Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Hazai labortápok evolúciója
Hazai labortápok evolúciója
Szerző: Imi65, Gafly, proli007, idő: Jún 2, 2022, Olvasva: 9581, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   8 / 12

Új generáció, kisebb dobozban. TR-9175/a  2x40 V 2x2 A

 tr_9175a_front.png


Ezt a tápegységet nyugodtan tekinthetjük a TR-9178 utódjának. Csak éppen elfogyott a valuta, vagy COCOM listára került, az MC1466L. Más megoldást kellett találni.

tr_9175a_schem.png

A meghajtók nyitását innentől egy ellenállásra bízták (R20 1 kOhm), és a szabályzó erősítők ezt az áramot szívják el egy-egy diódán (D9-10) keresztül. Ha már ott a dióda, még egy-egy LED-et is (D12-13) sorba kötöttek vele, így kijelezhetővé vált a CV, vagy CC üzemmód (személy szerint jobbnak találom, ha a CV üzemmód LED zöld, a CC piros, gyárilag egyforma piros mindkettő). Az elszívás árama szabályzáskor a CV LED-et hunyorgásra készteti, ez üzemszerű. A referenciák előállítása műveleti erősítős Z-diódával kiegészített áramkörök feladata (itt annyi az érdekesség, hogy 2 stabil állapota van az áramkörnek, a meghajtó pozitív tápágáról van egy dióda – D11 – ami a helyes állapotot engedélyezi csak). Ehhez 4 db egységre van szükség a 2 hibajel-erősítővel együtt, ami 1 tokban is elérhető, itt az LM324-es IC lett felhasználva. Az IC nem stabilizált feszültségről üzemel, de van külön táprész a meghajtóknak.

IC/1 a feszültségreferencia, az IC/2 az áramkorláthoz állít elő konstans áramot, az IC/3, és /4 a feszültség, ill. áram hibajel-erősítők. A feszültségszabályzó poti 39 k (beszerezhetetlen, kb), a sajátomba 50 k-s 10 fordulatos helipotot tettem, rá 180 k söntöléssel. Így 39 k körüli értékre adódott az ellenállása, viszont már ezzel is precízen beállítható a feszültség, a finombeállítót nem is nagyon kell használni. Tehát itt is, és az árambeállításnál is továbbra is 1 mA az áram. Belső átkötéssel kialakítható a visszahajló karakterisztika is, a hátlapon viszont csak az 1. ("/a" nélküli) verziókon van kivezetés, így a kacifántos üzemmódok, amik az MC1466L velejárói voltak, itt csak az 1. generációnál elérhetők, a "/a" verzióról az egyik mérőműszerrel együtt eltűntek. A teljesítmény „elpocsékolása” a TR-9178-asnál megismert módon megy végbe, vagyis huzalellenállások fűtik el a felesleg egy részét, ha kell, sönt-tranzisztor hidalja a szükséges mértékben.  Természetesen az áramgenerátoros üzemet ez is tudja.

Először alkalmaztak elektronikus digitális műszert, feszültség, és áramméréshez.

Ez a tápegység-család már önálló számozást kapott, nem korábbi elődök számait kapták meg /a kiegészítéssel. A 9178-asnál még természetes ellenállás-hálózatok még itt is megjelentek, a hátlapi csatlakozások lehetősége is megmaradt.  A tervezők azonban tovább egyszerűsítették a készülékeiket, a fentebb leírt változtatásokon kívül az ellenállás-hálózat helyett is finom-és durvaszabályzó potikat építettek be, amik napjainkra már rendre szétkoptak, kontakthibásak (míg a forgókapcsolók – egy kis tisztítás után – újra tökéletesen működnek). Ettől függetlenül a "/a" verziók terjedtek el jobban, úgy tűnik, abból volt sokkal nagyobb széria gyártva.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   8 / 12
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem