Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   153 / 274
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Akkor ez meglepi rádió lessz. A másik hullám meglepi. Közben a kamrában találtam egy régi átalakított rádiót. Ébresztőórás volt régen. Hát nagyon hasznos alaktrészek nincsenek számomra benne a ferriten egy potméteren es forgón kívül. egyenlőre nem szedem szét. TDA 1083 IC vel van. Az URH világ nem érdekel, ha meg fog az is valami régi tehnológiával lessz megoldva. Modern ként ott a mobil vagy a rendes tjunerom. Ez mind az én elmebeteg projektom. Különben régen épp a szemétből hoztam vissza, életbe és épp az URH miatt A TEA-s ic s cuc meg ferritantennával is szól, de most nekimegyek még egyszer hátha megoldom teljessen tranzisztorral. Aztán jöhentek a tekercs kisérletek.
(#) hobbyjani válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 24, 2018 / 1
 
Hűha,aTDA1083 elsősorban AM szuper vevő és FM KF,ezt aztán ki lehetne próbálni rövidhullámon is sőt gondoltam SSB és CW-re is,mégis egy szuper.
(#) hobbyjani hozzászólása Szept 24, 2018 / 1
 
Hangfreki sem kell ,az is benne van
(#) tnl hozzászólása Szept 24, 2018 /
 
Sziasztok!

Örömmel jelentek megérkeztek a kvarcaim és a kerámiarezonátoraim!
Teszteltem ezeket 4060 as ic vel, és működnek.

Utána az oszcillátoromba kötöttem be a rezgőkör helyére a kvarcot,
sorosan a forgókondenzátorral.

Csodálatos módon azonnal működött, megfelelő erősségű jelet állít elő,
csak egy gond van, alig hangolható !
(a forgóm egy vef dupla forgó párhuzamosan kötve )
A kvarc 3.58 MHz-s ami 2 vel szorozva az amatőr frekvencia közepén van,tehát
jó helyen, csak nagyon szűk sávban hangolható.

Gondoltam megpróbálkozok a kerámiarezonátorral, az nem ennyire stabil.
Ez sokkal szélesebb sávban hangolható, de 3.50 MHz-s(2x) és az ssb sávokat
nem érem el. De legalább a cw vétel nagyon stabil.

A kerámiarezonátor 3 lábú, én a két szélső lábát kötöttem be,
ha jól tudom, a középső láb az a egy, egy kondival kapcsolódik
a két szélső lábra.

Hogyan hangolhatnám el még jobban ezeket az eszközöket?
A kvarc szűken hangolható, a kerámia frekvenciája túl alacsony

A kerámiarezonátor 100 ft körül volt, nem lehetne a kissé megbuherálni,
hogy kicsit magasabb frekvencián rezegjen?

Pl a két kondenzátort leválasztani, vagy lefaragni a rezgést végző kerámiából?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Egy kvarcot elég nehéz hangolni. Azt a 3,5 MHz -es kvarcot egy - két száz Hz -el jó ha el tudod hangolni. Ha ennél többel is sikerül, akkor már a kvarc hibás.
(#) dokidoki válasza tnl hozzászólására (») Szept 24, 2018 / 1
 
Megszabadítod a kvarcot a burkolatától, ekkor a rezonanciáját lefelé tudod vinni pár kHz-t ha egy maratásálló lakkfilccel a vékony lapkára vonalat húzol az egyik oldalán. Növelni a frekvenciáját kissé nehezebb, próbaképp a lapka széléből lereszelsz vagy levágsz egy éles körömollóval pici darabot.
Persze a műtét után már sok kétség felmerülhet a stabilitás csökkenése de a frekvencia növelő műtét tönkre is teheti könnyen. Kényes mutatvány.
(#) tnl hozzászólása Szept 24, 2018 /
 
És a kerámiarezonátorokat nem lehet mondjuk megreszelni kicsit?
Akkor szerintem növekszik a rezgési frekvencia.
(#) pucuka válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Régen, kezdő koromban hangoltunk kvarcokat, üveglapon, fogkrémmel csiszolva. volt olyan szovjet kvarc, amit szét lehetett könnyen szedni, és a kvarc kristály két rugó közé volt szorítva.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Ezekkel a mostani kvarcoknál, és rezonátoroknál az elektródákat fémszórással viszik a felületre. Sajnálatos módon annak a tömege is befolyásolja a rezonanciát. Ráadásul a rezonátorok viszonylag szélessávú eszközök, és a rezonátor testébe lézerrel készítik a bevágásokat. Ezt otthon, asztal sarkán gondolom elég nehezen lehetne megoldani.
(#) dokidoki válasza tnl hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Kvarcokkal már műveltem ilyet, azokkal van tapasztalat, kerámiarezonátorral nem műveltem ilyet.
Szerintem azokat nem érdemes piszkálni.
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Az hagyján..., de minél erősebb a csatolás a két tekercs között, annál jobban lerontja a Q-ját a másiknak a rövidrezárt rész! Nem a legjobb megoldás messze...
(#) dokidoki válasza pucuka hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Az akkor a finomabb módszerek közé sorolható, én ettől barbárabb vagyok sokkal. De mentségemre, már a fogkrémek se a régiek.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 24, 2018 /
 
Több azonos k arc 2 3 db egymassal sorba kötve + parszor 10 pF a nagy vef forgo sok az elso 2 fokon érződik a hatása aztán nem.
Kvarccal sorba párszor 10 uH tekercs ès oda vele sorba parszor 10 pF forgo.
Rezonatorral is ugyan igy csinalni soros tekercs es kondi.
Ezekkel kis VXO lehetseges.
Keressél VXO rajzokra ... pl 80 meter VXO schematic kulcsszó segithet.
Par KHz ezzel elerhetolesz.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 24, 2018 / 1
 
(#) tnl hozzászólása Szept 25, 2018 /
 
Ezt a tekercs sorba kötést ki fogom próbálni!
(#) tnl hozzászólása Szept 25, 2018 /
 
Az oszcillátorom szinte pont ilyen mint a rajzokon!
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Mivel minden L, C, Q tag egy körben van így részben a B-E és E-GND közti visszacsatoló kondik is befolyásolják a Q külső kapacitív környezetét(ahogy az LC oszci esetén a rezonancia értékét is teljes kapacitás eredő (soros/párhuzamos) adta meg a rezonanciát, jelenesetben a Q lesz most a legdominánsabb ). Nem véletlen vannak a sávonkénti ajánlott alkatrész értékek.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2018
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Colpitts az Colpitts bárhol ...
Érdemes a rezonátor bekötését változtatnod te üresen hagytál egy lábat.
Akár 2 rezonátort is párhozamosan mint a kvarcokat.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Idézet:
„Több azonos k arc 2 3 db egymassal sorba kötve + parszor”

Több kvarc PÁRHUZAMOSAN lötve és azokkal sorba párszor 10 pF kondi és sorba vele párszor 10 uH tekercs és a tekercs másik vége földre.
(#) Medve741 hozzászólása Szept 25, 2018 / 1
 
Sziasztok!
Új rádió építésébe kezdek. Az elképzelésem a következö: A 40 méteres amatör sávra készítem. ECH 81 vagy 83 csővel szeretném. A bemenő kör a heptóda rácsára megy Az oszcillátor frekije 6.9 töl 7.3 ig hangolható, a trióda részből alakítom ki. Az anódról hangfreki jön ki. Ezután egy tranzisztor következik, és egy LM386, és a hangszóró. A tápfeszültség 12 V . Mi a véleményetek? megvalósítható?
(#) sdrlab válasza Medve741 hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Csak kíváncsiság - mi indokolja manapság elektroncső alkalmazását egy rádióban??
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 25, 2018 / 1
 
Nosztalgia , kis anód tápon működésre bírás, miért ne csináljon valami érdekeset , eltérőt az átlagtól az ember ?
(#) Medve741 válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Már építettem hasonlót tranzisztorokkal. Csővel szerintem sokkal érdekesebb lesz. Jót lehet kisérletezgetni ,mérni , játszani vele. Valamikor régen, még gyerek koromban építettem csöves erősítőt a gitáromhoz, az is nagyon érdekes projekt volt. A sasszija ég meg van, ez adta az ötletet.
(#) hobbyjani válasza Medve741 hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Ha már ECH81-el kisérletezel,tegyél hozzá még egy pentódát pl EF80,egy pár 455 khz-es kerámia szűrőt és épits egy szupert ,tizszer jobb lesz mint az egyenes keverésű.
(#) Kera_Will válasza Medve741 hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
ECH cső mennyire szereti az alacsony anód feszt?
A cső karaktersiztikák mit mondanak?
Lehet 24 - 36 V jobb lenne. Habár nem egy telepes csöves konstrukciót láttam elmúlt pár évvel korábban a havi RT-k ben is közölve.
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
ECH 83 megy 12V az ECH81 nem tudom biztossan de 100V ha jol emelkszem. Ezert szerettem az ECH83 at ment 12-on.
(#) Medve741 válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 25, 2018 / 1
 
Igen, én is így tudom. Most szombaton lesz Puskás börze, ott megpróbálok venni ECH 83 at.

Szupert most nem csinálok, van egy félbe hagyva, majd befejezem, csak most ez a projekt izgat.
(#) bigrobi válasza Medve741 hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Van egy középhullámú rajzom, át kell építeni rövidre, és jöhet hozzá az erésítő. Bár az én rádiiómon potméterrel állítottam a visszacsatolást. De az a könyv nincs meg. Nem adták vissza.

ech83.jpg
    
(#) hobbyjani válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Rövidhullámra csak szuperrel lehet vadászni,a többi vevő egyenlő a légpuskával a rendes vadászfegyver helyett,olyasmi mind a pótkávé a valódi helyett.
(#) tnl válasza hobbyjani hozzászólására (») Szept 26, 2018 / 1
 
Részben egyet értek veled, de ha valaki CW-t akar fogni, annak jó lehet egy direct
conversion is. Amikor tavaly megépítettem egyszerű vevőmet nagyot tetszett hogy
ahogy a forgókondenzátort tekerem, bejön a sok csatorna,
milyen jó a szelektivitása, és hogy a regen vissacsatolás
beállítással nem kell törődni. Igaz, hogy AM-hez nem(annyira) jó.
Következő: »»   153 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem