Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3379 / 3946
(#) Peter65 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Szerintem pedig igen. Általában minden villanytan egyenirányítós fejezetében megtalálod ezt a kapcsolást. A kimenő áram összetevőinek felírása egyenáramú komponens nélkül nem lehetséges, ettől lesz éppen egyenirányító.
A trafó látja, hiszen csak az egyik félperiódusban folyik áram, a mágnesezési görbe csak az egyik irányba van kihasználva, a hiányzó félperiódusnyi áram nem viszi el a másik irányba a szimmetrikus kihasználást biztosító munkapontba.
A szolgáltatónál is háromfázisú transzformátorok vannak, de ebből a szempontból mindegy, hiszen a háromfázisú transzformátor értelmezhető három egyfázisú transzformátorként. A lényeg, hogy valamelyik fázis terhelő áramában egyenáramú összetevő van. Ebből a szempontból szerintem pont ugyan az az eset.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Rendben.
(#) Lamprologus válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Kicsit elgondolkodtam ...
Az indukált feszültség nagysága a fluxus változás sebességétől függ.
Trafó primer oldal, szinusz hullám teteje ... fluxus változás nulla ... tehát a szekunder oldalon a feszültség is nulla! Majd egyre meredekebben kezd csökkenni a primer feszültség - csökken a fluxus, tehát nő a szekunder feszültség, egészen a primer nulla átmenetig, ahol a legnagyobb a változás sebessége, itt lesz a legnagyobb a szekunder feszültség. A primer negatív hullám elején kezd el csökkenni a szekunder feszültség... tehát 90 fokos fáziskésése van a szekunder feszültségnek a primerhez képest. Ebből én arra következtetnék, hogy a primer oldalról nézve nem a pozitív, vagy negatív félhullám van terhelve, hanem a szinusz hullám lefutó, vagy felfutó éle.
Sántít valahol a logikám?
(#) Gafly válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Sok igazság van abban, hogy a trafók nem örülnek.
De azért az egyes rákapcsolódó fogyasztók asszimetrikus terhelése elég nagy átlagban kegyenlítődik. Én például teljes lelki nyugalommal kötök sorba a fényfüzérrel diódát, és még nem égett le karácsonykor az utca végén a trafó.
(#) Peter65 válasza Lamprologus hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
A primer és a szekunder tekercsben (ha a szórástól eltekintünk) ugyanaz a fluxusváltozás zajlik, ezért a menetszám áttételnek megfelelő azonos fázishelyzetű a feszültségük.
(#) Gafly válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
(#) Peter65 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
Már mi nem?
Ha a soros tagokat, a szórás és a tekercs ellenállást kivesszük, akkor mi okozna fáziseltérést?
(#) Epu2 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Átfolyós 5 l-es vízmelegítővel zuhanyoztunk a hőskorban. Veszélyes, kockázatos. A bimetált kell alacsony értékre állítani. A diódás felezés nem korrekt, de egy fázishasogatás lehet hosszútávú megoldás.
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
A linkelt dokumentum második oldala, első árája szerint a feszültségek fázisban vannak.
(#) Bakman válasza Epu2 hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Miért veszélyes, kockázatos? Mihez képest?
(#) gkari válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Idézet:
„..transzformátora nem annyira örül, hogy egyenárammal terheled.”
Azon a trafón sehol nincs ilyen terhelés. A trafó után egyenirányítás történik, az milyen zavart kelt? Ma már minden háztartás fogyasztásának min. 20% - a egyenirányítva van (LED, TV, rádió, DVD, PC, stb.). Akkor biztonságos bármelyik megoldás, ha megfelelő érintésvédelemmel van ellátva.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2019
(#) kendre256 válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 2
 
Idézet:
„Tovább szerintem nem feleződni, hanem negyedelődni fog a teljesítmény,”

Szerintem pedig feleződik. Akkor negyedelődne, ha feszültség feleződne. De ebben az esetben a feszültség és áram pillanatnyi értéke nem változik semmit, hanem az történik, hogy ugyanezt a feszültséget csak az idő felében "kapcsoljuk rá a fogyasztóra". Az pedig fele teljesítményt ad.
(#) Bakman válasza gkari hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
A 230 V-os hálózati feszültségről volt szó, egyetlen soros diódával, rezisztív terheléssel.
(#) Firefighter1 hozzászólása Nov 13, 2019 /
 
Sziasztok... 10 centis led szallag számára kellene 12 v ot varázsoljak... helyem nagyon kevés van, 1 ... max 2 db 18650 es cellát tudok berakni... mit javasoltok?
(#) kendre256 válasza gkari hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Idézet:
„Ma már minden háztartás fogyasztásának min. 20% - a egyenirányítva van (LED, TV, rádió, DVD, PC, stb.)”

Az nem ugyanaz, mert ott kétutas egyenirányítás van. Egyszerű kétutas egyenirányításból a trafó szinte semmit nem venne észre, és ha sima ohmos terhelés lenne rajta, akkor nem lenne egyenáramú összetevője az áramnak. A kapcsolóüzemű tápokban szintén kétutas egyenirányítás van, egyenáramú összetevője ennek sincs. Viszont a pufferkondenzátorok miatt egyáltalán nem szinuszos az áram, szimmetrikus, de impulzusszerű. Ez már nem annyira jó a hálózatnak, de ez "csak" a hálózati feszültség csúcsának belapulását okozza.
(#) bitmixer válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Ez így nagyon kevés info. Körülírnád kicsit alaposabban?
(#) pipi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
Ilyen rövid hosszon lehet elgondolkodnék, megoldható-e a ledekhez menő vezetékek/fóliák elvágása, és átkábelezni őket párhuzamos kötésre(előtét ellenállással)
(#) kendre256 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Vagy rendelsz valami ilyesmit (ha van időd várni rá egy-két hónapot), vagy építesz magadnak, sokkal drágábban, de sokkal gyorsabban.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2019
(#) Firefighter1 válasza bitmixer hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Lemaradt a másik fele.... de potolom itt.
Köszönöm a tippet... gondolkodtam enis az átvagáson de szerintem maradni fogok megis egy dc dc boosternél.
Ez amugy egy asztali disz lenne.. a 10 centis led egy plexilapot világit meg...
És itt jön a másik fele a kérdésnek... valami nagyon nagyon egyszerű időzítőt (picit)... mit javasolnátok? Nem kell se pontosnak, se preciznek lennie.

A dolga annyi lenne hogy gombnyomás után a led világítson mondjuk 30 percig.
Ha az a 30 perc egyszer 27 maskor meg 32 a kutya nem foglalkozik vele!

Nekem egy kislábszamu PIC belső orajelről ami eszembe jutott!
(#) pipi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
Esetleg PR4401, ha nem kell nagy áram? Bővebben: Link
Tegyél egy kontrollert, ami FDC6324-en keresztül kikapcsolja a saját tápját.
Ha már led, és kontroller, akkor tehetnél ws2812-t
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Valaki figyel és olvas.
(#) nedudgi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
Ha két sorbakötött cella elfér, akkor megoldás lehet egy-egy LED rövidrezárása is, ilyenkor kisebb lesz ugyan a fényerő, de nem kell feszültségemelés.
(#) rettung hozzászólása Nov 14, 2019 /
 
Sziasztok!
Egy rettentő nagy(nekem nagy) problémám lenne, épitettem egy 555 astabil villogót egy modellbe, most breadboardon újra építettem, de pont ellenkezőleg villog, sokáig világít, és csak egy pillanatra alszik ki a led fénye. Nkem pedig pont fordítva volt, sokáig nem világított, és 3másodpercenként villant fel egy pillanatra. akkor működött, de nem jövök rá sehogysem mi lehet a baj, pedig "elvileg" mindent ugyan úgy építettem össze.
R1 200KOhm
R2 2KOhm
C133uF
Vcc:5V
aki segít annak köszönöm!
(#) rettung hozzászólása Nov 14, 2019 /
 
https://www.petervis.com/GCSE_Design_and_Technology_Electronic_Prod...r.html

Köszönöm a fenti link segített! mégis a polaritással volt a probléma! Köszönöm!
(#) Bakman válasza rettung hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
A LED-et és az ellenállást a kimenet és az 5 V közé kösd, ne a kimenet és a GND közé. Előbbi eseben a LED katódja (negatív fele) az 555 -ös IC felé nézzen.
(#) rettung hozzászólása Nov 14, 2019 /
 
Köszönöm mégegyszer! Szerinted az a petervis féle kapcsolás, amit belinkeltem valóban működhet így, mint egysorompó?
(#) Bakman válasza rettung hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Felváltva, hol az egyik, hol a másik LED világít. Ha a tápfeszültség fix 5 V, akkor a LED-ekhez tartozó ellenállások lehetnek 330 Ohm-osak, az 1 kOhm sok lesz, halványan fognak csak világítani.

Segítség a számoláshoz, itt: Bővebben: Link.

T1 ideje alatt az alsó, T2 időtartamban pedig a felső LED világít. R1 és/vagy R2 lehetőleg ne legyen nagyobb 20 - 30 kOhm-nál, bizonytalanná válhat a működése.
(#) jani1987 hozzászólása Nov 14, 2019 /
 
Van pár induktivitásom ami akkora mint egy víz csepp. Több méretben van. Olyan táblázatot vagy kalkulátort keresek ami megmondja mekkora. Két szín van rajta: barna és zöld pötty. A többit most nem néztem.
(#) vargaf válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Kereső találata:
Alkatrészek színkódolása
(#) jani1987 válasza vargaf hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Az oldalán van egy fekete, a tetején barna és zöld, a másik szélén arany. Na ez annyi mint...
Következő: »»   3379 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem