Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1712 / 2208
(#) konyak6 válasza belaradio hozzászólására (») Jan 27, 2015
Üdv!
Egy kimenőm van. Még én bontottam el egy rádiót. Most szereztem még egy hálózati trafót. Vagy egy pacsirta kimenő kell, vagy két másik.
(#) mark.budai válasza belaradio hozzászólására (») Jan 27, 2015
Mielőtt ezt így ráfogjuk, azért számoljunk a leendő anódfeszültséggel, és katódárammal!
(#) djhans válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 27, 2015
Én építettem pacsirta kimenőkkel. Nincs rossz hangja. 4 Ohm-ra illeszt.
(#) konyak6 hozzászólása Jan 27, 2015
Gyorsan rámértem a trafóra. EZ80-ról 265V jön le terheletlenül. A két fűtés 7,3V és 6,8V. Most már csak az a kérdés, melyiket használjam az EL84-hez?

294575678.gif
    
(#) daneg86 válasza daneg86 hozzászólására (») Jan 27, 2015
Valaki Valami vélemény ?
Itt van hozzá a nyákrajz is ( foglalatok a fólia felőli oldalon vannak ).
(#) konyak6 hozzászólása Jan 27, 2015
Ha jól tudom, a pacsirta trafója nem bír el két EL84-et. Miért? Van két fűtő tekercse, mindegyik 6,3V/4A. + 250V/0,1A (gondolom ez a kevés). -az EL84-nek a max.katódárama:cca.53mA!-
Bocs az amatőr kérdésért!
Mellékelem a kapcsolási rajzot, bár láttam másfajtát is. Ott csak egy 400mA biztosíték van a primer oldalon.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2015
(#) mofesa válasza daneg86 hozzászólására (») Jan 27, 2015
Néhány észrevétel. Kapacitív közbecsatolás már az elején. Ha úgy kötöd be R17 -et, az brummot okozhat. Én sosem viszem az anód, és a segédrácsfeszt a csőfoglalat alatt. Ezt minél inkább a jeltől távol, amit ha lehet DC formájában "utaztatok". R29 lába közel van az anódhoz.
(#) daneg86 válasza mofesa hozzászólására (») Jan 27, 2015
R29 valóban kicsit megcsúszott, köszi R17-et kicsit ki tudnád fejteni ? Fojtóm nincs, így marad a CRC szűrés.
Nyákrajzon elfelejtettem bekapcsolni azt a réteget ahol az átkötések vannak, itt van amin minden látszik.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2015

el84_pcb.JPG
    
(#) mofesa válasza daneg86 hozzászólására (») Jan 27, 2015
Ha már így átkötöd, akkor a kondi pozitív lábára kösd R17 -et. Légszerelésnél nem sűrűn fordul elő ez a hiba, hiszen a kondi lába kisebb, ehhez kötjük az összes többi alkatrészt. Nyákon ez olykor elfelejtődik. Ha közbe belecsatlakozol egy alkatrésszel, az olyan, mint ha nem lenne ott szűrőkondi.
(#) daneg86 válasza mofesa hozzászólására (») Jan 27, 2015
Értem javítom. Többi elvileg rendben van ?
(#) mofesa válasza daneg86 hozzászólására (») Jan 27, 2015
Idézet:
„Én sosem viszem az anód, és a segédrácsfeszt a csőfoglalat alatt. Ezt minél inkább a jeltől távol, amit ha lehet DC formájában "utaztatok".”

Ezen kéne dolgozni még.

Kérdés még, hogy mennyi lesz az EL84 -ek anódfeszültsége, segédrács feszültség is több jött ki. Olyan, mint ha a kimenőkön kb. 20V esne, ami soknak tűnik, de lehet, hogy én tévedek.
Nem tartom szükségesnek a negatív előfeszültség ilyen formájú előállítását, egy ilyen SE erősítőnél, de nem is kérdőjelezem meg. Számomra feleslegesnek tűnik.
Bár C4 nincs a nyákterven, csak akkor kell, ha tényleg szükséges, mert ez igen csak "odaver" a magas hangoknak.
(#) daneg86 válasza mofesa hozzászólására (») Jan 27, 2015
Anódfeszültség 260-275V körül alakul ( nem emlékszem pontosan, több hónapja mértem a trafót ), segédrács feszültség 250V.
Anódáram 45mA
Ra = 5,2K

Negatív előfeszültségnél azért választottam ezt a megoldást mert egy könyvben olvasottakat akarok kipróbálni ( JLH írt valami olyasmit, hogy nagyobb teljesítmény vehető ki alacsonyabb torzítás mellett ).
C4 azért került a tervbe, mert szimuláció szerint 1Mhz körül se volt nagyon csillapítása.

Nyáktervet megpróbálom kijavítani.
(#) mofesa válasza daneg86 hozzászólására (») Jan 28, 2015
Kb. nekem is ez jött ki, 259V segédrácsfeszültség mellett. Az, hogy ez nem 5,2K -s illesztés, az a legkevesebb. Figyelembe kéne venni a disszipációt is.
(#) messius válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 28, 2015
Szerintem elbírja a pacsirta hálózati trafója a két EL84-et. Eredetileg 7 db csövet "táplált"!
pacsirta
A régi rádiók hálózati trafója általában két fűtőkörrel rendelkezik. Az egyik csak az egyenirányító csövet fűti, a másik kör az összes többi csövet.
(Amit mértél 7,3 és 6,8V-ot, az gondolom terheletlenül mérted.) Eredetileg a 6,8V-os szekunder fűthette az egyenirányító csövet(EZ80), a 7,3V-os pedig az összes többit.(Legalábbis szerintem)
Ha a csövekkel leterheled, jó esetben ezek az értékek 6,3V-hoz közeli értékek lesznek.
(#) konyak6 válasza messius hozzászólására (») Jan 28, 2015
Három fűtő tekercse van. Egy direktbe csak az EZ80-é, ez gyárilag a trafón lévő foglalatra van kötve. Amiket mértem, azt terheletlenül mértem. Csak a trafó, a gyárilag ráépített EZ80-al. Több helyről hallottam hogy nem bírja el, pedig el kellene.

IMG00124.jpg
    
(#) konyak6 válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 28, 2015
Jobban megnéztem, és hülyeséget írtam. Kettő fűtőtekercse van. A 6,8V-ról megy az EZ80. A mellékelt rajzon mind a két fűtőtekercs mellé 4000mA van írva. Az egyik csak a két EL84-é lenne, a másik meg a többié(6N1P vagy 6N2P, EZ80, esetleg EM84). A kérdés most az, hogy EL84PP-t elbír-e egy trafó?
(#) mark.budai válasza messius hozzászólására (») Jan 28, 2015
Srácok azért gondoljunk már bele, hogy mekkora áramot vettek fel azok a csövek!
Bírjon 100mA-t a trafó szekundere. Egy EL84 üresjárati katódárama legyen 45mA, a triódájáé 2mA. Ez 47mA, ha összeadjuk a kettőt, az 94mA. Egyenáramon!! Hol van még a váltóáramról felvett áram? Mert azt magatoknak se akarjátok bemagyarázni, hogy ha 250V-ot egyenirányítod, abból 300VDC lesz, és ha leveszel 100mA-t egyenáramon, akkor a váltó oldalon is annyi effektív értékű áram fog folyni!
Ja és hol van még a legalább kétszeres túlméretezés? Csináljátok meg, abból tanul az ember, melegedés meg feszültségesés lesz a vége.. Komolyan egy trafón spórolunk, ha már jó minőséget akarunk (ha meg nem, akkor minek a csöves erősítő, ugyebár..)
(#) mofesa válasza mark.budai hozzászólására (») Jan 28, 2015
Zenehallgatás hússütés közben. Kettős haszon.
(#) CIROKL válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 28, 2015
Egy trafo egy SE de nem pp ahhoz karcsú nagyon , .
(#) gkari válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 28, 2015
A Pacsirta hálózati trafója 60W-os, ebből visszaszámolható (5+2 cső fűtőárama+2skálaégő á0,3A. +anódáramok). Szerintem is kevés.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) konyak6 válasza mark.budai hozzászólására (») Jan 28, 2015
Én még nagyon amatőr vagyok. Ezért kérdezek néha hülyeségeket. Két lehetőségem van. Kipróbálom, vagy megkérdezem. Általában a biztonságosabbikat választom. Különben a sok kudarctól elmenne a kedvem. Mivel a tudásom elég hiányos, ezért néha a logikus is bonyolult nekem. De ezzel minden kezdő így van szerintem.
(#) konyak6 hozzászólása Jan 28, 2015
SE lesz egy trafóval. Már csak egy kérdésem van. Van egy Pacsirta kimenőm(kettő kellene), ez milyen minőségű? Érdemes-e mellé szerezni párt, vagy inkább vásároljak(készíttessek) két egyformát. Az egyik megoldás drága, a másik meg bonyolult. Vagyis mennyire felel meg a kor követelményeinek egy, a 60' években készített kimenő?
(#) messius válasza mark.budai hozzászólására (») Jan 29, 2015
Nincs gyári adatom a transzformátor teljesítményéről. Viszont az el84-en kívül az összes cső anódárama közel annyi mint maga az el84-é. Kb 90mA összesen. Feltételezem, hogy akkoriban is valamennyire túlméretezték a hálózati transzformátort. Ezért gondoltam, hogy elbír el84pp-t. De természetesen elfogadom a véleményt a tapasztalt csőépítőktől!
(#) zimi1991 hozzászólása Jan 29, 2015
Üdv mindenkinek!
Van egy adott kapcsolás mégpedig ez: el34se
Ezt építgetem éppen csak kevés időm van vele foglalkozni...
Szóval a kérdésem, hogy ehhez a kapcsoláshoz lenne értelme építeni egy fetes fesz stabilizátort?
Olyanra gondoltam, hogy állítok elő 5-600 volt körül és ezt fettel csökkenteném 400 voltra...
Szerintetek érnék el vele valamit a hangra nézve?
TErmészetesen a fűtés az végig stabilizált...
(#) keszeg01 válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 29, 2015
Jó napot.
Szerintem elbirja a sztereó 84se-ét a trafó.
Építek én is egy se-ét egy hasonló méretű trafóm van szimtén rádióé ép észre lehet rajta venni,hogy be van kapcsolva.
Bővebben: Link Ez is rádiótrafóval van építve.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2015
(#) küzmös Gergely válasza keszeg01 hozzászólására (») Jan 29, 2015
Talán elbírhat egy sztereo ECL86SE-t.. EL84SE.. hát azt már visítva. Vagy egy akármilyen PP-t (egy oldalt). Ez a max. Váltsátok ki az EL84-et 6P1P-vel. Azzal nem csak "szűken" megy el a sztereo SE.
(#) mofesa válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Jan 29, 2015
Idézet:
„Váltsátok ki az EL84-et 6P1P-vel. Azzal nem csak "szűken" megy el a sztereo SE.”


Bizony azzal is szűken.
(#) zimi1991 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 29, 2015
Miért füstölne a fet?
(#) zimi1991 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 29, 2015
Nem értem mi köze van ahhoz, hogy analóg...
Elvégre van x feszültségünk x amperral ami áthalad a feten...
Ne haragudj az értelmetlen ségemért javíts ki nyugodtan
(#) Zenner válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 29, 2015
Én a gitárerősítőmben FET-et használok a kapacitás sokszorozóhoz. A füst még nem jött ki belőle.
Következő: »»   1712 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem