Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házi feladat elmélet - tételek
Lapozás: OK   1 / 39
(#) cserni hozzászólása Aug 31, 2007 /
 
Szeretnék kérni segitséget az elektronikából a számitási megoldásokról,mivel suliban nem nagyon értem ezekről a példából.
Példa:
Stabilizátor kapcsolás számitások:
Uki=12V
Rt=75 Ohm
Ube=26V
esetén Iz= 17mA
Izmin=4mA
Uzmin=11,4V
Izmax=30mA
Uzmax=12,6V
Sorrend megoldásokat várok!
Következő példa:
rajzold le a kapcsolást, jelőld a bemenő feszültség polaritását!
Ez is kérek megoldást!
Következő példa:
Mekkora z előtétellenállás szükséges?
Ez is kérek megoldást!
Utolsó példa:
Mekkora Ube max esetén lesz Uki max=12,6V ?
Ez is kéne megoldást!

Aki ez tudja segiteni nekem,akkor nagyon köszi szépen!
Üdv. Tomika
(#) ha6pc válasza cserni hozzászólására (») Aug 31, 2007 /
 
Ezeket a dolgokat én is utáltam a suliban.
Sajnálom,de nem segíthetek,mert sosem tanulod meg.
A lustaság "főbűn".
Használd a saját fejedet-azért van.
(#) Topi válasza cserni hozzászólására (») Aug 31, 2007 /
 
"Sorrend megoldásokat várok!"
"Ez is kérek megoldást!"

Freaky...
(#) ferci válasza cserni hozzászólására (») Aug 31, 2007 /
 
Nem eléggé egyértelmű a szöveged...

Először kiszámolod az előtétet.
Utána ( talán ) számolsz a max Iz-vel, ha akkor van rajta 12,6 v (= Uki, Uz max) és összeadod a 79,1 ohm-on ( Re) eső feszt meg a kimenő 12,6-ot, = Ube max.

Ha nem jó a szöveged vagy a kérdésed, a te dolgod...

pelda.jpg
    
(#) ferci válasza cserni hozzászólására (») Aug 31, 2007 /
 
Kibővítettem kissé... remélem, arra gondoltál, hogy pl. Izmin-nél a zeneren 11,4 V esik, maxnál 12,6 V...

Excelben könnyű a téma.
(#) _JANI_ válasza cserni hozzászólására (») Aug 31, 2007 /
 
Ha ezeket a képleteket szépen sorrendben levezeted, akkor a végére :heureka: világos lesz a kiszámítás...
(#) lamalas válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 31, 2007 /
 
Bocsi, nem kotozkodni akarok, mert tok jo hogy segitesz meg minden. Ez a hozzaszolas nem is neked szol szemelyesen JANI hanem inkabb altalanossagba mindenkinek. Szoval a lenyeg amit mondani szeretnek, hogy ez a kepletes levezetos dolog pont az amibol nem fogja megerteni senki akinek ez uj dolog hogy hogy mukodik az egesz. Regen rossz ha azt akarjuk megtanitani valakinek, hogy itt van 1 rahedli keplet helyettesitsd be, esetleg alakits rajta, hogy jo legyen es szamold ki a vegeredmenyt. Azert mondom, mert van tapasztalatom ebben, tanitottam es segitettem kozepsulis sracoknak elektroban es fizikaban .... elkeserito amit tapasztaltam Ezen azert jo lenne valtoztatni ... es meg sokminden mason is, de ez mar OFF.
(#) Gepard válasza cserni hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Hali!

A kapcsolási rajz nem a legszebb de a célnak megfelel. Kezdjük a legelején. A bemenő feszültség polaritását te választhatod meg, lentről föl vagy föntről le az mindegy, mindössze az érdekli őket hogy tudod-e hogy fordítva kell bekötni a Zener diódát. A progi sajnos az amcsi jeleket hasznlálja, az a rugó kinézetű -> ellenállás akar lenni a rajzon. A előtét ellenállás amit kérdeznek az (piros) Re. Ekkor még nem kell törődni a min és max indexű I, U-val. Iz-t megadták 17mA, most számoljuk ki It-t Ohm tv.-vel It=Uki/Rt azaz 12V/75ohm=160mA. A kapcsolásból látszik hogy ennek a két ágnak az eredője folyik át az Re-n (csomóponti tv.) Így Ie=177mA. Most számoljuk ki mekkora feszültség esik az Re-n (hurok tv.). A körüljárási irány legyen megegyező az óramutató járásával. 0=Ue+Uz-Ube átrendezve Ue=Ube-Uz, namármost az egyértelmű hogy Uz=Uki-vel azaz Ue=26V-12V=14V. Igy már számíthatjuk is az Re-t Re=Ue/Ie=14V/177mA=79ohm. Most pedig az utolsó kérdésre a válasz: nyilvánvaló hogy Uzmax-hoz tartozik az Izmax azaz Uki=12,6=Uz ekkor Izmax=30mA. Az Rt továbbra is 75ohm így ismét számolhatjuk ki az It-t. It=Uki/Rt=12,6V/75ohm=168mA. Mint az előbb most is Izmax és It eredője folyik át az Re-n azaz Ie=198mA. Ahoz hogy meghatározzuk Re értékét ismét ki kell számolni az Ue-t. 0=Ue+Uz-Ube Uz=Uki=12,6V Ue=Ube-Uki=26V-12,6V=13,4V. Ekkor már számíthatjuk is Re-t =Ue/Ie=13,4V/198mA=67,7ohm.
Mindössze ennyi. Ha egyszer megérted akkor már menni fog. Nem kell hozzá más mint az Ohm tv., illetve Kirchoff csomóponti és hurok tv.-e és hogy mindezt tudd is alkalmazni. Ha valami nem tiszt még most se, akkor kérdezz (még akkor is ha hülyeségnek tűnik).

rajz.jpg
    
(#) zenetom hozzászólása Feb 21, 2008 /
 
Sziasztok!
Ezt a témát azért nyitottam hogy az elméleti kérdéseket itt meg lehet vitatni (esetleg a házi feladatokat). Mehetne ez a kezdő kérdésekbe is, de ide nemcsak kezdő kérdések jöhetnek (értitek ). Remélem nem felesleges a téma nyitása.
kezdem is:
Egy 40W-os, 230V-os izzót 100 m-es hosszabítótól üzemeltetjük. 230V-os dugajról. A hosszabbító anyaga réz, melynek az ÁTMÉRŐJE 0,5mm. Mennyi lesz az izzón a feszültség a teljesítmény és az ellenállás?
A vezeték ellenállása megvan, a képen csatolom az áramkört. Az Rv1 és Rv2 a hosszabbító.
Nekem Rf-re 67,76ohm jött ki. Uf-re pedig 218V. De szerintem vmi nem jó. Azt szereném kérni, hogy valaki vezesse le. Előre is köszönöm

hazi.JPG
    
(#) Prinner válasza zenetom hozzászólására (») Feb 21, 2008 /
 
A vezeték keresztmetszet: A=((d^2)*pí)/4=0,196 mm^2
A vezeték teljes ellenállása: R=(ró*L)/A=(0.0175*200)/0.196=17.86 ohm

A többi gondolom megy

Rf=(Vh)^2/Pf=(230^2)/40=1322.5 ohm
Vf=(Vh*Rf)/(Rf+Rv)=(230*1322.5)/(1322.5+17.68)=227V ha jól számolom.
(#) pet válasza zenetom hozzászólására (») Feb 21, 2008 /
 
P=40W
U=230V
l=100m
A=r*r*pí=0,00025*0,00025*3,14=0,000000196
d=0,0005m
r=d/2=0,00025
R=ró*L/A=1,69*10aminusz8dikon*1/0,000000196=0,086224489ohm
(#) zenetom válasza pet hozzászólására (») Feb 21, 2008 /
 
leírtam a rajzon a vezeték ellenállását, ami jó mert a tanár számolta!!
(#) Prinner válasza zenetom hozzászólására (») Feb 21, 2008 /
 
Légyszíves számolj utána, mert ellentmondás van. Lehet, hogy a tanárod jól számolta ki az ellenállást, és te adtál meg hibás adatokat.
www.puskas.hu/r_tanfolyam/egyenaram.pdf
(#) KTobi válasza pet hozzászólására (») Feb 21, 2008 /
 
Bocs, de nálad hiba van. A drót hossza 2*100mer, Te 1mre számoltál.

Különben lehet hogy te így szoktad meg, de mindig jobb a ρ=0,018 Ωmm^2/m-rel számolni, az átalakításba kevesebb hiba csuszhat.

zenetom:

Idézet:
„ami jó mert a tanár számolta!!”
No most Te minek hiszel a szemednek, vagy a tanárnak? Már bocs, de ha valamit a tanár számol, az nem autómatikusan jó. A tanár is ember és tévedhet.

Egyik nap nem voltam iskolában, és fizikaórán számolták a foton hullámának hullámhosszát, ha XY sebességel repül ki az elktron; még az elektron tömegét sem tudták behelyettesíteni, a négyzetreemelést elvitte a macska, stb. De a végeredmény jó volt. =>A táblánál számoltak, valamit kaptak, nem volt jó. Tanár: Mindegy gyerekek, valamit elszámoltunk, ez a helyes eredmény.

Üdv. Tóbi
(#) zenetom válasza KTobi hozzászólására (») Feb 21, 2008 /
 
értelek titeket, de lehet az a baj, hogy mm2-rel számoltam...meg a tanár is
(#) KTobi válasza zenetom hozzászólására (») Feb 21, 2008 / 4
 
Az én számolásom szerint Prinner válasza a jó. Enyhe különbséggel, mert én 0,018Al számoltam, de az elhanyagolható különbség. Az izzó teljesítményére 38,93Wot kapok.

A drót össz ellenállása 18,33Ω; az izzó ellenállása 1322,5Ω. Kiszűmoltam az áramkörben folyó áramot I=U(230V) /R(1322,5+18,33)=171,5mA.

A dróton eső feszültség U=R*I=18,33*171,5m=3,14V

P=U*I=~227*171,5m=38,93W

Ez reális érték, akkora teljesítményre nagyon kis feszültségesés várható el még a 100mre is.
(#) dobo hozzászólása Feb 24, 2008 /
 
Sziasztok van eg házi feladatom amit meg tudok oldani gyakorlatilag de több lehetőség van és a legjobbat a legegyszerübbet szeretném megcsinálni.
A feladat: tervezzen egy háromfázisú motor öntartó kapcsolást amely 1 secundumos feszültség kimaradás esetén még nem kapcsolja ki az öntartást.

Én egy kondit látok a legjobbnak a behuzótekercsel párhuzamosan kötni és ebből kapna egy másodpercig energiát a tekercs.
Várom hozzászólásaitokat egésszen a pic-ig!!!!
(#) Prinner válasza dobo hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Ennél a megoldásnál ha 24V-os tekercsű relét használsz, amihez kell külön tápegység, a 230V-os hálózatból való tápláláshoz, és hogy 1mp-ig fenn tudjon tartani viszonylag stabil 24V-ot 1k ohm, vagy ettől kisebb tekercsellenállású reléhez elég méretes kondi kellene (~22 000 uF).

Az egyik megoldásnál feszkimaradás esetén ugyan kikapcsol a relé, de a hálózat visszatéréskor visszakapcsol, és kell külön 24V-os táp:
-egy nMOSFET gate-jére köss egy RC, tagot és a reteszoldó gomb, vagy érintkező süsse ki a kondit, ami kicsi lehet (10-22u), és ennek megfelelően kell az ellenállást választani(68-220k), csak arra kell figyelni, hogy nem mindegyik mosfet viseli el a +24V-os gate feszt(ebben az esetben feszosztó...).

Ha ragaszkodsz ahhoz, hogy ne engedjen el akkor a te energiatárolós megoldásodon kívül szinte csak egy szilárdtestrelés megoldást tartok elképzelhetőnek:
-a szilárdtestrelé optocsatolójának áramfelvétele jóval kisebb, mint egy relé meghúzótekercsé, így kisebb kapacitású kondi is elég a tartáshoz. Ráadásul a tápegységet is meglehet spórolni, ha galvanikus leválasztás nélküli, diódás kapacitív előtétet használsz, majd ezt egyenirányítod. (ilyen módon szokták táplálni a LED-eket 230V-ról) Ilyenkor egy 470-1000u körüli kondi szükséges.
(#) dobo válasza Prinner hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
A lényeg hogy ha 1s -on tuli a fesz kimaradás akkor oldjon ki a relé. Ez olyan helyeken jó ahol sok motor van és nagy a fesz ingadozás.
Ez a szilárdtest relés megoldás elég jónak bizonyul!
Ráadásul a táp is spórolható van róla valami vázlatod?
(#) Prinner válasza dobo hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Most lusta vagyok rajzolgatni, méretezni, de ezen az oldalon a lap közepén van 2 rajz ehhez hasonló tápellátásra.
(#) dobo hozzászólása Feb 24, 2008 /
 
Azt hiszem a mágneskapcsolós példát meg fogom tudni oldani!!!
De itt egy ujjabb kérdés!!!
3. Határozza meg egy Umax= 100 V-os sinus,négyszög és fűrészfog feszültség effektív és egyenirányított középértékét! Mekkora a harmadik felharmónikus szintje!
Főleg ez a feladat amihez nem sokat konyítok.
(#) gyusz hozzászólása Máj 5, 2008 /
 
Sziasztok!

Ki kellene dolgoznom néhány tételt, de nincs könyvem és googleval se sok mindent találtam. Akinek van róluk valamilyen anyaga és elküldené vagy feltöltené ide azt nagyon megköszönném. Ha csak 1-2-ről van már az is nagy segitség lenne. A tétele:

1.Egyenáramú külsőgerjesztésű kompenzált motorok átviteli függvényei a kapocsfeszültség és a terhelőnyomatékváltozás hatására.
2.Egyenáramú külsőgerjesztésű kompenzált motorok fluxusváltozásra és gerjesztőköri beavatkozásra vonatkozó árviteli függvények.
3.Egyenáramú hajtásokban alkalmazott vezérelt áramirányítók jelleggörbéi és meddőteljesítmény viszonyai.
4.Vezérelt áramirányítóról táplált motor üzemviszonyai. Folyamatos és szaggatott vezetés, felharmónikusok.
5.Vezérelt áramirányítóról táplált motor fékezése és forgásirányváltása főáramköri átkapcsolóval
6.Vezérelt áramirányítóról táplált motor fékezése és forgásirányváltása armatúraköri irányváltó áramirányítóval
7.Fordulatszám és áram szabályozása egyenáramú hajtásokban. Alárendelt áramszabályozás
8.Négynegyedes szaggatós hajtás.

(#) Mate78 válasza gyusz hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Nekem van egy jegyzetem elektronikus formában amiben szerintem ez mind benne van.Az a baj hogy 4,6MB,nem tudom mit szólnának a modik ha ide feltenném.
Ha kell elküldöm emailen,illetve ha valakinek még kell az szóljon.


üdv
(#) Norberto válasza Mate78 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Szétdarabolod mondjuk TotalCommander segítségével a fájlt... a 2MB-os korlát nem az egész hozzászólásra vonatkozik (tehát nem egyszerre a 4 csatolható fájlra), hanem az egyes csatolmányokra.
(#) Higanyrománc válasza gyusz hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
A témával kapcsolatosan gazdag szakirodalmam van, de könyv (talán kézzel írott jegyzet) formában. Ha kell... /Engem is kínoztak villamos hajtások c. tárggyal./
(#) mitisir hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
Helló
Végzett valaki az Újpesti Műszaki Szakközépiskolában (UMSZKI) mostanában a Műszaki számitástecnika szakon? Esetleg arról valami tapasztalat, mert mindegyik tanár mást mond. Esetleg régebbi szóbeli tételsorokat szivesen vennék
(#) gyusz válasza Mate78 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Mate78 feltudnád ide rakni darabolva vagy elküldöd a mél címemre?

Üdv.
(#) tacsy69 válasza mitisir hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Szia!

Én ott végeztem, 2 dolgot tudok mondani:

1.) Semmit nem ér ez az okj-s képesítés, ha nem akarsz tovább tanulni csináld meg, mert több mint a semmi, de ha igen akkor menj inkább kapásból főiskolára!
2.) Ha maradsz mégis technikusin, menj OSZTV-re, a nyegyedét kell megtanulni annak, amit a szóbelire kellene, és ha eléred a 60%-ot máris megvan a technikusid(nekem is így lett meg...)

Persze ha idén technikusizol, akkor már lekéstél róla!

De nekem volt olyan ismerősöm, aki a vizsga napján be se akart jönni, utána a Bodor beráncigálta és átrugdosták...

Remélem tudtam segíteni!

Tsáó
(#) mitisir válasza tacsy69 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Igen, azt bent is mondták, hogy mért nem mentem gépésznek azzal lehet(ne) már érni valamit.
Már a technikusit csinálom, legalábbis "tanulok" a 2 hé múlva esedékes írásbelire, de azzal nincs baj bezzeg a szóbelivel

Az OSZTVt megpróbáltam de kevés volt az írásbeli a továbbjuáshoz, mellesleg tőlünk csak 1 embet jutott be, de tőle is a tudott 12 tétel közűl a 13.-at húzta

Akkor aztmondod nópara, úgylegyen. A Bogor engem is fog vizsgáztatni a Tőkeivel és a Horvát Zolival eggyütt.

Nem tudsz valaki régi umszkist kinek meglennének a szóbeli tételek?

(#) tacsy69 válasza mitisir hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
Tételsorom lehet h van valahol, talán némi anyagom is, majd holnap megnézem!
Következő: »»   1 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem