Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3354 / 3945
(#) Kovidivi válasza lgal hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 1
 
Először definiálnod kellene, mit jelent az, hogy stabilabb. A kimeneti feszültség? Vagy a táp élettartama? Vagy mit jelent, hogy stabil egy táp???
(#) T_Kornel válasza pipi hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 1
 
Szia , ha megnyomom a leállítót , szakítja az áramkört, kipróbáltam azt is amit javasoltál, ha nyomom a leállítót akkor hiába nyomom a bekapcs gombot nem történik semmi. Igen reteszelős,a vészgomb (lefényképeztem) , mondjuk olyat viszont ami három fázist bontani tudja még nem láttam, . Szerintem elég az egy fázist bontani és a mágneskapcsoló úgyis kikapcsol.
Köszönöm a segítséget ,úgy fogom csinálni ahogy írtad.

Köszönöm Epu2 neki is a megerősítést
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) cmdnetwizard hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Sziasztok!

tl;dr;
Hogyan vágjak le 5V-ról 1V-ot, hogy abból változó áram mellett fix 4V legyen?

tl;dr; 2#
És a szintillesztésre mit ajánlotok?

Kicsit bővebben kifejtve:
Adott egy ESP-WROOM-32 (csak a chip, devboard nélkül) megtápolva stabil 3,3V-ról, illetve van egy SIM800C-m is, amit az előbbire szeretnék rákötni, ami meg 3,4V és 4,4V között kér enni, de jobban szereti a 4V-ot, ráadásul az alap áramfelvétele 10 és 300 mA között mozog, de adáskor, illetve hálózatra csatlakozáskor megzabálhatja a 2A-t is, akár ~580 us-ig. Az egész eszköz pedig 5V-ot kap, az ESP-re pedig egy LF33CDT kerül

Első körben egy LM317-en gondolkoztam, de hamar elvetettem, mert a minimum feszültség különbség 3V, ami azt jelenti, hogy legalább 7V-ot kellene kapnia a tápról. A SIM doksijában (29. oldal) a MIC29302-t ajánlják rengeteg kondenzátorral a hirtelen áramfelvételre, de azt Magyarországon nem a legegyszerűbb beszerezni (mondjuk a TME meg az SOS árulja), de valahol reménykedem, hogy van erre valami költségkímélőbb megoldás is, mert az eszközt tömeggyártásra szánom

Második kérdésemre kitérve, az ESP oldalról az UART0 elvileg a 3,3V-os domain-ben van (VDD3P3_CPU), ami azért jó, mert a szintillesztést pár ellenállással meg lehet oldani (doksi, 26. oldal), viszont a U1 és U2 a VDD_SDIO tartományban van, amit meg még nem sikerült kiderítenem, hogy mit jelenthet. Elvileg talán azt, hogy 3,3V normál működés esetén, és 1,8V sleep, vagy power saving módban. E kettő utóbbi talán nem fog jelentkezni production környezetben, ha meg mégis, akkor előtte a külső perifériákat állítom át sleep-re
Szóval ha valamit a doksi ajánl, akkor az úgy van, ugye? Ergo szintillesztésre elég az ellenállásos kapcsolás?

Közben lehet megválaszoltam a kérdéseimet, mert írás közben a dokumentációkat bújtam
(#) pipi válasza T_Kornel hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Hali!
Ami nekem van vészkapcs, annak a hátulján cserélhetők az érintkezők, alaphelyzetben 1 bontó+1 záró van rajta. Arra nem emlékszem 3 érintkezőt is lehet-e szerelni, vagy csak 2-t.
Na megtaláltam, ilyen, sajna csak 2 érintkezős legalábbis ami nekem van.
Bővebben: Link
(#) Marko Ramiusz válasza T_Kornel hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
T_Kornel! Ezt mindenképpen bizza szakemberre, egy laikus kontárkodása tűz-, baleset-, ás életveszélyes is lehet. Villannyal tilos játszani. Egyébként már az eredeti szerelés is hagy kivánnivalót maga után, azt kellene előbb rendbe tenni. Egyébként a leállitó gomb nem egyenértékű vészgombbal. Mindenképpen forduljon egy olyan emberhez, akinek van erősáramú végzettsége. Üdv.: Joe
(#) Epu2 válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Annyira nm bonyolult, mint amennyire bonyolítják.

A vészleállítási funkciót egyetlen szándékos emberi cselekvésnek kell indítani úgy, hogy az ne igényelje hatásainak mérlegelését.
Vészleállítás alatt nem indulhat semmilyen más művelet, működés és a visszaállításnak, a reteszelések oldásának (vezérléstechnikainak is) szintén szándékos emberi művelettel kell történnie.
A feloldott vészleállítás nem indíthat újra semmit, csupán ennek lehetőségét biztosítja.
A vészleállítás mindig kiegészítő védőintézkedés, nem helyettesíthet egyéb, sem technológiai, sem biztonsági funkciót.
A vészleállítási folyamatnak két kategóriája van, a 0-ás és 1-es leállítási kategória.
Hatókör piktogrammal jelölni kell a kezelőszerveknél, hogy mire vonatkozik a vészleállítás.
A biztonsági vezérlés minimális, megkövetelt szintje: PLr c illetve SIL1 (ISO 13849-1 ill. IEC 62061).
Leggyakoribb működtető elemek, nyomógombok, kötelek, rudak, fogantyúk.
A működtető szerveknek a hozzáférési szint felett 0,6 és 1,7 m között kell lennie.
A működtető eszköznek vörös színűnek kell lenni, sárga háttérrel. Célszerű kerülni a kulcsot igénylő visszaállítást.
(#) Marko Ramiusz válasza Epu2 hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Biztosan igaza van, de egy hozzá nem értő, hogyan tudhatja, ha még egy szakember sem mindig eszerint cselekszik.
(#) pucuka válasza T_Kornel hozzászólására (») Aug 28, 2019 / 1
 
Ahogy írtad, a kapcsoló maga egy mágneskapcsoló. Ennek a tartóáramát bontja a vészleállító. A mágneskapcsoló lehet háromfázisú is, nem a vészleállító kapcsolja a főáramkört, azért nincs belőle háromfázisú.
(#) szalaiisti hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Sziasztok! A Nixie csöveket hogyan lehet tesztelni?

Köszönöm előre is a válaszokat.
(#) Marko Ramiusz válasza pucuka hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Ez igy nem igaz. A mágneskapcsolók általában háromfázisúak. Sőt inkább háromsarkúak. amire sokféle feszültségszintet, vagy áramnemet lehet rákötni.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2019
(#) Gafly válasza szalaiisti hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Jó nagy ellenálláson keresztül (kellő elővigyázatosság mellett) akár hálózati feszültségről is.
(#) madzagos válasza szalaiisti hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Adsz neki kb Dc170-190 voltot egy 10 kohm-os ellenálláson keresztül.
(#) karovits hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Kedves Fórumtársak!

Érdeklődöm, hogy biztonsággal használható-e egy 12V 3.0A 35W kimenetű hálózati tápegység (adapter), egy 12V 0.6A 9.6W paraméterekkel bíró eszközhöz? (Villanymotor)
Tud-e károsodni az eszköz a táp hosszútávú használatától?
Nem igazán értek az elektronikához.

Nagyon szépen köszönöm a választ!
(#) Kovidivi válasza karovits hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
A motor induláskor nagy áramot vesz fel, remélhetőleg 3A alattit. Ha elindul a motor a táppal, akkor használható nyugodtan. Ha nem indul el, akkor másik tápot kell keresned, esetleg megoldani, hogy finomabban induljon a motor, pl. terhelés nélkül indítani, vagy a feszültséget szép lassan emelve is csökkenthető az indulási áram nagysága.
(#) karovits válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Kedves Kovidivi!

Nagyon szépen köszönöm a választ!
(#) tbarath válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
1. google barátom elsőként adta a TPS7A92 IC-t a "low dropout variable voltage regulator 2a" kifejezésre. De akár magad is megcsinálhatod, kell hozzá egy opamp, egy FET, egy referencia, és pár ellenállás, ahogy itt le van írva: Bővebben: Link
(#) omarhulm hozzászólása Aug 29, 2019 /
 
Sziasztok. A kazánunk (Thermo ÖV 25) termosztátját szeretném cserélni. Jelenlegi termosztát egy MMG 5013-0-005. Egy korszerűbb wifi-s termosztátot szeretnék helyette, mellékelem a kapcsolási rajzaikat. Ezekből megtudná állapítani valaki hogy lehetséges e? Köszönöm előre is.
(#) Gafly válasza omarhulm hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Emlékeim szerint ennek a kazánnak a mágnesszelep az egyetlen vezérelhető eleme (hacsak nincsen keringető szivattyú is).
Szerintem egyszerűen a régi termosztát 1-2-3 pontjait kell bekötni értelem szerűen az új 2-3-4 pontjára.
Kis szerencsével ott van a fázis-nulla-kapcsolószál. Hacsak nem azért kell lecserélni, mert nincs ott a nulla.
(#) lelkes amatőr hozzászólása Aug 29, 2019 /
 
Sziasztok,
Egy "okos zár" (jelenlét-kapcsoló) megvalósitásán gondolkodom. Vagyis ha a közelében vagyok a zárnak, akkor nyitott állásban lenne, ha eltávolodom akkor zárna. (valamelyik autóban is van hasonló)
Elképzelésem: CD4060-al kapcsolnék tápfeszt egy ugrókódos 433-as távadónak 1-2 percenként.
Vevö kimenetén lenne egy 555-ös impulzus-hiány detektor, ennek kimenetét használnám.
Működhet ez az elképzelés így, vagy valami buktató van benne?
(#) vargham válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Én inkább mikrokontrollerrel csinálnám.
(#) lelkes amatőr válasza vargham hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Melyik részét és miért?
(#) Bakman válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 29, 2019 / 1
 
Az elejétől a végéig. A feladat ettől összetetteb, még ha nem is látszik.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2019
(#) lelkes amatőr válasza Bakman hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Tudom, ma már talán egy varrótűben is PIC van, de akkor programozás mindkét oldalon, 433-as rész építés, viszont az általam elgondolt verzió meglévő/elfekvő alkatrészekkel talán összehozható lenne.
(#) Bakman válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Itt az ugrókódon van a hangsúly. Ezt a részt hogyan képzeled? Félre ne érts, ha van kedved kísérletezni, ne fogd vissza magad. Majd látni fogod hogy a bonyolításhoz, pontosabban a stabilabb és biztonságosabb működéshez nem lesz elég pár logikai IC.

Amit én csinálnék: Két BT modul, egy-egy kontrollerrel összekötve és némi programozás. A BT modul RF része kellően gyenge ahhoz, hogy nagy távolságra ne jusson el a jel, ugyanakkor pár AT paranccsal (már ha olyan a modul) vezérelhető. Az ugrókód pedig lehet olyan bonyolult, amilyet csak akarsz. Még 9600-as sebességgel is belátható időn belül kezelhető (átvihető) akár 100 bájt is. Bár, ha nagyon akarják, bármit "meghekkelnek": Bővebben: Link.
(#) lelkes amatőr válasza Bakman hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
A BTmodul téma érdekesnek tűnik, van is itthon valami. Fogyasztás szempontból nem lesz túl éhes ha az adórész állandóan megy?
Ma már nem leszek, de ha van kedved, visszatérhetünk még a témára
(#) Bakman válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Ezt nem tudom, nem mértem még, hogy egy-egy ilyen modul mennyit fogyaszt. Szóba jöhet egy "normál" RF modul is (csökkentett teljesítménnyel), az nagyon keveset kér enni, ha nem sugároz az RF része.
(#) bitmixer válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Egyrészt nem elég, ha az adónak tápfeszt kapcsolsz időnként, gombot is kell nyomni. Másrészt az ugrókódosok nem szeretik, ha kiesnek a szinkron-ablakból, márpedig ha eltávolodsz és az adó folyamatosan üzenget, akkor előfordulhat, hogy visszatéréskor a vevő nem ismeri fel. Jártam már így, bár lehet, hogy nem mindegyik ugrókódos ilyen.
Ja, ezt ki lehet védeni egy másik közelségkapcsolóval
(#) MrBrown hozzászólása Aug 30, 2019 /
 
Sziasztok,
A képen lévő poti lenne a ki/be kapcsoló is egy szerkezetben (AC 230V / 0,1A).
Az adatlap AC 150V / 1A-t ad meg, de én relét nem szívesen tennék bele.
Felejtsem el?
Köszönöm.
(#) Gafly válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Szerintem is felejtős...
(#) pipi válasza bitmixer hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Minden ugrókódos ilyen "szinkron ablakos".
Következő: »»   3354 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem