Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronyika orosz digitális órák
Lapozás: OK   13 / 26
(#) zolyma hozzászólása Jan 20, 2014 /
 
Szeretném ezt az órát megépíteni, meg van hozzá minden csak lenne pár kérdésem:

c1 és c2-höz milyen kondenzátor való?
Elektronika 2-06 tápja megfelelő e? Honnan kezdődnek az ic-n a "számok"?(jobb vagy bal oldal?
És, hogy a 10-es láb az mi?

orosz.gif
    
(#) kondorzs válasza zolyma hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
A táp elvileg jó hozzá, lehet, hogy a -12 nem lesz meg de érdemes kiméregetni.
A két kondi meg a kvarcnak kell ez attól függ milyet vettél, de 6p, 10p, 15p szokott lenni. két egyforma
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
(#) zolyma hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
És a számozás?
A c3 az a trimmer igaz?
Bele nézhetnél az órádba, hogy mi hova csatlakozik és így meg tudnánk honnan kezdődnek a számozások.

orosz 2.JPG
    
(#) gjames hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Mivel sok a félreinformáció, megosztom amit tudok a K176IE18 (K176IE12)- K176IE13- K176ID3 trióról. IE18- szolgáltatja az alap órajeleket, 1Hz(4) pontvillogtatásra (ez nyitott kollektoros), 2Hz(6) óraállításra, 1/60Hz(10) percszámlálónak. Továbbá a T1-4(1,2,3,15) kimenete a számjegyek rácsainak mátrixolására 128Hz-es 1/4 kitöltésű jelet ad, ennek a szinkronizálása az IE13-mal az R(5) bemeneten történik. Plusz van benne hangenerátor HS, engedélyező bemenete a (9) láb, kemete a (7) láb.
IE13 időszámláló, ébresztés memóriája, összehasonlító áramköre. Kimeneten BCD kódban időmátrixolva jelenik meg a kijelzőre szánt adat. A C(12) engedélyező jel a hétszegmens meghajtónak. Az időmátrixot föggetlenül a 18-astól kölön számolja ez is és mint írtam az R a szinkronizálása a két külön számlálónak.
ID3-as egy hétszegmens meghajtó memóriával.
IE12 - a 18-as butább változata, kijelzőmeghajtására közvetlenül alkalmatlan, kimenetei nem nyitottkolektorosak.
Pótlásuk nehézkes, közös pont a pozitív táp, így a nyitott kollektoros kimenetek pozitív tápot adnak, magas negatív feszültséggel feszíthetők elő, ledre kifejlesztett hétszegmens meghajtó nem alkalmazható.
IE18-at legalább is részlegesen sikerült pótolni, legalább négy ic (4060,4029,4017,4011) és öt tranzisztorral tudnám pótolni ha teljesen kell. (Nekem tönkre ment a mátrixolós része, ezt patkoltam meg sikeresen - 4017 + bc557, Littvániából nem esett jól rendelni eredetit)
Remélem valakinek sikerült segítenem.
Ui: A váltófeszültség azért kell a csövek fűtésére, mert a közvetlen katód miatt egyenáramnál nem lennének egyformák a potenciálok a cső két végén- nem világítana egyenletesen, illetve egyik vége hamarabb tönkre menne.
(#) kondorzs válasza gjames hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Kösz a tapasztalatokat!
Kérdés. K161H1 ez a tranzisztorok kiváltását szolgálja viszont - feszültséggel. az ULN sorozat hasonló funkciót látna el, de + feszültséggel és ugye nem PNP. Kiváltására sok tranzisztoron kívül helyettesítő alkatrészről van tudomásod?
(#) Csupasz válasza kondorzs hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Szia! UDN..
(#) kondorzs válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Köszi megnézem az adatlapot..
(#) zolyma hozzászólása Jan 25, 2014 /
 
Segítene valaki?
(#) kissi válasza zolyma hozzászólására (») Jan 25, 2014 / 1
 
Minden DIP IC-t egyformán számoznak: felülnézetből, bal oldalt tartva a jelölést ( bemarás, pont, mindkettő, melyiken mi van ! ) bal alsó az 1-es és onnan az óramutató járásával ellenkező irányban számozzák körbe !
(#) zolyma válasza kissi hozzászólására (») Jan 25, 2014 /
 
Köszönöm szèpen, sokat segítettèl!
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Feb 24, 2014 /
 
Sziasztok!
Ma kaptam egy B6-403 órát. Mindössze annyi hibája van, hogy a perc 1-es helyiérték csövénél a legfelső vízszintes szegmens konstans világít, amiatt ugye 1-es helyett is 7-est mutat és 5 helyett 9-et. Szerintem a K161KH1 meghajtó IC lehet a hibás, de sehol sem találtam információt, hogy milyen beszerezhető IC-vel lehetne kiváltani. Valakinek van valami tapasztalata? Esetleg tranzisztorokkal is kiválthatnám, arra milyen típus javasolt?
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2014
(#) kondorzs válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Én is küszködök egy ilyen problémával...Nézegettem de még nem tudtam tesztelni a UDN tip. pár hozzászólással ezelőtt látod..
Ez egy tranzisztor híd, K161KH1, a sok sárga pnp tranzisztorok helyett tették be, na most ki lehet épp váltani 7 db táranyóval csak az helyigényes, vagy UDN -es kísérletezés amire most még nincs időm.

Tranyó: BC212
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2014
(#) (Felhasználó 20218) válasza kondorzs hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Olvastam vissza, de nem találom mi ez az UDN téma. Mivel az IC többi kimenete jó, ezért gondoltam csak azt az 1lábat forrasztom le és cserélem le 1db tranzisztorral. MPSA92 gondolom jó lehet, olyan van otthon marékszámra nixie csöves projektekből.
(#) kondorzs válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Tökéletes az MPSA92 is. De azért lehet, hogy kísérletezni kell majd, ellenállásokkal, mert nem biztos, hogy a munkapont helyén lesz és fog nyitni rendesen. Ez a másik tranyóra is igaz, mert az Ic Darlington, és erősít is. Szóval ha nem megy elsőre a kiváltás akkor ne ess pánikba.
(#) (Felhasználó 20218) válasza kondorzs hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Pontosan ehhez vagyok rettenetesen gyökér, és lövésem sincs miként kell kiszámolni, de valahogy megoldom. Köszi a segítséget!
(#) kondorzs válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Igazán nincs, mit, ha van valami fejlemény szívesen fogadom a beszámolód
(#) (Felhasználó 20218) válasza kondorzs hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Természetesen fogok referálni, hátha valaki okul belőle.
(#) zolyma hozzászólása Feb 26, 2014 /
 
Valaki lefényképezne egy elektronika 7-21-01 es óra paneljét hátulról?
Ugyanis nem tudom a rajz alapján egyértelműen beazonosítani, hogy melyik lábhoz mi megy és milyen értékű!
(#) (Felhasználó 20218) válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Időközben maszek melóim miatt nem volt időm érdemben foglalkozni az órával (és nem is lesz egyhamar), de közben azért ránéztem a kapcsolási rajzra és találtam mankót. Az óra tízes helyiérték ugye "sötét"-1-2 állapotot vehet fel, emiatt a ruszki nem pocsékolt drága IC-t, hanem 2 nagy bumszli narancssárga tranzisztorral oldotta meg. Ezeket ugyanúgy a számláló IC-k hajtják meg egy bázis ellenálláson keresztül. Azok konkrétan a kapcsolásin olvashatatlanok, de mérve 65KOhm értékű mindkettő. Innen gondoltam akkor a hibás IC hibás kimenetét egy BC212+65K bázisellenállással próbálom majd kiváltani.
A nagy orosz tégla tranzisztor mennyiben hasonlít a BC212-re? Nézegettem minden oldalát, de semmi jelölés sincs rajta egy hatalmas "B" kivételével.
(#) didyman válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Én utoljára azzal helyettesítettem, ami volt itthon, BC556-ot kapott talán, hibátlanul működik vele.
(#) kondorzs válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Üdv.
KT361 a betűjelek max. feszültséget és áramot jelentik(érdekes módon) PNP tranyó.
Mellékelek egy orosz tranzisztor katalógust.
(#) kondorzs válasza zolyma hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
üdv.
Ezeket még régebben szedtem le a netről, hátha segít, de ha lesz egy kis időm hétvégén szétszedem az enyém, mert ezen már látszik, hogy piszkálva volt.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2014
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Nem nagyon értem én ezt most... szépen bekötöttem a tranzisztort és működik is, csak negálva. A szegmens akkor van ott amikor nem kellene, és fordítva. Mit rontottam el? Esetleg tegyek elé egy 4069-es invertert??
(#) kondorzs válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Nem rontottál el semmit az orosz Ic negál is, ez az óra ebben más mint a sok tranzisztoros. most ugrott be, hogy én is azért akartam UDN típussal kiváltani, mert az is invertál, csak elég húzós az ára. Így vagy másik tranzisztorral oldod meg hogy invertálva menjen, vagy Ic.
(#) (Felhasználó 20218) válasza kondorzs hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Hát jó, akkor ismét elzarándokolok a boltba. Köszi a megerősítést!
(#) kondorzs válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Nincs mit
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Na, probléma megoldva. CD4069-es inverter megfordítja a K176NE4 kimenetét és egy 65K ellenálláson keresztül kapcsolja a BC212 tranzisztor bázisát, ami meg a csőszegmenst vezérli. Természetesen az eredeti útvonalat átreszeltem a nyákon. Köszönöm mindenkinek a segítséget. A képeken jól látszik az "elegáns" megoldás.
(#) kondorzs válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Gratula
(#) kisgeri válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Gratula! Legalább olyan szép, mint a saját megoldásom.
(#) (Felhasználó 20218) válasza kisgeri hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
És valóban!
Következő: »»   13 / 26
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem