami szinte teljesen le tudja venni a fényerőt?
(#) Atis57 válasza cbakifli hozzászólására (») Nov 5, 2020 /
 
Szia!
Ha izzóval használod , bármelyik le tudja venni 0,2%ig .
Ledekkel nem megy , megakad 10-20%nál.
Nagymértékben függ a huzalozástól is.

Nekem az a változat jött be ; Led csikok ,+egy 3-5Ws izzó.
(#) kameleon2 válasza cbakifli hozzászólására (») Nov 5, 2020 /
 
Ilyet csak DC-ből fogsz találni. 12-24-36V-os...
(#) maripan hozzászólása Nov 6, 2020 /
 
sziasztok

Van három ilyenem:

Bővebben: Link

Bekötöttem de nem mérnek
Kijelzés van. Amikor pl ráterhelek egy 1Kw os körfűrésszel akkor néhány másodpercig 0.03 A mutat majd visszaáll 0.00A re.
0-100A es az áramváltó, ez rá is van írva. A mA nincs ráírva de hozzá való mert szettben vettem.
Mind a három ezt csinálja.
Kérdésem ,hogy elég ha csak egyszer átvezetem az áramváltón a mérendő fázis vezetéket vagy esetleg több menet kellhet azért nem mér jól? Úgy gondolom elégnek kéne lennie ha csak átvezetem de inkább kérdezek.....
(#) Seton hozzászólása Nov 7, 2020 /
 
Üdvözletem! Földszonda és PEN örök kérdéskörben kérdezném a szakértő urakat.

Adott a mellékelt kép szerinti két földszondás vezetékrendszer egy családi házban. Hívtam villanyszerelőt, hogy alakítsa ki a gázfűtés EPH rendszerét, ehhez került telepítésre a kép jobb szélén lévő földszonda és kazán Fi-relé doboz. Helyes-e, hogy a szerelő a mérőóra felől érkező N kábelt visszaközösítené a második földszondával (piros *-gal jelölt szakasz)? A másik kérdésem pedig, hogy a két dobozt (és ezáltal a két szondát) összekötő PE vezeték (# jelölés) keresztmetszetére van-e előírás, vagy elegendő a fűtőrendszer L és N vezetőivel azonos keresztmetszet? Előre is köszönöm!
Ui.: Ugyanitt többtermosztátos Bosch kazánvezérléshez értő szakember kerestetik.

Felhasználói kérésre a melléklet eltávolítva, veszélyes volta miatt.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) Joe_001 válasza Seton hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Szerintem ha megcsinálja azt a közösítést nem lesz áram. Tegye! Úgy is visszacsinálja!
(#) gyuszo válasza Seton hozzászólására (») Nov 8, 2020 / 2
 
Nem helyes. PEN szétválasztás után mér nem szabad összekötni a Nullát és a védővezetőt.
A kazánnál levő csomópontot 6 mm2 vezetővel kell összekötni .
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2020
(#) gyuszo válasza Joe_001 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Lesz, mert a FI-relék előtt van összekötve, de hiba esetén a Nullán áram folyhat.
(#) Seton válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Köszönöm a gyors válaszokat! Hanem ezt nekem el is kellene majd magyaráznom a szerelő úrnak, mert tegnap hiába kérdőjeleztem meg az átkötést, észérvek nélkül aztán maradt így.
Az mennyire reális magyarázat, hogy pl. ha a két Fi-relé között rajzolt N vezeték elszakad, emiatt a fűtőrendszerben bekövetkező L-N zárlat esetén feszültség alá kerülhet bizonyos időre a "PE+EPH-sín" is életveszélyt okozva? Avagy mit takar a "nullán áram folyhat" kifejezés?
(#) Kinka István válasza Seton hozzászólására (») Nov 8, 2020 / 3
 
Szia
A lakás Fí-relé le fog oldani, mert a kazánhoz menő fázis átmegy rajta, a kazánhoz menő nulla meg elé van bekötve.
(#) Joe_001 válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Hiba esetén mindkettőn folyhat áram. Mit is csinál ilyenkor az első fi? mert ugye a fázis áramhoz képest valami nem stimmel...
(#) fulcsii válasza Seton hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
De ez akkor sem jó így! Nem a fő földelő kapocstól indul és össze kell kötni a földelőket. de nem ruhaszárítóval.
(#) Seton válasza fulcsii hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Köszönöm a gyors visszajelzést, gyorsan töröltem is.
Nem teljesen értem mire gondolsz, mert a második mondatod első tagmondatából hiányzik az alany, a második tagmondatból pedig a összekötés pontos helye nem világos így nekem.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2020
(#) fulcsii válasza Seton hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Most már érthető?
(#) Joe_001 válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Szia!
Hidd el, létezik odacsípés. Kábel tv-s koromban a bejövő koaxra kellett volna modemet telepítene. A két éves gyerek a konnektorok alatt játszott, odaérkezésemre telepítették arrébb. Elvileg koax kifordít F-toldó mert rövid a kábel, csak a műanyag fedél le, hozzáérek a konnektor fém részéhez koax a kezemben odavág a földhöz!!! A ku... !!! Ugye a koax kinn az oszlopon minimum 300 méterenként nullázva, NEFH... Mérem a konnektorok fémházán 240V!! Mondom hívják villanyszerelőt nézze át, a gyereket meg távol a konnektoroktól pihentessék. Még, össze se pakoltam, ott volt a villanyész. Még ő volt megsértődve, hogy ez nem egy nagy hiba! A nemiszervem bekapásáról beszéltem neki, pedig hölgy is volt hallótávon belül! Mondtam, én nem számítok de a gyerek, és az anyja talán.Ha véletlen úgy fogja meg az anyja, apja a vezetéket, készüléket te neveled fel a gyereket??? "Nem egy nagy hiba"! Jó, mert a gyerek más, te csinálsz másikat helyette!
Valamiért nagyon pipa voltam, akkor mondok ilyeneket.
Azt se bánom ha törlik!
Bocs!
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2020
(#) fulcsii válasza Joe_001 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Igen, létezik. De ott akkor hiba van. ÁVK nak meg kellett volna szólalnia, ha nincs, akkor meg a megszakítónak. Tehát, a hurokellenállás nem volt megfelelő.
(#) habazutty válasza fulcsii hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Mintha nem minden dugaljnál lenne a rögzítő keret a védővezető kapoccsal összekötve... Ez esetben se a Fi relé se a megszakító nem fog szólni. Bár lehet, hogy valamit félreértettem.
(#) ötfelezős válasza Joe_001 hozzászólására (») Nov 9, 2020 /
 
A neten az a jó (nem, az a rossz ), hogy olyanokért kell mentegetőzni, amit az ember nem írt, de az olvasó belegondolt - alaptalanul. Az a hozzászólás például, amire hivatkozol, az arról szól, hogy egynél több vezetéket egyszerre odacsípni, azt én nem tudom normális embertől elképzelni.
Erre te azt írod, hogy létezik odacsípés... Ki kérdőjelezte ezt meg?
(#) ötfelezős válasza Seton hozzászólására (») Nov 9, 2020 /
 
Ha a kazánnál lévő földelő nélkül a csatlakozási pontnál levő földelő kielégíti a követelményeket, akkor semmilyen követelmény nincs. A kazánnál levő földelő egyszerűen egy plusz földelés a védővezetőn, ami kimondottan ajánlott.
(#) fulcsii válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Te aztán mi van az egy rendszeren belüli földelőkkel? Azt nem kellene összekötni?
(#) VIM válasza fulcsii hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Szia! Ez már annyiszor meg lett beszélve, hogy lerágott csont. Szerintem is össze kell(ene) kötni ha az lehetséges 16 mm2 rézzel. EZ a fontos, hogy e szerint legyen kötve.
(#) ötfelezős válasza fulcsii hozzászólására (») Nov 12, 2020 /
 
De hát össze van kötve a védővezetővel...
(#) fulcsii válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 12, 2020 /
 
ja. mivel, a kazán 0,75 el? na ne szórakozzatok életekről van szó
Következő: »»   784 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem