Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   269 / 274
(#) sdrlab válasza Doky586 hozzászólására (») Máj 16, 2023 /
 
Csak hogy itt nem az antennajelet erősíti a tranzisztor, hanem egy önleállító oszcillátor gerjedési mechanizmusába szól bele az antennajel, ezzel befolyásolva az oszcilláció feltételeit, és paramétereit kismértékben. A szuperregeneratív működésnek ez a lényege. Mehetne ugyan más helyre is az antenna, akkor is előállhat a működés, viszont ez így praktikus, mert egyúttal az antennajel sávszűrése is megoldott...
(#) MakSamu válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 16, 2023 / 2
 
Köszönöm az ötletet. Nem gondoltam volna, hogy ilyen kevés alkatrésszel is működhet. Én még kezdő vagyok a témában. Múltkor megpróbáltam ezt a bonyolultabb kapcsolást megépíteni, de valamiért nem akart működni.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2023
(#) bigrobi válasza MakSamu hozzászólására (») Máj 16, 2023 /
 
Pedig ha jól értelmezem van előerősítője is. Nálam csak ez az egy kapcsolás működött, nehezen kezelhető cserébe érzékeny. Vidéken lakom és rossz a vétel még a gyári készülékeken is.
(#) tnl hozzászólása Júl 11, 2023 / 2
 
Az utóbbi hónapokban törekedtem arra hogy egyszerű
urh vevőt építsek. Sok mindent kipróbáltam, végűl ez
a kapcsolás vált be:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=395651

Nem pont ilyen lett, hiszen kapott antenna erősítőt, és
a hangolást is varicappal oldottam meg. A tranzisztor se
BC548 lett, hanem egy nagyfrekvenciás. Az audió erősítőt
még nem építettem be, egy akkus aktív hangszóróval
üzemeltetem, ami elég nagyimpedanciájú, és érzékeny is.
Tudtam vele venni az FM műsorszóró adókat, de ezeknél
többnyire nem volt túl jó a vétel. AM légisáv vétele
nagyon sikeres. Feljebb sokkal nem tudtam menni, mert
a szupreg suhogás halkul, majd leáll. Szeretném elérni,
a 2 méteres sávot, bár nem tudom milyen jó lesz az nfm
és ssb jelek demodulálása. Van 170 Mhz-s drótnélküli
mikrofonom, azt még nem tudtam venni, olyan magas
frekvenciát nem tudok elérni. Alacsonyabb frekvenciák
vétele könnyebnek tűnik, itt a gerjedés túlzott lehet,
és suhogás helyett búgni kezd, de ez a rajzon 12K ellenállás
növelésével könnyen orvosolható. 6 Méter vétele nem tűnik
lehetetlennek, de nincs hozzá jó "pótjelem" amivel megtalálnám
a 50 Mhz-t. Van régi 40 Mhz-s Walkie Talkie, azt meg kell még
próbálnom, de szerintem az menni fog, külön jó hogy az AM.
(#) GPeti1977 hozzászólása Júl 26, 2023 /
 
Az USDX rádiót szerintem érdemes lenne megépíteni ATMEGA2560 kontrollerrel.
Több láb, memória, ami szerintem zavaró az USDX -nél hogy a hang 8 bites, így én nem érteni a beszédit, pedig az A/D konverter 10 bites, illetve a számolásokat 16 biten végzi, de csak a TIMER1 alsó 8 bitje van használva fast PWM módban, a jel osztva 32-vel nem, tudom miért nem a 10 bites módban használják, valószínűleg lassúbb.
Nem lenne jobb egy külső DAC például MCP4921 ?
Valahogy így:
OCR1AL = min(max((ozi2>>5) + 128, 0), 255);
helyett:
int DACOUT = min(max((ozi2) + 2048, 0), 4095);
SPDR = (DACOUT >> 8)|0x30;
SPDR = DACOUT & 0x00FF;
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 27, 2023 /
 
Ne viccelj...8bites hang, az min telefon minőségű hangzásra elég!!
Ha nem érteni a beszédet, akkor az más miatt van....
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 27, 2023 /
 
De ha a 8 bites hangot 10 biten is ki lehet adni, akkor az okoz a hangban érezhető javulást?
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 27, 2023 /
 
Hacsak hi-fi hangot nem akarsz elővarázsolni, ami elég valószínűtlen, a különbség egészen minimális lesz a kettő között!
Viszont 10bit esetén 4x alacsonyabb lesz a PWM frekvenciája, ahol is ajánlatos, hogy az kívül essen a hallható tartományon, máskülönben erős és meredek szűrés kell utána, hogy ne fütyüljön....
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 27, 2023 /
 
Ezért lenne külső DAC
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 27, 2023 /
 
Attól, hogy külső DAC van hozzákapcsolva, még nem biztos, hogy nagyobb mintavétellel tud számolni a szoftver....
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 27, 2023 /
 
De, munt írtam nem kell 32 vel osztani hogy beleférjen a 256-ba
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 27, 2023 / 2
 
Ok, de azon kívül, hogy mondjuk 16-24 biten prezentálnád az amúgy is gyér minőségű hangot(ami kb 3-6bit lehet gyakorlatilag), mit érsz el vele??!! Ennek akkor van értelme, ha a DAC előtt sok bitesen, jó minőségben áll rendelkezésre a hang. De itt úgy tűnik nem ez a helyzet.
Mivel 8 bites a vezérlő, nyilván ezen a leghatékonyabb a számítási kapacitása, ami amúgy is erősen korlátozott ennél. Sok dolgot csinál, számol, csoda, hogy ennyit ki tudott hozni belőle a program írója..., ide felesleges 8bitnél nagyobb kimeneti felbontás, nem lesz jobb a hang!
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 27, 2023 /
 
Mindenhol integer változók vannak
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 28, 2023 /
 
Kicsit olyan érzésem van, teljesen mindegy, mivel érvelek, te eldöntötted, hogy az úgy jobb lesz!
Hát akkor nosza, miért nem próbálod ki, a sok felesleges duma helyett?!
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 28, 2023 /
 
Tervbe van véve, amúgy elég csak megnézni a blokkdiagrammot, nagyon programozni sem kell hozzá. Illetve azt is ki akarom deríteni hogy az alsó sávokon miért nem működik.
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 28, 2023 /
 
Egyébként sem értem, az egésznek az alapkoncepcióját, mert amennyire tudom, 1 ADC van abban a prociban. Azzal IQ feldolgozást érdemben nem lehet végezni! Így a végeredmény erősen megkérdőjelezett kapásból...
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 28, 2023 /
 
A demodulált jel 90 fok eltéréssel van a kimeneten, néztem szkóppal.
Illetve van egy trükk a Q csatornán egy mintát vesz, az I meg a Q előtti jelét átlagolja a jelenlegi I vel, mivel a mintavétel 10x es mint a jel, így átlagolással majdnem azt kaphatjuk mintha a Q mintavétel idején vettük volna az I-t.
De nem minden működik jól az biztos.
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 28, 2023 /
 
Ezzel "csak" az a probléma, az IQ feldolgozás rendkívül érzékeny többek között a fázisokra is! Egészen minimális csúszás is hazavágja elfogadhatatlan szintre az oldalsávelnyomást! Itt pedig egy mesterségesen előállított, megálmodott jellel lett helyettesítve a másik csatorna valós jele.
Talán valahol 1000x-es túlmintavételezésnél működne az, hogy egymás után mintavételezve a két csatornát, olyan kis fáziscsúszás lenne benne az alapsávra vonatkoztatva, hogy egyidejűnek lenne tekinthető...

Egyáltalán...műszeres mérést látott már bárkinél ez a rádió??
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 28, 2023 /
 
Igen, írtam is hogy az oldalsáv elnyomása gyenge, de majd megmérem újra
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Jut eszembe, ha mérni szeretnél, tudok küldeni olyan programot, ami hangkártyán keresztül állít elő 90 fokoz fázistolású IQ jelet teszthez, méréshez.... Így nem kell sem nagyfrekvenciás generátor, sem a nagyfrekis kör egy teszthez, mert közvetlenül beadható az DC bemenetekre a jel...
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
ATMEGA TIMER1 moduljával meg tudom csinálni.
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Ja a szinuszjel, köszönöm az jól jönne.
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Küldj egy email címet privátban...
(#) sdrlab válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 31, 2023 / 2
 
Idézet:
„mert közvetlenül beadható az DC bemenetekre a jel...”

Kicsit kuszán lemaradt egy lényeges betű..., érthetően:
"mert közvetlenül beadható az ADC bemenetekre a jel... " , csak hogy más is értse, mit akartam mondani )
(#) MakSamu hozzászólása Szept 15, 2023 / 2
 
Üdvözlet!
Találtam az Ezermester újságsorozatban egy rádió építéshez szükséges leírást. Csak az aránydetektorhoz nem írtak tekercsadatokat. Írják, hogy Orion AT650 tv aránydetektor tekercsteste, az megvan, de egy az egyben jó lesz a rádióba minden módosítás nélkül az, ami a tévében volt?
Köszönöm a válaszokat
(#) pucuka válasza MakSamu hozzászólására (») Szept 15, 2023 / 1
 
A TV KF frekvenciája 6,5, vagy 5,5 MHz, az ORION TV ben 6,5 MHz, az FM vevőben 10,7 MHz. Az aránydetektorban az AF200 tranzisztor kollektorában levő trafó primerjét (ha a KF erősítőt 10,7 MHz -re készítetted, akkor) 10,7 MHz -re kell hangolni.
Ebből következik, hogy maga a trafó az jó, csak a C29 hangoló kondenzátorértéke gyanús. Ez a kondenzátor a gyáritrafón közvetlenül a búra alatt a trafó primer tekercsén szokott lenni, és ha eredeti gyári, akkor ezt cserélni kellene.
A leírásban erről szó sem esik, illetve annyi, hogy a trafót hangolni kell, kívülről befele.
Szerintem nem biztos, hogy ezzel a manőverrel a trafót rezonanciába lehet hozni. Ha nem, akkor a C29 kondenzátor értékét csökkenteni kell, mondjuk 33 pF -re. Ezt akkor kell, ha alig tekerted be a vasmagot, és máris alacsonyabb a rezonancia frekvencia, mint 10,7 MHz.
Ezt úgy érzékeled, hogy az 5 µF -os kondira akasztott (lehetőleg nagy bemenetiellenállású) analóg multiméteren csak feszültség csökkenést tudsz érzékelni, rezonanciapúpot nem.
(#) Vales válasza pucuka hozzászólására (») Szept 16, 2023 /
 
Üdv!
Bocsánat, nekem ez a TV KF freki fura, ezek nem a kép-hang távolság értékei, ami anno OIRT-nál 6,5MHz, CCIR-nél 5,5MHz volt?
Vagy ebből adódott automatikusan a KF is?
Régen olvasgattam ezekről, első sorban Kádár Géza könyvekben, meg RT Évkönyvekben, ezért vagyok meglepve kicsit.
Köszönöm!
(#) Gafly válasza Vales hozzászólására (») Szept 16, 2023 / 2
 
De. TV-nél a hang FM-en megy mint a rádiónál, tehát az aránydetektor része kísértetiesen hasonlít, csak a frekvencia kisebb...
(#) VJ72 válasza MakSamu hozzászólására (») Szept 16, 2023 / 2
 
Helyreigazítás 1973-02 szám.

1973-2.jpg
    
(#) pucuka válasza Vales hozzászólására (») Szept 16, 2023 / 2
 
Hát igen, nem írtam pontosan, hogy a TV hang KF frekvenciájáról van szó. De, az idézett cikkben egyértelműen az Orion AT650 TV aránydetektorának tekercseiről van szó.
Az pedig 6,5 MHz -es volt.
A hang KF a kép, és a hangvivő keveréséből jön létre.
Mivel a cikkben nem találtam utalást az eltérő frekvenciára, ezért részleteztem bővebben, ha esetleg nem sikerülne az áthangolás pusztán a vasmag tekergetésével.
A probléma ugyanis fennáll, mert az aránydetektorban levő tekercsek egyben transzformátort is képeznek, ennek pedig nem tesz jót, ha a vasmaggal ugyan rezonanciára hangoljuk a primer tekercset, de a trafó csatolási tényezője lecsökken azáltal, hogy nem tekerjük be a vasmagot az eredeti mélységig. Ezért érdemes a kollektor köri tekercs hangoló kapacitását csökkenteni, így nem (nagyon) változik a rezgőkör Q -ja, ami az erősítés szempontjából fontos.
Nem is igazán értem, hogy egy általában kezdőknek szóló kiadványban pont egy lényeges, meghatározó kapcsolási részt nem tárgyalnak bővebben.
Ezenkívül van benne némi tárgyi tévedés is, az aránydetektornak, bár van, de nem feladata az AM elnyomás. Az AM elnyomás az FM KF nagy erősítése miatt beálló túlvezérlés miatti határolás.
Az aránydetektor trafójával pontosan be kell(ene) állítani egy "S" szerű görbét, ahol a demoduláció az S görbe középső szárán történik. E pedig pontosan beállítani csak tracking generátoros spektrum analizátorral lehet, mert ez a középső szár ferde egyenestől való eltérése torzítást okoz.
Következő: »»   269 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem