Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   150 / 151
(#) szemlélő válasza Massawa hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Ezt a "nóbelt" bármekkora baromságra odaadják.
Tehát erkölcsileg értéktelen.
(#) Massawa válasza szemlélő hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 

Ez a baj, akkor mesélhetünk mi a fizikárol meg az elektrotechnikárol, ha majd az ujdonsült nobeldijas Gréták fogják a népet kioktatni az alternativ energiaforrásokrol meg arrol, hogy semmi gond ezer kilometerekre vezetni a villanyt meg a alig 30%-s hatásfoku alternativ energiaforrások meg e-autok jobbak, mint a legocskább 45%-s höerömü meg a 33-36%-hatásfokkal müködö uj auto.
(#) szemlélő válasza Massawa hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Ez elkerülhetetlen.
A világ egyes tájain lesz a fizika, meg a valóság, máshol meg nem.
(#) Massawa válasza black1989 hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Az már egy másik történet, de ez az IC sem okvetlenül erre lett tervezve. Azaz rossz ut.
A DC motor vezérlése bizonyos határokon tul valoban nem egy leányálom. Nem tudom milyen motorrol van szo, milyen forgási tartományban kell dolgoznia.
Azért vannak nagy preciz és jo megoldások 2 OPAMPpal meg egy Mosfettel.
A motor áramát egy kis ellenálláson mérni kell és ahhoz kell az elsö erösitöt méretezni. A második ICvel egy háromszög jelet kell gerenerálni majd egy komparatorraĺ megvágni a sebességszabályzoval plusz a hibajellel az elsö ICböl.
Ha még prezizebb vezérlés kell akkor a méröellenállásról két jelet lehet nyerni egy diodával elválasztva egy kondin egy DC szintet kapsz amit ugy kell méretezni ( most jön a gond) hogy a legalacsonyabb fordulatszamon is stabil legyen. A DC hibajel egy trimmerre jut.
A másik hibajel a motor meg az áttétel átmeneti gondjait hivatott kezelni. Ezt a jelet a meröellenállásrol egy sorbakötött kondival vezetheted egy trimmerre
A két trimmer ugyanabba a hibaerösitöbe vezeti a jelet és a két jel összege fogja a motorra kerülö impulzusok szélességét befolyásolni
Ilyen kapcsolással olyan precizios hajtást lehet épiteni ami pl lendkerék nélkül is elég egy magnoba, gramofon a stb . De ehhez elég sokat kell kisérletezni az adott motorral.
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Elövettem az adatlapot. Az ICben minden megvan amit elöbb irtam, csak a külsö bizsutériát kellene egy kicsit javitani ( a Q2 elötti alkatrészeket), azon kivül amit a kolléga már mondott/rajzolt.
Azonkivül meg kell keresni a motorhoz a legoptimálisabb frekit, ami egészen biztos, hogy nem lesz kHzes tartományban.
Sok sikert!
(#) black1989 hozzászólása Máj 4, 2023 /
 
Sziasztok!

Újabb kérdéssel fordulnék hozzátok!

Tekercselő gépet építek , a motor fordulatszám szabályzásban már segítettek ,amit köszönök!

Létezik e valamilyen bevált kapcsolás , a motor forgásirányának változtatására?
(#) scooby_ válasza Massawa hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
SG3525-ről van szó?
Fentebb Proli007 már javasolt egy jobb fet meghajtást.
De van egy talán mégjobb megoldás, ahol még két dióda elhagyható. Ha az IC A és B kimenetét a földre kötjük, az IC rögtön alkalmas lesz egy P csatornás fetet nyitogatni. Ugyan ezzel a diódás - tranyós megoldással pedig megoldható lenne szerintem a fet lezárása is egy NPN tranyóval.
(#) black1989 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Köszönöm a segítséget!

Megoldódott a problémám, átkötöttem a panelen az ic lábakat , C1 ,C3, C7 kondenzátorok cserélve 33nf-ra, semmi mást nem változtattam hibátlanul működik, 1 órás járás után is hideg a borda kb 27-30 C !

Hosszabb idő után is stabil , és bitang jó nyomatékot biztosít a motornak , kisebb fordulaton is!

sg3525.jpg
    
(#) proli007 válasza black1989 hozzászólására (») Máj 4, 2023 / 2
 
De miért megint a rossz rajzotteszed fel hozzá?
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2023 / 1
 
Ez klasszikus három lépéses :
- Szívtam már eleget, szívjon mostmár más is.
- Én már megoldottam, oldjad meg te is.
- Nekem se segített senki, de én már tudom, te meg nem, beee...
(#) scooby_ válasza Gafly hozzászólására (») Máj 4, 2023 / 1
 
Lassan szólni kell a moderátoroknak, hogy a "mancs" mellé szúrjanak még be más reakciójeleket is
(#) Massawa válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Már kezd meghülyiteni ez a rohadt chip.

A 13. Láb a motortáp (+)
A 15. Láb a regulátor bemenet
A 16. Láb meg a Vref, regulátor KIMENET! (5V)

(#) Massawa válasza black1989 hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Az adatlapon ott van az átkapcsolo is, légyszives tüntesd el azt a rossz rajzot, és rakd be végre az adatlap rajzát s ne folyton a rossz rajzzal szorakozzunk. Az valoszinüleg attol a titántol másoltad ide aki már februárban is rossz rajzzal jelent meg.
SG3525 jo rajz
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2023
(#) black1989 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2023 / 1
 
Bocsánat!!

Javítom ,ha lehet!

Tessék a javított verzió!
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2023
(#) Massawa válasza black1989 hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Valoban felfoghatatlan számomra, miért nem a hivatalos rajzot raktad be ehelyett a tákolmány helyett?

Abba is hagyom ilyenkor elmegy az ember kedve minden segitségtöl.
(#) yohnsee hozzászólása Aug 8, 2023 /
 
Sziasztok,
néha javítok különleges dolgokat, és most belebotlottam egy olyan DC motorvezérlésbe, amit még nem láttam ezelőtt. Gondoltam megosztom veletek, hátha valakinek majd egyszer hasznára lesz.
Lefotóztam és nagyvonalakban visszarajzoltam. A dolog lényege, hogy egy optocsatolóval kapcsolja a feszültséget az N-fet Gate-jére, de ahhoz, hogy ez a feszültség létrejöjjön, egy P-fettel kapcsolgatott PWM jelnek kell érkeznie a pozitív oldalról. Tegnap nagyon felidegesített, mert 6 vezetékkel szerelte a gyártó a motort, én pedig rutinból azt gondoltam, hogy ez csak léptető lehet. Végül kiderült a fenti rajz, és az is, hogy a tápot 2-2 szálon kapja a motor, így jön ki a 6 szál vezeték.
Én érdekesnek találtam (azon túl, hogy szerintem fölösleges ennyire megbonyolítani egy motor vezérlését, aminek nem lényeg a lágyindítás, és úgyis mindig fix sebességgel kell mennie).
(#) Gafly válasza yohnsee hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Néha a legváratlanabb időpontokban szokott elkapni csuklás, köhögés és természetesen a szapora.
Ilyenkor mindig eszembe jut, hogy az ország és világ sok részében működnek olyan cuccok, amire ott éppen most nem tudnak "görcsöt kötni", pedig annyira jól kitaláltam.
(#) yohnsee válasza Gafly hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Ezt most nem teljesen értem. Ez a te gyereked?
(#) Gafly válasza yohnsee hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Lehet hogy Kínában éppen most csuklik miattad egy mérnök.
(#) yohnsee válasza Gafly hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Jaaaaaaaaa, értem.
(#) Fidel hozzászólása Nov 17, 2023 /
 
Nem tudom, hogy ez ide tartozó téma e, de ez áll a leg közelebb a kérdésemhez.
Van egy ilyen elektronikám, elvileg 3d nyomtató bed fűtést feladatát veszi át a nyomtató alaplapjától. Bővebben: Link
Tudnám ezt használni DC- motor működtetésére, ablaktörlő motorhoz esetleg úgy, hogy egy olyan ezközre szeretnék egy nagyobb motort, amiben alapból már van egy dc motor, annak a kimenetére kötném ennek a jel bemenetét és utána a erre menne a nagyobb motor és egy nagyobb tápegység!?
Ugyanazt csinálná így a két motor nagyjából?
Ha210 06 FET van benne.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2023
(#) Bakman válasza Fidel hozzászólására (») Nov 17, 2023 /
 
Egy DC motorhoz készült kimenettel általában nem lehet meghajtani vezérlő bemenetet. Lehetséges, hogy működne a dolog de ahhoz kellene pár mérés. Pl. a kis motor milyen és mekkora feszültséget kap?
(#) Ghoost válasza Fidel hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
S mi tortene, ha a kis motort vezerlo egyseg bemeneterol (FET / IGBT) Gate-rol veszel le vezerlojelet amivel a nagymotor kapcsoloelemét vezerled?
(#) Bakman válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Az attól függ, hogy milyen a vezérlőjel és az extra panel milyet vár, továbbá, hogy a vezérlő kimenete tudja-e hajtani mindkét vezérlőt egyszerre.
(#) Ghoost válasza Bakman hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Felteteleztem, hogy PWM a jel.
Semmi extra panel, egyszeru paraszti megoldas
+1db ellenalals +1FET

Idézet:
„...vezérlő kimenete tudja-e hajtani mindkét vezérlőt egyszerre.....”

Csak nem vadul meg, hogy egy plussz kapcsoloeszkozzel kapcsolgatom a nagy(obb) motort.
(#) Bakman válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Kapcsolási rajz hiánybán csak feltételezni és reménykedni lehet. A FET/IGBT meghajtása jó eséllyel be van lőve arra a tranzisztorra, ami benne van. Erre rákapaszkodni, pláne hosszabb vezetékkel, nem túl szerencsés.
(#) Ghoost válasza Bakman hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Persze, persze!
Azert is mondtam, ez csak egy ötlet.
Mi az ami, es az hogy megvalosithato belole....... az mar masik kerdes
(#) Peter65 válasza Fidel hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Szia!
Bár nincs részletes rajzom erről a modulról, de a kép alapján nem látom hogy a kimeneten lenne valami érdemi áramot elviselő szabadonfutó dióda. Ha nincs, akkor ezt így motor meghajtására önmagában nem szabad használni, hanem csak úgy, ha ezt pótolod. A dióda határértékein kívül fontos lehet a hűtése, ha pwm jellel is tartósan használod, illetve fontos az elhelyezés is, hogy a bekötő vezetékek induktivitása miatt esetleg már nem tud érdemben érvényesülni a hatása, és ugyanúgy tönkre megy a fet, mintha nem lenne betéve a dióda.
Pwm jel esetében számomra kérdéses, hogy ez a fűtés vezérlő milyen gyors (nem látok benne normális fet meghajtást), azaz mekkora frekvenciáig használható.
(#) Fidel hozzászólása Nov 19, 2023 /
 
Egy logitech momo racing kormány motorjának a jelét szeretném egy nagyobb motorra kivezetni az eszközből.
Át szeretném majd kicsit alakítani az eszközt, nem pont azt akarom, mint ebben a projektben csinálnak, de valami hasonló lenne a lényeg. Bővebben: Link
Én arra gondoltam, hogy a feedback motor kábeléről venném le a másik motornak a jelet ezzel a kis fet-es panellal.

Az a kis piszlicsáré tranzisztor hajtja meg a motort? Vagy mi adja oda az áramot?
Lehet, azt elég lenne nagyobbra cserélni, meg a diódákat utána és mehetne közvetlenül a kivezetésről a másik motor is?
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2023

MOMOhack.jpg
    
(#) Fidel válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 19, 2023 /
 
Miért kell a motorhoz dióda, a fűtő elemhez meg nem?
És milyen diódát nézzek hozzá?
Következő: »»   150 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem