Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1826 / 2208
(#) ozpecs válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Dec 17, 2015
Az RFT az NDK-s volt, sokat használtam olyan hangszórókat. Aránylag kellemesen tudnak szólni de elég becsapósak és bár érzékenyek is általában, elég durván torzítanak és nagy részük meglehetősen cikk-cakkos frekiátvitelt produkál... Előnyök kontra hátrányok
(#) küzmös Gergely válasza ozpecs hozzászólására (») Dec 17, 2015
Igazad van nem is tudom miért írtam NSZK-t
(#) küzmös Gergely válasza FordPrefect hozzászólására (») Dec 17, 2015
Igen.. igaz. Napestig lehetne taglalni a témát. Én egyelőre lomikor begyűjtött televíziókból szedem az alkatrészeket.

P1100424.JPG
    
(#) Iwory hozzászólása Dec 18, 2015
Sziasztok!
Sikerült kerítenem egy régi jugoszláv gyártmányú csöves rádiót. Beinditottam és úgy tűnik működőképes.
Készitettem róla pár képet. Egy EL84 végfok van benne. Meg is szólal,vagyis recseg ha tekergetem a potmétert. A kérdésem az lenne,hogy tudna-e valaki olyan kapcsolási rajzot,hogy a rádió alkatrészeit felhasználva épitsek egy gitárerősitőt. Előre is köszönöm a segitséget!
(#) granpa válasza Iwory hozzászólására (») Dec 18, 2015
Szétnéztél már a téma képei közt; néhány tucatot találhatsz.
(#) Iwory hozzászólása Dec 18, 2015
Őszintén a köv. CIKK alapján jutottam el a Epiphone Valve Junior Erősitőhöz. Csak az előfokkal vagyok bajban,nem tudom hogy helyettesithetem-e a rádió előfok csövével. Új vagyok még a csöves épitésben.

epischem.gif
    
(#) pucuka válasza Iwory hozzászólására (») Dec 18, 2015
A 12AX7 -et európában ECC83 -nak hívják.
(#) Imi65 válasza Iwory hozzászólására (») Dec 19, 2015
Az Oroszok meg (majdnem) 6N2P-nek. Abból meg van többünknél elfekvőben is.....
(#) Hetope válasza Iwory hozzászólására (») Dec 19, 2015
A képekről nem tudom kideríteni hogy melyik típus de ha megadod a nevét keresek rajzot !
(#) bakos13gab válasza Iwory hozzászólására (») Dec 20, 2015
A meglévő csövek is alkalmasak gitár erősítőhöz, ha nem szeretnél venni vagy szerezni 83-ast (nem egy ördöngösség, árulnak is pár száz forintért és a 6n2p is tökéletes a célra).
A rajz jó, de a biztonság kedvéért én nem hagynék el az R2 elől egy pár száz nanós kondit, legalább 400V vagy 630V-osat. Az ECH81-ből használható a trióda az EL84 meghajtására (nem tudom melyik rádióról van szó, de leeht, hogy eredetileg is erre használták benne). Ha szükséges, az EF89 pedig használható bemenő fokozatként. Az ECH81 heptóda részéről nem tudok semmit, életemben nem dogoztam heptódával (gyanítom, ha a felesleges rácsokat földre kötöd, simán megy pentódaként). Szóval ha mindenképpen a rádióból szeretnél használni alkatrészeket, akkor is megoldható, főleg gitárhoz. Az EF89 nem a legjobb hangfrekis cső, az biztos, de gitárhoz próbára mindenképpen megfelel.

Ha nem akarsz bajlódni, akkor 6N2P vagy ECC83-al az általad linkelt kapcsolást építsd meg.
Tápnak másolható a rádió tápja EZ80-al. HA jót akarsz, akkor kondikat nem a rádióból teszel bele, hanem veszel újakat és lehetőleg jókat (főleg tápelkó és csatolók, amik lehetnek WIMA MKP4 vagy 10 minimum 400V-os darabok). EZ80-ra nem lehet 47µF-nál többet tenni közvetlenül.
(#) bakos13gab válasza bakos13gab hozzászólására (») Dec 20, 2015
EBF80-ra hoz a Magyari könyv példát előfoknak.

Ha szükséges, akkor Ck lehet 47µF vagy 100µF 16V. Olyan sort ne nézz, ahol Rk=0.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015
(#) Peter_S válasza bakos13gab hozzászólására (») Dec 20, 2015
Az EBF80 is használható, az adatlapján közölnek adatokat hangfrekvenciás felhasználásra (pdf 4. - eredeti oldalszámozás szerint 400. old.)
Bővebben: Link
(#) bakos13gab válasza Peter_S hozzászólására (») Dec 20, 2015
110x-es erősítés mellett ki is hajtja az EL84-et 50mV-os jelről. A zajról persze fogalmam sincs, ilyen szempontból lehet jobb a 2db ECC83-as fokozat. Elég ügyesen kell összedrótozni, hogy ne legyen brummos.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015
(#) Peter_S válasza bakos13gab hozzászólására (») Dec 20, 2015
Ugyanott olvasható hogy mit tud triódának kötve, úgy már nem erősít akkorát.
(#) Iwory hozzászólása Dec 20, 2015
Köszönöm szépen a segitséget és az infókat. Úgy érzem szükség lesz a csövekkel kapcsolatos tudásom bővitésére az erősitőépités előtt. Szeretem tudni,hogy valójában pontosan mit is csinálok
Csöves erősitőt még nem épitettem,ez lesz az első. Jó kiindulópontnak tűnik ez a működő régi rádió.
A tipusa : RR540 Gyártója pedig :RR Zavod-Niš
Gitározom és basszusozom,tranzisztoros és Ic-s erősitőt már épitettem,de csövessel még nem próbálkoztam
Remélem sikerül majd kicsikarni egy-két akkordot ebből a régi rádióból.
(#) akos70 válasza Iwory hozzászólására (») Dec 20, 2015
Mielőtt hozzáfogsz, jó lenne tudni, milyen hangot vársz az erősítőtől, milyen hangot szeretnél. Ettől kéne függővé tenni, hogy milyen előfokcsövet, milyen kapcsolást használj.
(#) Iwory válasza akos70 hozzászólására (») Dec 20, 2015
Mivel tudomásom szerint egy darab EL84 csővel 5W körüli kimenő telyesitményt lehet kihozni basszushoz elég kevés lenne. Inkább gitáros hangzást szeretnék. Epiphone Valve Junior -t megközelitené,azzal már elégedett lennék.
(#) akos70 válasza Iwory hozzászólására (») Dec 20, 2015
A hangsúly itt nem annyira a teljesítményen van, gyakorló erősítőnek basszushoz is elég lehet az 5W. Pl. egy ECC83 nem lesz elég, ha mondjuk metált akarsz játszani, de rockhoz, blueshoz jó lehet. Kicsit nehezebb hozzájutni, de én nagyon szeretem az EF86-ot is. Hallgass meg pár hangmintát, a hozzá tartozó kapcsolások a legtöbb esetben fent vannak a neten.
(#) mofesa válasza Iwory hozzászólására (») Dec 20, 2015
Nem olyan bonyolult ez. Itt megtalálod a rajzát. Ha az EZ80 -at fel akarod használni, akkor a tápegységet át kell hozzá gondolni.
(#) Simon mondja hozzászólása Dec 20, 2015
CHZ-től kérdezném. Épp vasalás előtt állok. Előfok felett hová megy a poti egyik széle (GND)? A javítottban is hiányzik. El84 "3" lába - 180R után milyen alkatrész az? Álló trimmer? Ekkora teljesítményű? Kapcsolásirajzod van hozzá? Nemtaláltam. A csőfoglalatok direkt nagyobbak? Alkatrészoldalról pont passzent a nyákos foglalat. Így a forrfülessel macera van. Nálad, hogy volt?
Köszi előre is.
Zoli.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015

JAvítva.LAY
    
(#) küzmös Gergely válasza akos70 hozzászólására (») Dec 20, 2015
EF86-hoz elég nehéz hozzájutni, viszont ami minden egykori tévészerelőnél tucatjával áll az az EF80 KF cső.
(#) Simon mondja válasza akos70 hozzászólására (») Dec 20, 2015
Van egypár dobozos 86-om. Ha van 83-asod boltolhatunk, ha gondolod.
(#) akos70 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Dec 20, 2015
Mindenképp ritkább, mint az ECC83, de azért fellelhető, én épp most készítem a másodikat ezzel a csővel, gitárhoz nagyon jólszólós erősítőt lehet vele csinálni. Az EF80-at nem ismerem, illetve sosem használtam, pedig elképzelhető, hogy nekem is van belőle.
(#) akos70 válasza Simon mondja hozzászólására (») Dec 20, 2015
Köszönöm, beszereztem, ami nekem szükséges. Ha lenne fölös 83-am, szívesen boltolnék egyet tartalékba, sajnos nincs.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015
(#) Simon mondja válasza akos70 hozzászólására (») Dec 20, 2015
Én 86-al szívok mostis. NAgyon érzékeny az árnyékra. Okés. Én cc83-ast keresek, csak azért szóltam.
(#) akos70 válasza Simon mondja hozzászólására (») Dec 20, 2015
Szoknyás foglalatot használj, és rugalmasan rögzítsd. Akkor nem hisztizik.

DSCF8190.JPG
    
(#) Simon mondja válasza akos70 hozzászólására (») Dec 20, 2015
Dehogynem.. Nálam triódába van. Necces még ígyis. Bár előfok előfokja.
(#) Simon mondja válasza Simon mondja hozzászólására (») Dec 20, 2015
Kálmán:
Ez mi lehet. 4 darab el84 volt mellette. Nem értem a cetlijét. Hálózati lehet?
Hátha te felismered a gépelés alapján. Nemhiszem, hogy folytó.
(#) mofesa válasza Simon mondja hozzászólására (») Dec 20, 2015
Remélem ez választ ad a kérdésedre.
(#) Simon mondja válasza mofesa hozzászólására (») Dec 20, 2015
84 szimmetriáját látom már. A meghajtás szimetriát nemértem. Hibádzik egy pár dolog. Akkor az úgy jó. Csak fura, hogy nincs vége a trimmernek.
Bontottam tovább a cuccot. Ezek jöttek ki belőle. Kálmánt még mindíg kérdezem. Ezek a trafók voltak benne. A "kék nemlehetett. Az inkább valami illesztő. Van egy folytó is.
A többit ehhez a rajzhoz buheráltam.
Ferenc: Akkor vasalhatom?
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015
Következő: »»   1826 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem