Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   122 / 221
(#) reloop válasza keszeg01 hozzászólására (») Máj 16, 2013 /
 
Üdv! Ludas vagyok ebben a feszültség stabilizátorban . A kollégának alapvetően az adott +40V tápját segít eldisszipálni. Amilyen természetes az alkalmazása a DoZ-nál, annyira hiányolom ennél az erősítőnél. Nagyon jók a vele való tapasztalataim. Most ültetek be magam is egy uA723-ason alapuló stabilizátort egy régebbi JLH erősítőm számára, majd teszek fel képet és paneltervet. Költséghatékonyabb a drága pufferkondenzátoroknál, és a 70dB-nél is jobb tápelnyomás minden igényt kielégítő zajmentességet biztosít. Az erősítő hangzását lényegesen jobbnak találom tőle, persze ez lehet szubjektív megítélés kérdése.
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 17, 2013 /
 
Szia! Lehet, hogy leköröztelek? Bent van a tápban az uA723 egy TIP122-vel megerősítve. A 20VDC nyers tápot 1db! 4700µF simítja, és 15V-ra stabilizálom. Mindkét csatorna nyugalmi áramát 400mA-re állítottam. A 2x2,5W 8 ohm-on érzékeny hangsugárzókkal maximálisan kielégíti egy 6x6m-es helységben elvárt hangnyomás igényt
Tenyérnyi borda vígan hűti a végtranzisztorokat. A mellékelt képen látható hűtés pedig ideális a 800mA 5V-os droppolására.
Nem szándékom reklámozni, de megemlítem, hogy a cikkek között található FET-es szintemelőt (a maga natúr állapotában) bekötöttem a JLH elé. Nem árulom el, hogy mi történik tőle, egy kávé árának megfelelő alkatrész költség és 10 perc forrasztás árán bárki meggyőződhet róla saját fülével.
A kimeneten makulátlan a csend
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2013 /
 
Az könnyen elképzelhető, mert sajnos mindig túl alapos szeretnék lenni és ehhez társul a tapasztalatlanságom=lassúság.
Én még csak tavaly év elején kezdtem el intenzíven foglalkozni az elektroval és sajna így is vannak kihagyások...
(#) gordonfreemN hozzászólása Máj 20, 2013 /
 
Tisztelt uraim!

Egy kis segítség kellene. Az erősítő élesztésekor szükséges valami egyéb művelet a ki és bemenetekkel, vagy maradhatnak szabadon?
Úgy értem szükséges-e rövidzár és ha igen hova?
(#) storm válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Általában a bemenetet mindíg érdemes rövidre zárni, hogy ne szedjen össze semmi zajt vagy zavart, a kimenetet meg mindíg üresen hagyjuk. Esetleg érdemes várni 5-10 percet, hogy bemelegedjen, és akkor véglegesíteni a beállításokat.
(#) gordonfreemN válasza storm hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Nálam valami gond lehet, mert 25mA csupán az átfolyó áram és nincs áramkorlát.
Kezdek keresgélni, esetleg a felső tranzisztor bázisáramára gondolok első körben.
A tranyók jók, megmértem beépítés előtt.
Köszi a gyors segítséget
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2013
(#) storm válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
A fél tápfeszt de tudod esetleg állítani a kimeneten a kicsatoló kondi előtt? Ha az se megy, akkor valószínű a felső tranyó lesz a hibás.
(#) gordonfreemN válasza storm hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Azt sem, 6V a féltáp helye...
(#) storm válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
A tranyók jól vannak beforrasztva, minden alkatrész jó értékű?
(#) gordonfreemN válasza storm hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
A tranyók a helyükön vannak rendesen ahogy kell.
A bázisáram beállító osztó nekem fixen volt eső körben 120 és 820 ohm értékre lőve, de most teszek oda egy 1k trimmert a 820R helyére és megnézem mizu.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2013
(#) storm válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Ez alapján próbálkozz: Bővebben: Link
(#) gordonfreemN válasza storm hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
hm, az történt, hogy 170mA-ig tudtam feltornászni az áramot, de ekkor az R9 helyén lévő poti nullára tekerve. És így szegény R6 nagyon (láthatóan) melegszik
(#) storm válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Akkor a felső tranyóval valami nem stimmel.
(#) gordonfreemN válasza storm hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Sajna nincs előrelépés.
A T1 bázisán 17,75V, a kollektorán 1,35V az emitterén a kimeneten is jelen lévő ~6V van.
Mindkét végtranzisztort kiszedtem már és megmértem. T3-at ki is cseréltem már, T4-et meg ezután T3-ra.
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Kérlek írd rá a rajzra a négy tranzisztor emitter, bázis és kollektor feszültségét, vagy felsorolva is jó lesz, csak úgy kevésbé szemléletes. A méréseket testhez képest végezd. Ahol a bázis-emitter feszültség különbség nem 0,6-0,7V között van ott kell a hibát keresni. T1 környéke már láthatóan nem jó.
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Szia!
A T1 méréseit természetesen a GND-hez képest mértem.
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
A bázisnál jóval negatívabb emitter biztosan hibára utal. Jó volna a többieket is ugyan így látni.
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Mindjárt csinálom.
Így ok? Minden Voltban értendő.
R1=100k
R3=30k
R2=60k+100k pot
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2013
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
T3 bázis-emitter zárlatnak néz ki. Lehet az SMD ellenállás alatt alakult ki. Mérj rá így beültetett állapotban!
(#) gordonfreemN válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Azt az ellenallast mar az elejen leforrasztottam, ott nincs gond mert azota vezetekkel egy 1.5k potit tettem a 620 ohm helyere.
A tranyokat is felcserelgettem mar, holnap ramerek meg tranyo nelkul.
(#) highand válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
T1-nél is látok bajt. Biztosan PNP tranzisztor van beforrasztava és jól vannak a lábak?
(#) reloop válasza highand hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
Üdv! Az R4-en és az R7-en eső feszültségek arány a is zavarba ejtő
(#) gordonfreemN válasza highand hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
Gyanakszom en is, holnap legfeljebb annak cserejevel indotok
(#) highand válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
Hát igen, mert a 100k-n kb 40V-nak kellene esnie, ha T1-en jön keresztül R4 árama. Valami nem stimmel.
(#) gordonfreemN válasza highand hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
Üdv!

Ellenőriztem a beépített alkatrészeket, a lábbekötések rendben vannak, annyi van, hogy a PNP tranzisztor elvileg egy BC856 típus, de rajta a felirat csak ennyi, hogy: 38p
(#) Orbán József válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
Szia!
Leggyakoribb (szarvas) hibák.
NPN-PNP felcserélés
Tranzisztor kivezetések felcserélése

Én annyi színt tudtam vinni a palettára, hogy bemérésnél 3-4 szer akkora benenőjel kellett, mint a rajzon jelezték.
De, alighogy teljesen feltekertem a hangerőszabályozót, helyreállt a világrend...
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
A PNP tranzisztor is megfelelő, valóban PNP, 100mA-es.
(#) Orbán József válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 21, 2013 / 1
 
A kivezetések eléggé változatosak tudnak lenni, szélén, vagy középen a bázis, egyik típus geometriailag ugyanaz, de a K-E fel van cserélve - vannak variációk.
Próbából tegyél 100%-osan új és azonosított alkatrészeket.
A végén nagyot fogsz kacagni, milyen apróságba őrültél bele...
Akkor már késő, persze.
(#) CIROKL válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 21, 2013 / 1
 
Szerintem is az SMD tranzisztorok lábkiosztása tréfál meg ...
(#) gordonfreemN válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
Na most jól jönne egy kis elméleti segítség.
Ugyanis az alsó (T4) tranyó kollektoráról valamiért tudok diódamérésben 0,6V-ot mérni, a kollektoron a fekete zsinór, az L idomon a piros? akkor a bázis testelne az L idommal?
Most megmértem az L idom és a bázis közt, és mintha kisült vola, hosszú síp, azóta nincs rövidzár?
A másik tranzisztornál nincs gond.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2013
Következő: »»   122 / 221
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem