Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   24 / 562
(#) p_istvan válasza Zerocross hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Mintha E65-tel is láttam volna képet...
Így dokumentáció nélkül, csak a képekből annyi szűrhető le, hogy komoly energiát fektetettek bele, de hogy mi lett a vége az rejtély.
(#) Zerocross válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Szerinted van esély belepillantani a kész berendezés dokumentjeibe?
Végül is érthető, ha nem... mindenki küzdjön meg a sajátjáért.

Az egyik fotóról saccoltam a primer menetszámot. Olyan 21 menet, 3,8cm2 (ETD59), 60kHz (mert ez volt a rajzhoz megadva), így kb.: 160mT jött ki, szerintem...
(#) Zerocross válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Találtam itthon más E ferritet. Lustaságból még nem vettem méretet róla, csak bele van ütve N27, ami kicsit lelombozott. Pedig ránézésre nagyobb a keresztmetszet, mint az ETD59-nek.
(#) p_istvan válasza Zerocross hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Jó lesz fojtónak vagy ha elég nagy akkor 20-25 kHz-en trafónak.
(#) jati válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Gábor, a 2.2K-s poti helyet a 2K-s jó lesz? Meg a KBPC5010 helyet az MB5010-es?
(#) Zerocross hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Hali mindeniknek.

Beleolvastam a Terminál fórum inverteres hegesztővel foglalkozó oldalába. Hu... hosszú. Csak 10 oldalt olvastam át. Próbáltam a 60 (80) kHz-es hegesztő doksijának nyomára akadni. A fő gond az, hogy nem lehet hozzáférni a hvlab anyagához, ami -ha jól tudom- TAB tulajdona. Még nem jutott időm a kapcsolat felvételre.

Viszont! Találtam egy kis progit amit megosztanék:
Remélem van még akinek segít.
(#) kurtyka hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Üdv! TAB és a HVLAB szerintem két különböző ember tulajdona. HVLAB-nak Rosco a tulajdonosa. Köszi a progit
(#) Zerocross válasza kurtyka hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Igazad lehet, mivel az olvasgatás közben elvesztettem a fonalat, hogy ki kivel van.

Naggyon kíváncsi vagyok mi lett a végtermék, de ha így rákérdezek szerintem elküldenek a sóhívatalba.

Valaki ismeri valamelyikŐjüket? Még, ha csak levelezési szinten is. Mivel a Terminál fórumon az utolsó oldalakat nézve már nem voltak épp aktív szereplői, a magán emilre meg azt írták az oldalon, hogy ne.
(#) Zerocross hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Jut eszembe...

A minap ráakadtam egy dokumentre amiben a jó öreg trafó méretező képlet szerepel:

n=Urms * (10000 / 4.44*A*B*f) sinus form és

n=Urms * (10000 / 4*A*B*f) square form.

A szinusz oké. De a négyszög?
Nekem ez van... volt:

n=Up * (10000 / 4*A*B*f) nyégyszög forma

és itt az Up nem a primert jelenti hanem: Upeak

Most akkor én számolok hibásan, vagy megint elsiklottam valami felett
(#) p_istvan válasza Zerocross hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Jól számolsz, négyszögjelnél: Urms=Up
(#) Zerocross hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
A múltkor már említettem, hogy sok esetben gyakorlatból építettem. Vagyis visszabontott magot használtam.
Így vannak még hiányosságaim.

Szóljatok ha ez itt OFF, de mágnesességből pótolnám egyik hiányosságom.

A fent említett fórumon volt egy számítás, amivel a szekunder fojtót számolták. Sajnos nem részletesen.

Idézem:

Kezdem a latszolagos legressel. Ha az AL 200 nH, a
vaskeresztmetszet pedig
20,5*(39-21)/2 *1e-6 = 1,845e-4 m2.
Legres: d=1,257e-6*1,845e-4/200e-9=1,16e-3, tehát 1,16 mm.
A max gerjesztes, ha 0,8T-t engedunk meg, 0,8/1,257e-6*1,16e-
3=738A.
Tehát ha neked 10A körül van a max áramod, akkor bele lehetne
gyömöszölni egy kb
70 menetes tekercset.

Idézet vége.

Ebből kihámoztam egy képletet: d=mű-null*A/Al
(remélem értelmezhetően sikerült)

Kifejtené valaki, hogy hol lehet ezen összefüggéseket jobban áttanulmányozni, mivel a saját építéshez (a nyers alkatrészekből) elengedhetetlen lenne.
(#) p_istvan válasza Zerocross hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Például: Bővebben: Link
Vagy méretező program: Bővebben: Link

Az a számítás egy porvas-gyűrű látszólagos légrésének és megengedett maximális gerjesztésének közelítő számítására való.
(#) kurtyka hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Üdv! Én már régebb óta töröm magam egy inverteres hegesztő gondolatával. Nem rég belekezdtem, de most egyenlőre se időm se lehetőségem nincsen rá. Egyenlőre a lágyindítás és az egyenirányítás, pufferelés van készen. Ezek után a terv az hogy a vezérlést megépíteni pár száz watt teljesítményre kicsiben müködjön, aztán meg lehet nézni nagyobb teljesítményeken.... az elv ugyanaz ott is, csak az áramok nagyobbak
(#) erdgab válasza jati hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Az MB5010 ugyan az a gréc,csak más a gyártó,tehát jó.A 2K poti a 2,2k helyett,hát nem tudom,jó lehet,de a felső ellenállást növelni kell.A 2,2k-hoz a felső ellenállás,ha jól emlékszem 1,8k,tegyél ide be egy 2-2.2k ellenállást és nézd meg hogy a vezérlés nem áll e le a poti szélső helyzeteiben! Eredetileg a poti 2.5k értékű és a felső ellenállás 1,5k.
(#) erdgab válasza Zerocross hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
A négyszögjelre jó a képlet,de csak teljes hidas megoldásnál,kéttranzisztoros nyitó,mint amilyen az én gépem,a négyes helyett kettest kell írni.Biztosan tudtad,de itt nem szerepelt,gondoltam leírom.
(#) Zerocross válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Minden információ jól jön, köszönet minden segítőnek.
Az említett módon sok esetben bontott anyagot fejtettem vissza és tekertem újra. Ami sokkal könnyebb, mint a semmiből méretezni. Tehát a TE hozzászólásod is jól jön, mert az egyoldalú magterheléses átalakítók (és méretezésük) kimaradtak az életemből eddig.
(#) Zerocross válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Köszönet és hála.

Ilyenkor mindig lesújt a felismerés, hogy amatőr vagyok az internetes szimatoláshoz és úgy tűnik amatőr is maradok.

Honnan akasztotok le ilyen progikat? ...csak költői kérdés...
(#) Tubi56 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Sziasztok!
csak olvasok olvasgatok!
Tubi
(#) Zerocross válasza Tubi56 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Hali! A jó pap is holtig tanul. Csendben olvasgatva...
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Ez is egy elég összeszedett anyag: Bővebben: Link
(#) jati válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Akkor inkább keresek egy 2.5k-s potit. Jobban járok nem?
(#) erdgab válasza jati hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Így igaz,jobban jársz!
(#) erdgab válasza Tubi56 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Üdv a fórumon Tubi! Tudtam,hogy benézel,örülök!
Kollégák (!) én tőle tanultam építeni,nem villamos mérnök,de építésben ott van és nagyon sok tapasztalata van!
(#) Zerocross válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Nem kell ahhoz villamos mérnöknek lenni, hogy valaki profi legyen.
Egyébként is, a mai mérnökök többségével kitörölhetjük a s*ggünket, mert fogalmuk nincs arról amiből elvileg diplomáznak. Vagy másolják a diplomamunkát, vagy lopják valahonnan, és persze ettől máris nagyfiúknak érzik magukat. Találkoztam én is olyan gyengeáramú villamos mérnökkel, aki nem tudta mi a különbség a bipoláris és az unipoláris között. Nemhogy karakterisztikát tudott volna. (persze vannak kivételek, de csak 1...2%) A kivétel meg vívhatja szélmalom harcát a sok semmirekellő miatt.

Bocsi a kitörésért...

Egyszóval többre nézem a szakmai tapasztalatot, mint a diplomát!
(#) l48 válasza Zerocross hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Nem akarom védeni a mai műszaki értelmiséget de ez az arány, 1-2% a mi időnkben is igy volt. Ha végignézed az összes fórumon ugyanazok az emberek vannak legfeljebb más-más név alatt. Ez a mindenkori Magyar műszaki értelmiség 1-2%. Bocs az off ért
(#) kurtyka válasza Zerocross hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Bocsánat a közbeszólásért. Szerintem akinek diplomája van az igen is megdolgozott érte és az elektronika sokrétűsége miatt nem is lehet érteni mindenhez, szakosodni kell. Van aki az kapcsolóüzemhez ért, van aki nem. Az megint más dolog, hogy a természettudományok iránt érdeklődők száma rettentően csökken... bocsi én is az offért
(#) Tubi56 hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Köszönöm Erdgab megtisztelő szavait!
Valóban nem kell villamos mérnöknek lenni ahhoz, hogy egy ilyen inv.heg.gépet összerakjon az egyszerű ember, de oda figyelést kíván! Nem mindegy az sem, hogy hogyan rakja össze az ember és nem mindegy, hogy mindenféle szedett vedett anyagot használ-e vagy azért költ is olyan dolgokra ami kell!
Én most egy dupla 100 Amperes gépen dolgozom aminek a két oldalát már kipróbáltam külön külön és a beállításaival is végeztem már!
Hiába csináltam már ilyen vagy hasonló masinát mindegyiket külön be kellett állítani!
(#) Tubi56 hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Továbbá, ha nincs módunkba brutális IGBT-et venni akkor nyilván a kisebb-olcsóbb is megteszi, persze vagy duplázza a szegény ember vagy brutál hűtést tesz alá!
Sok példánynál használtam IRG4PC50U IGBT-t,de ezek frekvencia-Áramerősség aránya nem valami jó 35-40Khz-en már 20 Amper alatt teljesít! Amiből ezért duplát kell tenni, ha nem csak egy-egy heftet (tűző hegesztés)akarunk vele végezni, hanem egy igazi barkács masinát akarunk amivel egy nap akár egy doboz 2.5mm-es bázikus elektródát is elhegeszthetünk kisebb szünetekkel!
Még valami a 3.2mm-es pálcához még keményebb gép kell erősebb IGBT és olyan trafó amire megfelelő vastagságú huzalt lehet tekerni!
Én most HGTG20N60A4-et használok a freki-áramerősség aránya jobb és 290W-os
(#) kurtyka válasza Tubi56 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Akkor az már rángatja a hálózatot
(#) Tubi56 hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Olvastam ezen a fórumon korábban, hogy valaki neki készült a gépének és vásárolt IRG4PC50UD-s IGBT-t !
Fiukák az nem jó! Csak szikrázni fog az elektróda, de nem fog hegeszteni! A belső diódás IGBT ehhez a gépekhez nem jó! Más fél vagy teljes hidashoz jó lehet, de ide nem!
A másik a kis gate meghajtó trafót már Erdgabbal és másokkal is kisérletezgettük, akkoriban E-I magot használtunk 0.5mm-es légréssel, de 25-30-as trafók voltak, természetesen azok is jók, de nagyobbak és nehezebb találni! Most E 20-as trafót használok légrés nélkül amit bontásból is és Lomex-nél is kapható csévével 50ft a cséve és 50-50 ft a mag! Légréssel elszáll az 1N5819-es dióda!
Ha nem veszitek zokon én azt mondanám, hogy a vezérlést csináljátok meg előbb aztán a végfok modult aztán jöhetnek a mérések( csak segédtáp fesszel ) a hálózati +310Volt nélkül!
Tubi56
Következő: »»   24 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem