Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései

Témaindító: dZsordeN, idő: Szept 26, 2005
Témakörök:
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3031 / 3031
(#) vargham válasza zoka hozzászólására (») Szo, 3:39 /

Szerintem egy ilyet mikrokontrollerrel a legegyszerűbb és legrugalmasabb elkészíteni. Én biztosan azzal állnék neki.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Szo, 9:19 /

Ezeket az SMD code book-okat hogy kell értelmezni, használni?
Eddig akármit próbáltam beírni vagy semmi találat, vagy totál nem azt dobta ki?
Ha nem tudom, mi az a valami akkor totál esélytelen kideríteni?
Üdv
(#) RoliNyh válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szo, 10:42 /

Kezdetnek próbálkozz ezzel:

SMD code book /SMD kódkönyv...
(#) Pafi válasza tbarath hozzászólására (») Szo, 10:43 / 1

Teljesen jól mérted a fogyasztást, csak amit kiszámoltál az nem fogyasztás. Gondolom, a kimeneti teljesítményt szeretted volna meghatározni azzal a kivonásos számolással. Na itt már elvi problémák adódnak. A legnyilvánvalóbb az, hogy ha kimeneti teljesítményt akarsz mérni, akkor azt a kimeneten kell megtenni. Aztán jön az a probléma, hogy a zenei jel brutálisan változó teljesítményű, ennek a változónak lehet csúcs vagy átlag értékét mérni, de ezt neked kell előre eldönteni hogy melyikre vagy kíváncsi. A következő probléma maga a teljesítménymérés, amit egy korrekt teljesítménymérő műszer úgy végez, hogy minden időpillanatban összeszorozza a feszültséget az árammal, aztán ezt átlagolja. Jobb digit szkópok tudnak ilyet is, kis kiegészítéssel. Neked viszont ilyen lehetőséged multiméterrel nincs (...).

Amúgy ennek az egésznek semmi köze a PWM-hez, minden erősítőre egyaránt igaz.
(#) ktamas66 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szo, 13:02 /

Szerintem az egyik legbővebb, és egyből adatlapot is mutat: Bővebben: Link
(#) tbarath válasza Pafi hozzászólására (») Szo, 13:59 /

Nem a kimeneti teljesítményre voltam kiváncsi, hanem az erősítő fogyasztására, pontosabban a fogyasztás változására a zene hangerejétől függően. Én arra számítottam, hogy valamilyen szignifikáns különség lesz, akármilyen rossz mérési módszert is választottam és akármennyire is ugrál a fogyasztás a zenétől függően.
Nyilván mérni kellene a feszt és az áramot és összeszorozni, de nem hiszem hogy annyira megrángatná egy működő PC 12V ágát pár Wattnyi terhelésváltozás, hogy komolyabban ugrálna a 12V, mert ezt a 0,066W peak-et azért nem hiszem el. De majd ránézek szkóppal hátha többet látok belőle, esetleg egy arduino-s fogyasztásmérőt is összetákolok.
(#) Tardief hozzászólása Szo, 14:10 /

Sziasztok!
Egy kondenzátorbank feltöltéséhez lenne szükségem egy lágyindítóra.
Ezt terveztem megépíteni, de sajnos nincs tirisztorom itthon.
Valamivel helyettesíthetem azt?
Esetleg tudnátok ajánlani más egyszerű kapcsolást? A lényeg annyi lenne A lényeg csak annyi lenne, hogy feszültség alá helyezéstől számolva 10sec után behúzzon egy relét.

Köszönöm!
(#) Pafi válasza tbarath hozzászólására (») Szo, 14:40 / 2

Mondom: a fogyasztást jól mérted! Pont ahogy mondod, a feszültség konstans, ezért a teljesítmény simán a feszültség szorozva az árammal. Viszont az a 66 mW az nem igazán peak, hanem először átlagol a műszer, általában 300 ms-ig, és ezt az átlagot látod te. A valódi csúcsérték biztosan sokkal több, akár néhány W is lehet, de közben sok ideig kisebb, sőt akár negatív fogyasztási pillanatértékek is előfordulhatnak. Tehát a mérés jó, csak értelmezni kell.

Amúgy nem értem hogy miért tulajdonítasz jelentőséget a teljesítmény növekménynek. Pl. A osztályban tipikusan a teljesítményfelvétel konstans, nem függ a kivezérléstől. D osztányban is van olyan hatás, ami csökkenti a veszteséget a növekvő kivezérléssel.

Aki még nem mért audio teljesítményt, mindig megdöbben hogy milyen kis teljesítmény elég zavaróan nagy hangerőhöz. Anyukám régesrég a szomszéd szobából átszólt hogy ne üvöltessem a rádiót. Walkmanra volt kötve ekkor két hangfal...
(#) proli007 válasza Tardief hozzászólására (») Szo, 16:00 /

Hello! Ha válaszra is vársz, esetleg részletezhetnéd, hogy mit is jelent számodra a kondenzátorbank. Mekkora a feszültség, a kapacitás és mire használnád. Vagy mit vársz tőle. Mert nem biztos hogy a tirisztor az egyetlen gyenge pontja ennek a projektnek.
(#) tbarath válasza Tardief hozzászólására (») Szo, 18:27 /

Mid van otthon és pontosan mit is akarsz csinálni? Mert mondhatnám, hogy akár egy mikrokontrollerrel és egy logikai FET-tel is megcsinálhatod, ha egyik sincs otthon.

Itt van pl. ez: Link
Google 2. találata az electronic 10 second delay kifejezésre. Ehhez hozzávaló van otthon?
(#) tbarath válasza Pafi hozzászólására (») Szo, 18:52 /

Elvileg jól mértem, gyakorlatilag mégse hiszem el

Ha a 47 mA "peak-et" átlagnak veszem, és ha az erősítő akkor 0 áramot "fordított magára" és csak a zenével foglalkozott, akkor fél Wattal zenéltem. Ha ugyanannyit mint terhelés nélkül, akkor 66 mW-tal. És tudom, hogy kis teljesítménnyel is tud hangos lenni, de itt szerintem máshol van a kutya elásva. (Nem hiszem, hogy a Videoton DB-1548 annyira érzékeny lenne, bár nem találtam érdemi speckót sehol.)

Egyébként annyi lett volna a cél, hogy egy közelítő becslést tudjak adni a komplett fogyasztására. De nem hiszem el
(#) Tardief válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 19:16 /

10000µF 564Voltra töltés.
Az eszköz csak a relé átkapcsolása után vesz fel teljesítményt, így nem kell áramot kapcsolgatni a relével. Után viszont akár 25 Ampert is.
Egy 100ohmos ellenálláson keresztül töltjük fel a kondikat. Miután feltöltött a relével söntölnénk azt.

Elnézést a hiányos fogalmazásért.
Köszönöm tbarath. Megnézem a kapcsolásokat és a fiókot is.
(#) reloop válasza tbarath hozzászólására (») Szo, 20:16 /

Szia! Tekintettel a kapcsoló üzemű végfokra, sönttel és integrátorral mérném a tápáramot.
Építettem ardus mérőt Bővebben: Link. A 200 mW csúcsteljesítményű műsor mellett, már emelt hangon kell társalogni. A Vidik általában jó érzékenységűek. A mérésed nem áll messze a realitástól.
A hozzászólás módosítva: Szo, 20:16
(#) tbarath válasza Tardief hozzászólására (») 1:40 /

Ami még eszembe jutott: 555, tuti hogy azzal is meg lehet csinálni. És eléggé alap IC, hátha van a fiókban
(#) tbarath válasza reloop hozzászólására (») 1:41 /

Wow, köszi. A linkelt mérőhöz a kapcsolást és/vagy a programot publikáltad valahol?
(#) reloop válasza tbarath hozzászólására (») 7:28 /

Még adós vagyok a publikációval.
Következő: »»   3031 / 3031
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Júl, 23. Vas
8:41:22
Jelenleg 204 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu