Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RIAA korrektor
 
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   127 / 146
(#) sandor1632 hozzászólása Ápr 16, 2020 / 3
 
Picit még faragtam a Marantz korrektort.
Terveztem neki egy új nyákot, amin kényelmesen szellősen elférnek az alkatrészek.
Picit változtak az ellenállás értékek, stb.
Most ilyen:
(#) szecsi2 hozzászólása Máj 11, 2020 /
 
Üdv Mindenkinek!

Az alábbi linken elérhető RIAA korrektorral kapcsolatban szeretnék kérdezni.
http://users.otenet.gr/~athsam/phono_1.htm

Mivel nem tudok görögül és a google fordító sincs nagy segítségemre ezért, azt szeretném megtudni, hogy miért használt 2 db helyett 4 db NE5534-es IC-t a kapcsolás tervezője. Mit nyer vele? A fórumot olvasva látok hasonló kapcsolásokat ebben a topicban, de egyik sem használ 4 db IC-t. Mi lehet a magyarázata, annak, hogy így valósítja meg?

Nem vagyok még nagyon jártas a témában elnézést ha nagyon alap a kérdés. Most ismerkedem a RIAA korrektorok világával
(#) sandor1632 válasza szecsi2 hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
Azért van 4 db műveleti erősítő, mert ezek monó felépítésűek (lásd adatlap), így a csatornánként 2 fokozathoz 2 műveleti erősítő kell.

De ezt Te is ki tudtad volna guglizni!

ne5534.pdf
    
(#) tunerman válasza szecsi2 hozzászólására (») Máj 12, 2020 / 1
 
Kicsit jobban kibontva a kapcsolás lényegét, azért kell csatornánkent két opamp, mert ez egy kétlépcsős RIAA korrektor. A bemeneti IC NFB rendszere végzi el a magashangok korrekcióját, amit követ egy második opamp a bemenetén passzív RC taggal. Az RC tag segítségével a lineáris erősítésű opamp végzi el a szükséges mélyemelést, igy két lépcsőben újra lineáris lesz a kimeneten kapott zenei jel.
Természetesen csatornánként egy opamp is elegendő lenne mindkét lépés egyszerre történő elvégzéséhez, de a tervező így jobb minőségűnek itélte a kapott hangot.
TJ.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2020
(#) sandor1632 válasza szecsi2 hozzászólására (») Máj 12, 2020 / 1
 
Ezt a nyák tervet nem ajánlom használni, ezzel a GND vezetéssel minden lesz, csak zajtalan nem.

Érdemes lehet újat készíteni, ügyelve a megfelelő földelés kialakítására, pl hogy nem visszük el a trafó alatt a gnd-t a bemeneti csatlakozókhoz, ráadásul megkerülve a puffer kondikat, hogy tuti bekerüljön az 50hz-es búgó feszültség a hasznos jel mellett, már közvetlen a korrektor bemenetén.
(#) Karesz 50 válasza tunerman hozzászólására (») Máj 12, 2020 / 1
 
Szerintem úgy akartad írni, hogy a visszacsatolókör végzi a mély emelést (3183 us és 318 us) és R7, R8, C3 passzív tag vágja a magasat (75 us).
(#) tunerman válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
Igen a leírásban ott is van.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2020
(#) szecsi2 hozzászólása Máj 12, 2020 /
 
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Így most már világos, hogy ez egy kétlépcsős RIAA korrektor és, hogy van egy magas hang korrekció és egy mély emelés.

Menet közben találtam egy Supra 2.0 nevű kapcsolást. Ennél ha jól értelmezem párhuzamosan vannak kötve a műveleti erősítők. De itt is úgy kell érteni, hogy különveszi a magas hang korrekciót és a mély emelést? Illetve ha jól értelmezem a műveleti erősítők párhuzamba kötésével a bementen még inkább hivatott a zajt csökkenteni. Ezért kell csatornánként 4 opamp?

Gyakolati kérdésem pedig az lenne, hogy egy ilyen Supra 2.0-t érdemes lenne-e LME49990-es műveleti erősítővel megépíteni?

supra2.png
    
(#) tunerman válasza szecsi2 hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
A kérdés az, hogy mi a kitűzött cél?
Amennyiben egyszerűt akarsz olcsón, akkor opampokkal megépíted és már hallgathatod is.
A Supra kapcsolásokban van BJT-vel kivitelezett is, az már több munkával jár, de lehet, hogy messzebb jutsz vele.
https://www.diyaudio.com/forums/elektor/121825-sln-pre-amp-elektor-...a.html
TJ.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2020
(#) Cinema válasza szecsi2 hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
A tápegységet Én nagyon messzire tenném a RIAA-paneltól, nem ugyanarra a panelra az biztos.
Elképzelhető, hogy az NE5534-es erősítőket kompenzálni kell a gyári adatlap leírása szerint, mert bizonyos esetekben gerjedékeny lehet.

Üdv!
(#) Cinema válasza tunerman hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
Ez jó korrektor, de a kimeneti csatoló-kondenzátorát 10µF-ra kell cserélni.
Az összes Tantál kondenzátor helyett, MKT, MKS kondenzátort kell beépíteni, vagy kétszer-háromszor nagyobb kapacitású ELKO is lehet. Tantálkondenzátorokat ne használjunk hangfrekvenciás áramkörökben, mert félvezető-jellegű működésük-hatásuk miatt nagy torzítást okozhatnak, még a tápkörben is.

Üdv!
(#) (Felhasználó 122012) válasza szecsi2 hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
LM833-al egy egyszerű.
Pioneer VSX-818 RIAA NJM-4580 IC-vel a 2. képen
(#) szecsi2 válasza tunerman hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
Köszönöm a BJT-vel kivitelezett Supra kapcsolását. Megnézem ezt is.

"A kérdés az, hogy mi a kitűzött cél?"

Van egy MM fej és egy lemezjátszó, amihez szeretnék építeni egy jó minőségű előerősítőt. Kipróbáltam egy Behringer előerősítővel, aminek finoman szólva nem tetszik a hangja. Ezért gondoltam, arra, hogy megpróbálok jobbat csinálni. A Tina szimuláció ötlete nagyon tetszik. Többen futtattak szimulációt a fórumot rengeteg új szempont merül fel bennem. Eddig ez a Supra 2.0 tetszik a legjobban, csakhát elég magas BOM lista szummája. Ezért gondoltam, hogy jó lenne LT1028 helyett LME49990-el megpróbálni, de még úgy is elég drága az építése. Szóval ezt meghagyom későbbre.

Találtam egy komplett megvalósítást egy jóval egyszerűbb és olcsóbb kapcsoláshoz: http://gilszkilabor.audiodiy.hu/riaa/riaa.html

Itt a fórumon közzétett kapcsolásokat is nézem főleg azokat, amik NE5534 és NE5532-es opampokat használnak.

A leírás alapján könnyen hangolható ízlés szerint. Lehet, hogy először megépítem ezt és meghallgatom a hangját.

Illetve Godypapa által ajánlott LM833 is a listámon van.

Egy gyorsan megépíthető jóhangú előerősítőt szeretnék építeni. Igazából azt szeretném megtudni, hogy otthoni körülmények közt tudok-e jobbat alkotni, mint a Behringer.
SzB
(#) szecsi2 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
Köszönöm az LM833 teszik nagyon. Szerintem meg fogom próbálni a kivitelezését.
(#) szecsi2 válasza Cinema hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
Köszönöm a jótanácsot. Igyekszem észben tartani.
(#) tunerman válasza szecsi2 hozzászólására (») Máj 12, 2020 /
 
Idézet:
„Egy gyorsan megépíthető jóhangú előerősítőt szeretnék építeni. Igazából azt szeretném megtudni, hogy otthoni körülmények közt tudok-e jobbat alkotni, mint a Behringer.”


Igen, szerintem ez a DIY célja
TJ.
(#) hajcsi válasza pcsaba hozzászólására (») Máj 25, 2020 /
 
Szia, tudnál abban segíteni, hogy ezt a szép nyák panelt hol szerezted be? Szívesen után-építeném. Annak idején volt szerencsém személyesen meghallgatnom Lajos bácsi által épített eredetit.
(#) pcsaba válasza hajcsi hozzászólására (») Máj 26, 2020 /
 
Szia,a nyákot én gyártottam,kísérleteztem sokat vele,csináltam 3 és 4 csöves verziót is. Sajnos az eredetit nem hallottam,pedig jó lett volna. Nyákot most nem tudok adni vagy 2-3 hónapig de tervet igen.
(#) arpadk hozzászólása Jún 22, 2020 /
 
Udv Mindenkinek egy regi EMG-s kerne a segitsegetek. Megepitettem a HFM1.1 korrektort sot kettot mas tranzisztorokkel a tap stabil LM317 tel 32 voltal hajtja a korrektort. A hangszedo OM 5E uj, az erositom NAD 762 es egy NAD 7140. Minden szepen szol de halkan , mindket erositon ugyanaz kb a hangero. A zaj normalis , de ahhoz hogy elvezheto legyen a hangerot fel kell tekernem teljesen es akkor sem mondhato hangosnak. Mind a ketto korrektor mas mas tranzisztorokkel ugyanugy halk. A RIAA reszt modositottam az eredeti R3 390K 300KOhm-al es a C1 3.3nF kondit 3 nF al csereltem ki . Segitsegeteket elore is koszonom Arpad
(#) Moszkvai válasza arpadk hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
Üdv! Minden alkatrészt kimértél beültetés előtt? Ezt többen is megépítettük, elsőre működött. Tranzisztorok lábkiosztását is érdemes ellenőrizni, gyártónként változhat. Más típusú tranzisztor lábkiosztása is lehet más.
(#) Cinema válasza arpadk hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
A hangszedő bekötése megfelelő?
A bemeneti vezeték polaritáshelyesen van bekötve? Nincs véletlenül a bemenet a kimenettel fölcserélve?
Ellenőrizni kell ezeket.

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2020
(#) CHZ válasza arpadk hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
Szia!
OM 5E 4mV 1kHz mért kimeneti szintet szolgáltat, HFM erősítése nem nagy, ezzel a hangszedővel kb, 300mV amit a kimenetén elérhetsz. Ha hangminőség problémád nincs, akkor ez a jelszint kevés lehet az erősítőd bemeneti érzékenységéhez.
(#) arpadk válasza Moszkvai hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
minden alkatreszt kimertem beultetes elott talan a kapcsolasi rajzon feltuntetett ertekek valameltyike nagyban elter a normalistol , lennel szives megnezni , en nem latok komolyabb prolemat
(#) arpadk válasza CHZ hozzászólására (») Jún 22, 2020 /
 
szeretnem kiprobalni amit mondtal hogy ha allitanek a kemeneti szinten anelkul hogy felbontanam a korrektor stabilitasat mondjuk +20% , mit ajanlotok mivel probalkozzam? melyik alkatreszt noveljem vagy csokkentsem
Kosz Arpad
(#) arpadk válasza Cinema hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Kosz Cinema megneztem megegyszer minden jol van bekotve , amit CHZ ajanlott hogy a kimeneti szint nem eleg az erosito meghajtasara most azon torom a fejem hogy kene megnovelni anelkul hogy felborulna az erosito frekvencia atvitele, stabilitisa stb
(#) Moszkvai válasza arpadk hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Az értékek jók. Ugyanezt raktam Én is össze anno. Akkor az Lehet amit CHZ mond. Az eredeti specifikáció szerint Uki=0,5V . Abban viszont nincs benne a 2,2k BC182 4,3k a végén. Ezzel lehetne még talán egy kicsit erősíteni, az alkatrészek változtatásával.
(#) CHZ válasza Moszkvai hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Idézet:
„Az eredeti specifikáció szerint Uki=0,5V”

Igen,7mV bemeneti szintre.
(#) CHZ válasza arpadk hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Nézd meg az erősítőd paramétereit, mekkora a bemeneti érzékenysége.
Erősítés növelése nem egyszerű feladat úgy, hogy az átvitele ne sérüljön.
(#) arpadk válasza CHZ hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Udv Mindenkinek remelem jol vagytok. Utana neztem a bemeneti erzekenysege a Nad- nak 200 mV mivel a HFM1 7mV bemenetre ki ad 500mV ot az erosites kb 70 szeres. Az en Ortofonom 4mv ot ad ki, az elvileg 280mV meg kene hajtania az NAD-ot .

NAD 762.JPG
    
(#) CHZ válasza arpadk hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Akkor mérd meg a korrektorod kimeneti szintjét, 1kHz 4mV bemenőjellel.(Effektív értékkel számolj!)
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2020
Következő: »»   127 / 146
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem