Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   203 / 219
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Szia! A párok kiválasztása megfelelő.
A tranzisztor bétája hőmérséklet függő, ezért változik a kollektor-áramod mérés közben.
Előerősítőnek JFET-et ajánlok.
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Köszönöm!

A kábelzés így jó lesz?
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 7, 2021 / 1
 
Jó a kábelezés, a csatornánkénti független táp eleve garancia erre.
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Megcsináltam az általad feltett stabilizátort is. Szépen megy. Viszont a potit hiába tekergetem 0,3V-ot változik.
32,5v jön bele 25v megy ki. Ez így rendben van? (Nekem 25v is jó lenne) Tip122-vel csináltam, kell neki valami hűtés? Az értékek a következők: R1 1,2k R2 4,7k Rsc 0,22p (tudom, hogy kisebb kell, de az most nincs itthon)P1 10k, C1 470pF, C2 10uF.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2021

Stab.JPG
    
(#) btamas81 hozzászólása Aug 9, 2021 /
 
Megszólalt az erősítő. De van egy kis probléma. A stabilizátorral csak addig működött, míg nem adtam neki bemenő jelet. Utána az ic elszállt. Kikötöttem most anélkül megy. Azon kívül kevés a nyugalmi áramom, és nem tudom feljebb venni. Most 0,56A. Az R7 kellene csökkenteni?
A kapcsolás az Ágoston féle. Tranyók BC557B, MJE 340, 2N3442. Tápfesz 25,5V.
Tényleg gyönyörűen szól.

JLH 2x10W.jpg
    
(#) btamas81 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 9, 2021 / 1
 
Megvan mi van a stabilizátorral. Én ugye, szépet akartam csinálni és letükröztem a nyák tervet. Persze, hogy a tükrös oldallal kezdtem. Igen ám, de az összes tranzisztort, ict fordítva kellene betenni. Mikor ma az erősítőt raktam össze, erre rájöttem. De a tápot tegnap raktam össze... Úgyhogy alulra kellesz tenni az ic-t, meg a tip122 is megfordítani. Na szépet akartam, elrontottam.
A másik. Egy izzót sorba kötöttem a táp egyik ágába. Most kivettem. Felment a tápom 31,7V-re, az áram max 0,75A. Lehet így hagyom. A hangerő elég így is. 2órája megy. Fűt rendesen. Pedig nagyoltam a bordát.
(#) btamas81 hozzászólása Aug 15, 2021 / 3
 
Sikerült bedobozni a cuccost. Második erősítőm, ahhoz képest szerintem nem rossz. Még egy előlap polír (nem tudom még fekete lesz vagy hagyom így), meg egy hátlap gyártás hátravan. Stabilizátor jelenleg nem megy, mert sikeresen előttem az egyik Tip122, azért van plussz egy kondi. De lehet benne véglegesen.
Amit észrevettem, hogy tényleg olyan dolgok is előjönnek a zenébe amit eddig nem hallottam.
Komoly/klasszikus zenén meg nagyon ott van.
(#) keszeg01 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Jó estét.
Gratula és jó hallgatózást a kimenő kondival még lehet variálni és hangolni .
(#) btamas81 válasza keszeg01 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Köszönöm! Panasonic volt az első terv, de nem kaptam. De ki fogom próbálni.
Behoztam kintről, ráakasztottam az arcusokra, hát mit mondjak, nagyon elégett vagyok.
(#) sandor1632 hozzászólása Aug 15, 2021 / 1
 
Jól látom, hogy a végfok panelen azok a kék kerámia kondik varisztorok?
Ha igen, akkor azokat mindenképp cseréld, mielőtt zárlatol.
(#) sandor1632 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Nichicon kondit is érdemes kipróbálni. tme-nél kapható, panasonic FC is.
(#) btamas81 válasza sandor1632 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Én kerámia kondiknak rendeltem őket. Innen
(#) btamas81 válasza sandor1632 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Nichiconok vannak most benne mindenhol.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2021
(#) Suba53 hozzászólása Aug 15, 2021 / 1
 
Hát srácok, esküszöm könnyes lett a szemem. Néztem ezt a témát, a "JLH erősítő" és elfogott a nosztalgia. Még a nyolcvanas évek elején bújtam ezeket a könyveket, és akkor olvastam John Linsley Hood munkásságáról, legendás A osztályú végerősítőjéről, és most szembe jön velem itt a fórumon. Megépítve, kitárgyalva, minden apró részletében.

Nagyon elkezdtem agyalni azon hogy megépítem én is. Már csak tiszteletből is. Minden anyagom megvan hozzá, csak egy kis idő kell. Remélem nem tántorodok el, és majd beszámolhatok én is az eredményekről. Addig is gratulálok mindenkinek, aki belevágott.
(#) Gery78 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Csak biztatni tudunk a megépítésére, sokan megépítettük már, és nagyon jó a JLH. Nem fogsz csalódni benne.
(#) btamas81 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Mindenképpen épitsd meg. Csalódásmentes, pöcc-röff indul. Nagyon jó hangja van.
(#) Alkotó válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2021 / 1
 
Én bölcs megfontolást javaslok, és ennek alapján tedd vagy ne tedd. Célszerű mérlegelni mit szeretnél elérni, és oda milyen út vezet. Ma már egy másik kort élünk -akár örülünk ennek akár nem-, és ezért egyéb lehetőségek is kínálkoznak.
(#) Suba53 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 15, 2021 / 1
 
Egy Yoda mester veszett el benned.
Köszi a tanácsot. A fülem már nem az, mint 40 éve volt, így biztosan nem fogom hallani azokat a finomságokat, amiért a fiatalabb korosztály is szereti ezt az erősítőt.
De annyira egyszerű, és olyan jó híre van évtizedek óta, hogy érdemes kipróbálnom.
(#) Suba53 hozzászólása Aug 16, 2021 / 1
 
Nem tudom, hogy itt ilyesmit szabad-e. Nem találok általános moderálási szabályokat az oldalhoz.

Akinek mond valamit a "MAG" torrent oldal.
Fent van Ágoston Lajos - Audiofil erősítők építése, és John Linsley Hood - Csöves és tranzisztoros hangerősítők című könyve is.
Meg Sipos Gyulától is sok könyv.
JLH könyve simán elmegy tankönyvnek is.
(#) Ge Lee válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 16, 2021 / 2
 
Annyit mondanék jó tanácsként, hogy lehetőleg öreg alkatrészekkel építsd meg, ne olyanokkal amit 2 hete vettél a boltban. Ez főleg igaz a végtranyókra (olyat keress ami még a 80-as években gyártódott) de az ellenállásokra, kondikra ugyanúgy.
És mindenképpen az eredeti rajzot építsd, még véletlenül se hagyd hogy rábeszéljenek különféle "korszerűbbnél korszerűbb" átépítésekre, különösen fetes végűre ne. Innen már csak egy lépcsőfok a csöves A osztály, ami egy még magasabb szint a zenehallgatásban.
(#) Suba53 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Rengeteg öreg alkatrészem van. Arra gondoltam, hogy az egyszerűség kedvéért BD245 végtranyókat használok. Illetve Ágoston bátyó azt írta, hogy a Q4 bétájának nagyobbnak kell lennie, mint a Q3. Ki fogom próbálni, hogy a Q4 helyére egy TIP142 darlingtont teszek. Annak aztán jó nagy a bétája. De eleve majd úgy tervezem meg a nyákot, hogy legyenek rajta a javasolt kompenzáló alkatrészek is. Amit ha kell ki lehet hagyni.
A nyák elrendezése nagyjából adott, csak hozzá igazítom az általam használt alkatrészekhez.
Elkók lábtávolsága, trimmerek layoutja, ellenállás, kondi méretek, jó combos föld a nagy áram miatt, stb.
(#) Ódenka hozzászólása Aug 16, 2021 /
 
Üdv!
Valamikor évekkel ezelőtt készítettem egy JLH-t, de szokás szerint "mindent duplán" alapon megcsináltam a legjobbnak titulált BDY73 végekkel is.
Most a régit elcserélem hangdobozokra, így időszerű a 2. garnitúra hasznosítása...
Nem tudom a régit méregettem-e ennyire mélyre hatóan, vagy csak hallgattam megelégedésemre, de ezt az újat megmértem nagyjából.
A terhelő impedanciám 4-6 Ohmos dobozokkal lesz, így a terhelést egy 6.2 Ohmos teljesítmény ellenállással tudtam le.
A számításaim szerint kisebb tápfeszültség és nyugalmi áram elég lenne, de eddig mentem el a most tapasztaltak alapján:
U= 28V Nyugalmi áram 1.6A
A méréseket most a 2 kHz és 20 kHz-en mutatom. Probléma, hogy a 10kHz és a 20kHz-nál feltűnően torzít a szinusz felső része - mint a képen. A képernyőn a feszültség cs-cs-ig, 6.2 Ohm-al terhelve.
Ha visszaveszem a bemeneti jel szintjét, akkor a 20 kHz-n a leolvasható cs-cs feszültséget kapok.
A 2kHz-es torzulás mentes terhelt kimeneti feszültséghez tartozó bemeneti feszültség 1 V cs-cs.
Szóval a torzítás nem tetszik, főleg, mert torz...
(#) tunerman válasza Ódenka hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
A felső végtranzisztor áramerősítését mérted? Mert lehet, hogy ott van a gond, a magasabb frekvenciákon még belép a Cbe nagy értéke -így aztán annyi...
TJ.
(#) Ódenka válasza tunerman hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Emlékeim szerint valamennyi 100 alatt volt az egyszerű mérésemnél, de egyformák voltak +/- 1-en belül. A régit valamilyen MJE tranzisztorral csináltam. Elképzelhető az alacsony hfe érték miatt rakoncátlankodik, mert az árambeállító trimmpoti valahol 300 Ohm körülire lehet beállítva.
Az erősítésük 70 körüli lehet, de valami csekély árammal mérve...
(#) btamas81 válasza Ódenka hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
A harmadik oldalon van szó a 20kHz torzításról

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2414760.html#2414760
(#) Ódenka válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Az imént benézhettem valamit, mert a "felesleges" C és soros RC tagokat kivéve jónak tűnt...
Vagyis az ős kapcsolásra csupaszítottam az elektronikát.
A probléma szinte alig jelentkezik 10 Ohmos terheléssel, de a 6.2-őn bizony elég hamar.
Az első tranzisztoron látott jelalakok terhelés esetén a torzítási frekvencián:
(#) Suba53 hozzászólása Aug 17, 2021 /
 
Nos mivel sem JLH könyvében, sem a Wireless World 1969-es számában megjelent cikkben nem szerepel nyák terv, így úgy döntöttem hogy magam tervezek hozzá nyákot.
Ez sokkal kisebb lett, mint ami Ágoston Lajos könyvében szerepel, combosabb fóliákkal, és még így is van hely rajta táncolni.
Hamarosan kimaratom, beültetem, és méricskélek rajta. Izgatott vagyok egy csöppet.
(#) Monster02 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Szia! Vásárlásos technikával készítenéd ?? Lenne egy nyák tervem nem lenne kedved kipróbálni ??
(#) Suba53 hozzászólása Aug 17, 2021 /
 
Ilyen lesz a nyák. Meg akit érdekel, az eredeti 1969-es cikk.
(#) Suba53 válasza Monster02 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Köszi, de magam szeretem tervezni a nyákjaimat. Biztosan jó a tied is.
Épp azt néztem, hogy mivel nincs eredeti nyák terv, és a Wireless World is egy próbanyákon rakta össze az áramkört, így a végeredmény a rajzolattól kevéssé függ.
Nyilván alap nyák tervezési dolgokra oda kell figyelni.

Amúgy itthon készül. Egy EPSON lézer nyomtatóval kinyomtatom a tangóból az 1:1 filmet,
hőálló film anyagra. Aztán positív 20, meg NaOh oldat, meg WOLF féle marató, és kész is van.
Kis macera van vele, mert egy réteg toner por nem fed rendesen, ezért kétszer kell kinyomtatni ugyanarra. Ilyenkor van hogy a két réteg nem fedi egymást rendesen, és sokszor csak a második, harmadik próbálkozás lesz megfelelő.
Következő: »»   203 / 219
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem