Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » V-FET és SIT erősítő kapcsolások
Lapozás: OK   9 / 9
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Aug 12, 2024 /
 
A Münchhausen drive V-FET SE kapcsolási rajzát felteszem, amelyen az alapötlethez képest több változtatás is van.

- biztonsági ellenállás az attenuator leszedője és a test között (1M5)
- a 2SK79 gate stopper ellenállást kapott (1k)
- külön van választva a THD minimum és a Münchhasen drive beállítása
- nagyobb nyitófeszültségű kék LED (3v), a magasabb tápfeszültség miatt
Most a járatás következik.
TJ.
(#) Ódenka válasza tunerman hozzászólására (») Aug 12, 2024 /
 
Végig izgulva az egyedi és professzionális lépéseket, megelőlegezve a hallgatáson szerzendő remek élményeket, szeretettel:

Be van fejezve a nagy mű, igen.
A V-FET SE nyekereg, az alkotó pihen.
Évmilliókig bazsevál kimenetén,
Mig egy fetjét, ledjét ujítni kell.

Gratula!
(#) tunerman hozzászólása Aug 14, 2024 /
 
Újabb fejlesztési ötletem támadt a 650mA-es A osztályú munkaponti áram stabil értéken tartásával kapcsolatban.

A nagyméretű hűtőbordát kb. 20 perc alatt melegítí fel a két kimeneti V-MOSFET, és a bekapcsolástól szép lassan növekszik az áramuk amíg be nem áll. Arra gondoltam, hogy mivel ketté van választva a THD és a Münchhausen drive beállítása - lehetne a munkaponti áramot és vele a THD-t stabilizálni. Mivel egy NTC termisztornak csökken az ellenállása a melegedésénél, és ezzel a kék LED-en nagyobb áramot hajtanék át - ergó zárás felé vinném a 2SK79-et.

Első kisérletként a 27k helyett betettem egy 40k-s termisztort, ami úgy leszabályozta az A osztályú áramot, hogy még az 500mA-ert sem érte el
Szuper, akkor csak az arányokat kell úgy beállítani, hogy stabil legyen a 650mA-es munkaponti áram. Néhány próba után a 10k-s NTC termisztor + 18k soros összege szuper stabilan tartotta a 650mA-ert 25°C és 65°C között
TJ.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
Az őszi HiFi Show-ra való felkészülés jegyében elkezdtem írni a termékbemutató szórólapot, ami rendben is lenne - nade mi az a lényeges információ, amit közérthetően, olvasmányosan közölni lehet a látogatókkal?
Azon gondolkodtam, hogy a műszaki megoldásokat csak nagy vonalakban, inkább mint figyelemfelkeltő momentumokat kellene felsorolni. OK, de azért vannak a Münchhausen drive V-FET SE-ben igencsak furmányos megoldások - valamiképpen ezeket is reflektorfénybe kellene állítani. :smile53:

A minimál kapcsolástechnika alapjait mindenki ismerheti, viszont a fejlesztés útja elég behatárolt, mivel nem ildomos szaporítani a kapcsolás lényegi alkatrészeit. Marad a nehezebb út, az alkatrészek többszörös kihasználtsága, párhuzamos funkciók teljesítése. Erre jó példa a kék LED

1. Bekapcsoláskor a kék LED kb. 2,6v környékén kezd kinyitni, így addig nem folyik áram a depletion mode 2SK79 V-FET-en, ennélkül a normál esetben vezető V-FET teljesen kinyítná és felrobbantaná a kimeneti 2SJ119 V-MOSFET-et
2. Mivel így a kék LED 2,6v-os feszültségforrásként már a 2SK79 GS elektródái között van, így az lezárva marad mindaddig, amíg DS feszültsége fokozatosan el nem éri a kezdeti nyitáshoz szükséges értéket (kb. +50v)
3. A meginduló 650mA-es nyugalmi áram szabányzását (a hőmérséklet fűgvényében) a kék LED nyitófeszültségének a változtatásával lehet szabályozni, ez a THD minimum értékét is tartja
4. A 2SK79 V-FET zenei váltakozó árama a kék LED-en igen kis mértékű (mv-os nagyságrend) nyitófeszültség változásokat idéz elő. Ezeket a nemkivánatos jeleket a drain körből visszavezetett azonos fázisú jelek (a kék LED-en) kioltják - ez lenne a Münchhausen drive elvi működése
5. És persze a szép kék fény mutatja a készülék bekapcsolt állapotát
TJ.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2024
(#) mek-elek válasza tunerman hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
És ha már így összeállt, lehetne valamit tudni a korai benyomásodról a hangját illetően?
(#) tunerman válasza mek-elek hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Járatni kell jó sokat a 40-50 éves transzformátorok miatt.
A HiFi Show 101-es szobájában pedig meg lehet majd fülelni.

https://hifishow.hu/kiallitok/
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Betenném bemutatás céljából az első vázlatos leírásomat, ami természetesen majd a végleges formájában jelenik meg a HiFi Shown.

Semmi sem új a nap alatt?
(A Münchhausen drive V-FET single ended erősítő bemutató szórólap tervezete)

Prédikátor könyve 1:9
" 9Ami volt, az lesz újra, és ami történt, az történik megint: semmi sem új a nap alatt. "

El kell ismerjem a prédikáció mélyebben rejlő igazságtartalmát, ami ezen a területen azt jelentheti, hogy mindennek van előzménye, minden ráépül az erősítéstechnika eddigi múltjára.

A Münchhausen drive V-FET Single Ended erősítő alapgondolata, elvi működése - habár félvezetőket használ - ugyan úgy az elektroncsöves SE erősítők elmúlt 100 évében történt elképzeléseket és megvalósításokat próbálja meg valamiképpen továbbvinni. A kimeneten használt egységcsatolt (Unity Coupled) SE transzformátoros megoldás elődje a szabadalommal védett McIntosh csöves PP erősítőiben található meg. Persze ez után véget is ér a hasonlóság, mert nálam nincs elektroncső, és nem push-pull, hanem egyszerű SE az erősítő működési elve. Viszont a hagyományos SE erősítőkhöz képest ez az új fejlesztésű egységcsatolt kimenet nagymértékű javulást hoz, mind a technikai paraméterekben, mind a hangzás szinvonalában.

A másik - réges régi - elnevezés már távolabbi kapcsolatra utal, és ez egy valóban egészen vidám történet. Münchhausen báró az 1700-as években élő híresen nagyotmondó, hihetetlen eseményeket mesélő személy volt. Egyik jól ismert története szerint a mocsárba merült a lovával, de Ő a saját hajánál fogva kihúzta magát a lovával együtt szorult helyzetéből.
Az erősítőm Münchhausen drive elnevezésű bemeneti fokozatának a működése ezt az eseményt idézi fel a régmúltból. A Sony 2SK79 V-FET-el kivitelezett driver a működése közben keletkezett nem kivánatos jeleket saját maga törli ki, és így távoli hasonlóságot mutat a nagyhangú előd ismert történetével

Áttérve a gyakorlati megvalósításra, a minimál koncepció követése tűnt a legszimpatikusabbnak, főleg azért, mert ebben Jean Hiraga Nemesis projektje egy korábbi példát már szolgáltatott. A nagynevű elődöt a magasabb hangzási igényeket teljesítő V-FET-ek segítségével, az SE egységcsatolt kimenettel, és a no global NFB szigorú betartásával együtt megpróbálhatom utolérni...
Az alkatrészek kevés száma adta magát ahhoz, hogy az elérhető legjobb minőségűeket építsem be (2SK79, TKD 2P65CS, Tango FG50S, Black Gate FK), a jelvezetékezés Audio Note silver litze kivitelezésű.
A technológia újításokra is szükség volt, valamiképpen feljebb kellett kerülni szinvonalban az eddigi megszokott kivitelezésekhez képest. Ezt a bemeneti attenuatorra ráépített komplett driver fokozattal sikerült elérni, a "sajátlábas" technika egy teljesen egyedi megoldása lett belőle.
A prototipus műszaki adatai, bemérése visszaigazolta az előzetes elvárásokat, a hagyományos kivitelezésű SE erősítőkhőz képest remélhetőleg előrelépést sikerült elérni.

Audio Hobby
TJ.
(#) mek-elek válasza tunerman hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Ha bírnám magam elmennék. Lehetőség lenne egy DVD-n lévő szám meghallgatására? Azért szeretném e mintát, mert néha szívesen meghallgatom fülessel a felvétel minősége miatt. Persze az is igaz, hogy nem tudom, hogy milyen kodek kell hozzá. Én a PC-n VLC media playerral tudom lejátszani. Egy MP4 fájlról lenne szó. Bár kiváló a kép is, de természetesen engem a hang érdekelne. Mindössze egy számról lenne szó, és azt sem végig gondolnám.

A bejáratás nekem nem újság. Sok bejáratási naplóm van. Én csak a személyes megítélésedre lettem volna kíváncsi, mivel két egyforma hangú készüléket nemigen lehet építeni. No meg az embert fűti az elérhető eredmény.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2024
(#) tunerman válasza mek-elek hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Idézet:
„Lehetőség lenne egy DVD-n lévő szám meghallgatására?”


Nem lehetséges, CD lejátszó + 38cm/sec szalagos magnó lesz demóra.
TJ.
(#) Skori válasza mek-elek hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Segítsek CD-re átalakítani? Vagy akkor bukod az esetleges nagyobb felbontást?
(#) mek-elek válasza tunerman hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Köszi a válaszod! Ez van.
Egyszer volt szerencsém profi csöves erősítőt hallani az általam is jól ismert zeneszámmal (Steve Ray Vaughan - Tin Pan Alley). Nekem csak egy jobb minőségű letöltött változatom volt. Ott pedig LP-ről hallgattuk, ami klimatizált tárolóban pihent addig. Így képzelgés nélkül tapasztalhattam meg a kettő közti különbséget
(#) mek-elek válasza Skori hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Először is köszi! De a többiben is igazad van. Pont ez lett volna a lényeg!
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Aug 19, 2024 /
 
Münchhausen drive V-FET SE alkatrészlista (parts list):

- doboz: Takachi SRDSL-20HS x1
- alu hűtőborda: 300x200x40mm x1
- alu hangerőgomb: Sato K-59-L AG 6mm/50mm x1
- aljzat: EMI filter/fuse/switch Power Conversion x1
- RCA bemenet: WBT 0274 pár
- SPK kimenet: WBT 0700 x2 pár
- attenuator: TKD 2P65CS x1
- hálózati transzformátor: Marantz 2245 x1
- kimenő transzformátor: Hirata Tango FG50S x2
- fojtó: Hirata Tango 0,1H/1200mA x2
- dióda: CGG JAN 1N3913 gold x4
- kék LED: SMD 5050 x2
- Sony V-FET: 2SK79 x2
- Hitachi V-MOS: 2SJ119 x2
- kondenzátor: Black Gate FK 10000µF/80v x4
- kondenzátor: Black Gate FK 100µF/100v x2
- kondenzátor: kerámia 100nF x2
- jelvezetékek:
- Audio Note Kondo KSL SPz
- Audio Note UK 850 SPe
- tápvezetékek: sodrott ezüstözött réz, teflon bevonattal, 1,5mm²
Ellenállások:
- termisztor: 10k NTC x2
- 1k thick film x2
- 2k2/2W tantalum x2
- 20k/2W tantalum x2
- 56k/0,5W tantalum x2
- 1M5 thick film x2
- forrasztó ón: Siltec
TJ.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Aug 19, 2024 /
 
Kiegészítés:
- ezüstszalag, 925-ös, 10mmx0,5mm, hossza kb. 62cm
- tápegység kondenzátorainak kisütő huzalellenállása: Philips 2k2/15W
TJ
(#) Ódenka hozzászólása Aug 19, 2024 /
 
Bátran biztatom az után építeni vágyó Érdeklődőket, minden alkatrész elérhető, utánanéztem.
A készülék elejére pedig ezt feltétlen beszerezni ajánlom!
Münchausen Vagy kitűzni...

münc.JPG
    
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Még több információt tartalmazó mérések fotóit teszem fel a Münchhausen drive V-FET SE erősítőmről.
- 30 Hz/1W/15R FFT
- 20kHz/1W/15R FFT
TJ.
(#) tunerman hozzászólása Aug 30, 2024 / 1
 
Felteszem a Münchhausen drive V-FET SE erősítőm elvi magyarázó rajzát, ahol a következő információk találhatók:

- az erősítő bemenete ~160mv jelszintet igényel az 1W/8R kimenőteljesítményhez
- a Sony 2SK79 V-FET driver feszültségerősítése kb. 19
- a Hitachi 2SJ119 V-MOS source kivezetésén a jelcsökkenés kb. 3,3%-os
- a Hirata Tango FG50S kimenőtranszformátor - ebben a beállításban - a primer/szekunder viszonylatában kb. 4,7% jelszintesést okoz

- a bemeneti és a kimeneti jel azonos fázisban van
- a source köri fél primer tekercs ellenfázisban hajtja a szekunder tekercset
- a drain köri fél primer tekercs azonos fázisban hajtja a szekunder tekercset
- mivel viszont a 2SJ119 V-MOS drainján már fázisfordított jel van, így ez a tekercs párhuzamosan kapcsolódik váltóáramú hajtás szempontjából a source köri tekerccsel
- ez a magyarázata a két 32 ohmos fél primer tekercsen, és szekunder 16 ohmos kivezetésén mérhető azonos jelfeszültségnek - ezért van 1:1 áttétel a két oldal között

Ennek az új egységcsatolt (Unity Coupled) single ended kimenetű erősítőnek ez az első publikációs leírása, és mindenki egy példányban saját részre utánépítheti.
További minden jogot fenntartok a saját döntésem szerint.
TJ.
(#) scooby_ válasza tunerman hozzászólására (») Szept 2, 2024 /
 
Régóta szemezgetek a Takachival, mint céggel. Egyszer a cég is rendelt tőlük műszerdobozt néhány dollárért. Mennyire költségesek, ha nem indiszkrét a kérdésem?
(#) tunerman válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 3, 2024 / 1
 
Japánból is lehet venni, a posta + ÁFA még rájön, de van euróért itt:

https://www.digitx.it/codice/c-srdsl_20hs/brand-takachi/id_prod-105...zK7jvZ
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Szept 17, 2024 / 1
 
HiFi Show 2024 október 19-20.
Az elmúlt évekhez hasonlóan két műsorforrásom lesz:

1. Minden páros órában a Philips CD100 trial run CD lejátszó megy, ezen alapvetően klasszikus és jazz lemezek (na jó - néhány mai nóta is ) fognak pörögni

2. Minden páratlan órában a StellaVox SP-8 (Stellamaster head unit) R2R üzemel, amelynek a belső tápegysége és a lejátszó erősítői nemrégen Black Gate recap-on estek át. Itt 38cm/s half track szalagok másolatai fognak futni - Balafonte, Dave Brubeck, Miles Davis és a Jazz at the Pawnshop a teljes műsoranyag.
Azon még gondolkodom, hogy a szalagok napi lejátszási sorrendjét előre meghatározzam, és kiírjam a szoba bejárati ajtajára.
TJ.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Szept 28, 2024 / 2
 
Megírtam a HiFi Show kiállítási katalógusában megjelenő Audio Hobby bemutatkozó oldalának első verzióját.

Audio Hobby " Az egyszerűbb a jobb "

Visszatekintés.
Az elektronikus hangerősítés történetében közel 100 éve, 1925-ben mutatta be az amerikai Western Electric Company a 25B tipusú elektroncsöves erősítőjét. A csupán egyetlen triódával működő erősítőrész egy mintapélda, hogy miképpen volt lehetséges akkoriban a legegyszerűbb módon a hangerősítés megvalósítása.

Mainstream.
Az eltelt 100 év alatt számtalan írányban indult a hangerősítők tervezési filozófiája, és a felhasználásuk is igen sokrétű lett. Ami viszont egyértelműen észrevehető, hogy egyre bonyolultabbak lettek, és ezért igencsak megnőtt a beépített aktív/passzív alkatrészek száma.
A modernizáció előrehaladtával az erősítők kényelmi szolgáltatásokkal is bővültek, ezért arányaiban egyre kevesebb lett a kimondottan az erősítéshez tartozó elemek száma. Cserében a kiegészítők és szolgáltatások egyre több helyet foglaltak el, ez a növekvő piaci árban is megmutatkozott. Valójában szinte minden újdonság egy beletervezett, vagy hozzáadott áramkört eredményezett - a több a jobb elvét követve...
Természetesen ezt az írányt csak úgy lehetett fenntartani, hogy a sorozatgyártás, és az automatizálás révén olcsóbb alkatrészek garmadája épült be ezekbe az erősítőkbe.

Az egyszerűbb a jobb.
Az Audio Hobby által bemutatott Münchhausen drive V-FET SE erősítő nem követi ezt a modernizációs elvet, hanem az eredeti Western Electric 25B vonalán halad - az egyszerűbb a jobb! A minimál koncepció megvalósítása volt a kitűzőtt cél, a legkevesebb jó minőségű alkatrésszel, az elérhető legjobb hangzást produkálja az erősítő.

Fejlesztés.
A kevés számú alkatrésszel csak úgy lehet műszaki és minőségi előrelépést tenni, ha azok több funkciót teljesítenek - ergó bonyolult lesz a valójában faék egyszerűségű áramkör működése. Ennek az egyedi és új fejlesztésí íranynak felel meg a most bemutatott erősítő. Tekinthetjük ezt egyfajta világpremiernek, mivel nincs tudomásom hasonló felépítésű félvezetős Single Ended erősítőről.

Műszaki információ.
A bemutatásra kerülő készülék egy feszültségerősítő Sony 2SK79 V-FET-et, és egy Hitachi 2SJ119 V-MOS FET-et használ egységcsatolt (unity coupled) Tango kimenőtranszformátorral. A felhasznált többi alkatrész az elérhető legjobb minőségű, a technológia pedig mindenben az egyszerűség elvét követi a megépítettségben is.

- bemeneti jelszint: 500mv (10W)
- THD/1kHz/1W/15R: 0,1/0,13%
- THD/1kHz/10W/15R: 1%
- frekvenciaátvitel 1W/15R: 10Hz - 100kHz (-1/-3dB)
- teljesítmény frekvenciamenet: 10W/15R 20Hz - 60kHz (-1/-3dB)
- dinamikus damping factor: 7,6 (20Hz - 20kHz)

Audio Hobby
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Csü, 20:01 /
 
Most kaptam a 2024 HiFi Show szervezőktől emailben a következő információt, amely szerintem minden érdeklődőnek fontos lehet

" Szeretnénk tájékoztatni benneteket, hogy az outdoor és az online hirdetések eredményeként a mai napon az előzetesen regisztrált látogatók száma megközelítette a 2500 főt és a kiállításig hátralévő 9 napban fokozottabb érdeklődést várunk. "
Következő: »»   9 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem