Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   434 / 841
(#) proli007 válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Hello!
Nem a munkapont miatt, hanem azért, mert a 22kohm-on átfolyó áram a Led-en is átfolyik. De ha emitterkövetőként használod a tranyót, Vagy is az emitterben van a Led+ellenállás, akkor a bázisáram már sokkal kisebb lesz, 22k el is maradhat.
üdv! proli007
(#) scooby_ válasza proli007 hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Teljesen igazad van! Már is egy alkatrésszel kevesebb! Köszönöm szépen a segítséget!
(#) sector99 hozzászólása Szept 24, 2012 /
 
Lehet, hogy nagyon naív a kérdés, de ezzel a U-limittel kapcsolatban kérnék egy kis infót. Mi a jelentősége neki ? Hiszen a kimeneten mindig "stabil" a feszültség. Szóval ez a fesz. generátoros mód fehér folt a tudásomban...
(#) dB_Thunder válasza sector99 hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Alaphelyzetben a labortáp feszültséggenerátoros üzemben dolgozik, az épen beállított feszültséggel. Csak túlterhelésnél lép át áramgenerátoros üzemmódba, vagy kikapcsol, letilt, vagy akármi. Ez általában ki szokták jelezni.
Eddig gondolom mindenki képben van.
Hogy az U limit hogy jön a képbe, és mi a jelentősége, azt szerintem senki nem tudja megválaszolni
(#) proba válasza proli007 hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Egy fordított polaritással bekötött,eredetivel párhuzamos led nem működhet? (esetleg az előtét ellenállásokkal egy kicsit variálva)
(#) scooby_ válasza proba hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Amit rajzot belinkeltem, annál sajnos nem, a tranzisztor miatt. Más rajzoknál Pl. Alkotó 2.71-es rajzával kipróbáltam, ott tökéletesen működik úgy, ahogy mondod.Viszont mindkét LED elé kell 1-1 előtét ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2012
(#) sector99 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Nagyon köszönöm !
(#) proba válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Egyik régi tápban ,nem pont ilyen ,de hasonlóban, a d4 és a d5 egy egy leddel volt helyettesítve ,lehet itt is működne.
(#) HobbiElek hozzászólása Szept 25, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!
Szeretnék egy egyszerü tápegységet készíteni,s megakadtam .
Ezért kérnék egy kis segítséget.A mellékelt képen lévő segédtápot szeretném a tápegységhez megépíteni .Bemenő vesz U1=40V ebből kellene 15V előálitanom.Természetesen nem ezekkel az alkatrészekkel készül.Viszont nem tudom kiszámolni hogy mekkora árammal terhelhetem a segéd tápot. Nem tippelgetni szeretnék hanem egy megfelelő számítási képletet melyet ide lehet alkalmazni ,Vannak ötleteim de nem tudom melyik a helyes. Bc337 lesz a tranzisztor ami ugye
Collector Current (DC) (800mA viszont a
Collector Power Dissipation 625mW.
Kérdésem az lenne hogyan tudom kiszámolni a Collector Power Dissipation értékét
Úgy gondolom hogy a tranzisztoron eső feszültség ami legyen U2 ,szorozva a Emitteren átfolyó árammal legyen I? U2xI=W
Segítséget előre is köszönöm.
Bővebben: Segéd táp gif
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2012
(#) _vl_ válasza HobbiElek hozzászólására (») Szept 25, 2012 / 1
 
Disszipált energia = feszültség * áram. (P=U*I)
A feszültség itt a bemenet és a kimenet közötti feszültségkülönbség. Az áram meg az, amivel terheled.
A berajzolt kapcsolás ott fog elvérezni, hogy 40V és 15V között 25V a különbség, minden 40mA áramra jut 1W disszipálandó teljesítmény. Egy TO92 tokon 0.5 Wattot is nehezen tudsz elfűteni, egy TO220-assal hűtőborda nélkül max. 1-2 Wattot.
(#) HobbiElek válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 25, 2012 /
 
Akkor jól sejtem hogy Pl a Bd139 adatlapján
Bővebben: Bd139
Ezért adnak meg két értéket a Collector Power Dissipationra?
Az egyik a tokon elfűthető érték a másik a hűtőbordával ellátott érték?
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2012
(#) _vl_ válasza HobbiElek hozzászólására (») Szept 25, 2012 /
 
Ta=25C: ha 25 fokos a környezet (nincs hűtőborda)
Tc=25C: ha 25 fokos a tok (egy nagyon-nagyon hatékony hűtőbordával 25 fokra hűtőd a tokot)

Ezek az értékek amúgy számított (elméleti) értékek, a jobb adatlapokon feltüntett Thermal Resistance (hőellenállás) értékéből számítják.
(#) HobbiElek válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 25, 2012 /
 
Köszönöm válaszod.
(#) HobbiElek válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 25, 2012 /
 
Még csak tervezésnél tartok .Egy kép lehendő tápról ha sikerül működésre is bírnom majd.
Köszi még egyszer.Ha sikerül képet feltennem feltéve
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2012
(#) HobbiElek válasza HobbiElek hozzászólására (») Szept 25, 2012 /
 
(#) Proci_85 válasza HobbiElek hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Kicsit itt off + nem tudom, hogy mire szeretnéd használni a segédtápot, de én egy ideje nagyon megszerettem azokat a kis ~1.000 Ft-s 1-3A-es DC-DC átalakítókat.

95% körüli hatásfokkal dolgoznak, szinte semmit nem disszipálnak és a teljesítmény áttétel is megmarad (24V/0.5A->12V/1A).

Ellenvetés max a zajossága ellen lehet. Ezirányú tapasztalataim és méréseim még nincsenek, de tervbe van véve.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2012
(#) HobbiElek válasza Proci_85 hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Nincs szükség amperokra .Három panel műszer lesz melyeknek 50mA egyenként az áramfelvétele.(Fesz mérő/Áram mérő/és egy epromos kondi ellenállás illetve tranzisztor értékmeghatározó panelműszer).Plusz tápegység vezérlését ellátó újabb 50mA .Tehát 200mA bőven elég elméletileg.
(#) _vl_ válasza HobbiElek hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Én nem szórakoznék 5 Wattot fűtő (40V -> 15V, 200mA) lineáris szabályzóval sem (ami így ráadásul nem is lesz független), sem pedig ~1000 Ft-os DC-DC konverterrel (ami szintén nem lesz független), hanem vennék egy kis Makrai trafót (kb. bruttó 6-700 Ft egy ilyen 3-5 VA-es trafó), és arra raknék egy kis LDO-s szabályzót. Szerintem egy ezres sem lesz a végösszeg, és szép, sima, független egyenfeszültséget kap a mérő. Ha szimmetrikus tápfesz kell neki, az sem lesz nehezebb, csak kétszekunderes trafó kell, meg két pufferkondi és két szabályzó, és csókolom.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2012
(#) scooby_ válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Még csak két szekunderes trafó sem kell, műszernek jó a feszültség kétszerező is. Alkotó mérő paneljén speciel így van megoldva ha jól emlékszem.
(#) Ghoost válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Idézet:
„Alkotó mérő paneljén speciel így van megoldva ha jól emlékszem.”

Na igen! Igy kapja meg az ICL7107 a "+" es "-" tapfeszt.
De csak egy muszer! Ha tobb muszert akarsz ugyanabba a tapegysegbe kotni
Aram es feszultseg mero, akkor ahhoz KELL a 2 fuggetlen tekercs.
Muszerenkent 1-1.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2012
(#) _vl_ válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Ez azért nagymértékben függ a használni kívánt mérőtől.
Pl. Attila86 panelmérője egyetlen mérőként is tud egyszerre feszültséget és áramot is mérni, egyetlen betápról, igaz, az OP07-ek miatt kell neki a +/- táp. Viszont elvárása, hogy a mérő GND-je egyezzen meg a mért áramkör GND-jével, így szinte tuti, hogy nem lehet a független tápot megúszni.
(#) Ghoost válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Idézet:
„.....egyetlen mérőként .......”

en azt mondtam, hogy
Idézet:
„...Ha tobb muszert akarsz ...”


sorry, nem kotekszem.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2012
(#) scooby_ válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Igen, ezt Én is tudom, amíg volt labortápom addig Nekem is így volt. a 4 műszer miatt 4 külön 8V-os Szekunder... Most Nekem is épülget egy labortáp, eddig kísérletezgetem vele. Ezennel kapcsoló üzemű táp fogja hajtani, és még az előszabályzást is sikerült megoldani. Elég stabilan tartja a feszültséget nagy áramfelvétel mellett is. Nagyon tetszik! Kimeneti jelalakot nem tudtam sajnos lemérni oszcilloszkóp hiányában, viszont 14000µF puffer van előtte.
(#) Ghoost válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Akkor egyet ertunk.
(#) HobbiElek válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
Igazad van .Nem kel vennem van itthon kis teljesítményű trafó Holnap meg is keresem lomok közt.A panel amit áramérő ill feszmérőnek használok ez a típus .
Panel Műszer tip...
Nem tudom itt mért ilyen drága én 2000-ért vettem darabját.
(#) pjg válasza HobbiElek hozzászólására (») Szept 26, 2012 /
 
20db. 130$
(#) HobbiElek válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Azért arra kiváncsi lennék hogy ennek a műszernek mivel az ellenálás sönt a negativ ágba van betéve igy a kimenő feszt nem a közös GDN-en kel mérnem hanem a sönt után ami tegyük fel 3A -nél 0.1ohmos söntnél 0,300mV kevesebb nem e zavarja majd be a müszert hogy a bemeneti (-)nem a tápellátást bisztositó közös GDN -je.Gondolom többieknek is ezzel volt gondjuk.
Ja és mi az LDO
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) abel55 hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Hello!!

Ha több IRFZ44N-et egy hütőbordara teszek akkor elkelszigetelni öket a hütőbordátol??
Ha igen, akkor mivel??
(#) abel55 hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Hello!!

Ha több IRFZ44N-et egy hütőbordara teszek akkor elkelszigetelni öket a hütőbordátol??
Ha igen, akkor mivel??
(#) fecus válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Letöltöttem a Labortápegység 0-30V/0-3A (2.7.4 verzió) Alkotó által véglegesített kapcsolási rajzát. Köszönet az alkotóknak!!!
Két kérdésem van:
1, Lehet-e más tranyót alkalmazni a 2N3055 helyett pl. BD249C
2, Van-e valaki a topictársak között aki el tud nekem adni 2 nyákot ehhez a táphoz? Elég sok idő lenne most berajzolni és kimaratni.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
Következő: »»   434 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem