Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   188 / 193
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ki van véve és nem idul. Továbbra is a piros led világít. Relé nem húz. D8 és D9 mérve jó
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
T1, 2, 3 követi az előírt N illetve P típust? CBE lábkiosztású tranyók kerültek ide?
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ellenőriztem. Jó típusok lettek beépítve. Mielőtt beépítettem a multiméterem Hfe mérőjéhez csatlakoztattam. Volt mért érték. Ebből is gondolom, hogy jó a lábkiosztás.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Bármi lehet ami a FET gate-re megy. Menjünk lépésről lépésre!
C1-en nem lehet feszültség, az R3-nak teljesen kisütött állapotban kell tartania.
Emeld ki a FET melletti átkötést, a 470k fel tudja-e húzni a Zener könyökfeszültségére a gate-et?
Ha ez jó, behúz a relé, átkötés vissza. C3 ki és ismét próba. Lehet szivárog annyit a 10 µF hogy nem tud töltődni.
Ha itt sincs eredmény marad T1-3, illetve a gate-re menő vezetősávtól szivárgás a test felé.
Úgy is kezdheted, hogy T1-3, C3 ki és lépésenként vissza.
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Találtam két hibás tranzisztort.T3 T4
Most kivettem az átkötést és behúz a relé. Zöld világít.
Akkor C3 ellenőrzés?
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ha késleltetve kapcsol be, akkor jó a C3.
A T3-nál átvezetett a C-E? Nagyon szokatlan egy kimért tranyónál.
Úgy sajnálom, hogy ennyire megdolgoztat az általam ajánlott kapcsolás
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Közel a siker. C2-t kicseréltem és beindult. 2.2µF van benne most. C3 22uF

Most úgy tűnik működik. Valahogy ki lehet próbálni a DC-védelmet?
(#) ptesza válasza ptesza hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
1M ohm ellenállással a tápfeszről áthidaltam a bemenetre. Leoldott ahogy vártam. Szerintem jól működik. Köszi a segítséget ! Az dolgoztatott meg, hogy a lehető legrosszabb helyen sikerült rövidre zárni. Szuper kapcsolás és jó lett a panelterv is. Én kérek elnézést, hogy jól megdolgoztattalak.
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Szóra sem érdemes, nekem öröm ha segíthettem.
Az elvárt működés: bármely polaritással eléri az erősítő kimenet a 2 V-ot bont a relé, kikapcsoláskor azonnal lekapcsol, szinte egyszerre kattan a relé a kapcsolóval és rövid tápkimaradás esetén is újraindul a bekapcsolási késleltetés. Azért kellett ezt a kapcsolást fabrikálnom, mert a fenti három kritériumnak vagy nem feleltek meg egyidőben az általam megismert áramkörök, vagy lényegesen alkatrészigényesebbek voltak.
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Lehetne egy kérdésem, az áramkör működésével kapcsolatban. Mi történik olyankor ha a kimeneten teljes tápfesültség jelenik meg? Mennyi ideig bírja?
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Az áramkör-szimulátor szerint, a védelem bemenetén 22 V-os ugrásjel megjelenését követően 80 ms telik el a relétekercs áramának megszűnéséig. Ehhez adódik hozzá a relé tehetetlensége, amit az adatlap közöl.
(#) jimmi12 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 22, 2023 /
 
Szia, ezen a rajzon mit kellene módosítani, hogy 12V-on is működjön?
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2023

kopp.jpg
    
(#) proli007 válasza jimmi12 hozzászólására (») Feb 22, 2023 /
 
Hello! Mondhatnám a kép méretét.
De legfeljebb a relét és az R6-ot kell 4,7k-ra cserélni. És hogy az idő ne nőjön az R4-et 47k-ra.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2023
(#) jimmi12 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 22, 2023 /
 
Ezer hála és köszönet!(bocsi a képért )
(#) Laci66 hozzászólása Márc 14, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy kínai erősítőt szeretnék átalakítani mert nem boldogulok a javításával.
VF 6-ot építenék bele +- 38V-os tápra (ez adott). Kellene hozzá védelem ami tartalmaz koppgátlót,
egyen védelmet és jó lenne clip indikátor is. Nézelődtem itt az oldalon, a Majki-féle tetszene, mert van
hozzá NYÁK terv is, de olvastam hogy az egyen védelme érzéketlen. Valamikor régen a Sipos Gyula
által közreadott (talán SANYO) védelmet építgettük a haverokkal, az a kimenetre kötött 1,5V-os elemmel is kapcsolt. Az viszont egy "alkatrész temető". Valami egyszerű tranzisztoros kapcsolást keresnék, lehetőleg NYÁK rajzzal. Ha segítene Valaki megköszönném.
(#) Helios hozzászólása Márc 22, 2023 /
 
Sziasztok.

Feltettem egy kapcsolás rajzot. Szeretném a rajzon szereplő U2,Q8 és Q9 alkatrészt kicserélni egy 5V-os relére. (Az említett alkatrészek nem állnak rendelkezésre. ) A J3 csatlakozón nem 12V hanem 5V érkezik ezért is lenne 5V-os relé beépítve.

A kérdés az lenne, hogy mely alkatrészt kell kicserélni hogy megfelelő legyen a fent említett kritériumoknak?
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Szia! A Speaker on funkciót akarod használni? Ha nem, akkor az R9 áramával kapcsolhatsz egy tranzisztort, ami elbírja a relé áramát és alacsony a szaturációja, mondjuk legyen kevesebb 0,5 V-nál. A reléről ne felejtsd le védődiódát!
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2023
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Igen, szeretném használni. Maradna minden, csak ugye 5V relével a mosfetek helyett.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Akkor célszerű az U2 helyére optocsatolót tenned és az hajtaná meg a relét közvetlenül, vagy egy tranyón keresztül.
Az AC figyelés és koppanásgátlás nem hiányzik, vagy az jön a Speaker on jellel?
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Az AC figyelés máshol van, az a fő panelen van elhelyezve. Ez az áramkör detektál, a többit az MCU végzi. A koppanásgátlást egy a programban megírt folyamat, ha az hiba nélkül lefut akkor ahogy írtad, a Speaker On-nal "szólal" neg a cucc.

Az optocsatolos megoldást bem teljesen értem.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2023
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
A gugli számtalan példával szolgál íme az egyik.
(#) tigris127 hozzászólása Márc 24, 2023 /
 
Sziasztok! Segítséget kérnék! Elég sokat elolvastam a topikból, de mire azt gondoltam kezdem érteni jött egy új dolog és teljesen elvesztem.
Szóval építek egy 2*18W TDA2030 erősítőt, ahhoz szeretnék egy hangszóróvédelmet (is) csinálni, de a sok rajzból nem igazán jövök rá melyik a nekem való.
A tápellátásom 0 és +24V, remélem jól írtam, tehát nincs +- tápfeszem.
Köszi a segítő válaszokat
(#) reloop válasza tigris127 hozzászólására (») Márc 24, 2023 / 2
 
Szia! A 0 és +24 V táp azt jelenti, hogy az IC kimenetén egy csatoló kondenzátor helyezkedik el. Ebben az esetben a csatoló kondenzátor megakadályozza, hogy az erősítő meghibásodása esetén egyenfeszültség kerüljön a hangszóróra, tehát nincs szükséged védelmi áramkörre.
Más kérdés, hogy szeretnél-e koppanásgátlót annak érdekében, hogy be- és kikapcsoláskor ne jöjjön kattanó hang a hangszóróból?
(#) tigris127 válasza reloop hozzászólására (») Márc 24, 2023 /
 
Ez egy remek gondolatindító válasz, mert azt gondoltam a kettő egy és ugyan az. Megint tanultam. És igen érdekelne a koppanásgátló is.
(#) reloop válasza tigris127 hozzászólására (») Márc 24, 2023 / 1
 
Ebből a kapcsolásból például elmarad a T1-T3 és környezete és már csak koppanásgátlóként működik.
A 24 V-os tápra és a relé (ha nem 24 V-os) ellenállására segíthetek az átméretezésben.
(#) tigris127 válasza reloop hozzászólására (») Márc 24, 2023 /
 
Köszi szépen! Jönnek is a kérdések:
A tápot egy 2x12V-os toroid szolgálja ki (sorbakötve), ennek az egyik felét fel tudom használni ide, vagy az sok lenne? 12V-os relét majd kerítek, vhol biztos van a műhelyben. A relé tekercsellenállása releváns a kapcsolásban? Ha jól olvasom akkor T1, T3, R4 amire nincs szükség?
(#) reloop válasza tigris127 hozzászólására (») Márc 24, 2023 / 1
 
A tekercsek összekötési pontján a teljes tápfeszültség fele található.
Ez közelebb áll a relé (12 V) névleges feszültségéhez. Valószínűleg magasabb a tápfeszültséged az említett 24 V-nál, erről méréssel győződhetsz meg. A relé tekercsellenállásából számíthatjuk ki mekkora ellenállást kell sorba-kötnünk vele, hogy a relén a névleges üzemi feszültség jelenjen meg.
A Kopp_3 kapcsolás módosításáról majd írok ha megmérted a tényleges tápfeszültséget és a választott relé ellenállását.
(#) tigris127 válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
A trafót nem tudom megmérni, mert még nem érkezett meg, de 7812-es van itthon azzal tudom stabilizálni, a relé tekercsellenállása pedig 960ohm
(#) reloop válasza tigris127 hozzászólására (») Márc 25, 2023 / 1
 
Mikor összeállítod a tápegységet tapasztalni fogod, hogy tápszűrő (puffer) kondenzátoron 30-35 V egyenfeszültség jelenik meg. Tápegység témában utána nézhetsz mi ennek az oka.
A tekercsösszekötéseken létrejövő féltáp magasabb lesz 12 V-tól, a különbözetet fogjuk egy ellenálláson elfűteni a relé kímélése érdekében. Felesleges a stab. IC használata.
Példa: a reléd behúzáshoz szükséges áram 12 V/ 960 Ω = 12,5 mA. Ha a féltáp 17 V-ra adódik, olyan ellenállást kell választanunk melyen a 12,5 mA 5 V-ot ejt. 5/0,0125=400, a szabványos E12 értéksorból ez 390 Ω.
(#) lóri válasza proli007 hozzászólására (») Márc 26, 2023 /
 
Szia Tanár-úr!

Rajzolgatom. Ez csak egy koppanásgátló?
A piros körte mikor meggy?
Amíg megy a késleltetés, aztán elalszik?

nobang.JPG
    
Következő: »»   188 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem