Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AC motor szabályzó
 
Témaindító: tibor.bata, idő: Szept 25, 2006
Lapozás: OK   8 / 9
(#) orcika70 válasza sportsboypaper hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2015
(#) popi61 hozzászólása Feb 27, 2015 /
 
Egy polírozógép elektronikája megadta magát. Néhány füsttel működő alkatrész kieresztette a füstöt. A fordulatszámjel csatlakozója környékén égtek meg dolgok. egy LM224-re vannak kötözgetve. Van még benne egy U211B tipusú IC, meg egy BTA216 triak. Ezt javítani vagy újra építeni lehetetlen itthon. Mivel lehetne kiváltani? Az se lenne baj, ha nem lenne benne fordulatszám érzékelés.
(#) Peter65 válasza popi61 hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Szia!
Kiváltót nem tudok, de ha van rá időd, a javítása egyáltalán nem kizárt. Vissza kellene rajzolni, és az alapján -a hibás alkatrészek cseréje után- elvileg feltámaszthatónak kellene lennie. Persze ha pár száz forintért tud valaki kiváltót, akkor nem érdemes vele foglalkozni.
(#) zosza18 válasza popi61 hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Szia!

Itt találsz egy megoldást rá, ha új kell: MEGOLDÁS I.
(#) popi61 válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Köszi! Ezt én nem tudom megcsinálni. Meg a másik oldal ki van öntve, ott csak sejteni lehet az alkatrészek helyét.
(#) popi61 válasza zosza18 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Neked is köszönöm, barátkozok vele.
(#) zosza18 válasza popi61 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Megéri, jó kis cucc!
(#) belatichy válasza zosza18 hozzászólására (») Feb 21, 2016 /
 
Kedves Zosza!

Most olvasgattam a fórumot és ráakadtam a IC TDA1085-s bejegyzésedre . Mivel abszolút laikus vagyok és pont egy ilyen kellene szeretném megkérdezni, hogy akad-e ehhez az Ic-hez egyszerű potis szabályzós kapcsolás és nyákterv. Van egy univerzális mosógépmotorom (450W) ezt szeretném praktikusan manuálisan szabályozni. Köszi!
(#) pucuka válasza belatichy hozzászólására (») Feb 22, 2016 /
 
Előkapod a TDA1085 IC adatlapját, (egyszerűen rákattintasz a pontozottan aláhúzott IC nevére) elolvasod hogyan működik, van rajta áramköri kapcsolás, sőt, ajánlott nyákterv is. Megépíted, ha minden jól megy, örülsz.
(#) belatichy válasza pucuka hozzászólására (») Feb 22, 2016 /
 
Kedve Pucuka! Jó ötlet, köszi! Még a kérdés felvetése előtt megnéztem. Mivel nem igazán értek hozzá -legföljebb az után építés megy- és a nyák nem tűnt befejezettnek ill. vannak olyan részek amik le vannak vágva (jórészt a szaktudást feltételezve az olvasóban), ezért kérdeztem, hogy van-e valakinek kipróbált nyákja erre a problémára. Ja és szeretnék örülni a végén.
(#) zosza18 válasza belatichy hozzászólására (») Feb 23, 2016 /
 
Szia!
Bocsi a késő válaszért, elfelejtettem visszaírni. Megkeresem a tervet, bár nem sok esély van rá, sok cuccom odalett a géphaláltól. Ha nincs meg akkor hétvégén valamikor újratervezem, ha addig nem kapsz megfelelő segítséget.
(#) belatichy válasza zosza18 hozzászólására (») Feb 23, 2016 /
 
Kedves Zosza! 1000 hála és köszönet előre is!
(#) belatichy válasza zosza18 hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
Gondolom, akkor ez nem lett meg és eddig máshol sem jutottam előrébb. Nagyon megköszönném, ha lenne hétvégén egy kis időd vele foglalkozni.
(#) TheShaft hozzászólása Nov 18, 2017 /
 
Sziasztok! 300...400W-os segédfázisos (230V-os) aszinkron motort szeretnék fordulatszám-vezérelni, forgásirányt váltani és az effektív áramát mérni. Természetesen a nagyfesz és a kontroller tápja galvanikusan független. Fordulatszám-vezérlés: optocsatolóval leválasztott nullátmenet detektálással és fázishasítással, optocsatolóval leválasztott triakkal. Áram mérés: Allegro ACS723-mal. Forgásirány váltás relével így.
Valamilyen kis lábszámú, olcsó kontrollerrel kellene megvalósítani a feladatot. Ki milyen kontrollert ajánlana?
(#) DomiG válasza Mate78 hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Bontott automata mosógép vezérlődobozában minden benne van
(#) Josi777 hozzászólása Szept 28, 2021 /
 
Sziasztok.
Arduino alapú motor fordulatszám szabályozó cikk elérhető itt: Arduino alapú motor szabályozás Ennek alapján, egy itteni kolléga kérésére módosítottam az eredeti programját, hogy futás időben lehessen a PID szabályozó paramétereit állítani. A kódja itt érhető el: Módosított kód
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2021
(#) forma3 hozzászólása Ápr 21, 2022 /
 
Sziasztok!

Ez a kapcsolás működőképes elméletben? Nekem vagy megy maxon, vagy poti végállásban (0ohm) megáll, és utána újra se indul áramtalanításig. Ezen kívül kb. mindegyik másik kapcsolás tartalmaz diakot.

Bővebben: Link
(#) proli007 válasza forma3 hozzászólására (») Ápr 21, 2022 / 1
 
Hello! Nem. Hiányzik a diac..
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2022
(#) rockersrac hozzászólása Márc 25, 2023 /
 
Nem igazán foglalkoztam ezekkel a fázishadításos dolgokkal, kb értem a lényegét, hogy működik, stb. Viszont azt nem tudom, hogy mitől függ van-e benne tekercs, vagy nincs? Porszívóknál nem szoktam tekercset látni benne, de pl fényerőszabályzóknál 99%-ban van tekercs az áramkörben. Mi lehet a tekercs szerepe?
(#) ferci válasza rockersrac hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Az izzólámpák hidegellenállása kicsi, ezért bekapcsoláskor sokkal nagyobb áram folyik át rajtuk, mint állandósult üzemben.
A terhelőáram gyors növekedését akadályozza meg az a telítődő fojtótekercs, ameddig a triac teljes keresztmetszete nem vesz részt az áramvezetésben.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2023
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Ha a nagy áram miatt telítődik a vasmag, csökken az induktivitása, és pont amikor kellene, akkor nem "fojt".

Én mindig zavarszűrésnek gondoltam.

Van egy jó ST Application Note, ahol többek között összehasonlítják a motor és lámpa fázishasítókat. Az hogy mikrokontrolleres, ebből a szempontból lényegtelen, ámbár ez a része is nagyon érdekes...
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Az, hogy mire gondolsz, egy dolog.
Olvass bele a triac kapcsolástechnikája című könyvecskébe és a szerzővel egyezkedjél.
Teljesen felesleges más irányba menned csak azért, hogy....
Majd tanulmányozd, mennyi idő alatt telítődik a vasmag, de arra már betöltötte a funkcióját.
Téma zár.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2023
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Ha nincsen belőle harag, akkor inkább nem zargatnám a mestert :
Idézet:
„Lóska Péter 1939-ben született Füleken Villamosmérnöki oklevelének száma: 330/1962 1962-töl 1968-ig a Mechanikai laboratóriumban dolgozik, mint haditechnikai konstruktőr, 1968-1969 Egri Dohánygyár: energetikus, fejlesztőmérnök, 1969-1971 Villamos Automatika Intézet tirisztortechnikai fejlesztőmérnök, 1971-1988 Egri Tanárképző Főiskola Számítóközpont üzemeltetésvezető, oktatási tevékenység. 1988-2000 Magyar Szabadalmi Hivatal szakfőtanácsos, újdonságkutató. 1974.04.10. Integrált Áramkörös Elektronikai Szakmérnöki diplomát szerez. A fenti időszakban tagja volt többek között a Magyar Elektrotechnikai Egyesületnek, a Gépipari Tudományos Egyesület Automatizálási szakosztályának és a Magyar Rovartani Társaságnak. 1973 és 1992 között kb. 8 éven keresztül tartott előadássorozatot a BME Mérnöki Továbbképző Intézetének rendezésében, teljesítményelektronikai témakörökből. Ekkorra tehető a publikációs tevékenysége is. 9 monográfia szakkönyv, 4 egyetemi jegyzet, 21 Évkönyv társszerző, 14 cikksorozat, számos önálló szakcikk. 1968-ban nősült, 2 gyermeke és 3 unokája van. 1973-ban KFKI Intézeti díjat kapott, MTA Kiváló Feltaláló elismerésben részesült. - 84 -”

Bemásolhatnád a vonatkozó részt...
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Felesleges ám élcelődnöd...
Érdekes módon, ha valahová beírok, neked rögtön ingered támad kontrázni, stb...
NE tedd....
(#) kadarist válasza Gafly hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Na de még mindig nem tudtuk meg, hogy a fojtó az egy EMI filter, áramlökés-korlátozó, vagy esetleg mindkettőre hatásos.
(#) proli007 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Hello! Alapvetően mind kettőre hatásos. Mert ha kolátozzuk az áram felfutási meredekségét, azzal a keletkező rádiófrekvenciás zaj is csökken. És tulajdonképpen a tekercs "jótékony hatása" miatt lehetséges zavarszűrő kondit a körbe helyezni (mely az ábrán nem szerepel). Mert ha azt közvetlen tennénk a Triac-ra, kinyírná a félvezetőt. (Nekem anno sikerült egy 25A-es tirisztort kinyírni egy ártatlannak tűnő 47nF-os kondival.)
(#) kadarist válasza proli007 hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Köszönöm a megerősítést!
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Márc 25, 2023 / 1
 
@ferci:
- Sajnálom hogy személyeskedésnek érzed, én igyekszem szakmai szempontból hozzászólni.
- A "telített fojtó" szerintem meglehetősen speciális esetekre vonatkozik.
@kadarist:
- Hiszem és vallom, hogy 2023-ban leginkább zavarszűrésre szolgál.
@proli007:
- Igazad van
@rockersrac:
- Porszívóban is lehet tekercs (sokat kerestem reggel a vonatkozó bontott példányt, de szerintem már régen elajándékoztam ), csak mostanság kispórolják. Érthető módon, miközben üvölt a porszívó, a fene se' hallgat zenét. Nélküle is működik. Éjszaka, amikor hangulatfényre letekered a lámpát és relaxálsz, akkor meg ne zavarja a rádiót...
(#) kadarist válasza Gafly hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
A koszerű triakok, tirisztorok tényleg jobban bírják az impulzusszerű terheléseket, na meg persze a túlméretezés sem hátrány.
(#) balint730 hozzászólása Dec 19, 2023 /
 
Sziasztok.
Egy páramentesítő ventillátorának a kondiját kicseréltem 1µF ről 2µF-ra de így sokkal gyorsabban forog. Ettől nem lehet baja az AC motornak? Két sebbesége van a motornak mindketőben jóval gyorsabb.
Következő: »»   8 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem