Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   421 / 841
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Eloszor is koszonom valaszod:

Ic1 14lab: -4,3V

T1
e:0
b: -2,7v
c: 51,6

T6
e:0v
b:-2,37v
c: -2,96

T8-at nem talaltam
(#) proli007 válasza Ghoost hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Hello!
Akkor az IC zárja a tranyókat. De most látom, hogy a 13-as lábon 10,12V van. Honnan kerül az oda? Mert oda a kondin kívül, csak az R3 és R9csatlakozik. Az egyik a testen van, a másik a kimeneten, ahol 0,53V van. Hogy lesz ebből 10V? Nem lehet, hogy a 13-as láb lóg a levegőben valami szakadás miatt? Esetleg zárlat van a referencia feszültség és a 13-as láb között?
(Remélem a panel ugyan az, avagy az IC lábbekötései megegyeznek a kapcsolási rajzéval.)
T8-nak láttam a T6-ot..
üdv! proli007
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Idézet:
„....vagy nem működik az IC.........”

Ha az "arampotmetert" letekerem az I-Limit LED eletre kell.
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
A rajz az amit Alkoto tett kozze, tobbek altal utanepitve
tehat a terv az JO.
En semmit nem valtoztattam rajta.
A 13labon szerintem a ugyanaz a fesz jelennik meg ami az 1es labon
(#) Ghoost válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Szia Zoli!

Igen az.
Akkor csre lesz belole
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Nálam még egyetlen "alaphibás" sem fordult elő. Ami rossz volt, az okkal ment tönkre.
(#) proli007 válasza Ghoost hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Hello!
Oké, csak azért írtam, nehogy elbeszéljünk egymás mellett. Attól, hogy az IC ilyen-olyan, még működni kell a tápnak. A különböző IC-k, kisjelű tartományban viselkednek másképpen, eltérő offset feszültségük miatt.
A 13-as lábon ugyan akkora feszültségnek kell lenni, mint a 12-esen. Vagy is a poti csúszkáján. Csak akkor lenne ugyan az a feszültség mint az 1-es lábon, ha a szabályzó fokozat működik, és a P2 maximumra, P4 minimumra lenne állítva.
De ha a 12-es változtatható a potival, a 13-as meg 10V-on áll, akkor gond van. Keresd már meg a zárlatot.
üdv! proli007
(#) zenetom hozzászólása Júl 31, 2012 /
 
Feltűnt egy kis probléma ezzel a kapcsolással kapcsolatban. A trafó ha 30 V-os, akkor az egyenirányítva kb. 40V. Az IC maximum ennyit bír, szóval éppen hogy nem hal meg a kapcsolás. Gondolom az a 30V a trafónál egyenirányítás utáni érték..(?)
(#) Alkotó válasza zenetom hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Z1+Z2 állítja be az IC feszültségét.
(#) zenetom válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Én vaksi.
Akkor lehet a trafó szekunder feszültsége 30V-os.
Köszi a választ!
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Sziasztok!

Idézet:
„.......Keresd már meg a zárlatot........”

Parancs! Megertettem korholo szavaid, es igy tettem.

A gond megoldodott! Ahogy a meresekbol kiderult az IC 1laban levo Ref jutott a 13as labra.
a hiba az R3 es az R11/2 kozott volt.
46V 4A a beallitas, termeszetessen ez mar 3db 2N-nel.
(#) Ghoost válasza Ghoost hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Es igen tudom! vagy / vagy!
(#) kzolt hozzászólása Aug 2, 2012 /
 
Sziasztok!
A csatolt képen lévő kapcsolásnál a trafó fesz lehet maximum 35V, vagy a pufferrel együtt?
Köszönöm!

labortáp.jpg
    
(#) kadarist válasza kzolt hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Mindennel együtt, tokkal,vonóval maximum annyi lehet.
(#) kzolt válasza kadarist hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Köszi!
(#) _vl_ válasza kadarist hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Viszont nekem gyors fejszámolással nem jön ki a dolog.... Ahhoz, hogy a három tranzisztor kinyithasson, a táphoz képest a legutolsó emitteréig legalább 3x0.7V kell essen, azaz alsó hangon 2V. A 0.2ohmon 5A-nál 1V esik. Ez 24V kimenetnél 27V minimum bemenő DC feszültséget jelent, azaz névlegesen legalább 27V effektív + a diódahídon eső feszültségű trafó kell oda (én 30V effektív névleges feszültségűt raknék be). 0 terhelésnél a trafó kimenetén ennél magasabb lesz a feszültség, másrészt a kisebb terhelés miatt a diódahídon is kevesebb fog esni. De még ha ezekkel a tényezőkkel nem számolunk, a 27V effektív feszültség csúcsban 38V körül van, márpedig a pufferkondikat szépen erre a szintre fel fogja tölteni a trafó, ha nincs terhelés.
Hol rontottam el a gondolatmenetet?
(#) kadarist válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Én nem tudom, hogy hol rontottad el, de nem értem, hogy miért kell effektív megy csúcsértéket számolni, amikor egyenfeszültséggel táplálunk, úgy, ahogy a rajzon van. A 28V-ból pedig elő lehet állítani 24V-ot, ekkora drop még kezelhető. A 3x0,7V-os esést pedig nem látom át.
Egy javított változata a tápegységnek: Bővebben: Link
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Még annyit, hogy a persze a max. 5A az nagyon sok, 1A-nél többet nem érdemes kivenni belőle a nagy disszipáció miatt, főleg kis kimenő feszültségnél.
(#) _vl_ válasza kadarist hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Honnan szerzed a DC-t a bemenetre, ez itt a kérdés. Én egy hálózati feszültségről működő trafót tennék oda egy egyenirányítóval, de szerintem mindenki ilyesmiben gondolkodna.
A kérdésem arra utal, hogy létezik-e egyáltalán a valóságban olyan trafó, amivel ez megtáplálható úgy, hogy sose legyen a bemeneten 35V-nál nagyobb feszültség, viszont 5A-es terhelésnél tudjon 24V-ot a kimeneten. A fejszámolásom eredménye az, hogy nem létezik ilyen trafó, mert ami tudja ezt a kimeneten, az nulla terhelésen 35V fölé fogja vinni a bemenő DC-t.
Az meg nyilván abszurd lenne, hogy egy stabilizált DC tápot rakjak ez elé, hogy véletlenül se menjen 35V fölé a bemenet...

A 3x0.7V úgy lenne, hogy a három tranzisztor bázis-emittere sorba van kötve, 0.7V alatt ritkán nyitnak ki a szilícium-tranzisztorok (közben megnéztem a data sheetjeiket, és inkább több lesz az), a legelső tranzisztor bázisát az IC táplálja, ami az ő tápjáig tudja emelni a kimenetét, ergó a 2n3055 emittere legalább 2V-tal a bemenő DC alatt lesz.
(#) kadarist válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Na most ezt úgy kell értelmezni szerintem, hogy a 24V-os kimeneti feszültség úgy teljesül, ha beadunk a bemenetre 28V DC-t. Ha ennél kevesebbet adunk, akkor kevesebb lesz a maximális kimenőfeszültség is. De ennek a rajznak van leírása is, azt isérdemes lenne előszedni. Egy régi Rádiótechnikában láttam ennek az eredetijét.
(#) Alkotó válasza kzolt hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Javaslom, ne ezt az "alaprajzot" építsd meg, mert lényegesen jobb lett tőle Pioneer átdolgozása, ami jelenlegi állapotában v2.7.4 verziószámon található itt meg. Van hozzá panelterv is, ami szintén jobb mint az eredetié.
(#) kzolt válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Ok, köszönöm!
(#) guliver83 hozzászólása Aug 5, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Nem ismeri véletlenül valaki a következő típusú labortápot? EMG-PRODUCT Ltd 18156. 0-30V 10A
Szereztem egy ilyen labortápot amiben nincs elektronika, csak a doboz és a trafó.
Nem tud valaki egy 0-30V 10A ig kapcsolási rajzot, mert szeretném megcsinálni.
(#) pucuka válasza guliver83 hozzászólására (») Aug 5, 2012 /
 
Akkor a lényeg meg van
(#) guliver83 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2012 /
 
Igen az megvan!

Volt egy kis időm és kipróbáltam, hogy mennyi V-ott is add le ez a trafó, váltóáram 64,5V egyenirányítva 58,5V.
Elég komoly kis labortápot lehetne belőle csinálni!
(#) proli007 válasza guliver83 hozzászólására (») Aug 5, 2012 /
 
Hello!
Vicces lenne, ha egyenirányítva kisebb lenne a feszültség. Mert ha nincs pufferkondi, akkor is megközelítően ugyan akkora mint a váltó.
üdv! poroli007
(#) guliver83 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 5, 2012 /
 
Akkor biztos a műszer rossz, mert ennyit mértem.
(#) proli007 válasza guliver83 hozzászólására (») Aug 5, 2012 /
 
Hello!
Várhatóan nem a műszer, hanem a mérési módszered a rossz. Digit multival, csak terhelve mérünk trafón váltót. Szint úgy az egyenirányítás után, mert a műszer kb. 10Mohm-os ellenállásán a diódahíd már nem megfelelően egyenirányít. Ha viszont minimálisan egy 1kohm-os ellenállást párhuzamosan teszel a műszerrel, nem mérsz fals értékeket. A trafót, ténylegesen a 10A-al is illik megterhelni, és úgy is megmérni.
üdv! proli007
(#) guliver83 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 5, 2012 /
 
Igen, nem terhelve mértem!
(#) Auf hozzászólása Aug 5, 2012 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni ár kérdésben.
Elkészítettem az Alkotó-s labortápot, hozzá szeretném Attila pic-es panelmérőjét. Ez is kész van.
A két készülék mehet 1 trafóról külön szekunderrel?
Jelenleg a két készüléket külön trafóról működtetem, és amíg a labortáp kimenetén 5 voltot be állítok(digitmultival mérve), a mérő pedig 12 körüli értéken ugrál. Ezt mi okozhatja?
A másik kérdésem, hogy tudom leellenőrizni a kimenti áramot a labortápon?
Most félreteszem, 7 óta nem jövök rá...
Köszi!
Következő: »»   421 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem