Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1722 / 2208
(#) tyraw válasza mofesa hozzászólására (») Feb 14, 2015
Ühüm. Szóval akkor érdemes megmaradni a tápfesz variálásnál. És a 300V ejtése egy ellenálláson miért gáz? Egyáltalán ekkora potenciálkülönbség egy 5W ellenállás két sarka között már aggodalomra adhat okot? Royal ohmnál találtam olyan 3W-os ellenállást, amire azt írja: max working voltage 750V, max overload votlage 800V, dielectric strenght 350V. 13k+14k ből összerakva 6W-ot tudnak leadni, kapnak ~2-2,5W terhelést, és nem esne 160V nál több egyiken se.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) mofesa válasza tyraw hozzászólására (») Feb 14, 2015
Nem egyszerűbb 300V -ról járatni? Ezt bírja a segédrács is, és a munkapontot sem kell variálgatni.
(#) tyraw válasza mofesa hozzászólására (») Feb 14, 2015
De akkor már nem az anódra van kötve...
(#) mofesa válasza tyraw hozzászólására (») Feb 14, 2015
Akkor összegezzük. 30-40W , triódába kötve, 300V -ról járatva. Nem kell ezt túlkomplikálni. Ezen a feszültségen trióda - pentóda - UL átkapcsolása is könnyebben megoldható.
(#) tyraw válasza mofesa hozzászólására (») Feb 14, 2015
Ahá. És maradhat a fix előfeszültség minden üzem esetén?
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) mofesa válasza tyraw hozzászólására (») Feb 14, 2015
Ha pontosan be van lőve minden "állásban", akkor szerinted mi fog változni? Hangzásbeli különbség. Tudja szerinted a cső, hogy honnan kapja a feszültségeket? Nem hinném.
(#) tyraw válasza mofesa hozzászólására (») Feb 14, 2015
Jogos
(#) bta válasza mofesa hozzászólására (») Feb 14, 2015
Ha a minőség is "tényező", akkor El34-hez jó ötlet az ultralineár. David Hafler bizonyára nem véletlenül választotta az EL34-et a Dyna-Kit (később Dynaco ST70) teljesítményerősítőjéhez. Ha 1936-ban létezett volna, talán Alan Blumlein is ezzel mutatta volna be 1937-ben az általa felfedezett kapcsolástechnika előnyeit. EL34 gitárerősítőkben szintén népszerű volt az UL...
(#) mofesa válasza bta hozzászólására (») Feb 14, 2015
Ez rendben is van, de én tetródánál alább nem adnám. Nem igazán kedvelem az EL34 hangzásvilágát, annyi, hogy szól.
(#) bta válasza tyraw hozzászólására (») Feb 14, 2015
Idézet:
„300V ejtése egy ellenálláson miért gáz?”

Rövid alkatrészeknél, extrém körülmények esetén részleges ionizáció alakulhat ki a kivezetések között, habár ez inkább kondiknál lehet probléma a veszteségi tényező miatt. A csövesben használt ellenállásokat teljesítményre sem árt túlméretezni! Nem szoktam ellenállás-adatlapokat böngészni, ezért kicsit megdöbbentem, mikor egy spéci, békebeli 17W-os Philips huzalellenállásra 400 (négyszáz!) ℃ maximális üzemi hőmérsékletet adtak meg, és a 17W-ot pedig a diagramja szerint 80℃ környezeti hőmérséklet mellett tudja, miközben az ellenállástest legforróbb pontja 400℃. Aztán csodálkozunk, mikor megolvad a forrasztás))
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) q765 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 15, 2015
Sziasztok!

EL84 PP -vel kapcsolatban egykis továbbralépés. Megvannak a kimenők, és a múltkor kitárgyalt 10H fojtó is (+ ALPS blue).

CHZ: Az utolsó képen szereplő kapcsolást úgytudom te építetted. Lenne hozzá kapcsolási rajzod, .lay fájlod, illetve minden egyéb ami alapján utánépíthető volna? Már régóta kutatom a fórumot, de nemtaláltam rá a nyomtatható verzióra. Biztosan szokás szerint énvagyok az ügyetlen.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) CHZ válasza q765 hozzászólására (») Feb 15, 2015
Szia!
Nem arra az erősítőre találtál rá, de nem számít.
Amire reagálnom kellene az DC csatolt EL84 PP, de értem, hogy nem ennek a nyákterve érdekel. Szerintem ezt keresed, így nézett ki megvalósítva.
DC csatolt is fent van itt..
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) q765 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 15, 2015
Zavarhatlak később a hülyeségeimmel? Először megcsinálom a PCB -t, utána megkell tekernem a tápját. Köszönöm, amit csatoltál. Maratom nemsokára, és ültetem. A 6db olajpapíron gondolkozok még. Gondolom, nem ....EZ.... kellene oda. Valami egyszerűbb is megteszi. ERO? WIMA? Olajpapírom van még remix, de így lehet felemás lesz. Persze mind újak.
Kimértem őket. Illetve LCm3 8H-t mért a fojtóra.

Nemakarok sokat rizsálni, úgyis lépésenként (Zoli) blogolok. Hehe..
(#) q765 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 15, 2015
Mit jelent a DC csatolt, illetve a másik?
Elterveztem, hogy EL84-et szeretnék. Gyűjtöttem hozzá a cuccokat.
Nemérdekel, ha veresednem kell, megkérdeztem.
Azért is írtam, kezdtem írni, mert szerintem ezek a beszerezendő cuccok neheze.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) CHZ válasza q765 hozzászólására (») Feb 15, 2015
Nincs egyetlen csatoló kondi sem.
(#) q765 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 15, 2015
Úgytudom mindíg arra törekednek ebben a műfajban, hogy ne legyen egyetlen csatoló sem.
Nem teszem fel a kérdest, gondolom az előbbi az egyszerűbb.
(#) q765 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 15, 2015
Lehet lehetetlenül buta kérdés. Nézem a beültetési oldalt, és megakadtam a graetz-nél. Ebből a tokból van 4 félém. Először csövesen akartam simítani, arra ódák vannak. Félvezetőnél? Tudom, mérjem ki. Bökjetek meg. !
(#) vikipapa hozzászólása Feb 15, 2015
Helló mindenkinek. Lenne egy nagy kérésem hozzátok. Ehhez a kapcsoláshoz valaki tudna 4 Ohm-ra SM102a hiperszil vasmagra kimenő transzformátor tekercselési vázlatot szerkeszteni? Segítséget előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) scooby_ válasza CHZ hozzászólására (») Feb 17, 2015
Szia!
Pici hiba a tervben: Nincs bekötve a 6N2P 7-es vezérlőrácsa a vízszintesen fekvő 1µF-os olajpapír csatolókondérba.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
(#) CHZ válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 17, 2015
Szia!
Köszönöm, módosítás során lemaradt, javítottam.

JAvítva.LAY
    
(#) Condy válasza q765 hozzászólására (») Feb 17, 2015
Szia!
Hol lehet a képeken látható kimenőtrafót megvásárolni és mennyiért?
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
(#) q765 válasza Condy hozzászólására (») Feb 18, 2015
22Eur/ db, + 16 a fojtó, + pósta. Szerintem nagyon szépen vettem. Ha nemlenne, nemis építkeznék. Arról nemis beszélve, hogy viszik mint a cukrot. Úgykellett írnom, hogy tekerjenek..
Ezvot 3 hete, Mikor a fojtóról hadováltam.

Ami egyedül aggaszt, hogy teljesten kiöntötték, mintha laminálták volna. Azonkívül profinak tünik..

Gondoltam is, hogy hozok haza....
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2015
(#) szemuveg hozzászólása Feb 22, 2015
Sziasztok Szaktársak!

Mivel tápfesz fojtásban nem vagyok jártas így kérném a véleményeteket, segítségeteket. Adott egy mostanában megépült 2x6BQ5+3x12AX7LPS gitárerősítő nem mellesleg csodálatos hangja van. A gondom a következő. 2x2 szűrés van az erősítőben, kondikkal, viszont az anódfeszem 40V-al van fölötte (340V) mint amennyinek kéne lennie, mivel a hálózati trafót egy régi Orion rádióból bontottam, és ott ugye a maximum primer feszültség még 220V volt. Vannak ugye csapolások a primeren de így is a primer tekercs két végén lógok. Pluszban félvezetővel egyenirányítok így csekély feszültség esik rajta.
Szeretnék egy induktív fojtással (elfűteni hülyeségnek tartom a plusz feszültséget, pluszban ha melegszik el is mászik az értéke.) bekötött csökkentést kivitelezni, és ehhez kérném a segítségetek, mivel nem találtam konkrétan erre vonatkozó leírást sehol sem, aztán lehet, hogy én nem nyitottam ki a szemem eléggé. Már csak azért is, mert nem szívesen mennék a gyári érték fölé, és az a bizonyos kék fény is megtalálható a végcsöveken belül, bár a csövek 1 naposak. Mindenesetre nem szívesen járatom így. Ehhez tartozó kérdésem lenne pluszban, egy alap zajra ez a jelenség adhat okot? A zaj ahhoz hasonlít, mint amikor szabadon lógatod az erősítő bemeneten levő vezetéket vagy hozzányúlsz, és az a zaj hallatszik. A csőfűtés ki van közepelve, és lehúzva h.föld+testre(azért kell összekötnöm a kettőt, mert különben iszonyatosan búg, ha nincs kiközepelve meg pláne.)
Válaszotokat előre is köszönöm!
üdv szemuveg
(#) Zenner hozzászólása Feb 23, 2015
Hamár szóba került az a
Idézet:
„bizonyos kék fény”
, engem érdekelne, hogy mi okozza, mit lehet tenni ellene és van-e veszélye?

Köszönöm előre is annak, aki veszi a fáradtságot és válaszol a hülye kérdésemre
(#) FordPrefect válasza Zenner hozzászólására (») Feb 23, 2015
Többesélyes. Nem kell félni a kék színtől, ez nem számítógép. Üvegburkolat belső felszínén szépen mutat, orosz sugártetródáknál gyakori. Újakon is! Ettől még hibátlan, tudja az előírt élettartamot. Kék szín van más teljesítménycsöveknél is, ha belenézünk a belsejébe az anód résen keresztül, normális. Nem normális, ha kék LED csinálja alulról . De hibát is jelenthet. Tényleg rossz a kérdés, konkrét esetnél kellene pontosan kérdezni..
(#) tyraw válasza Zenner hozzászólására (») Feb 23, 2015
[kékfény] youtube-on néztem egy videót, amin egy srác egy 807-re fűtés nélkül ~20kV-ot kötött, hátha jön röntgen belőle. Elég sok nem röntgen nem jött belőle, de a kevés, ami jött, az is a buráig jutott, és maga a bura világított kéken.
(#) messius válasza szemuveg hozzászólására (») Feb 23, 2015
Feszültség csökkentésre a szekunder menetszám "csökkentése" is lehet megoldás(feltéve ha felül van a szekunder menet), bár a hálózati trafót sokan nem szeretik megbontani... (én sem)
(#) q765 válasza szemuveg hozzászólására (») Feb 23, 2015
Tudsz csinálni a trafóról fotót? Az lenne a legkézenfekvőbb, ha letekernél a szekunderről.
Zajra nem adhat okot.. Potik házát rakd a csillagpontra. Ha ottvan, vedd el, és írdmeg mi történt.
(#) gkari válasza q765 hozzászólására (») Feb 23, 2015
Szerintem ez csak úgy lehetséges, hogy letekeri a fűtéstekercseket, az anódtekercs ezek alatt van(aztán úja visszateker, újravasal - horror). Sokkal egyszerűbbnek vélem, ha mégis beiktat egy RC tagot, max. 4-5W veszteség.
(#) q765 válasza gkari hozzászólására (») Feb 23, 2015
Ha jólemlékszem rádióból bontotta. A fűtés max 20 menet lehet.. Egy viccesvideo alatt vasalás nélkül befűzhető volna. NIncs azzal semmi gond, inkább a tekerést javaslom.
Bár kinek a papné. Olyan ez, mint villardal irányítani.
Következő: »»   1722 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem