Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1810 / 2208
(#) FordPrefect válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 24, 2015
Valaki feltenne esetleg egy U/I karakterisztikát a GI30-ról? Megköszönném.Mert én nem találtam (most). Anno találtam mérést cca. 5 éve, azért adtam el 2 db-ot. Valószínűleg nem volt igazán használható hangfrekvenciára. Kezdőknek meg nem ekkora böszme 15W-os csőből kellene építeni 100 mW-os füleserősítőt, ki vannak azok már találva. Pl. a fenti Morgan-Jones. De ott se ötleteljünk, a 6N1P sem ideális ebbe a kapcsolásba, úgy kell megépíteni, ahogy az eredeti kapcsoásonvan, ECC88/E88CC/6N23P esetleg PCC88-al (tipp!)-al. Utána lehet ötletelni!!!
(#) Peter_S válasza FordPrefect hozzászólására (») Szept 25, 2015
(#) bta válasza FordPrefect hozzászólására (») Szept 25, 2015
Az ilyen füleserősítőkben vezérelt áramgenerátorként használják a többrácsos csövet, a kimeneti impedanciát pedig (nagyjából) az anódkörbe kötött kohm körüli, vagy még kisebb ellenállás + a tápegység belső ellenállása () adja. 600ohmos fejhallgatóhoz még elmegy, de a csövet kis feszültségről járatni mindenképpen inkorrekt megoldás, hiszen akkor a munkaegyenes az anódkarakterisztika átmeneti, görbült szakaszára esik, tehát torzítani fog.
(#) pucuka válasza FordPrefect hozzászólására (») Szept 25, 2015
Mondjuk az is érdekes, hogy a párszáz mW -os erősítőhöz egy olyan csövet használni, aminek csak a fűtése 14 W.
(#) scooby_ válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 25, 2015
(#) lzsolti2 hozzászólása Szept 25, 2015
Sziasztok!
Kimenő trafónál a szekunder oldalon melyik a legjobb megoldás?
(4 részre osztott szekunder)
1. A négy tekercsrész sorosan kötve és ennek megfelelően méretezve
2. 2-2 tekercs sorba majd a párok párhuzamba kötve, és ennek megfelelően méretezve
3. mindegy

Köszönöm szépen....
(#) FordPrefect hozzászólása Szept 25, 2015
Végül is működhet a GI29 füleserősítő, jó munkapontban még a torzítás is (majdnem) elfogadható. Gond a fentebb is említett, Kohm nagyságrendű kimenő ellenállás, katasztrófális hatásfok, stb. Ha valaki ebben acsőben leli örömét, csinálja. Amúgy van ennek a fejhallgató erősítő hozzászólásoknak külön helye a HE-n, ott lenne érdemesebb értekezni....
(#) FordPrefect válasza lzsolti2 hozzászólására (») Szept 25, 2015
Konkrét adatok nélkül tanácsot adni: süketek párbeszéde. Minkét megoldás lehet jó, meg rossz is.
Valamint pl. egy régi magyar gyártmányú ipari hanggenerátorban van olyan megoldás, hogy mind az összes szekunder sorba van kötve..Felébe osztott csévén....
Alapesetben első csövesnél egy gyári vagy RT-s rajzot ajánlok. Ez meg a kimenőtrafós helyre való...
(#) lzsolti2 válasza FordPrefect hozzászólására (») Szept 26, 2015
Ok!
Megkeresem a kimenős topikot, és ott írok bővebben a tervekről...
Köszi
Zsolti
(#) gerleimarci hozzászólása Szept 27, 2015
Most hallgatóztam egy kicsit, a toroid hálózati is szór.
Trafót milyen anyaggal lehet árnyékolni? Alumínium lemez vagy vaslemez megfelel erre a célra?
Még egy kérdés: 50℃-os hálózati trafó mennyire "vészes". Félek, ha dobozba zárom, akkor leég.
(#) szili83 válasza gerleimarci hozzászólására (») Szept 27, 2015
Vas vagy acél lemez.
Hol 50 fokos, toroidon mérted? A műanyag szigetelésen. Ha igen, akkor az meleg. Nincs alul méretezve?
(#) mofesa válasza gerleimarci hozzászólására (») Szept 27, 2015
Azt mondtad a toroid nem szór. Most mégis? Vas, vagy trafólemez. Alu semmit nem ér. Nem csak a melegedésre kell ügyelni árnyékoláskor.
(#) gerleimarci válasza szili83 hozzászólására (») Szept 27, 2015
Több ponton a szigetelésen egy pötty hővezető pasztával.
Megírtam fletának, hogy az adatlap szerint a fűtés 6,3V 3,2A és 12,6V 3,2A, a többi feszültségen ő számolta az áramot, mivel megadzam a kapcsolási rajzot..
(#) szili83 válasza gerleimarci hozzászólására (») Szept 27, 2015
Én ezt így kértem, 320VA-es trafót kértem...
(#) gerleimarci válasza mofesa hozzászólására (») Szept 27, 2015
Eddig távolabb voltak egymástál,de most beállítottam olyan tívolságra, mint ahogy a dobozba lesz, és így már lehet hallani, és a szkóp is mutatja(10-20mV).
(#) mofesa válasza gerleimarci hozzászólására (») Szept 27, 2015
Erről beszéltem, csak Te makacs voltál. Hosszabb üzem után sem melegszik jobban a hálózati? Üres járatban mi a helyzet egy fél óra után? Akkor is melegszik?
(#) gerleimarci válasza mofesa hozzászólására (») Szept 27, 2015
Több órás zenehallgatás után lett ilyen, tehát így bírja, csak ha bedobozolom nem tudom mi lessz vele a helyzet.
(#) szili83 válasza gerleimarci hozzászólására (») Szept 27, 2015
Jó lenne tudni, hogy mire lett tervezve a trafó, és mekkora teljesítményű. Én 30%-al túl szoktam méretezni, az a biztos.
(#) gerleimarci válasza szili83 hozzászólására (») Szept 27, 2015
Így kértem:
350V 200VA (most megmértem, 300mA vesz fel)
6,3V 3,2A (most 2,4A megy rajta)
12,6 3,2A (most 3,15A megy rajta)

A fűtésnél nem mertem többet írni, mint a cső adatlapja, mert féltem, hogy a feszültség is több lesz.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2015
(#) mofesa válasza gerleimarci hozzászólására (») Szept 27, 2015
Idézet:
„350V 200VA (most megmértem, 300mA vesz fel)”


Ezt nem igazán értem. Most akkor mekkora a trafó mérete, és mekkora áramot kértél a tápfesz tekercsnek?
Az alul fűtés pedig rosszabb. Ettől akár simán lehet zajos, és a munkapontok sem állnak be rendesen.
(#) gerleimarci válasza mofesa hozzászólására (») Szept 27, 2015
Akkor az 570mA. A trafó méretét (gondolom a teljesítményére gondolsz) nem tudom.
A minkét fűtőfeszt egyenirányítottam, így lett 6,2V és 12,6V DC. Ez még az adatlapok szerint bőven jó.
(#) jani1987 hozzászólása Szept 29, 2015
EL84-hez való tápot kell számolni és az adatlapba elvesztem. A 6N2P adatai szerint a fűtéshez 6,3V és 340mA kell. A tápja 250V és 2,3mA.
Az El84 fűtése 6,3V és 760mA. Utána viszont vakfolt következik a többi adatot illetően. Tudnátok egy kis eligazítást adni? A legegyszerűbb áramkört építeném meg és a trafókat már elhoztam otthonról áttekercselésre.

EL84.pdf
    
(#) mark.budai válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 29, 2015
A Limiting values-ben keresd (6. oldal). A legnagyobb megengedhető katódáram 65mA, ennek olyan 150%-ra érdemes számolni, és megvan a túlméretezés is. Egy sztereó SE-hez én 200mA-re méretezném az anódtáp szekunderét, az ilyen kaliberű erősítőkhöz már bőven elég.
A fűtésre is számolj 1A-t nyugodtan, sztereó erősítőnél, ha 1 előfok cső van, 2,5A megfelel.
(#) konzervhal hozzászólása Okt 5, 2015
Sziasztok! Építeni szeretnék egy kb. 15wattos csöves gitár erősítőt. Single Ended típust szeretnék és csöves egyenirányítást. Tudnátok javasolni valamilyen kapcsolási rajzot, aminek kezdőként neki lehet állni? Nemrég készítettem el az első csöves erősítőm, ami remekül sikerült, bár nem kellett hozzá nagy tudás.
Ez lenne az
Kaptam pár csövet ajándékba és ezekből szeretnék valamit építeni: Ezek nem használtak. 2db 6N2P-EV, 2db EL84 tungsram. Egyenirányító csövekből van több féle és használtak, nem tudom melyik lenne ide alkalmas (nem is biztos, hogy mind egyeniránytó cső): 1db EZ80 tungsram, 1db EY86 mullard, 1db EY86 tungsram, 1db EY806 tungsram, 1db PY88T tungsram, 2db PY82 (ismeretlen márka). Ki lehet ezekből hozni 15wattos erősítőt? Köszi a segítséget.
(#) fecameca válasza konzervhal hozzászólására (») Okt 5, 2015
Magyari Béla: Rádióamatőrök Zsebkönyve. Ebben vannak EL84-es hi-fi erősítő kapcsolások. Valamelyiket megépítettem, de már nem emlékszem, honnan vettem hozzá a kimenőtrafót. Lehet, hogy csak a szimpla együteműt, mert nem szeretek trafót tekerni. De még így is hatalmasat szólt, nekem sokkal többnek tűnt, mint amit írnak róla. Ellenütemben tudnak az EL 84-ek 10W-ot, talán 15-öt is ki lehet préselni belőlük, a 20W-os erősítőhöz már EL34-eket ír, de azokkal már 80W-os végfokok voltak a vasúti hangosban, szerintem az már csak tápfesz és jó tarfók kérdése. Azt már nem fényképeztem le, mert olyan csöved nincs.
(#) Andrasirex válasza fecameca hozzászólására (») Okt 5, 2015
Üdv!
Engem érdekelne az EL34-es kapcsolás is, ha nem nagy kérés lefotózni... Nekem van 2db EL34-esem RFT , 2 db ECC83 RFT ,4 db ECC83 SIEMENS (long plate) meg orosz csövekből is akad...
PP gitárerősítő kimenő és táptrafó is akad...
(#) FordPrefect válasza konzervhal hozzászólására (») Okt 5, 2015
1 db EL84-el 5W körüli Single Ended kapcsolás építhető. Millió kapcsolás van fent. 2 db párhuzamosan a dupláját tudja, a kapcsolás változatlan, a kimenő trafót kell fele impedanciára gyártani. 3 db párhuzamosan már tud 15 W-ot, csak értelmetlen. Egyrészt, 10 és 15 W között nem hallani lényeges hangerősség különbséget, másrészt (ha továbbra is ragaszkodsz a 15 W-hoz) SE kapcsolással már érdemes egy bika csővel előállítani. (KT88, GU50, stb.)
(#) fecameca válasza Andrasirex hozzászólására (») Okt 6, 2015
Íme: Tudnék szkennelni is, de az a nyomtatóm csak félig települt fel, nyomtatni nem tud, mozgatni nehéz. Elég jó a fényképezőm. Nem igazán értem, miért csak 20 W-os, jó trafókkal, és 840V anódfesz mellett tudnának ezek a csövek több, mint 80 Wattot.
(#) JZoli válasza fecameca hozzászólására (») Okt 6, 2015
Volt olyan erősítő amiben 100W-ot is tudtak, de azért ott már a minőség nem volt elsődleges szempont, no meg a csövek sem szerették nagyon ezt a munkapontot. De PP-ben 20W-nál lényegesen többet is tudnának ezek a csovek (EL34).
(#) Orbán József válasza fecameca hozzászólására (») Okt 6, 2015
EL84, ellenütemre 14.7W-os kapcsolás is van, elvileg 18 is, de hozzáértők attól óvtak, egészségtelenül nagy anódfesszel dolgoztatják a végcsöveket.
Következő: »»   1810 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem