Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1158 / 1384
(#) papus51 válasza gerry hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Azért alakult ki csak vékony ónréteg, mert az elektrolit, amit készítettél csak egy híg kénsav oldat, ami miatt gyakorlatilag vízbontás történt. Ezért volt intenzív hidrogén fejlődés.
Az ónozó fürdőhöz mindenképpen valamilyen oldható ón vegyület kell. Általában ón(II)szulfátot használnak némi adalékkal.
Az ónszulfát disszociál vizes oldatban, vagyis ón++ és szulfát-- ionok formájában van jelen.
Elektrolízis során az ón ionok a katód felé, a szulfát ionok pedig az anód felé vándorolnak.
A katódon kiválik a fém ón és ezzel csökkene az elektrolit ón tartalma, de ugyanakkor az anódból azonos mennyiségben válnak le ón ionok, megőrízve így az elektrolitban az egyensúlyi állapotot.
Nagyon zanzásítva ennyi a történet.
Az adalékok a szebb, jobb felület kialakítását szolgálják.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2016
(#) kaqkk válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Van egy kiló ón kloridom , abból lehet galvánfürdőt keverni ? Ha igen akkor leírnád mi kell még hozzá és mik az arányok ?
(#) gulasoft válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Én mondtam. Nem lett fekete az ón legteteje?
(#) papus51 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Hali!
Én is ón kloridból csináltam tegnap este ón szulfátot.
A recept is egyszerű: számolt mennyiségű nátrium hidroxiddal reagáltatod. Ekkor oldható konyhasó és oldhatatlan ón hidroxid keletkezik. Szűréssel esetleg ülepítéssel (ezt nem próbáltam, gondolom hosszú idő) szétválasztod. Én Aldiban szoktam venni a drágábbik, konyhai törlő papírt, abból jó szűrőt lehet készíteni. Kétszer félbehajtod, majd a csücskét bedugod egy tölcsérbe és szétnyitod.
Ha leszűrted akkor ki se kell venni a szűrőpapírból a fehér trutyit, hanem egyszerűen átmosod egy edénybe híg akkusavval, és már kész is van az ón(II)szulfát oldatod.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2016
(#) papus51 válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Egyáltalán nem, fényes maradt.
(#) papus51 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
100ml fürdőhöz:
ón(II)szulfát 5,4gr
Kénsav (tömény) 8gr (ezt akkusavból is ki lehet mérni csak át kell számolni)
asztalos enyv 0,3gr
fenol 0,5gr
Na2SO4 ízlés szerint

Az enyv és a fenol jelenléte a fényesebb ón réteg kialakulását segíti.
A nátrium szulfát a vezetőképességet javítja.
Én éppen most próbálom ki egy furatgalvános próba panelen. Egyelőre a rezes fürdőben lubickol.
(#) papus51 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Gondolom kristályos ón kloridod van.
Ebben az esetben 280gr ón(II)klorid*2H2O-hoz 100gr NaOH szükséges.
Így az NaOH kicsit feleslegben lesz, de ez nem probléma.
Mindkettőt fel kell oldani, lehetőleg minél kevesebb vízzel és összeönteni.
Ha kevés veszteséggel dolgozol akkor kb. 280 gr tiszta Sn(II)SO4 tartalommal számolhatsz. Ez legalább 5 liter fürdőhöz elegendő.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2016
(#) kaqkk válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Köszönöm kipróbálom , amint sikerül lúgot vennem
(#) papus51 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Ammonium-hidroxiddal is meg tudod csinálni, csak az kicsit büdi.
(#) kaqkk válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Abból is csak 1 dl körüli mennyiség van most "készleten" meghát hideg van az udvaron....
(#) neoone válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Szia! A rezes fürdő összetételét közkincsé tennéd? Előre is köszi!
(#) kaqkk válasza neoone hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Már megtette ! Bővebben: Link
(#) gerry hozzászólása Feb 7, 2016 / 1
 
Kimarattam a döglött kémiai ónozóból készített galvánfürdőben ónozott(és cinkezett) nyákomat.
Igaza lett kaqkk kollégának, a jó kombó(maratószer) minden felesleget levitt.
Ilyen lett! Most már csak a lyukgalvanizálást kellene kipróbálnom. Az ezüstnitrátos megoldáson gondolkodom.
(#) papus51 válasza gerry hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Ez most Na perszulfáttal történt vagy HCl+H2O2 keverékkel?
(#) papus51 hozzászólása Feb 7, 2016 / 1
 
Elkészült a kísérleti furatgalvános ónozott panel. Ilyen lett:

Furatok1.jpg
    
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 / 1
 
A 0,6mm-es furatokat körbevágtam, hogy egyenként ki lehessen mérni őket.
Az alábbi képeken látni az eredményt Ohm-mérő állásban:
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2016
(#) gerry válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
A maratás sósav+hidrogénperoxiddal történt.
(#) gerry válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Ez melyik technikával csináltad?
Most látom a somszédban laksz.
(#) pjg válasza gerry hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Hú de szép lett! Vasalásos?
(#) gerry válasza pjg hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Positiv20+nyomdai film
(#) papus51 válasza gerry hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Kálcium-hypofoszfitos furatfémezés + réz galván + ón galván.
(#) kaqkk válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Akkor most már egyre jobb a házi furatgalván lehetősége ! Fúrás rézgalván laminálás levilágítás (pozitív filmmel !) majd óngalván (csak a vezetőrétegre) majd fólia leoldás nátriumperszulfátos maratás , és a végén "örülés "
(#) papus51 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Talált, süllyedt.
Pontosan erről szólt nálam ez a hétvége.
Eredetileg nátrium sztannáttal próbáltam ónozni, mert a savas maratóra azt írja a szakirodalom, hogy kicsi a behatoló képessége, tehát félő volt, hogy a furatokban nem fog képződni ón réteg.
Csak az volt a sztannáttal a probléma, hogy az lúgos közeg és úgy lekapta a dry filmet mintha ott se lett volna.
A savas viszont, a fenolos adalékkal, ma kiválóan működött.
Szerintem itt az idő összeállítani egy korrekt, igényes nyák gyártási technológiát amatőr célokra.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2016
(#) eyess válasza papus51 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Egy kérdésem volna ezzel a dologgal kapcsolatban , de közben lehet , hogy több is lesz.
Nos szemügyre vettem a már furat galván készült nyákot azt vettem észre , hogy a belső rész az elég egyenetlen ez miért van.A másik forrasztást követően nem távolodik e el egymástól a galván képződmény a furat belsejében .
Tudom , hogy ezt mind ki kellene próbálni , de gondolom , ha nem most , akkor majd sor kerül rá.
(#) kameleon2 hozzászólása Feb 7, 2016 /
 
Sziasztok! Egy gyors kérdésem lenne a nagyérdeműhöz. 16A-t kellene minél vékonyabb vezetősávon elvinnem (de legalább 12A-t). Arra gondoltam létezhet vastagabb hordozórétegű panel, vagy van olyan - profik által is használt módszer, amivel vastagabbá lehet tenni a fóliát? Ezüstözés, aranyozás stb? Nem feltétlenül csak hobbi megoldás érdekel - akár gyártói megoldás is jöhet, nagy szériához keresek megoldást, mert 1000 darabokat már nem tudok másképpen megoldani.
(#) eyess válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Ez túl kevés infó ahhoz , hogy még saccra is megtudjuk határozni , hogy mit , és hogy .
Az ezüstözés az szóba jöhet , de az igen megdrágítaná a projektet főleg , hogy ez sorozat gyártásban kellene neked .
A 16A egy nyáklapon való elvezetése már kissé necces dolog főleg ha ez az amper nagyság állandó lenne .És feltételezhetően magának az áramkörnek már ilyenkor olyannak kell lennie , hogy olyan gyorsan kell beavatkoznia hiba esetén , hogy ne a nyáklap durranjon szét.
És 16A hány volton stb .Szóval kevés , így az infó.
(#) papus51 válasza eyess hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
A furatfémezés során a réz hypofoszfit bomlásakor nem csak réz válik ki a felületre, hanem némi egyéb bomlási maradék is. Ezt a felületről egy óvatos mosogatószeres tisztítással lehet eltávolítani galvanizálás előtt, viszont a furatokban nyomokban ott maradhat. Valószínűleg ez látható.
Én már jó néhány panelt készítettem ezzel a módszerrel és eddig nem tapasztaltam semmi problémát.
(#) papus51 válasza eyess hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
A furatok asztali fúrógéppel készültek, mert a mikrószkópos, nagy fordulatszámú gép tele volt pakolva egy csomó kacattal.
Bár karbid fúrókkal dolgoztam, lehetséges, hogy az alacsony fordulatszám meg a relatív behemót gép miatt kissé érdes a furatok fala, de a furatgalván teljesen ép.
(#) Ge Lee válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Gondolom nem az egész nyákon folyik annyi, hanem csak egy vonalon. Arra teszel rézdrótot és ennyi. Gyártók is alkalmazzák.
(#) gulasoft válasza papus51 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Nagyon jól néz ki, most akkor jöhet egy éles panelen.
Következő: »»   1158 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem