Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1659 / 2208
(#) 6C4C válasza Szammer hozzászólására (») Szept 17, 2014
Szia! Például egy erősítőben tipikusan ECC83 hajt mondjuk egy EL84 pentódát. Pentóda üzemmódban a nagy belsőellenállású CC83 "élvezi" a kis bemeneti kapacitású EL84 rácskör meghajtását. Ha most átkötjük a végcsövet triódába, hatalmasan megnő a bemenő kapacitás (miller), a CC83 képtelen lesz erre rendesen dolgozni, odalesznek a magasak Az UL leágazástól függően a két megoldás között van valahol, talán lehet optimum is - ebből a szempontból, persze a triódába kötésnél lenne a legkisebb a harmonikus torzítás... Szóval minden kompromisszum, "erős" meghajtással jó lehet nagyon az UL, vagy méginkább a trióda, bár ilyenkor -ne feledjük- a kimenőteljesítmény is jócskán csökken...
(#) antalka válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 17, 2014
Szia! Sorba kötni az ellenállást és utána a kondi ?
(#) FordPrefect válasza Pidler hozzászólására (») Szept 17, 2014
Hát igencsak rosszan illesztve. A sima 6P3SZ/6L6 is csak max. 6K illesztést kíván. A 6P3SZ-E max. 4K-t. 3,5 K az optimális. (És semmi köze nincs a 6L6-hoz, csak egy közös tulajdonságuk van: közepes teljesítményű sugártetródák). Van eladó kimenő, PÜ.
(#) q765 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Szept 17, 2014
Ittvan előttem egy mikronak a trafója. Gondlom nem erre gondolsz. Két hegesztett trafóm van még. Mindekttő egy 60 évekbeli vetító, illetve egy szalagos családimoziból való.

28, 25 AC val a végükön. Leválasztva a szekunderek.
(#) daneg86 válasza antalka hozzászólására (») Szept 17, 2014
Valahogy így nézzen ki a cső utáni rész, persze átméretezve megfelelő értékekre!
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2014
(#) Szammer válasza 6C4C hozzászólására (») Szept 18, 2014
Szia! Köszönöm. Az hogy sima PP, vagy PP-UL, kapcsolástechnikailag nem sok különbséget jelent, úgy-hogy jöjjön az összerakás és a mérés. Egyébként a meghajtás nem biztos hogy ECC83 lesz, mert van itthon pár db új 6N2P-m. Elvileg ez elektromosan ugyanaz (tudom más egy kicsit a bekötés).
(#) Orbán József válasza Szammer hozzászólására (») Szept 18, 2014
Gyakran párosítják az EL84-et az ECC81-el, nekem az összes EL84-es (PP-UL) tervemben az fog meghajtót alakítani.
(#) q765 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Szept 18, 2014
Hello!

Kutattam egy picit, és találtam egy ilyet. Ami gondom van vele, hogy mind a két szekunderen 0 ohmot mérek. Ki tudom sípolni, nem szakadt. Valószínű menetzár? Mind a két tekercsen ugyanúgy? Külön van a két tekercs, nincs "összeégve".

BEAG TK 202-A
100/14
(#) granpa válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Nincs annak semmi baja, csak olyan kicsi az ellenállása (kevés menet, vastag drót), hogy nem tudod mérni (pontosan). Adj feszültséget a hosszabb (6 Ohm) tekercsre; ~24V-ot (elmehetsz 100V-ig), és mérj feszültséget a két másikon. Van itt aki ismeri ezt a trafót, és többet mond róla. Azt hiszem ez a sokat emlegetett 100V-os vonal-kimenő.
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Szept 18, 2014
Nem értem. Ha a tekercsvégek között mérek 0V. Ha az ellenkező tekercsvégek között mérek, a leírt feszültségek vannak. Ha megfogom valamelyik szabad, méretlen tekercskivezetést, és földön állok felkúszik 10V-ra is.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014

kimenő.jpg
    
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Szept 18, 2014
Igazából akkormeg tökmindegy, hogy hogyan méregetem ha nem tudom használni sajnos.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) granpa válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Nem mérünk "földön állva"; veszélyes lehet! (Ez csak kapacitív feszültség.) Gondoltál arra, hogy nem a rajzod szerinti végek 1-1 tekercs végei. Sorba kötve a menet irányuk is kiderül. Az egy tekercs, amely végek közt mérsz feszültséget. A rajzod szerint nem egyforma a két tekercs, tehát 3-féle impedanciájú hangszóró köthető rá. Vagy akármi, mivel a képen nem látszik légrés, használható normál trafóként is (pl. 110V-on). Az áttétel számolható a feszültségekből. Már miért ne tudnád használni? Várd meg egy ismerőjének válaszát.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Szept 18, 2014
Találtam mégegy 6 voltos hálózatitrafót. 0,3 A.
Primer 3ohm
Szekunder 1,3 kOhm

Akkor várakozok..
(#) granpa válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Fordítva akartad írni, úgy-e? Ne kapkodj!
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Szept 18, 2014
Ismét nézegettem az erősítőt. Szerintem jó lett a kapcsolás amit összeraktam tegnap.
Anódfesz 195-200V között.
Megpróbálok nem kapkodni, és lassabban pötyögök. : )
Tudod milyen vagyok..

A fűtésen is töröm a fejem. Szépen megvan szűrve, viszont a stab miatt csak 6V a fűtés. Létezik valamilyen dioda, aminek 0,3V a nyitófesze? Valami gyakoribb. Vagy egyáltalán jó ez a megoldás nekem?
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Van ilyen dióda. Kis szerencsével rossz PC tápban pl.
(#) granpa válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Akármilyen (kis) Ge, vagy Schottky. De jó a Si is, csak nagyobb ellenállatot teszel a szűrésbe. Valamint 6.5V-al sem lősz mellé: ld. cső-adatlap.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Szept 18, 2014
Semmilyet nemtalálok. Mindíg ígyvan. fene
(#) q765 válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Egy ideig nézegettem az adatlapokat, de meguntam. Inkább áramkörbe nézve próbálgatom már. Nemtudok 6,8V alá menni. Valahogy mind 0,8V nyitófeszültségű.
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Nincs otthon ellenálláshuzalod? Tekersz egyet, amivel sobakötöd a fűtést és tetszés szerinti feszültséged lesz a csövön. Vagy valami megfelelő kész huzalellenállás x Ohm - az áram-feszültségből ki tudod számolni, mekkora kell.
(#) q765 válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
6,2V most a fűtése.

Kimenőre tudtok valami megoldást az előbb felsorolt alkatrészekből?
(#) Szammer válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 18, 2014
Szia! Hát igen, tulajdonképpen ez sem lenne probléma (mármint az ECC81 orosz megfelelője 6N1P szintén van pár darab). Tudnál egy kapcsolási ajánlást feltenni a fárzisfordítóra, mert azért ECC81-nél a munkapont más? Találtam valamit, ez szerinted jó lenne (csak a 6N1P részt nézd)? Mondjuk ennél az első csőfélnél betettek egy drasztikus magas emelést (1M/1M osztó felső tagjánál az a 100n kicsit durva).
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) Orbán József válasza Szammer hozzászólására (») Szept 18, 2014
Van itt ez a kapcsolás. Kimenő adatok is vannak. Ha érdekel, megadom az elérését.
Én ECC81-et használok ECC81 helyett, az a biztos! A rajzon az a tápfesz halálos, elég oda a 310 is, sőt. Egyébként ez a vas kicsi, kb. min. 12cm2 sokkal hálásabb.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) Szammer válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 18, 2014
Okénak látszik, de az a 20 OHM-os szimmetria trimer? Na mindegy az eleje használható.
(#) Szammer válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 18, 2014
A kimenő nálam adott, L.ex-es gyári. Hogy milyen, ne kérdezd, majd a vallatásnál kiderül.
A táp trafóm, meg szintén kész 170, 208, 245V szekunder leágazásokkal (üresjárati fesz.). Ha lehet, ezeken első körben nem változtatok.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 18, 2014
Vagy 6 voltom van kereken fűtésre,
vagy megcsináltam ahogy mondtad. 6,8V (diódával) 0,6 Ohm helyett, 0,5Ohm (csak ezt találtam) 6,4V-ra elfűtve.

Granpa irta, hogy ez a kis tűlfűtés nem probléma.

Mod.: Multival 6,34V
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) szili83 hozzászólása Szept 18, 2014
Egy ventillátor nem csinál zavart az erősítőben? A 6.3V-os fűtésről akarok levenni feszt, azt egyenirányítani, és szűrni a ventinek. Gondolom a graetz hídon nem megy vissza zavar, jól sejtem? Már csak a kérdés, hogy kelt-e valami zajt.
(#) Orbán József válasza Szammer hozzászólására (») Szept 18, 2014
Idézet:
„...de az a 20 Ω-os szimmetria trimer?”

Szerintem nincs azzal semmi baj.
Azt mondják a "mágusok" az ilyen teljesítmény-huzal ellenállás osztóra, hogy nem kívánt induktivitása miatt a beállítás után fix ellenállásokat kell tenni.
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Szept 18, 2014
Ez az érték már a NASA-nál is elfogadott...
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 18, 2014


Kimenőre tudtok valamit?

Van két darab transzformátorom.

Primer 1,9kOhm
Szek. : 19+15= 34 Ohm

Primer 1,3kOhm
Szek.: 3 Ohm

Ha sormafűzném a Primereket?

Primer : 3,2kOhm
Szekunder: 18 Ohm

Hülyeséget gondolok?
Ez az első kimenőm...
Az ne legyen az első célom, hogy elégséges feszültség essen a hangszóróra?
Ne terheljem túl.
Illetve van az előző oldalon említett BEAG kimenőm.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
Következő: »»   1659 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem