Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Be-/kikapcsoló nyomógombbal
Lapozás: OK   15 / 36
(#) zosza18 válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 3, 2014 /
 
Szia! 4 hsz.-el fentebb, ott a megoldás számodra! Az R1 az 22kOhm az R2 5,6kOhm és a kimenetre kötöd a relét és egy diódát a védelem érdekében.
Itt van még egy kapcsolás ami működik és nem is kell variálni semmit se rajta, csak az izzó helyére kötöd be a relét.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2014
(#) ktibor69 válasza zosza18 hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Szia!

Köszönöm a gyors választ. Meghajlok a a tudásod előtt, de sajnos ennek az áramkörnek az elkészítése meghaladja képességeimet és az otthoni műszerezettségemet.

Nem lehet valahol kapni ilyen kapcsolást kompletten? Üdv. Tibor
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2014
(#) Inhouse válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Itt a HEStore-on is vannak bistabil relék. Arra kell figyelned, hogy 12VDC, bistabil és 1 tekercses legyen. pl. AZ850P1-12
(#) ktibor69 válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
A neten én is ezt talátam, de a HQ Nedis-ben a szakértő kolléga azt mondta, hogy ez nekem nem jó, mert csak akkor billen át, ha a bemeneten a polaritást megváltoztatjuk.

Az itteni szakember fórumtársak szerintem jobban ismerik ezeket a kütyüket. Szereltél már ilyen relét?
(#) Tomi111 válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Üdv!
Régi Trabant vagy Wartburg fényváltó relé? Autósboltban talán még kapni. A vége felé már elektronikus kivitelben gyártották.
(#) Inhouse válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 5, 2014 /
 
Bennem is felmerült ez a kérdés (élőben még nem alkalmaztam ilyet) és szánalmas, hogy az adatlapjában sincs konkrétan erről sok minden. Ami megnyugtató lehet, hogy a végén írja a polaritást és egyféle bekötés van.
(#) Inhouse válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 5, 2014 /
 
Ennek ellentmond Proli007 írása a bistabil relékről, márpedig sajnos neki hihetünk.
(#) zosza18 válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 5, 2014 /
 
Igen ezek tényleg egyszerűek és könnyen megépíthetők. felesleges itt bistabil relékkel dobálózni, meg a pénzt beleölni, mikor az asztal alól kisepert cuccokból is megépíthető és működő kapcsolások ezek.
(#) ktibor69 válasza zosza18 hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Szia!

A fenti "ki-be kalpc.gif" kapcsolásban 200mA csúcsáramú fogyasztó esetében szükséges relé?

Vagy a fenti gomb.png kapcsolást kellene 12 Voltosítani és a kimenetnél erősebb BC639 tarnyót berakni?
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2014
(#) proli007 válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Hello!
- Nem kell relé.
- Ez a kapcsolás, kimondottan kis feszültségre és kis terhelésre készült. Miért pont ezt szeretnéd átalakítani, mikor számtalan másik 12V-ra készített rajz van itt? De hogy legyen gyereknap..
(#) zosza18 válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Szia!
A relét csak azért írtam, mert nem tudtam milyen áramkörben lesz beiktatva. Természetesen nem szükséges, ha alkalmas arra amit szeretnél.
(#) ktibor69 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2014 /
 
Szia!

Megérkezett a parkradar Kínából. A max. áramfelvétele 180mA.

Úgy lenne kialakítva a parkradar, hogy az általad megálmodott kapcsolás a parkradar és a gyári parkradarkapcsoló közé lenne bekötve. Ez a kapcsoló az első szenzorokat fogja kapcsolni. A hátsókat majd a tolatólámpa fogja aktiválni.

A kapcsolásod a gyújtásról (szivargyújtóról) kapná a tápellátását. Alaphelyzetben a kimenet 0V. Csak a parkradar kapcsoló egyszeri megnyomásával lenne a kimeneten 12V. Újbóli megnyomásra kimeneten 0V. Egy megerősítést kérnék, hogy a kapcsolásod így működik-e.

Egyébként, ha erre a célra létezik meglévő lehető legegyszerűbb kapcsolás, akkor azt is szívesen fogadom. A bonyolultság, csak a hibalehetőséget növeli.

Köszönettel: Tibor
(#) proba válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 23, 2014 /
 
Legegyszerűbb a fizikai kapcsoló.Ezek az on off kapcsolók csak arra jók, hogy néha szinkronból kiesve összekeverjék az emberfiát. (biztosan van valami beragadó fajta gomb is).
(#) ktibor69 válasza proba hozzászólására (») Ápr 23, 2014 /
 
A kapcsoló már megvan. A gyári parkradar kapcsolót fogom beépíteni, a gyári helyre.
(#) proli007 válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 23, 2014 /
 
Hello! "A bonyolultság, csak a hibalehetőséget növeli." Gyenge elmélet. Mert akkor a radart sem kellett volna megvenni, akkor nincs hibalehetőség. De ha van gyári kapcsoló, és annak helye, miért van szükség külön áramkörrel? Egyébiránt ha megnézed itt a terhelésre nem a 12V-ot kapcsolja, hanem a GND-t. Lehet így a radarnak nem is megfelelő, vagy is azt egy plusz PNP tranyóval kellene meghajtani. De gondot okozhat, a radarban lévő tápszűrő elkó feltöltése is, ha nincs előtte ellenállás.
(#) ktibor69 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Szia!

"A bonyolultság, csak a hibalehetőséget növeli." Lehet, hogy féleérthetően fogalmaztam: a cél megvalósítása érdekében az egyszerűbben megoldás, kedvezőbb, mert a hibalehetőség kisebb.

A gyári parkradar vezérlőegységem az nincs (mert az csak csipog és hihetetlen drága), csak a gyári kapcsolót vettem meg, hogy a megoldásom a gyárihoz hasonló legyen. Egyébként a kínai parkradar az első szenzorokat akkor aktiválja, ha a fékre lépek, ezt helyettesíteném a kapcsolóval. Tehát a kapcsoló után és a fékbemenet elé szeretném az áramkört bekötni, úgy hogy az 12V-ot adjon a bemenetre a gomb megnyomását követően és 0V-ot a gomb újbóli megnyomásával. Valóban ahogy mondod a kapcsolási rajz szerint az áramkör a GND kapcsolja. Nekem 12V kapcsolására lenne szükségem.
(#) proli007 válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
"Nekem 12V kapcsolására lenne szükségem." Akkor fejre fordítod az áramkört, és megcseréled a két tranyót.
(#) ktibor69 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Köszönöm szépen a sok-sok segítséget!

Hamarosan megépítésre kerül a kapcsolás. Ha megvan és leteszteltem jelentkezem.
(#) ktibor69 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Az így módosított kapcsolás mikor megkapja a gyújtásról a tápot a kimeneten ad ki 12V feszültséget?
(#) proli007 válasza ktibor69 hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Elvileg nem.
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Hogy a párja is meg legyen..
(#) proli007 hozzászólása Ápr 26, 2014 / 1
 
Íme két MOS változat..
- A tápfeszültséget alul a Fet-ek GS küszöbfeszültsége, míg felül a GS maximális feszültsége korlátozza. A kapcsolt áramot legfőképpen az alkalmazott nagy-teljesítményű Fet Rds(on) ellenállása, és a megengedhető vesztesége befolyásolja.
- Egy 12V/5W-os izzó terhelése mellett bekapcsolt állapotban IRLR024 esetén 70mV a DS feszültség vesztesége, míg IRF9540 esetén kb. 200mV.
- Kikapcsolt állapotban gyakorlatilag elenyésző a fogyasztása, míg bekapcsolt állapotban 12V mellett kb. 2,4mA. (Két 10kohm-os Drain ellenállás fogyasztása.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2014
(#) zosza18 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Üdv! Összeraktam ezt a kapcsolást. Minden jól működik terheletlenül, viszont terhelve nem kapcsol ki. Van egy LED a kimeneten visszajelzőként, ezzel együtt jól működik az áramkör, viszont ha még kap 200mA terhelést, akkor nem akar kikapcsolni. BC547 és BD140-et raktam bele, ez volt kéznél. Nincs nálam az áramkör, elkerült a tulajhoz de hétvégén megint összerakok egyet, hogy tudjak mérni. Addig esetleg valami ötlet? Előre is Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2014
(#) proli007 válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Hello! Lehet, hogy Te egy kondit kapcsolsz és azért nem tud kikapcsolni. Ha így van, akkor elválasztó tranyót kell betenni. Pld. egy NPN emitterkövetőt.
(#) tony68 hozzászólása Máj 3, 2014 /
 
Sziasztok Srácok!

Kicsi segítségre lenne szükségem. Szakembernek valsz. "bagatel". 12V-os tápellátást szeretnék megszakítani az 5V-os rendszerű áramkörrel, de nem akarnék relét alkalmazni. Van egy PIC, ami 12V-os akkuról megy egy 7805-ön keresztül, és azt szeretném, hogy ki tudja kapcsolni saját tápellátását a 12V-os szinten, ezzel kikapcsolva az akku leszívását azzal a kb 15mA-rel, ami az áramkör (főként a 7805) nyugalmi árama.

Eltököltem több időt már tranzisztoros nyomógomb adaptálásával, próbálkoztam fet-es változattal is, de úgy látszik nem nekem való a tranzisztorok lelkivilága. Könnyebbnek bizonyult a nulláról megtanulni a PIC programozását assemblyben, mint egy szerencsétlen kikapcsoló funkció hardware-t mellétenni.
Nos. Adott egy 0 vagy 5 v-os jel, amit alkalmassá kéne tenni, hogy leállítson egy alapból bekapcsolt állapotú tranyót vagy FET-et 12V-on.
A bekapcsolás az áramkör manuális kikapcsolása és újbóli bekapcsolása révén történne, lehetőleg külön indítógomb nélkül.

Tudnátok ajánlást adni esetleg?

A következővel próbálkoztam legutóbb: FET-et raktam a tápellátás útjába, amit a PIC kikapcsol amikor kell, csak az indításkori nyitás nem okés. Gondoltam, egy kondi vagy egy fesz osztó bekapcsolhatná és megtarthatná amíg a 7805 ill PIC felébred és az 5V-os oldalon megjelenik a tartó jel. De ezt mégsem sikerül megoldani. (IRF BC40 volt a fiókban, gondoltam ezzel dolgozom).
Másik esetben, tranyós kapcsolást gondoltam, de nem elég magas a PIC jele (5V) a 7805 elé tett tranyó nyitott állapot fenntartásához.
Előre is köszi a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) vicsys válasza tony68 hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Szerintem a FET teljesen jó lenne, de logic level fet kell, hogy a PIC tudja vezérelni a gate-jét. Olyat próbáltál?
(#) tony68 válasza vicsys hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
hali, köszi a gyors választ, hát, nem tipikus logic level, bár az adatlap szerint a bekapcs threshold 3-5 V között van, és a grafikonja szerint 5V mellett már 4A-t kéne tolnia, de mégis, mérésem szerint az én fetem-nél (IRF BC40) 5V gate mellett csak 8-9 V jelenik meg a source-n. Ez nem világos. És hétvége van, nincs bolt. Elé rakhatok tanyót nyitás segítésére, ha tudnám hogyan kössem hogy jó is legyen.
(#) tony68 válasza tony68 hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
még egy komment, láttam itt sokféle egygombos ki/be kapcsolót, de a terhelés általában a + ágban van, a FET/tranyó felett. Az én terhelésem egy szab IC, amit pontosan kéne földelni. Tehát, a "kész" kapcsolások között nem nagyon találok nekem valót, mert amint átteszem a terhelést a FET "alá", megváltoznak a kapcsolási viszonyok, újratervezés... s csak ráadás, hogy a kapcsoló "trigger" jel nem 12V, csak 5V (vagy nulla, de akkor a nyitva tartás 5V).
Várnék szíves ajánlást..
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) kadarist válasza tony68 hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Szia!
Mutasd már meg ezt a PIC-es kapcsolást, mert úgy könnyebb gondolkodni.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
Következő: »»   15 / 36
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem