Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   315 / 371
(#) SALáta válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Szia Pali79. A kottyanásmentes golyósorsó a feszített anyás. Általában két anyát feszítenek egybe és rögzítik.
A 1604 meg hasonló golyósorsók élelmiszeripari/tetőablak aktuátorainak orsói. Mángorolt - lehet egyengetni meg kell is, a golyóvisszavezetése soronkénti így kottyan is rendesen.

Kottyanás korrekció teljesen korrekten működik de csak normális hajtásnál. Pl a mach3 at belassítja míg egy ipari észre se veszi.
(#) Pali79 válasza SALáta hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Ezekben az ipari dolgokban én nem vagyok ennyire járatos, viszont az biztos, hogy az általam linkelt trapézmenetes orsó 4-500 mm hosszig hobbi szinten tökéletesen megfelel. Itt a mechanikai kottyanásmentesítés azért is fontos szerintem, mert a GRBL és társai -ha jól tudom- nem tudnak ilyen korrekciót cserébe sokkal olcsóbb egy ilyen vezérlés mint az ipari társai.
(#) Pali79 válasza gyulank hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Nem teljesen világosak a kérdéseid. A kitt alatt mit értesz? Mechanikát vagy elektronikát? Ha ragaszkodsz a linuxhoz akkor a linuxCNC-nek nézz utána, hogy milyen vezérlést javasolnak hozzá. Én soha nem használtam linuxot, így nem tudom mi működik rajta és mi nem. A fúró/lézer dolgot nem igazán értem. A vezérlés sarkalatos pontja mindig a léptetőmotor és azok vezérlői. Egy menetben nyákot marni és fúrni nem lehet, szerszámot kell cserélni közben. A vezetősávok marásához hegyesszögű gravírtűt szoktunk használni, furatokra karbid fúrót, kontúr marásra általában kukorica marót. A 0,5-ös kukorica maróval lehet lapos "furatokat" csinálni. A fúrás és a marás lehet egy fájlban. Kimarja a vezetősávokat, felemelkedik, megáll, szerszámcsere, fúrás, felemelkedik, megáll, szerszámcsere, kontúrmarás. Ehhez viszont biztosítani kell, hogy a szerszámok egyforma hosszúságban legyenek befogva. Ebből a szempontból a legkényesebb a gravírtű, a fúrónál, marónál ha úgy van megírva a G-kód 1-2 mm ide vagy oda nem feltétlenül számít.
(#) gyulank válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Mondjuk ilyet. A fúró/lézerben a / vagyot akart jelenteni. Van olyan vezérlő amin mindkettőnek van csatlakozója.
(#) Pali79 válasza gyulank hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Ezek az LPT portos vezérlések elsősorban Mach3-hoz készülnek az viszont nem fut linux alatt és az USB-LPT meg hasonló hókuszpókuszok sem működnek rendesen. A fúróhoz biztosan nagyobb teljesítmény kell mint a lézerhez. Viszont sokszor a fúrókat csak egy relén keresztül kapcsolják ki-be. Ilyenhez nem lehet lézert kapcsolni, mert a lézert nagyon gyorsan kapcsolgatja. Viszont ha van egy jó teljesítményű PWM szabályzó benne akkor az tudni fogja mindkettőt.
(#) gyulank válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Akkor, ha jót akarok keressek olyat ami USB-s? Ahogy nézegetem, a Mach3-asok többféle fájlt fogadnak. Meg vannak tán Linuxos alternatívák. De láttam olyan videót, amiben úgy martak NYÁK-ot, hogy soronként, nem is lett jó, meg olyat is, ami rendesen meghúzta a vonalakat akármerre, és az gyorsabb volt és jobb is lett. Ez mitől függ? A milyen erős fúró/lézer mihez kérdést úgy értettem, hogy ha fúró van benne abból mihez milyen erős kell, ha lézer akkor abból mihez milyen kell. Mert találtam 200W-os fúróval szerelttől 2,2kW-ig, és nem tudom, hogy a 200W mire elég.
(#) Pali79 válasza gyulank hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Idézet:
„Ahogy nézegetem, a Mach3-asok többféle fájlt fogadnak.”
Hát szerintem ez nem így van. A G-kódok szintaktikája ugyan az, csak nem mindegyik vezérlő ismeri az összes kódot. Éppen múltkor ment itt rajta a diskurzus, hogy a GRBL tudja az ívek rajzolásához a G2-G3 kódokat, de pl a Marlin nem ismeri csak az egyenes G1-et.
Idézet:
„úgy martak NYÁK-ot, hogy soronként”
Ez kizárólag a G-kódon múlik. A fej arra megy amerre a kódban lévő koordináta van és ez abszolút független bármi mástól. A soronkénti munka a fényképek lézergravírozásához használatos technika, nagyjából másra nem is jó. Ha nyákot akarok gravírozni ahhoz általában összesen 3 program kell. Egy amin megrajzolom a nyákot és ebből exportálom a HPGL vagy a gerber fájlt amit aztán egy CAM programmal alakítok G-kóddá és egy vezérlő program ami a G-kód alapján vezérli a gépet. Az utolsó ma már nem kötelező elem, több megoldás van ami SD kártyáról tud dolgozni PC nélkül.
(#) nyekk válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 8, 2018 / 1
 
Üdv.
Szegény ember vízzel főz alapon,én a következő megoldást választottam trapéz menetes orsóhoz.Meglepően szépen ,be lehet állítani,hogy kottyanás mentes legyen,gyönyörűen szorulás mentesen fut.Nézegettem a rugós,meg átvágott anyás megoldást is,de valahogy nem nyerték el a tetszésemet ,így maradtam ennél a megoldásnál.Ha az 1970-es években gyártott esztergámon idáig teljesített itt is kell neki alapon.Persze ott van kottyanás rendesen,meg már cserére is szorulna az orsó az anyákkal együtt,de használható.A képen látható mikor elkészült ,az X tengelyre raktam kb. 50kg súlyt,majd egy órácskát játszottam vele ütközőtöl ütközőig(kb.900 mm hosszan) hajtva,jól vizsgázott
(#) Pali79 válasza nyekk hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Értem mire gondolsz, de azért ezt nem nevezném mindenki számára elérhető megoldásnak. A legtöbb hobbistának nincs otthon esztergája.
Egyébként milyen hosszú és átmérőjű az orsó?
(#) nyekk válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Arra gondoltam ,hogy ugyan ez eljátszható két vásárolt anyával is,esztergálás nélkül.De maradjon ez ,egy a lehetséges megoldások közül,azért is tettem közzé.Aztán majd munka közben kiderül mennyire tartós,használható.Az orsó 1000x18x4 es,C45 anyagból .Az anyák PA jelzésű műanyagból vannak,nálunk ezt lehet beszerezni.
(#) nyekk válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Egy kérdésem volna :" Kimarja a vezetősávokat, felemelkedik, megáll, szerszámcsere, fúrás, felemelkedik, megáll, szerszámcsere, kontúrmarás. Ehhez viszont biztosítani kell, hogy a szerszámok egyforma hosszúságban legyenek befogva" . Mach3 képes különböző marók fejek adatainak ,tárolására. A megírt kódban erre nem lehet hivatkozni ,szerszámcsere alkalmával?
(#) MCMLXXXII válasza nyekk hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
ez egy nagyon szép munka

pcb cnc
(#) MCMLXXXII válasza MCMLXXXII hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
és a ráadás

PCB mask
(#) sargarigo válasza MCMLXXXII hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Nem szeretem az ilyen videókat, mert elkezdem reggel, aztán már este is van. Órákig elnézegetném. Nem szabad, mert eltelik a nap!
(#) MCMLXXXII válasza sargarigo hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
így vagyok vele én is most ez a 3D nyomtató projekt meg a rengeteg videó
(#) Pali79 válasza nyekk hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
De a Mach3 kezeli a szerszám táblát. Ott nem csak a szerszám hosszan, hanem az átmérők is tárolva vannak így képes a szerszám sugár korrekcióra is. Ezért egyszerűsíthető a G-kód. Viszont ehhez is biztosítani kell, hogy az adott szerszám mindig ugyanúgy legyen befogva, mert a szerszám táblát nem a G-kódhoz rendeli, hanem mindig ugyanazt használja. Pl. megadod az 1-es szerszám adatait és a módban hivatkozol a T1-re akkor az mindig ugyanazt a szerszámot jelenti. Ezt a gyakorlatban a szerszám cserélős maróknál úgy oldják meg, hogy a szerszámok a befogó patronokkal együtt vannak a tárolóban és egy kúpos, golyóban végződő befogót vesz fel. Így a szerszám magassága állandó. Hobbi gyakorlatban a befogóba hosszan be lehet tolni a szerszámot. Főleg a fúrók között kapható olyan amin van ütköző, így azokat viszonylag jól lehet egyformán befogni.
(#) nyekk válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Értem
(#) kameleon2 válasza MCMLXXXII hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Ez már nem egészen hobby kategória szerintem. A Bungard CCD is ilyen. Csak kb 4 millió felszerszámozva 32 szerszámcserés asztallal.
(#) MCMLXXXII válasza kameleon2 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
nem is drágák a marófejek

pcb carbid

pcb carbid2
(#) kameleon2 válasza MCMLXXXII hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Fúrókat én is használtam ilyet, van is. De a furatokhoz jobbak a marók. Legalábbis az én gépemen - nekem - jobban bejöttek.
(#) Pali79 válasza kameleon2 hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
A Mach3-hoz lehet csinálni automata szerszám bemérőt amivel szerszámcsere után automatikusan felveszi a szerszámhoz képest a Z0-át. Ez nagyon megkönnyíti a kézi szerszámcserét.
(#) Pali79 válasza MCMLXXXII hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Szépnek szép, de inkább érdekesség mint igazi alternatíva a nyák készítéshez.
(#) MCMLXXXII válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
nekem elég lenne havi 1 nyákhoz

és te mit használsz vagy használnál alternatívának ?
(#) kameleon2 válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Erről szól a fórum, hogy lehet hozzá csinálni . De a magam részéről maradok ahhoz a kevés munkához a kézi cserénél. Nálam inkább széria megy a gépen ugyanazzal a beállítással, ugyanazzal a maróval. Már gondolkodtam, hogy ki kellene váltani egy célgéppel, ami kisebb, gyengébb - akkor felszabadulna.
(#) Pali79 válasza MCMLXXXII hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Én is nagyon keveset készítek nyákot, de ha maszkot is kell rá csináln akkor a dry fólia az ami nekem bejött. Bár eleve utálok pepecselni vele, de a tenyérnyinél nagyobb sok alkatrészes nyák esetében a cnc nagyon lassú.
(#) gerleimarci hozzászólása Dec 10, 2018 /
 
HPGL-t mivel alakítjátok G-kóddá? Jelenleg csak úgy tudom, hogy SVG-vé konvertálom és azt etetem meg a CAM programmal.
(#) Pali79 válasza gerleimarci hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Van a Mach3 mellé szánt LazyCAM, ami azt hiszem letölthető a gyártó oldaláról, mert ha jól tudom csak béta állapotban maradt, nem fejlesztették tovább.
(#) MCMLXXXII válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
szia nekem a rajzolással van problémám nagyon pepecselős filccel rajzolni ezt kéne kiváltani
(#) guliver83 válasza gerleimarci hozzászólására (») Dec 11, 2018 / 2
 
Nézd meg ezt lehet segít!
Mach1 Filter
(#) gerleimarci válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
A LazyCAM-et néztem, de az nem igazán GRBL kompatibilis G-kódot csinál.
Holnap megnézem amit linkeltél, bár ez is gyanús.
Következő: »»   315 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem