Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   492 / 839
(#) CIROKL válasza janikukac hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Így nem mérünk , alapvetően a mérésed ami nem jó !
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Az első mérés eredménye, amikor a két csipeszt összeérintettem: 1,2OHM, a második mérés 0,05OHM-ot adott. A harmadik mérés esetén semmit sem mért a műszer, a kijelzőn az alapállapotot jelző 1-es szám volt.
(#) ktamas66 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy a találkozón látott panelmérő módosításokat is közzéteszed-e (100V/10A)?

A vásárolt nyákra után építve minden tökéletesen működik.
(#) Attila86 válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Idézet:
„A vásárolt nyákra után építve minden tökéletesen működik.”

Mármint a labortáp? Az jó, mert akkor te vagy az első aki utánépítette. Legalábbis aki már elkészült vele. Egyébként 11db labortáp-panelt osztogattam eddig el, szóval várom a visszajelzéseket. Ha a tied működik annak ezért nagyon örülök! Mesélj! Milyen fojtótekercset használtál? A HEStore-os 10A-est? A hálózati trafód 50Hz-es vagy rezonáns tápot tettél elé? Mekkora feszültségre és áramra építetted meg? Ment első bekapcsolásra?
Idézet:
„Azt szeretném kérdezni, hogy a találkozón látott panelmérő módosításokat is közzéteszed-e (100V/10A)?”

Nem. Azért nem, mert hamarosan elkészül a PIC-es panelmérő III és az tudni fogja a a 100V-os és 10A-es mérést (túlmintavételezéssel, mint amit a találkozón láttál) meg még egy marék jó dolgot. Ha a panelmérő II eme módosítását közzétenném, akkor viszont a panelmérő III-ból kevesebb fogyna mert akkor a panelmérő III nem tudna már olyan sokkal többet mint a panelmérő II. Ráadásul mivel a Satronik bezárt és új nyák-gyártót kellett találnom ezért a panelmérő II nyákjaiból már nem is rendelek mert felesleges lenne elkészíttetnem a méregdrága maszkokat újra, akkor már inkább csak a panelmérő III panelját gyártatom. Nagyjából ezek az okok.
De viszont ha elhozod nekem a panelmérő II-det akkor szívesen beleégetem neked (vagy bárkinek) ingyen azt a szoftvert amit a HE találkozón láttál a labortápom panelmérőjében. Viszont azt a szoftvert publikálni biztosan nem fogom a fentebb leírt okok miatt.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2013
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Van egy jó és egy rossz hírem.
A mérésednél valami hiba van. A rövidrezárt mérőzsinórnak kisebb értéket kéne mutatnia, mint az oxidos alu bordának. A jó hír, hogy a tranya szigetelése így jónak tűnik.
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Köszönöm!
Ez a mérőzsinór házi tákolmány, hálózati vezetékből meg krokodilcsipeszből és banándugóból szereltem vagy 2 éve.
Üdv!
(#) ktamas66 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Saját magam tekertem egy tekercset, még nincs nagy áramokra tesztelve ( csak 1A).
Sajnos nem értek annyira a magokhoz, hogy tudjam elég lesz-e.
A trafó 2x24V/5A. Gondolkodtam hogy kapcsolgassam 24V/10A és 48V/5A között, de úgy gondolom a DC/DC konverter végül úgyis megoldja, ha jól értelmezem a működést (tehát 20V-on kiadja 10A-t, 40V-on 5A-t).
Így egy kb. 200VA tápom lesz. Már kísérleteztem flyback előtéttel de nem sok sikerrel.

DSC00924.JPG
    
(#) Gabó válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Írtad, hogy a módosított panelmérő II szoftvert be égeted, ha elvisszük hozzád. Én is építettem a 2es verzióból, de egyenlőre (anyagi) nem szeretnék majd a 3ba beruházni, csak később. A módosított hexet csak magadnál égeted, vagy esetleg emailbe is el lehet kérni?
A 3as verziónak a nyákja menyivel lesz drágább mint a 2es verzióé? Már ha az drágább lesz.
(#) ktamas66 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Egy ilyen próba is volt de nem ez került bele.
Aki nálam okosabb az ki tudja számolni, ha megfelelő lenne.
Megmértem az adatait:
Al: ~200, keresztmetszet: ~1,5cm2 elvileg 23 menet. Nem tudom a táp milyen frekin megy.

Ez két PC tápból bontott mag összeragasztva (mivel úgy láttam a tiedben is sárga/fehér mag van). Ez gondolom mindenkinek megkönnyítené az utánépítést.

DSC00925.JPG
    
(#) Attila86 válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Mindenképp a 48V-ot kapcsold rá mindenképp! Ha csak 0-20V-os tápnak akarod használni, akkor is. Ugyanis a DC-DC átalakítás miatt ugyan akkora kimenő teljesítmény esetén, de nagyobb bemeneti fesznél kisebb a bemenő áram. A táp hatásfoka pedig jobb, minél kisebb a bemenő áram.
(#) Attila86 válasza Gabó hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Nem küldöm el e-mailben mert akkor ha már a laptopomról lekerül akkor onnantól az már publikusnak tekintendő. Ha elhozod, beégetem neked a HE találkozón látott tuningolt panelmérő II kódvédett szoftverét. Akár 100db panelmérőt is felprogramozok ingyen, de a szoftvert sajnos nem tudom odaadni.
A panelmérő III nyákja ugyan annyi lesz mint a panelmérő II-é, mivel a nyák mérete ugyan akkora. Viszont az új nyákgyártónak sajnos másak az árai, ezért valószínűleg a panelmérő III panelje 1500Ft lesz a panelmérő II eddigi 1000Ft-os ára helyett.
(#) Attila86 válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Az előszabályozó frekvenciája durván 50kHz és 90kHz közt változik a terheléstől függően. Nem tudom hogy ez a tekercs jó-e fojtónak, a kapcsolóüzemhez én sem értek sajnos annyira mint szeretnék. A képet megnézve a vezeték keresztmetszete rendben van. Megmérted induktivitásmérővel a tekercset? Kb 100uH-nek kell lennie. Ha ez megvan akkor már 'csak' az a fontos hogy 10A-nél se menjen telítésbe. Ez utóbbi kiszámítását már én sem teljesen értem ami azt illeti.
(#) denon888 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Miben tud ez a szoftver többet? Nem voltam ott a találkozón, így lehetne valami kis infót kapni mi is a plusz.
(#) dara válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Nekem is folyamatban,alkatrészre várok,pár smd,addig a másik oldalát nem babrálom a könnyebb beforrasztás végett.Én kapcs táppal akarom üzemeltetni,ezért a 10000µF és egyen diódák kimaradnak.A táp egyen

irányítva van.A segéd tápnak is az egyen grec lemarad,ott is két gyors díóda és kész.A táp,SMPS,most is az van a labortápomba nekem nem megfelelő szabályzóval.2x55V 2x20A.Az A-per nem elírás.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2013
(#) Attila86 válasza denon888 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Túlmintavételezésnek nevezett eljárással nem 4000-ig hanem 10000-ig (pontosabban 9999-ig) mér, azaz a labortáp teljes maximális áramtartományát (10A) kijelzi mA felbontással, a kimeneti feszültséget pedig 10mV felbontással. Azaz; feszültség 0,00V-tól 50,00V-ig, áram pedig 0,000A-tól 9,999A-ig. Mellékletben tettem fel egy képet róla.
A másik dolog pedig hogy mér fogyasztást is. A panelmérő II két kijelzésmódján (fesz, áram, teljesítmény, ellenállás és fesz, áram, vonalkijelzés) felül van egy harmadik kijelzésmódja, a fogyasztásmérés képernyő. Itt a táp pillanatnyi kimenő teljesítményét és a fogyasztást illetve a fogyasztásmérés kezdete óta eltelt időt írja ki. Ezek nullázhatóak is. A fogyasztást ráadásul 1mWh felbontással méri, egészen 100MWh-ig! Időben pedig maximum 100 napig.
Nagyjából ezzel a két dologgal tud többet. Még annyi hogy a szoftverét teljesen újraírtam a nulláról, de ez mondjuk úgysem látszik. Az új szoftvernek hála azonban mostmár nem 64db mintát átlagol a panelmérő hanem kb 4000-5000db-ot.

Ez a tuningolt szoftver azonban némi hardveres módosítást is kíván ám a panelon azt mondom nektek előre! Pár ellenállást ki kell cserélni, illetve az egyik csati helyett egy kvarcot kell beforrasztani és az üzemmódváltó kapcsolót ki kell cserélni nyomógombra.

hetali034.jpg
    
(#) Gabó válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Ja, ha csak 500huf lesz a panelek közt a különbség akkor megvárom a 3ast. A PIC18F25K80 jó lesz hozzá? Mert ezt használtam a 2eshez is. Ill más alkatrészei is újra hasznosíthatóak belőle? Mert akkor szerintem a többi alkatrész már filléresnek mondható. Ill nekem a bemenet AC 65-67V lenne, 5A-rel. Kell valamit módosítani a labortápII-őn ehhez a felálláshoz?
(#) denon888 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Ez teljesen korrekt.
Esetleg küldök PIC-et felprogramozásra, megoldható?
(#) Attila86 válasza Gabó hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
A PIC18F25K80 mindenképp jó lesz hozzá. A többi apróság úgyis elhanyagolható.
Idézet:
„Ill nekem a bemenet AC 65-67V lenne, 5A-rel. Kell valamit módosítani a labortápII-őn ehhez a felálláshoz?”

Az SMPS Labortáp II-t úgy lett megtervezve hogy a maximális kimeneti feszültsége 50V lehet. Ennek növelése nem egyszerű sajnos, több dolog miatt is. Vagy úgy érted hogy a kimeneti fesz maradna 50V csak a bemenő lenne magasabb (65-67V)? A 65-67V az AC vagy DC? Ha DC akkor jó, ha AC akkor éppen hogy még jó lesz. Ennek a labortápnak az a jó minél nagyobb a bemenő főtáp-feszültség, mert annál jobb a hatásfoka. Nagyjából persze. Viszont a bemeneti feszültségnek határt szab a puffer elkó maximális feszültsége (100V), illetve az hogy nagyobb fesznél nő az előszabályozó stabilizátorának a disszipációja.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2013
(#) Gabó válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
A bemenő AC lenne 65-67V, de a kimeneten maradna az 50V. Azért lenne ennyi, mert ilyen trafót találtam itthon, és ezért nem szeretnék másikra beruházni. Áramba meg 5,8A tud a trafó, de 5A ig bőven elég lenne.
(#) szili83 hozzászólása Aug 20, 2013 /
 
Ha Alkotó mester 2.7.4-es tápegységét szeretném megépíteni duplikálva, akkor a TO3-as tokokat tehetem egy hűtőfelületre, és szabad szigetelést használni, azaz jó lesz úgy is a hőátadás? (max. 2.5A-es 50V körüli lesz egy oldal)

És lenne 2 nagyobb hűtőbordám, azokat szeretném összekapcsolni egy nagyobb Al lemezzel, ha jó sok csavarral, és szilikonzsírral csatolom, az megfelelő? Az Al lemezen lesz a ventilátor fordulatszám szabályozás, és egy 70 fokos bimetál, ami még +2db 12cm-es ventilátort kapcsol.

1.jpg

2.jpg
   
(#) janikukac hozzászólása Aug 20, 2013 /
 
Sziasztok!
Mielőtt még éleszteném a 2.7.4a-t lenne két kérdésem.
Az egyik, hogy milyen biztosítékkal érdemes biztosítani az áramkört (a trafó primer és secunder oldalára is gondolok rakni 1-1et a biztonság kedvéért), a másik meg amit már 20x kérdeztem, hogy az R26-ot nem kell beépíteni, a rajz alapján, ugye? Ez miért van így?
Üdv!
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
Hello!
- Ez azért trafó teljesítmény és fajta függő kérdés is. Primerre 1A-est, szekunderre 4A-est de lomhát (250T)
- Az R26 az R25 "pontosító ellenállása". Ha az osztás pontos, akkor nem kell R26. üdv!
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
Köszönöm a választ. A trafóm egyébként 28V/5A-es, ettől eltekintve az áramkörre tervezett 30V-3A lesz max. kihajtva belőle.
Üdv!
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
És még elektronikus szempontból lenne a következő a kérdésem:
2.2A / 37V-os a trafóm (egyenirányítás után ~50V DC).
Ezért 3A/50V-ra terveztem, a következő alkatrészek értéke a rajzon szereplő értékekhez képest az xls alapján ennyi lenne:
R2: 2K4 (Alkoto 2.7.3-ban számoltak szerint jó)
R3: 240K (Alkotó 2.7.3 leírása szerint 250K-t számoltam, ez is jónak tűnik)
R10:120K (Alkotó 2.7.3 leírása alapján 121K-t számoltam, jónak tűnik)
R18:4K7 ERRE nem találtam semmit sem, ezt meg kell változtatni?

A kondikat az előzőleg kitárgyaltak szerint 63V-osra választom.

Más minden maradhat?

De a hűtőbordás kérdésemre kíváncsi vagyok.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2013
(#) Doncso hozzászólása Aug 20, 2013 /
 
Sziasztok. Következő dologban kellene egy kis segítség, ötlet, bármi. Építeni szeretnék egy 50-60v-os tápot állítható fesz/árammal, de ami fontos, hogy az áteresztő fokozat nem tranyó lenne, hanem egy fet bemenetű IGBT modul egy bitang bordával. Erre keresek valami jó megoldást, esetleg egy bevált kapcsolás módosítását, vagy valami ötletet. Évek óta kallódnak ezek a modulok, most el akarom őket használni végre.
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
De az a bizti nem kicsi?

Mert ha jól gondolom, akkor az áramkorlátot úgy lehet beállítani, hogy a kimenetet rövidre zárjuk, és úgy állítjuk be a kimenet maximális áramát. Ilyenkor nem terheli le a szekunder AC KI-t?
(#) Ge Lee válasza Doncso hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
Ha nem labortáp kell akkor egyszerűbb a helyzet, de az itt építettek a fettel is ugyanúgy működnek, csak számolni kell a nagyobb nyitófeszültség igénnyel. Nekem olyan volt amiben IRFP240-9240 volt az áteresztő elem a pozitív illetve a negatív ágban.
(#) _vl_ válasza Doncso hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
Az IGBT nem igazán való áteresztő fokozatnak. Bővebben: Link
Ha feltétlenül tönkre akarod őket tenni, akkor erre sokkal látványosabb és élvezetesebb módszerek is léteznek
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2013
(#) Doncso válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
El kell, hogy keserítselek, ez az IGBT MODUL már működött nekem proli mester 24V-os FET-es labortápjában, mint áteresztő, teljesen jól funkcionált. Elég combos a bébi, mint említettem nem igbt, hanem igbt modul, kb mint egy cigis doboz, 5A nem gondolom, hogy komoly károkat tenne benne
(#) Doncso válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 20, 2013 /
 
Értem. Esetleg tudnál segíteni kiszámolni, ha kiszemelek egy normálisnak tünő példányt?
Következő: »»   492 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem