Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   369 / 577
(#) zolika60 válasza ronin75 hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
Az eredeti cikk szerint megy az lejjebb is.
(#) (Felhasználó 20218) válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
Kezd egyre jobban tetszeni ez a "videocső rácsára komponens jel" megoldás. Melyik a videócső, aminek a rácsára kössek?
Első tippem: PLC82 "Képjel generátor és végerősítő"
Második tippem: PL36 "Sorvégerősítő"
(#) kadarist válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
A PCL84 pentódájának rácsára megy a videójel. De leválasztó trafó nélkül ne köss rá semmit sem, mert megcsapkod a villany!
(#) (Felhasználó 20218) válasza kadarist hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
Köszönöm!
(#) küzmös Gergely válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Így van ahogy kadarist mondja. A PCL84 (8-as lába, mely a demodulátor bemenet. Vagy maga a demodulátor dióda) De a bekapcsolási sorrendtől kezdve még ezer más dologra is figyelni kell közben. A dugó csatlakoztatásának polaritásástól függően ezeken a készülékeken ott csücsül a fázis is. Erre is figyelni kell! Neked egy VHF-es pl TERRA M47 modulátor kellene. Az 1000%-os. Igaz az ára is az, de egyszer kell megvenni.
(#) (Felhasználó 20218) válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 9, 2015 1 /
 
Túl vagyok már sok megrázáson, emiatt van itthon leválasztó trafó, anélkül rá se merek nézni. Van 30 rádióm, de tv-ben új vagyok.
Egyébként ezek miért nem kaptak rendes trafót?
(#) ronin75 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Egyszerűbb, olcsóbb gyártás, és az esetleges anyaghiány miatt nem kaptak trafót.
(#) kadarist válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Egy, adott esetbe több száz wattos trafó nem kis súlyú és igen, a költségek is megnőttek volna.
(#) _BiG_ válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Minek a "rendes" trafó? A csövek fűtése azért soros, hogy a hálózatról lehessen fűteni. Sok áramkörnek bőven elég a 220 V, vagy kevesebb. Amelyiknek nem, annak meg a sorkimenő állít elő feszültséget, mellékesen, így az az energia sem megy veszendőbe, amit a sorvisszafutás alatt alakul ki benne. Ezért találták ki a booster-diódát. Egyszerű, praktikus.
(#) küzmös Gergely válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Ajajjj.. a túl vagyok már sok megrázáson nem túl jól hangzik. Vigyázzál! Ha ilyen készülékekkel foglalkozol, nagyon észnél kell lenni. 3x átgondolod aztán mérsz. Egyszerre két kézzel soha! S azzal kezdesz hogy üzembe helyezés után a fém részhez hozzáérsz fázisceruzával, ha világít akkor fordít a dugó polaritásán! Ha nem világít akkor megnézed egy másik fázisceruzával is hogy valóban nem világít. Leválasztás ide vagy oda. Ez pont egy olyan "dolog" aminél kezdésként "veszélyesebbet" nem is nagyon választhatna az ember! A képcsövet, a sorvégfokot, és annak környékét nem babrálja az ember bekapcsolt állapotban, mert áthúz és nagyon agyonvág! Booster kékesnél 650V a képcső számára egyenirányított pedig kb. 14 ezer V! Zárt dobozban van, bakelit forgógombokkal. Így óvatlanul nem lehet hozzáérni semmihez összeszerelt állapotban, de szervizelni leválasztás után illik. Nem hiába van ott hogy a : "Hátlap levétele után a csatlakozóból kihúzandó, különben a készülék belső szerkezetének érintése életveszélyes!" (lehet, annak akinek fogalma sincs róla, csak rámarkol arra amit épp lát.)
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Aug 9, 2015 /
 
Addig agyaltam, végül megrendeltem a terra mt47-et. Így a kékest azonnal tudom "használni", a Tiszának meg remélem megoldom a baját. Nagyon fontos számomra az eredeti állapot, így nem kell átalakítani semmit.
(#) küzmös Gergely válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Mi baja a Tiszának? Amúgy az is már 12 állásos dobváltós? Mert az ha jól rémlik volt egyszerűbb változatban is, amit adóállomástól és tájegységtől függően tekercset kellett benne cserélni.. olyannyira "fix" volt.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
(#) (Felhasználó 20218) válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Még nem volt időm diagnosztizálni, annyi, hogy néhány cső világít, de mást nem csinál. Se kép, se hang, de legalább füst se. Egyébként igen, dobváltós, akár a Kékes. Tegnap lőttem hozzá kapcsolási rajzot, szerintem fog még működni, mert az általános állapota nagyon jó.
(#) Janó bácsi válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Minek nem volt "rendes" trafó? Leginkább azért, mert bárhol is helyezték volna el, a nagy teljesítményű trafó mágneses szórása komolyan zavarta volna a képcső működését, 50Hz-el remegtette volna az elektronsugarat, amit csak nagy, nehéz árnyékolással lehetett volna kiküszöbölni. Vagy a trafót kellett volna vastag vas dobozba tenni, esetleg a képcsövet vastag, vagy különleges anyaggal (permaloy) teljes hátsó felületén árnyékolni. (Lásd oszcilloszkóp).
(#) Janó bácsi válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 9, 2015 / 1
 
A "Tisza" TV Orion AT 403-as sohasem volt csatorna váltó nélkül. Ami cserélhető tekercses volt, az a VT Tavasz volt.
(#) (Felhasználó 20218) válasza Janó bácsi hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Ez mondjuk logikus.
(#) küzmös Gergely válasza Janó bácsi hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Igaz, igaz..
(#) küzmös Gergely válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 9, 2015 /
 
Akkor az összes cső világít ott. Világítania kell a soros fűtőlánc miatt. Valószínűleg a nagyfeszültségű résznél, sorvégfoknál kell kezdeni. Sorvég csöveinek cseréje. Booster kondenzátoron mérni.. Óvatosan! Hang van-e? Ilyesmikkel secc/perc alatt behatárolható hogy hol a hiba forrása.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Aug 12, 2015 / 4
 
Köszönöm mindenkinek a sok segítséget! Ma meghozta a postás bácsi a Terra MT47-et és lőn kép a Kékesen. Eléggé torz az egész, biztos el van ájulva pár kondenzátor és az állító potméterek többsége is elég kontakthibás, amint lesz időm meg lesznek ezek oldva szépen sorba, de legalább már van értelme foglalkozni vele. Aztán jön a Tisza is...
(#) küzmös Gergely válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Szép állapotban van. S a cső is jó állapotban. Bele sem nyúltál? Teljesen eredeti? Tele van az eredeti kátrány papír, aluházas epoxy és vagy ilyen-olyan sárga DUCATI kondenzátorokkal? Mert ha igen akkor érdemes kiméregetni őket. Általában rosszalkodnak.. átvezetnek, szivárognak, egyenesen zárlatosak! (Pl. A zavarszűrő 100n előszeretettel robban, akár hosszabb üzem után is.)
(#) (Felhasználó 20218) válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Ez az az állapot ahogy hozzám került, nem nyúltam eddig bele. Azért láthatóan cserélve volt pár alkatrész, de nem sok.
(#) küzmös Gergely válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Nos igen. Az olajkondi.. a booseter. Nálam srtilo-ra cserélve. Nálad is. S bizony ki vannak gyepálva a kátrány papírok is. Mára már tönkrementek. Nálam is van egy 1962-es példány. A nagyszüleim első készüléke volt. (Kennedy elnök temetését már ezen nézték 63 végén) A padlásról hoztam le.

P1100247.JPG
    
(#) CT-3 válasza Janó bácsi hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Kissé késön reagálva,nagyon szép munka Janó bácsi!
(#) (Felhasználó 20218) válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 13, 2015 /
 
Látom a tiednek szép éles képe van. Az efféle családi örökség ritka dolog, örülök, hogy jó kezekbe került. Nálam egy Terta T328 maradt nagyapa után, az a gyűjtemény egyik kiemelt darabja.
(#) Janó bácsi válasza CT-3 hozzászólására (») Aug 13, 2015 /
 
Kösz. Már előkészítés alatt van a továbbfejlesztett párja, modernebb előlappal kis szkóppal kombinálva. Most gyűjtöm az anyagokat hozzá, talán az ősszel meg is csinálom.
(#) kisgeri válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Aug 13, 2015 / 5
 
A kondicseréket valóban meg fogja hálálni. Az AT403-ban sok mindent cseréltem, hogy ilyen legyen a képe. Az AT505-be viszont még bele sem nyúltam. Utóbbi ráadásul még a korábbi verzió, PY82 egyenirányítással.
(#) granpa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Vigyázz a kardot balról hordjuk!
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2015
(#) (Felhasználó 20218) válasza kisgeri hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Mindkettő fantasztikus. Én a magam részéről örülnék ha már itt tartana az én Tiszám is, de még arra se volt időm, hogy feltegyem ide az asztalra.
(#) kisgeri válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Köszi mindenkinek Azért még sok másik van, amivel rengeteg munka lesz, de idővel sorra kerül.
(#) küzmös Gergely válasza kisgeri hozzászólására (») Aug 25, 2015 /
 
Jó kis masinák.. Nagyon komoly hogy teljesen eredeti állapotában így működik az AT505 (Duna) Gondolom nem használod sokat. Vigyázz! A PY82 hamar gyengül.. Én azóta is használom a Kékest. A rendbehozatalát követő 3 évben nem sokat kellett belenyúlni javítási céllal. Sőt szinte nem is. Nálam szinte az összes kátránypapír kondi rossz volt, de még az aluházas epoxy-k közt is bőven akadt rossz.. a sárga Ducatik, szemmel láthatóan darabosak voltak. Amit csinálni kéne még az a három poti cseréje (függ. függ. lin, képfrekvencia). Kissé torz a kép, mert ezek a potik nagyon el vannak már használódva, vagy besülve..
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2015
Következő: »»   369 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem