Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1875 / 2208
(#) tomi52 válasza csavarkulcs hozzászólására (») Aug 8, 2016
Nem esnek le a menetek. Gimis koromban tekertem hálózati trafót oldalfalak nélkül. A fő motiváció az volt, hogy rádió-TV szerelő nagybátyám szerint olyat nem tudok csinálni.
(#) Ronen válasza Peter_S hozzászólására (») Aug 8, 2016
Hogyha megtekertem, és működik, akkor felrakom a képeket, meg megosztom hogy milyen tekercselési módot használtam! Ha ma kiír a doki, pihenésként ezt fogom csinálni.
Piszkosul nagy izomláz van a combomba meg görcsöl Hátha kiírna egy hétre. Egy hét alatt azért nagyot lehet haladni még ülve is de ezt neki nem nagyon kell tudni
(#) küzmös Gergely hozzászólása Aug 8, 2016
Ha én állítva egymás mellé csavarozok két Junoszty trafót PP kimenőként, azok megszórhatják egymást? Milyen elrendezés javallott? Állítva, fektetve? A kettő össze lenne kötve, "kiközepelve". Kvázi egyik primer "folytatódna" a másik vason.
(#) bakos13gab válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 8, 2016
Nem valószínű a szokásos alacsony gerjesztés mellett.

Az áthallás műszeresen biztosan mérhető, de kétlem, hogy emberi füllel hallható lenne. Amúgy mindig is 90°-os állásban hat egymásra két mágneses erőtér a legkevésbé. Tehát elforgatva negyeddel biztos a minimum áthallás.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2016
(#) Gafly válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 8, 2016
Ha jól értem, akkor két trafóból szeretnél egy ellenütemű kimenő trafót késziteni.
Ebben ott látom a problémát, hogy az egy vasmagon lévő két primer tekercsen folyó egyemáram kioltja egymás, mig ha két vasmagon van a két primer tekercs, akkor nem. Tehát elveszited azt az előnyt, hogy az ellenütemű kimenő trafónál nem kell légrés az egyenáramú gerjesztés miatt.
(#) bakos13gab válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 8, 2016
Na hát csak nem olvastam el akkor rendesen, amit szeretnél. Én ilyet nem csinálnék, részben Gafly válasza miatt részben meg azért, mert nagyon bizonytalan a végeredmény. Lényegében akkor hídkötést csinálnál elektroncsővel? Mert ebben a formában nekem arra hasonlítana.
(#) (Felhasználó 116638) válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 8, 2016
Két forhant junoszty trafóból 1 PP kimenőt! Érik a Nobel díj, gratulálok!
A szomorú, hogy páran még helyeselnek is, adva alád a lovat
Már meg ne haragudj,de amire készülsz az totál értelmetlen,szakmaiatlan,és arra vall hogy
alapvető dolgokkal sem vagy tisztában.
Úgy látom már 7 éve regeltél itt a fórumon.
Ha ennyi idő után még csak itt tartasz szakmailag-hiába hobbi,- akkor inkább gyűjts bélyeget.
(#) bta válasza csavarkulcs hozzászólására (») Aug 8, 2016
Idézet:
„a két tekercs hogy nem egymáson voltak hanem egymás mellett, és gömb alakúra voltak megtekerve, középen volt a legmagasabb.”

Talán inkább "gömbölyű-hengeres".
Gömb alakú az a gömb, és semmi más.

Egyébiránt, szórótrafónak mi keresnivalója ebben a topikban??

Idézet:
„Nem volt csévetest, és gondolom az oldalfalak híján..”

Dehogynem volt! Oldalfal nélküli csévetest.
(#) bta válasza Ronen hozzászólására (») Aug 8, 2016
Méretügyben kis kiegészítés, mivel legutóbb jól összekevertél, mit is szeretnél hegeszteni - SE-t vagy PP-t
PP kimenőtrafónál mégiscsak jó lehet a nagyobb méret (pl. EI85), hiszen ott nincs előmágnesezés, ugyanaz a primer induktivitás arányosan kisebb menetszámokkal* jön ki, ami lehetőséget ad a szórt kapacitás (kb.) szinten tartására*. Pentódás hajtásnál utóbbi az átviteli sáv tetejét meghatározó 1. számú játékos...

*Lemezelt magnál lehet variálni annak pakettvastagságával is, ezért itt sem a nagyobb a legelőnyösebb megoldás...
(#) mark.budai válasza Gafly hozzászólására (») Aug 8, 2016
Ez hangilag is csak kipróbálni jó, és örülni, hogy szól egyáltalán ebben az összeállításban.

Nem kell légrés, mégpedig azért, mert a Junoszty trafó primer tekercse (is) felezhető, a kialakításából adódóan. Ha mindkét trafót beköti mindkét anód körébe, akkor nem lesz egyenáramú gerjesztés. Tehát egy anódra mindkét trafónak a fél primer tekercsei kapcsolódnak sorba kötve.
(#) Peter_S válasza bakos13gab hozzászólására (») Aug 9, 2016
Idézet:
„Szerintem csinálni kellene kukázott erősítőt”

Szerintem is.
Egyébként nem elegáns dolog kifigurázni a lelkes kezdőt, inkább segítsünk.
Dobjunk össze a ládafiából egy használható erősítőre való alkatrészkupacot az olvtársnak, mivel többször is jelezte, hogy az alapanyagoknak nincs bővében.
Mondjuk találok a fiók mélyén egy egy pár 6П1П-t, más talál valami rádiós kimenőt, megint más meg egy rádió hálózati trafóját, és lehet hogy valakinél kallódik egy 6Н*П előfoknak. Akár szellemi termékkel is be lehetne szállni, mondjuk egy használható kapcsolási rajzzal.
És akkor kialakulhatna valami ami szól is, persze nem a high end a cél.

?
(#) Moderátor hozzászólása Aug 10, 2016
Ha valaki a csöves erősítők készítésével kapcsolatosan szeretne kérdést feltenni az elkövetkezendőkben, az szóljon és megnyitjuk a témát addig. Mert magatoktól láthatóan ez még nem megy.
(#) Gránátalma válasza Robid hozzászólására (») Aug 26, 2016
nem túl hosszú az életük? Nekem egy 1956ban épített kis rádió adja az itthoni lakászenét.... nem volt még benne cső cserélve és minden nap hallgatok zenét. Egyedül a kondik fáradtak el azóta, semmi más.
(#) GPeti1977 hozzászólása Aug 28, 2016
Most újítottam fel egy Bassman 20 csöves erősítőt. A TubeDepot-ról vettem új csöveket a végfok csövet párban kaptam. Kicseréltem a biztosítékokat, a hálózati kapcsolót meg az anódfeszre egy külön kapcsolót hogy a fűtést előbb be lehessen kapcsolni. A kimenetre forrasztottam egy 91 ohm ellenállást hogy ha megszakad a hangszóró ne üssön át a kimenőtrafó.

Infra hőmérővel mérve az egyik cső anódja 156 C a másik 148 C szinte semmi hangerő mellett, ez így jó?
6GT6A cső helyett amit a gyárnak akkoriban válogattak 6GT6 cső van benne, kérdés hogy ekkora hőfokon jó-e a nyugalmi anódáram, mivel nincs katód ellenállás nem tudtam mérni.
(#) gkari válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 28, 2016
Tegyél be pl. 1 ohmot, máris tudod mérni.
(#) GPeti1977 válasza gkari hozzászólására (») Aug 29, 2016
A rajzon nincs hogy mekkora nyugalmi áram kell.
(#) granpa válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 29, 2016
Mérd meg így, aztán a szakértők nyilatkoznak, hogy merre kell tekerni.
(#) gkari válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 29, 2016
A cső adatlapján (+ a karakterisztika görbékből) ott van, hogy adott anódfesz., segédrácsfesz., előfesz. esetén mi az ajánlott (vagy max.) katódáram, ezt már mérheted egy ideiglenes katódellenálláson való feszültségeséssel (Ohm tv. ).
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2016
(#) FeketeVipera hozzászólása Aug 30, 2016
Sziasztok! Vegre szeretnek egy PP csoves erositot epiteni: EL 34 PP Talaltam is egy toroidot, ami alkalmas lenne a maga 250V 300mA es kozepleagazasos 6,3V 4,5A szekundereivel. Az egesz trafo 120VA-es. Szerintetek eleg ez a 120VA hogy komoly melegedes nelkul mehessen rola egy csatorna? Koszi elore is a valaszt!
(#) Andrei1181 válasza FeketeVipera hozzászólására (») Aug 30, 2016
Hmmm
EL34 max anód disszipáció adatlapról: 25W (250V 100 mA)
Fűtés: 6.3V 1.5A => 2 csővel ez 19W

Ezekhez jön 1-2 előfokcső, fázisfordító, nem sokat dob az igényelt teljesítményen.
Elég lesz...
(#) granpa válasza FeketeVipera hozzászólására (») Aug 30, 2016
Elbírja, ezen az anódfeszültségen úgysem lehet a maximumot kivenni a csövekből. Nézegesd az adatlapját.
(#) Abukodonozo hozzászólása Szept 1, 2016
Sziasztok!

Végre ki szeretnék próbálni egy negatív visszacsatolásos EL84 SE-t is. A DJ Hans féle verziót szerintetek átalakíthatom-e úgy, hogy ki és be kapcsolható legyen a visszacsatolás? Bővebben: Link
(#) bta válasza Andrei1181 hozzászólására (») Szept 1, 2016
Monóban nyilván elegendő, de azt nem mondta, hogy monó erősítőt épít
(Sztereóban több mint necces... deszkamodellhez v szükségmegoldásnak elmegy.)
(#) djhans válasza Abukodonozo hozzászólására (») Szept 1, 2016
Persze, csak vcs. nélkül hangosabb lesz.
(#) Abukodonozo válasza djhans hozzászólására (») Szept 1, 2016
Neked hogy tetszett jobban a hangja? Vagy nem is próbáltad vcs. nélkül? Tudom, hogy ez egy örök vita tárgya az audiofil világban
(#) küzmös Gergely válasza Abukodonozo hozzászólására (») Szept 2, 2016
Milyen kimenőid lesznek hozzá? A vcs. "kisimítja a frekvenciamenetet" , tehát a rosszabb minőségű pl. televíziós kimenőkkel is "szépen" fog szólni, jobb jelalakokat produkál.. de ugye te sem szinusz hullámot akarsz hallgatni hanem zenét. Tehát ha megépíted a kapcsolást ,akkor kipróbálgatod hogy hogyan tetszik jobban a hangzásvilág. Egy biztos.. a vcs erősségétől függően 1/3-ad, fél hangerő is ugrik. Nekem 6P1P van, de nincs benne vcs.. A PL500PP.-nél már raktam bele egy laza visszacsatolást, mert az elbírja.
(#) bta válasza Abukodonozo hozzászólására (») Szept 2, 2016
Idézet:
„Tudom, hogy ez egy örök vita tárgya az audiofil világban”


Elég szomorú, hogy ide jutott az "audiofil világ"... tényekről vitatkoznak!

/OFF - Sajnos nem csak az audiofil világ... - ON/

A rajzon a segédrács + egyenfeszre van kötve, és egy ilyen jól nevelt pentódának nagy a dinamikus belső ellenállása → → felturbózott vastorzítás, impedanciamenetből adódó rezonanciák lesznek a hangképben, a ~30k Rb-t párszáz pF trafókapacitás is csúnyán lesöntöli, úgyhogy közönséges kimenővel magasátvitelről ne nagyon beszéljünk. A belső ellenállás jelentős ( >2:1 arányú!) anódáramfüggőségéből adódó, százalékra rúgó modulációs torzítás se kutya. Persze mindig akad, akinek ezek tetszenek. A "kisgrófó" vagy kiatököm is tetszik valakiknek...

A problémára két megoldás létezik:

1) A pentóda tródás bekötése, kisebb kivehető teljesítménnyel
2) Korrektül méretezett NVCS, kisebb feszültségerősítéssel → általában +1 fokozat szükséges
2/b) QUAD-féle katódellencsató tekercs (mivel helyi visszacsatolás, a fesz.erősítés kevésbé csökken, nem feltétlenül kell +1 fokozat)

Utóbbihoz való kimenőtrafó-rajzokat ne tőlem kérjetek
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
(#) Abukodonozo válasza bta hozzászólására (») Szept 5, 2016
Köszi a válaszokat. Végre valahára kész lettem vele. A sasszi ugyanolyan beltéri egység dobozból készült mint a kistestvér Bővebben: Link. Az fekete volt, ez pedig fehér lett, amivel egy kicsit bosszankodtam is, mert a fehér festék az nem bocsájt, minden apró festési hiba látszik A doboz felső részét, amiben a trafók és a kondik vannak, számítógép házból hajlítottam, a fa rész meg szintén rétegelt lemez, ami kapott egy kis fehér pácot és két réteg lakkot. A kapcsolóval a visszacsatolást lehet ki-be kapcsolni és került rá két apró kis műszer is, kivezérlésjelző gyanánt. A nyákokat most is popszegecses megoldással csináltam, point-to-point stílusban. Nekem nagyon bevált, könnyen átrendezhető, sokszor lehet forrasztani.
(#) Sam Seed hozzászólása Szept 5, 2016
Sziasztok! EL84 PP -hez elég M65 vas, 8cm2 keresztmetszettel?
(#) Sam Seed válasza Robin2 hozzászólására (») Szept 5, 2016
Ebből találtam most egy párt. Megörültem, mivel pont keresek egy ideje idevalót.
Elrontottam. M85.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2016
Következő: »»   1875 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem