Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 3 fázisú betáp mérése
 
Témaindító: Gabesz_01, idő: Nov 10, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Gabesz_01 hozzászólása Nov 10, 2009 /
 
Üdv Mindenkinek!

Arról lenne szó hogy a munkahelyemen (rendezvénytechnikával foglalkozom) többnyire külső helyszínen 3 fázisú (általában 3x32 vagy 3x63A ) betápot használunk. Viszont majdnem indég problémát okoz, hogy sokan odapimaszkodnak hogy csak még ezt meg azt szeretnénk rádugni...valamint ha túlságosan megterheljük a rendszert ("hang" és "fény" van terhelésként akkor csak a csattanásnál vagy a nagy sötétségnél vesszük észre a bajt...
Ennek megelőzésére illetve arra hogy mindég számszerűen tájékozódhassunk arról hogy minden rendben van-e a betáppal kitaláltam a következőt:
Adott 3 trafó 3 darab honeywell árammérő szenzor és pár schmitt trigger valamint egy PIC vagy AVR(és az illesztő áramkörök) és persze egy 4x16-os LCD. Fázisonként mérjük a feszültséget és az áramot a PIC vagy AVR A/D-jével amit persze a kijelzőre iratunk, a schmitt triggerek segítségével pedig frekvenciát mérhetünk és cos fi értéket is számolhatunk ami persze szintén a kijelzőre kerül, valamint ha már ismerjük a feszültséget és az áramot akkor teljesítményünk is van!
Arra lennék kíváncsi, hogy volt-e már dolga valakinek hasonló projektel, vagy hogy mit gondoltok az ötlettel kapcsolatban? Ha bejön a dolog és eljutok a megvalósításig talán még cikk is lesz belőle!
Kapcsolási rajzot teszek fel nemsokára.
Várom az ötleteket és a hozzászólásokat!

Üdv:
Gábor

betáp.jpg
    
(#) erobi82 válasza Gabesz_01 hozzászólására (») Nov 10, 2009 /
 
Nemtudom tudod-e, hogy van ilyen készen. Bár ha mindenképp építeni akarsz, illetve, felhasználni a már meglévő anyagokat, akkor bocsánat, nem szóltam. :hide:
Bővebben: Hálózatmérő
Némelyken van kommunikációs port is (RS-485, 422 )
Úgyhogy a laptopodról is nézheted az értékeket, miközben pl.: a keverőpultnál ülsz.
Ez persze ipari, de készen van, nem kell barkácsolni.
(#) Gabesz_01 válasza erobi82 hozzászólására (») Nov 10, 2009 /
 
Erobi82!
Köszi a gyors hozzászólást! Igen tudom, hogy léteznek már kész készülékek de ez egyrészt saját szorgalomból készül másrészt a spórolás miatt mehát nem használtam még a PIC A/D portját sűrűn, jó lenne ismerkedni vele , és ez most érdekel is remélem azért kisül belőle valami!
Üdv!
(#) Sebi válasza Gabesz_01 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Van egy ilyen IC is, talán egyszerűbbé teszi a dolgot...

ADE7758_b.pdf
    
(#) klemo86 válasza Gabesz_01 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Nem lenne sokkal egyszerűbb 3 digitális feszmérőt 3 digitális ampermérővel építeni? Miért van mindenki megőrülve a PIC-cel meg AVR-rel, amikor sokkal egyszerűbben is meg lehetne oldani a dolgokat? (vagy csak én vagyok ennyire maradi? )
(#) Gabesz_01 válasza klemo86 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Megnéztem az IC-t amit Sebi küldött nem tűnik rossznak!
Klemo86! a lényeg az hogy minél kisebb helyen meglegyen az egész minnél kevesebb alkatrészből és persze nem hátrány az sem hogy a kijelzőre mindenfélét ki lehet jeleztetni nem csak a feszültség és áramértéket! Egyébként az első ötletem nekem is ez volt!(csak aztán jöttek az extra kívánságok cosfi és a többiek amit problémás megoldani mikrokontroller nélkül egyszerűen)
Persze két jó megoldás közül az egyszerűbb a jobb szerencsére még csak a tervek készülnek de azért köszi a hozászólást!
Egyébként találtam egy okos kis áram mérő szenzort és így nem kell áramváltó az adatlapját csatolom hátha megtetszik valakinek

csla1.pdf
    
(#) tb válasza Gabesz_01 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Üdv Gabesz!
Érdeklődöm hogy halad a betáp mérő?!
Én szintén ebben a cipőben járok.(hang, fény, színpad)
Most szeretnék én is csinálni egy mobil, pofás betáp dobozt. Igaz idáig csak LED-soros feszmérésben gondolkodtam.
Hy tb
(#) Freedomocska hozzászólása Nov 22, 2009 /
 
Sziasztok . Lehet ,hogy a témában tudok segíteni mivel van ilyen háromfázisú mérőm .... "Gabesz01" és "TB" -küldök levelet a címetekre .
(#) pgazso hozzászólása Márc 30, 2013 /
 
Sziasztok!

Én is a rendezvény bizniszben dolgozom, igaz csak egy kisebb társasággal. Viszont szükségünk lenne már nekünk is egy betáp szekrényre. Pénzünk nem nagyon van, így készet nem tudunk venni. Viszont szeretném a segítségeteket kérni egy betáp szekrény építéséhez. Igazából egy egyszerűre gondoltam, mert sok cuccunk nincs amit rákötünk. Tehát 1x 380V bemenet és 3x 220V kimenet kellene és a kimeneteken mérni a kimenő feszültséget és áramerősséget illetve a bemeneten mérni a bejövő feszültséget. (találkoztunk már olyannal, hogy 380V helyett 160V folyt... )
Természetesen el kéne látni FI relével és mind a három kimenetet egy-egy megszakítóval. Továbbá egy központi megszakítót is be kéne építeni.

Namármost a kérdésem az lenne, hogy hogyan kezdjek neki Kell e elektronikát készíteni, ha igen akkor milyet/milyeneket?
Esetleg található valamerre egy ehhez hasonló összeállításra valami komplett leírás?

Köszönöm előre a segítséget! Egy képet csatoltam, hogy egyszerűbb legyen kitalálni, hogy miről is beszéltem. Üdv, Peti
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2013

betap.jpg
    
(#) Josi777 hozzászólása Ápr 17, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy 3 fázisú motor üzemidejének a mérését kellene megoldani. Frekvenciaváltóról van táplálva, fix fordulaton, 50%-nál nagyobb fordulatszámon. Amire én gondoltam, az a képen látható rajz (más megoldás is szóba jöhet). Esetleg lenne valaki, aki tudna segíteni a méretezésében (a betáp oldali R,C), mivel nem egyszerű hozzáférni a csatlakozókhoz, ezért a helyszínen való próbálgatás kissé nehézkes, de azért megoldható.
Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2022

RST.png
    
(#) Peter65 válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 17, 2022 / 1
 
Szia!
A rajzodon lévő "R,S,T" a betáp, 50Hz-es hálózat, vagy a frekvenciaváltóra csatlakozó vezetékek? Ha az utóbbi, akkor ezt a kapcsolást nem ajánlanám, mert ott olyan néhány kHz-es frekvenciájú jel van, aminél a kondenzátoros áramkorlátozás nem célszerű.
Én inkább az áram figyelésével állítanám elő a kívánt jelet. Akár a frekvenciaváltó bemenetén vagy a kimenetén is lehetne egy áramváltóval, egyenirányítóval, néhány ellenállással, kondenzátorral, és után a már jöhetne egy kommerszebb optocsatoló.
(#) Massawa válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 17, 2022 /
 
Söt vannak pl a mikropocesszorokhoz használatos galvanikusan elválasztott áramérzékelök (modulok, shieldek), amik egyszerüen és biztonságisan megoldják a feladatot.
(#) Johnycorp válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 17, 2022 / 3
 
Szia.

Nem értem a dolgot, hogy mi miatt is kellene komplikálni.
Üzemidő mérés az az idő, amíg feszültséget kap a motor.
Amennyiben ezt egy frekvenciaváltó működteti, akkor annak jó eséllyel van egy kimenete (relés vagy félvezetős) ami akkor ad "jelet", amikor fut a motor (frekvenciaváltók esetében például a "motor felfutott" állapotot lehet beállítani ilyen kimenetre).
Amennyiben esetleg az a kimenet használva van még akkor is könnyebb azt a jelet (jó eséllyel 24V DC, ha valami vezérlésben van) "lemásolni" egy egyszerű optocsatolós áramkörrel.

Ahogy Peter65 is írta, én nem piszkálnám a frekvenciaváltó kimenetét ilyen kókányolással...
(#) Gafly válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 17, 2022 / 1
 
Annyira "nem lőnek vele nyulat".
Amit a többiek már elmondtak azzal nem vitatkoznék, valamint "ipari" felhasználásra odavaló kész modult használnék.
Azt mondjuk nem tudjuk hogy mi fogadja a jelet (üzemidő mérő), de ennek ellenére pár szempont:
- Nem kell ennyire flancos optpcsatoló, például a diódát (1N4148 akár) kívülről is oda lehet tenni.
- Kimeneti oldalon 4k7 felhúzó ellenállást feltételezve, 2u2 elkó teljesen jó lehet.
- Bemeneti oldalon 220 nF/630 V X2 kondenzátor áthidalva 1...2M2 ellenállással.
- Bemeneti oldalon az ellenállás több darabból összerakva, mondjuk 4 x 47k (kettő párhuzamosan, ezek meg sorosan).
Ez mondjuk pont nem való frekvenciaváltó utánra...
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2022
(#) Josi777 válasza Johnycorp hozzászólására (») Ápr 17, 2022 /
 
Sajnos ez nem egy "gyári" frekvenciaváltó, hanem valakinek a fejlesztése. Egy ismeretlen kotroller és valószínűleg egy IFS2133 vagy hasonló IC-vel van megoldva. Ha gyári lenne, akkor én is a vezérlő jeleit használnám, de így nem szeretnék a visszafejtésével vesződni, mivel elég nehezen hozzáférhető. A penelen nincs puffer kondi, az is egy csatlakozón keresztül kapcsolódik a panelhez.
Mint látható, egy 3-as és egy 2-es csatlakozó megy rá, mint bemenet egy olyan panelról, amin egy proci csücsül.

RST1.png
    
(#) Josi777 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 17, 2022 /
 
A rajzon a frekiváltó és a motor közötti kábel van. Én is gondoltam az ACS712-es IC-re, ezért is írtam, hogy több megoldás is szóba jöhet, hátha van valakinek jobb ötlete, mint amit én lerajzoltam.
(#) Johnycorp válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 17, 2022 / 1
 
Így már mása helyzet teljesen.
Ezt a kütyüt én sem bolygatnám, ha nem muszáj
Hogy működik?
Állandóan ott a tápfeszültség rajta és a vezérlőjelre indul el?
1. "lemásolni" ezt a vezérlőjelet
VAGY
2. a betáp oldalon rárakni egy "áramfigyelő" áramkört. Így gyakorlatilag a frekvenciaváltó árama fogja indítani az üzemidő mérőt.
Például (persze ettől van olcsóbb és építhető megoldás is):
Bővebben: Link
(#) Peter65 válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 17, 2022 / 1
 
Lehet hall elemes áramérzékelővel is megoldani a problémát, de az ACS712-t nem ajánlanám, mert szerintem a szigetelése nem megfelelő 400V-os hálózati áramkörökhöz.
Azt is gondolom, hogy egy felügyeleti áramkör kialakításakor szempont, hogy lehetőség szerint ne kelljen külön táp, hanem a mért jelből ellássa magát. Ennek a szempontnak jobban megfelel egy áramváltó, a kimenetére kötött relével vagy optocsatolóval, mint egy külön tápellátást igénylő hall elemes érzékelő.
Bár nem tudom az érzékelni kívánt áram nagyságát, de a HEstorben is van olcsó áramváltó (Bővebben: Link), ami akár jó is lehet, vagy egy kisméretű hálózati transzformátor is felhasználható áramváltónak ilyen figyelési célra.
Hasonló funkció az ipari gyakorlatban a gerjesztő áram figyelés. Az ott alkalmazott megoldások neked is jók lehetnek.
Más témában is felmerül az áramfigyelés kérdése, pl.: itt
(#) Josi777 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Jó ötletnek tűnik az áramváltó, csak még nem volt alkalmam használni, nulla tapasztalatom van vele. A figyelő áramkör amúgy mindenféleképpen kap tápot, mert az üzemidőt kell mérni és mivel nehezen hozzáférhető az egész, és ami még nehezíti a helyzetet, hogy nincs lehetőség kezelőszervek ill. kijelző elhelyezésére. Ezért egy ESP32-es végzi az adatgyűjtést és Access Point-on keresztül történik a kiolvasás.
Az üzemidő figyelése timestamp-es, azaz regisztrálni kell, hogy mikor kapcsolt be és mennyi időtartamra.
3 fázisú motornál nem értem, hogy mire gondolsz amikor a gerjesztő áram figyelést említed.
Még lehetőségként felmerült a frekiváltó betápjának a figyelése is. Oda talán elég lehet az ACS712 és a készülék tápja is megoldott, ha azt bontom meg.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem