Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3017 / 3945
(#) Pafi válasza attika hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
A nyitófesz kb. ugyanaz, viszont szűken irányított típust ne használj, mert veszélyes lehet!

Általában a víztiszták erősebbek, kevés kivétellel.
(#) RoliNyh válasza Pafi hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
És most én ezzel mit kezdjek? Ő akart mindenáron fehér ledet használni...
(#) Pafi válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Nem ennyire meredek a karakterisztikájuk. 2V-on már elkezdenek világítani. Ennek ellenére egy egyszerű áramgenerátor azért jól jönne.
(#) attika válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
A nyákterven úgy van ha jól veszem ki belőle, hogy helyzetjelzőnél 100+10+10 ohmon kapnak a ledek áramot.
Ha fékre lépek akkor meg 2x10 ohmon vagyis 20 Ohm.
(#) tbarath válasza attika hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Ne akard elvakítani a mögötted jövőt!
(#) zsszami válasza pucuka hozzászólására (») Jún 17, 2017 3 /
 
Szia!
Köszönöm, hogy áttértünk a szem képességeire.
Egy kondi számításhoz is hozzá tudsz szólni vagy frekiben vagy penge?
(#) game4812 válasza zsszami hozzászólására (») Jún 17, 2017 / 1
 
Ez a segédprogram jó lehet, de amúgy tegyél rá egy bármekkorát, és nézd meg, hogy látod-e még. Most, 12V hullámzásnál látod, de lehet, hogy 5V hullámzásnál már nem látod, vagy az is lehet, hogy 2V-ra le kell csökkenteni.
(#) nedudgi válasza attika hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Ez így nem jó.
Haa féket nyomod, akkor a motor az előző fordulatról alapjáratra áll, rövid idő alatt lecsökken a feszültség. A helzetet bonyolítja az esetleges motorfék hatása. Ellenállással akkor érdemes egy LED áramát korlátozni, ha a feladat jelzőfény, vagy a feszültség minimálisat változik. Ez nem olyan eset - a fényt minden körülmények között látni kell az utánad jövőnek, mert az életed múlhat rajta. Ha elvakítod az se jobb. A műszakiról most ne is beszéljünk.
Erre a célra stabilizált feszültség és előtétellenállás, vagy áramgenerátor lenne használható.
(#) Pafi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Én nem látom hogy mindenáron fehér LED-et akart volna használni, de még ha így is lenne, a kérdésben ez nem szerepelt, így a választ sem kellett volna ezekre korlátozni, pláne nem hallgatólagosan. Amúgy nem kell vele itt és most semmit kezdened, csak jegyezd meg és legközelebb ha LED nyitófeszről írsz, vedd figyelembe! (Ha nem is pontosak azok az értékek. Csak saccográf, de az is jól jön néha.)
(#) attika válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Akkor ezek szerint a sok hozzászólás ott a fórumon mind kamu lenne?
Senkinek nem működhet normálisan?
Műszakiról szó sincs mert nem szeretném 2 személyesre vizsgáztatni az SMKP-m.
Egy igen apró módosítást csináltam az eredetihez képest.
Egy diódát elforgattam mert szerintem úgy ahogy az eredetin volt nem volt értelme oda diódát rakni.
Az első rajzon bekarikáztam, hogy miről lenne szó.
Az eredeti kapcsolásnál ha a helyzetjelzőt felkapcsoltam akkor folyt áram a fék felé is.
Így szerintem ugyan úgy működik a kapcsolás de nem folyik áram a féklámpa felé.
Javítsatok ki ha nagy hülyeséget írok.
(#) gyoran válasza attika hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Szia, mivel a fékkapcsoló valószínű 12V-ot kapcsol a pontra vagy szakadásban van, a Te módosításodnak szerintem csak annyi hatása van, hogy a pozíciójelző körrel sorosan csak egy dióda van, nem 2 (0,7 Volttal kevesebb veszteség). De a féklámpa rész szrintem mindenképpen kap feszültséget.
A számolásnál a diódák nyitófeszültségét vedd figyelembe.
Én igazából nem hiszek a LED-ek efféle párhuzamos kötésében, ha az egyiknek kisebb a nyitófeszültsége, az viszi a terhelést.
Ha minden oszlopból kiveszel egy LED-et, és rövidre zárod, akkor a 12 V 5 helyett 4-en oszlik el.
A fehér izzó , bármilyen sárgás is, többé kevésbbé minden színt tartalmaz, Azt a pirosat is, amit a burkolat előszeretettel átenged. A piros LED csak egy hullámosszú fényt sugároz, a fehér - szerintem - 3-at. Ha a burkolat pont ezt nem szereti, sötét(ebb) lesz.
Végül irányadónak: LED:izzó kb 1:10 teljesítmény. Azaz 21 W féklámpához kb 2.1 W LED kellene, ha a spektrumok is OK-k.
Mellékesen, az ötlet jó, a fenntarthatóság irányába mutat, még, ha kis lépéssel is. Hajrá!
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2017
(#) Pafi válasza gyoran hozzászólására (») Jún 17, 2017 1 / 1
 
A LED-ek nyitóirányú karakterisztikája nem olyan meredek hogy egy kis feszültségkülönbség észrevehető fényerőkülönbséget okozzon.

Ezt a minden oszlopból LED kivételt és rövidre zárást gondold át még egyszer! Ha minden oszlopból különböző sorszámú LED-et veszel ki, és rövidre zárod, azzal az összes LED-et rövidre zárod! Ettől eltekintve sincs semmi értelme a kivételnek, ha úgyis rövidre van zárva!

A fehér LED spektruma folytonos, de 2 csúcsa van. Egy kék és egy sárga.

A piros LED spektruma is folytonos, de valamivel szűkebb mint a fehér LED sárga foszforának a spektruma.
(#) Pafi válasza attika hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Idézet:
„Így szerintem ugyan úgy működik a kapcsolás de nem folyik áram a féklámpa felé.”


Nem ez maga a féklámpa?
(#) attika válasza Pafi hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Az egész egyben fék és helyzetjelző is. Helyzetjelzőnél kisebb áramot enged a ledekre és ha fékezek akkor meg nagyobbat. Csak az eredeti kapcsolásnál ha helyzetjelző be volt kapcsolva akkor mértem feszt a féknél is. A módosított változatnál, hogy elforgattam a diódát így már nem folyt abba az irányba áram. Azért tettem fel a kérdést, hogy mi a különbség a kettő között.
(#) attika hozzászólása Jún 17, 2017 /
 
Lenne még egy kérdésem, talán egy kicsit ide illik ez is.
Delejezni fognak nekem egy lendkereket.
Hat mágnes van benne, 3 északi és 3 déli pólussal rendelkezik és felváltva vannak benne.
Nekem 3 darab el van benne repedve és egyet már kicseréltem egy másik használtból.
A kérdésem az lenne, hogy delejezésnél fel tudják cserélni a mágnesek polaritását?
Mert az lenne a gondom, hogy a 3db törött mágnesből 2db északi és 1db déli van de a bontott lendkerékből meg pont olyanokat tudtam kiszedni ami még épp volt, hogy az ellentéte, tehát 2db déli és egy északi pólusú.
Grammra pontosan egyformák a mágnesek, tehát ha elméletileg pont ugyan oda fog vissza kerülni akkor nem szabad, hogy üssön.
(#) Bakman válasza attika hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Nincs olyan, hogy északi vagy déli mágnes. Ha az egyik oldalon északi, akkor a másik oldalon déli, és fordítva. Beleraksz egy jót, megfelelő irányba forgatva.
(#) attika válasza Bakman hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Ez nekem is megfordult a fejembe de mivel ezek egy lendkerékbe vannak benne és félkör alakúak így nem tudom őket forgatni.
Így néz ki.
És a belső meg a külső felét nem tudom felcserélni.
(#) Pafi válasza attika hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Kevered az áramot a feszültséggel és a féklámpát a féklámpa kapcsolóval. Feszültséget mértél a féklámpa kapcsolónál, de aztán áramot írsz. Most a fék felé folyó áramot írtál, előtte pedig féklámpa felé. Nehéz így átlátni valamit, kijavítani is.

De alapvetően nem hiszem hogy bármi lényeges hatása lenne az átalakításnak.

Kapcsolási rajzon könnyebb lenne átlátni.
(#) attika válasza Pafi hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Igazad van, miután észre vettem már nem tudtam javítani.
Szóval ha a helyzet jelzőt felkapcsolom akkor a féklámpánál is van mérhető feszültség az eredeti rajzon, viszont ha a diódát elforgatom akkor nem mértem feszültséget a féklámpánál.
(#) gyoran válasza Pafi hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Igaz, nálad a pont.
(#) Bakman válasza attika hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Át lehet fordítani egy mágnes polaritását, de nem olyan egyszerű. Sokkal nagyobb mágneses teret kell gerjeszteni hozzá, nem valósznínű, hogy a sarki fűszeresnél van ilyen masina...
(#) attika válasza Bakman hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Köszönöm szépen.
Akkor egy darab repedt marad mert sajnos az pont ellentétes irányú.
Rontani meg nem akarok rajta, hogy két egyforma irányú mágnes Legyen egymás mellett.
(#) granpa hozzászólása Jún 17, 2017 /
 
Szevasztok!
Leltem egy másik USB-s ventilátort, ez forog, világít (vagy 3 színben), de nem pörög fel igazán. Miért? A kapcsológombja be van ragadva (állandóan megy). Ki lehet ezt valami trükkel pattintani, vagy legyek barbár? A másikat még nem szedtem szét.
(#) Bakman válasza granpa hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
1: Ez a normál fordulata.
2: Szorul a tengely. Általában olcsó, siklócsapágyakat raknak az ilyenekbe.
3: Kopott a tengely és/vagy a persely.

Milyen kapcsoló? Nem látszik a képen.
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
A másik (amiről minap írtam; csütörtök 10:37) pörgött mint a fene, úgy fújt, mint az orkán. Annak képén látható az oldalán egy kerek nyomóka. Ennek is könnyen jár a rotorja. Ezt is szétszedem, ha nem javul meg.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2017
(#) Pafi válasza attika hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Szerintem ezt legjobb lenne a felmágnesezést (ez a delejezés pontosabb/korszerűbb neve) végző szakitól megkérdezni. Nagy valószínűséggel igen. A sima felmágnesezéshez is Tesla nagyságrendű indukció kell, az átmágnesezéshez sem kellhet sokkal több egy ferrit mágnesnek. Legrosszabb esetben két impulzussal megküldve az egyik lemágnesezi a rossz irányút, a másik pedig fel a megfelelő irányba.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jún 17, 2017 /
 
Éppen intercom építéshez egy telefon adapterrel* próbálgatok egy vonalas telefont, és a "vonal" irányából adok 9V tápfeszt adapterrel a zöld és piros erekre. A telefon megy is, de ha tiszta erőből belefújok a kagylóba, akkor halkan hallani, ahogy a (számgomb megnyomása esetén) tárcsahang is halk, így normál beszédnek esélye sincs! A halk hang mellett pedig búg, ha felveszem a kagylót! Mit csinálok rosszul? Mert akárhogy próbálkozok nem akar jó átvitel lenni, pedig a neten mindenkinek sikerül!
*Olyan adapter, ami a telefon és a vonal közé csatlakozik és jack csatlakozóval le lehet hallgatni a telefont.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2017
(#) attika válasza Pafi hozzászólására (») Jún 17, 2017 1 /
 
Nem mertem kicserélni azt a maradék egyet mert ha esetleg nem tudja megfordítani akkor jól járok mert ha azt az egy repedt mágnest kiszedem akkor azt már nem tudom ugyan úgy vissza is tenni.
Így a hat mágnesből maradt egy ami kicsit repedt.
Arányaiba jobb lett mert eddig a fele volt elrepedve.
(#) vargaf válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Már megint ezek az apró szürke szövegek! Többször figyelmeztettek érte!
(#) Pafi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 17, 2017 /
 
Telefonnak tápot nagy belső ellenállású forrással kell adni. 48 V 600 ohm tipikusan.
Következő: »»   3017 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem