Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Számláló IC
 
Témaindító: fureszk, idő: Máj 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 13
(#) Kiss Gábor hozzászólása Aug 7, 2012 /
 
Sziasztok!


Ha a 4040-es ic tápfeszt és órajelet kap ugye rögtön elkezd számolni, ha a reset 0 nem áll fenn? Ha a reset 1ről nullára vált rögtön nullázza, vagy majd csak a következő óraciklusban miután a reset újra 1 lesz?
(#) El_Pinyo válasza Kiss Gábor hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Az órajel bemeneten levő jel lefutó élénél számlál. A Reset jel ponált és aszinkron, tehát ha a reset logikai magas, akkor órajeltől függetlenül alaphelyzetbe állítja a kimeneteket.
(#) Directors hozzászólása Aug 9, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy olyan számlálón gondolkozom melyen van 5×10 sor Led és minden sor elején és végén van egy-egy gomb.

Az egyik gomb megnyomására amely a sor elején van, mindég felvillan egy led. Először az első led,majd a második led is és így tovább.
Amelyik gomb pedig a sor végén van azzal vissza lehetne törölni. Ha egyszer nyomom meg a sor végén lévő gombot akkor visszatöröl egy ledet ha pedig hosszan nyomom akkor törli az összes világító ledet amely a soron van.

Valahogy így nézne ki az egész.(kép)
Elnézést a paintes rajt miatt.

Ennek megvalósításában tudna nekem valaki segíteni?
Esetleg PIC nélkül meglehet csinálni?
(#) proba válasza Directors hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
Mikrovezérlő nélkül alkatrész temető.
Egyszerűsített változatban soronként egy előre hátra számláló ,meg egy demultiplexer.Ekkor az egyik gombbal lép egyet a led előre a másikkal egyet hátra.(nem marad úgy az előtte lévő, mindig csak egy világít,valamint a hosszú rövid gombnyomást sem tudja.)
Esetleg egy kivezérlés mérőt lehetne soronként alkalmazni,annyi változtatással, hogy nem gombok lennének ,hanem egy potenciométer.Ha lefele tekered rövidül ,ha felfelé akkor növekszik a ledsor.
(#) Directors válasza proba hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
A kivezérlésmérő jó lehet. 5 poti kb. 1500Ft + az IC-k ami még + 1500Ft lenne.
Ez jó lehet ?Bővebben: Link

Illetve van nekem egy PIC16F627-20/P pic-em. Ha ezzel csinálnám a PIC-en kívül milyen egyéb félvezetőkre lenne szükségem?

Én PIC-et sajnos nem tudok programozni így azt esetleg te megtudnád oldani nekem? Elpostáznám stb.
(#) proba válasza Directors hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
Az LM3914 talán hosszabb ,bár azt nézem Pesten dupla áron van mint Szegeden .Ha kis áramú ledeket - max 5-10mA - használsz,és kimenetenként csak 1-et akkor szinte semmire.(stabilizátor... egyéb apróság,de az mindenhez kell)
(#) Directors válasza proba hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
Az a baj,hogy egyszer lehet,hogy világítani kell mind az öt sornak.
Így azt hiszem IC-lesz.
Megpróbálok valami olcsóbb IC-t nézni ami 10 ledet tud meghajtani.
(#) Directors válasza proba hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
Ez megfelelő lehet nekem,ugye?
Átalakítás igényel? Bővebben: Link
(#) proba válasza Directors hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Szerintem jó.Az elejét elhagyhatod,a poti közepe a BC549 bázisára a két vége egy egy ellenállással (végállások beállítása miatt ) a tápra .Az eddigi bemenet meg a BC549 közötti rész meg elhagyható.Potinak szerintem egy 10K-s jó a tápot meg 9-12V ra választanám.Azért a ledek előtét ellenállását nem árt újra számítani.
(#) Directors válasza proba hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Így gondolod az elejét?
A két ellenállásnak ahová értéket nem írtam oda mekkora ellenállás kell?

rajz.jpg
    
(#) proba válasza Directors hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Nagyjából.A két ellenállás állítja be a szélső értékeket.Az alsó akár rövidzár is lehet,a felsőt meg úgy kell kiszámolni,hogy az utolsó led is szépen kigyulladjon,és a potit ne nayon lehessen tovább tekerni.Igazából nagy jelentőségük nincs ,csak könnyebben kezelhetővé teszi.
(#) Directors válasza proba hozzászólására (») Aug 11, 2012 /
 
Rendben,köszi.
Ha valami nem megy akkor majd jelentkezem.
(#) ifjkovacsjanos hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Sziasztok!

Olyan kapcsolási rajzra / IC re lenne szükségem ami tudja a következőt:
- 2 ceruza elem elég legyen a működéséhez
- legalább 6 kimenet lába legyen
- reset funkció / visszafelé léptetés utóbbi jobb lenne
- kis helyéet foglaljon

A feladat az lenne, hogy egy nyomógomb megnyomásával váltson lábat a kimenet és ha véget ér a ciklus kezdje újra, vagy lehessen resetelni. A lépést képes legyen akár napokig tartani. Próbálkoztam a 4017 ICvel de az nem jött össze. A kapcsolás egy LEDet vezérelne, minden lábán más más ellenálás lenne, így változna a fényerő.

Segítséget előre is köszönöm.
(#) mps válasza ifjkovacsjanos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Üdv! Mi volt a gond a 4017-el? Nem rendesen léptetett, hanem össze vissza?
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) kaqkk válasza ifjkovacsjanos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Most jobban elolvasva szemet szúrt nekem egy mondat :
"- 2 ceruza elem elég legyen a működéséhez"Ez elég pici feszültség tartalék a ledeknek ,így elég nehézkes ellenállással szabályozni a fényerőt . Erre inkább az 555 ic lenne talán jó de azon potival lehet beállítani a fényerőt az megfelelne neked ?
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) ifjkovacsjanos hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Az alábbi kapcsolás egy orosz kobra red dotban üzemelne.

A bajom az volt vele, hogy túl gyorsan váltakozott ugye én nem adtam neki 555 ICvel órajelet, hanem úgy gondoltam, hogy a megfelelő lábra rákötöm a nyomógombot és az adja mindig az órajelet, hogy lépjen egyet. Kellene neki egy alap órajel?

Sajna a kialakításból adódóan csak nyomógomb a járható út.

(#) mps válasza ifjkovacsjanos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Nem órajelnek kell az 555, hanem a pergés mentesítésre, persze más is jó. Azért monostabil, hogy egy gombnyomásra csak egy léptető impulzus legyen. De a 3V miatt c-mos változata kell.
A másik megoldás egy legegyszerűbb pic, amiben van pwm, akkor lesz pici is, csak 1 8 lábú, 2kondi, 2ellenállás az egész. Meg persze a program...
(#) ifjkovacsjanos válasza mps hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Ne haragudj, de összeállítanád nekem a kapcsolási rajzot, ha megkérhetlek, mert nem teljesen értem, hogy mire gondolsz. Az 555 ICvel együtt még korektül beférnének ahogy nézem.

Sajna a PIC nem értek.
(#) mps válasza ifjkovacsjanos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Holnap jó lesz? Kicsit álmos vagyok, és még van egy kis dolgom is.
Amúgy ezeknél az áramköröknél mindig számíts arra, hogy a nyomógomb, kapcsoló és általában minden mechanikus érintkező nem csak egy jelet ad megnyomásra, hanem többet, nagyon gyorsan, mielőtt kialakul a stabil állapot, ez az embernek nem észrevehető, de egy digitális áramkörnek igen. Ezt hívják pergésnek, prellnek.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) ifjkovacsjanos válasza mps hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Persze! Nem sürgős előre is köszönöm!
(#) proba válasza ifjkovacsjanos hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Ha a nyomógombbal párhuzamosan teszel egy 1-2 mF kondit,A soros + ra húzó ellenállás 10K körülire választod,szerintem jó lesz minden egyéb módosítás nélkül.Egy kis kísérletezéssel elérheted ,hogy ne legyen túl lusta ,de ne is számoljon sokat.( ha csak a felesleges léptetések voltak a baj.) Mondjuk nekem 3 V alatt nem igen működött még CMOS IC ,ehez a két ceruzaelem eléggé necces.
(#) ifjkovacsjanos válasza proba hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Szia! Nem teljesen értem mire gondolsz. Egy kapcsolási rajzba kifejtenéd? Mert akkor szépen összetudom kötögetni a megfelelő lábakat.
(#) proba válasza ifjkovacsjanos hozzászólására (») Jan 7, 2013 /
 
Nagyjából így.

gomb.JPG
    
(#) Szpisti hozzászólása Ápr 9, 2013 /
 
A következő problémámban kérném a segítségeteket.

Van egy PIC-es áramköröm, aminek 4 adatbemenete segítségével ki lehet választani 16 üzemmódot.
Ide hexadecimáli/bináris bcd kódkapcsolót szántak, ami lehet a 4 tolókapcsolós vagy a forgatható kódkapcsoló. Ezek kezelése az áramkör működése közben elég nehézkesen megoldható.

Helyette szeretnék 16 darab nyomógombot, ami egy hexadecimális kóder segítségével a megnyomott kapcsolótól függően kiadja a pic 4 lábára a hozzá tartozó kódokat (0000-1111-ig).
Először keresgéltem valami ide mefgelelő IC-t, de azok maximum 0-9 bemenettel rendelkeznek.
Találtam kapcsolást is, de egyrészt annyival több az ic megoldásnál, hogy ez tud 12 kapcsolót kódolni(a 16 helyett), másrészt egy elég cifra diódamátrix segítségével.
Tehát kérdésem, tudna-e valaki konkrét IC-t javasolni erre a célra, vagy kénytelen leszek még egy pic-et beleapplikálni a kapcsolásba?
A diódás verzió itt van :

Dec2Bcd.png
    
(#) Szpisti hozzászólása Ápr 9, 2013 /
 
Vagy esetleg egy olyan hexadecimális kódkapcsoló forrást tud-e valaki javasolni, ami hasonlít egy 6-os tengelyű potméterhez?
(#) Hp41C válasza Szpisti hozzászólására (») Ápr 9, 2013 /
 
Szia!
Bővebben: Link Tip 5, 6 és 7.
(#) Szpisti válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 9, 2013 /
 
Szia !
Köszönöm a tippet, tényleg nagyon ötletes megoldások. A gond egyészt az, hogy a pic16f877-nek már az összes analóg bemenete foglalt, másrészt nem értek a programozáshoz.
A kapcsolás amit megépítettem már kész kóddal volt elérhető, úgyhogy sajnos ez az út nem járható jelen esetben.
Lehet hogy a legegyszerűbb utat választom, és marad az elektromechanikus megoldás egy ilyen kapcsolóval.
(#) 6C4C válasza Szpisti hozzászólására (») Ápr 9, 2013 / 1
 
Szia! Én két db 4532-vel oldanám meg a feladatot...
(#) Szpisti válasza 6C4C hozzászólására (») Ápr 9, 2013 /
 
Nahoppáré!
Ott a pont!
Erre gondolsz ?
Tudtam én hogy nem kell mindenhez pic
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2013
(#) 6C4C válasza Szpisti hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Szia! Örülök, hogy tetszik az ötletem További sok sikert! Üdvözlettel:6c4c
Következő: »»   8 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem