Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szobatermosztát bekötése
Lapozás: OK   54 / 125
(#) 314tyu hozzászólása Okt 6, 2016 /
 
Sziasztok!
Q3RF vezérlőegység és a 2 járatú motoros szelep összekötésénél akadtam el. Q3 megkapta az NL-t. Kötési rajz alapján a kétjáratú N kábelét közösen kötöttem a vezérlés N-re a másik két vezérlő vezetéket pedig Q3 1/2 lábára. De semmi nem történik kapcsoláskor. A szelep mindkét irányba (nyit/zár) motorikusan hajtott. Eddig csak úgy működött, ha a vezérlő vezetékeket direktben érintettem Q3 L lábára. Hol a hiba a rendszerben? Köszi!
(#) proli007 válasza 314tyu hozzászólására (») Okt 6, 2016 / 1
 
Hello! Ha jól értem a szeleped bekötését, akkor így kellene próbálkozni..
(#) 314tyu válasza proli007 hozzászólására (») Okt 6, 2016 /
 
csinálom, jelentkezem, köszi!
(#) 314tyu válasza proli007 hozzászólására (») Okt 6, 2016 /
 
(#) studio8 hozzászólása Okt 9, 2016 /
 
Sziasztok! Segítségeteket szeretném kérni! Van egy Termotéka-25 ES típusú gázkazánom és egy szobatermosztátom! A szobatermosztát cseréjénél kiderült,hogy a termosztát nem a kazánt,hanem a keringető szivattyút vezérli! Az lenne a kérdésem,hogy be lehetne-e úgy kötni a termosztátot hogy a gázkazánt vezérelje,és ha igen,akkor hogy?

A választ előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza studio8 hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Hello! Ha igaz, itt láthatod a kazán bekötését..
(#) Gafly válasza studio8 hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Idézet:
„A szobatermosztát cseréjénél kiderült,hogy a termosztát nem a kazánt,hanem a keringető szivattyút vezérli!”

Igen, így találták ki a rendszert.
Idézet:
„Az lenne a kérdésem,hogy be lehetne-e úgy kötni a termosztátot hogy a gázkazánt vezérelje,és ha igen,akkor hogy?”

És ezt miért akarod elkövetni?
Persze lehet, hogyne, ha az jó neked...
Eredeti működés szerint, a kazán állandóan meleg, onnan veszi a meleg vizet a szivattyúval minden fűtéskör a saját termosztátja parancsa alapján.
Átkötheted persze úgy, hogy a kazán is és az egyetlen keringető szivattyú is egyszerre kapcsoljon. Működni fog.
A kazán nem arra van kitalálva, hogy állandóan hidegen menjen (nem véletlenül hívják öntöttvas kazánnak és nem rozsdamentesnek), ugyanakkor a globális felmelegedés idején miért tartsa forrón az ember a kazánt, ha nem is kell.
Számolni kell: Sok gázszámlát fizetsz, és a kazán ép marad/Kevesebb fogyasztás és kazánod tovább tart.
Elég vastag ám az az öntöttvas
(#) nickedez hozzászólása Okt 10, 2016 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek, egy régi MMG PT-102 -es típusú termosztátot szeretnék lecserélni egy Computherm Q3 -asra és nem nem szeretnék "mellé kötni"!

Az MMG jelenleg így van bekötve: (töltöttem fel képet)
4 - Barna
2(L) - Sárga-zöld
1(N) - Kék

A kérdés, hogy a Q3 -ason melyiket hova kell kötni?
A Q3-as bekötési pontjai: 1(NO), 2(COM), 3(NC).

Köszönöm előre is a segítséget!
(#) proli007 válasza nickedez hozzászólására (») Okt 10, 2016 / 1
 
Hello! A zöld-sárgát kell az 2-es pontra, a barnát a 1-es pontra kötni a kéket elszigetelni, vagy kikötni a kazánnál..
(#) vision61 válasza Gafly hozzászólására (») Okt 10, 2016 /
 
Nem, nem így találták ki!
A szobatermosztátot ennél (és még sok más készüléknél is) célszerű bekötni a kazán erre a célra kialakított kapcsaira.
Úgy, mint pl. azon, amit proli007 linkelt. Ettől még a kazán nem fog állandóan fűteni, legfeljebb a szivattyú működik folyamatosan, ha nem köti be azt is a mágnesszeleppel párhuzamosan.
(#) nickedez válasza proli007 hozzászólására (») Okt 10, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm a gyors segítséget!
(#) vargaro hozzászólása Okt 11, 2016 /
 
Sziasztok! A következő problémára szeretnék a segítséget kérni!
Jelenleg egy analóg Honeywell termosztát ketyeg a szabályozható távhős fűtésrendszerünkben.
Gondoltam milyen jó lesz, ha ezt egy programozható digitális termosztátra lecserélem, és különösebb utánaérdeklődés nélkül vettem egy Eberle e200 hőszabályzót. A felszerelésekor viszont láttam, hogy a régi termosztátba 4 vezeték csatlakozik (sárga-fekete,fekete,barna,kék), az Eberlébe viszont csak 3 csatlakozhat, de ebből is 1 (az alsó) valószínű csak a hűtést támogatja. Mellékletként feltöltöttem a régi eszköz bekötési fotóját valamint bekötési rajzát. illetve z Eberle bekötési rajzát/csatlakozóját.
Ezek alapján kérnék tanácsot, hogy a két eszköz cseréje megoldató-e egyáltalán, illetve milyen módon kéne bekötni a vezetékeket, melyiket-hová, és megfelelő lesz-e a működése? Köszönöm a válaszotokat!
(#) zoszka válasza vargaro hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
A régiből csak az 1, 3 (fekete, barna) kell használnod. Ezeket kösd az eberle-be (C, on). A többit szigeteld le.
(#) vargaro válasza zoszka hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
@Zoszka Nagyon szépen köszönöm a gyors és érthető válaszodat!
(#) Gafly válasza vision61 hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Idézet:
„Nem, nem így találták ki!”

A kazán gépkönye szerint...
Idézet:
„Ettől még a kazán nem fog állandóan fűteni, legfeljebb a szivattyú működik folyamatosan”

Az miért jó?
Idézet:
„A szobatermosztátot ennél (és még sok más készüléknél is) célszerű bekötni a kazán erre a célra kialakított kapcsaira.”

Tökéletesen igazad van
(#) hun005 hozzászólása Okt 11, 2016 /
 
Hello

Ilyen Ganz féle időrelé van bekötve a szivattyúhoz
http://www.jofogas.hu/csongrad/_2__9_7g__GIF6m_es_idorele_230_V_525...84.htm
Tegnap reggel azt tapasztaltam amikor eljöttem otthonról hogy nem akart leállni vagyis állandóan ment a szivattyú.Most sajnos csak pénteken megyek haza azt sem tudom hány vezeték van bekötve.
Lehet ezt karbantartani vagy csere?Esetleg ilyenre?
http://www.mentavill.hu/catalog/details/2402
De ezen kevesebb csatlakozás van és ha jól rémlik 4 vezetéket láttam mindkét felén.

köszönöm
(#) apez válasza 314tyu hozzászólására (») Okt 12, 2016 /
 
Szia!

Gondolom ez a válasz azt jelenti, hogy működik!
Ha igen, akkor a termosztát 1-es, 2-es lábára kötötted ugyan úgy a gázkazánt (már ha van)? Vagy hogyan oldottad meg annak a kapcsolását?
Előre is köszi a választ!
(#) studio8 hozzászólása Okt 12, 2016 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Még annyi lenne a kérdésem,hogy nem gond,hogy az új bekötés miatt a kazánnal együtt menni fog állandóan a szivattyú?
(#) VIM válasza hun005 hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Szia! Erről a reléről annyit kell tudni, hogy tartós vagy indító rövidzár megszűnése után a beállított időzítés múlva elenged a relé. Ezt nyilván valami utókeringési megoldásként alkalmazták a rendszeredben. A relé meghibásodása talán az időzítő tápellátásában keresendő a szűrőkondenzátorok körül. Talán ha kicserélődnek az "elkók", helyreállnak az értékek, akkor az időzítő is rendesen fog működni. Ha nem akarod javítani ezt az időzítőt, akkor vedd figyelembe a működési feltételeit (elengedés késleltetés).
(#) VIM válasza studio8 hozzászólására (») Okt 13, 2016 /
 
Szia! A meglévő rendszered így, most lesz igazán kihasználva ha a termosztát a rövidzár helyére és a szivattyú a kombinált szeleppel párhozamosan lesz kötve. A fázishelyes csatlakozásra oda kell majd figyelni, érintésvédelmi okokból.
(#) szerviz válasza VIM hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
"ha a termosztát a rövidzár helyére és a szivattyú a kombinált szeleppel párhozamosan lesz kötve."

Ezt azér' már nem hagyhatom szó nélkül!
A szivattyút SOHA sem kötjük a gázszeleppel párhuzamosra!
Bár sok villanyszerelő így csinálta!

Mert gondolkodjunk egy kicsit.....

A gázszelep mikor is kapcsol KI?
Hát amikor a kazán eléri a termosztátján beállított értéket, tehát amikor a LEGFORRÓBB!
Ha ekkor megállítod a szivattyút is, akkor a kazánban bennszorul a hő, túl is lendül, majd a kéményen keresztül szépen lehül a kazántest, a termosztát bekapcsol, gázégő gyújt, szivattyú indul és újra keringeti a lehűlt vizet......

Hja, így mulat egy magyar úr!!

A hasonló kazánoknál a legelfogadhatóbb megoldás: a szobatermosztát indítja-megállítja a kazánt, akár a tápfesz elvételével is, a szivattyút pedig egy független tápról működtetett (itt megfelelő, máshol semmire sem való) csőtermosztát működteti.
(#) VIM válasza szerviz hozzászólására (») Okt 15, 2016 /
 
Szia! Én nem vitatkozhatom veled, mert ez nem szakterületem, de mi a különbség a gravitációs megoldás és a szivattyús között ebben az esetben?
Idézet:
„A gázszelep mikor is kapcsol KI?
Hát amikor a kazán eléri a termosztátján beállított értéket, tehát amikor a LEGFORRÓBB!
Ha ekkor megállítod a szivattyút is, akkor a kazánban bennszorul a hő, túl is lendül, majd a kéményen keresztül szépen lehül a kazántest, a termosztát bekapcsol, gázégő gyújt, szivattyú indul és újra keringeti a lehűlt vizet......”
Gondolom csak annyi, hogy a szivattyús megoldás ami a gravitációsra lett applikálva, alacsonyabb hőmérsékleten is üzemeltethető, míg a gravitációshoz szükséges lehet egy magasabb érték, hogy beinduljon az áramlás. Ez a megoldás:
Idézet:
„A hasonló kazánoknál a legelfogadhatóbb megoldás: a szobatermosztát indítja-megállítja a kazánt, akár a tápfesz elvételével is, a szivattyút pedig egy független tápról működtetett (itt megfelelő, máshol semmire sem való) csőtermosztát működteti.”
csőtermosztáttal kiegészítve többletköltséget ró a tulajra és ebből is a bimetálost veszi, mert az olcsóbb de használhatatlan, mert nem elég érzékeny a gőztenziós helyett.
A műszaki leírásokban ezek a pontok vannak megadva ha szivattyút akarnak bekötni a rendszerbe, nem villanyszerelő találja ki.
(#) zoszka válasza VIM hozzászólására (») Okt 15, 2016 /
 
Ezt a következő logika szerint szokták (szoktam) átkötni, hogy:
1. A termosztát kapcsolja a szivattyú és a szelep közös pontját.
2. A kazántermosztát kizárólag a szelep tápját szakítja meg
3. A kazántermosztát ezzel egyidejűleg vissza van hidalva a szivattyúra.
Miért is jó így?
1. Ha a termosztát kikapcsol kikapcsolja a szivattyút és az égőt is.
2. Ha a kazán eléri a beállított vízhőfokot lekapcsolja az égőt, miközben a szivattyú tovább jár.
3. Ha a termosztát kikapcsol, de a maradék hő mégis túllendülne a kazánon beállított értéken, akkor vissza kapcsolja a kazántermosztát a szivattyút.

Ezt megspékelve, egy időzítővel lehet adni a szivattyúnak utókeringtetési időt.
Biztonságos, nem pazarló és komfortos.
(#) VIM válasza zoszka hozzászólására (») Okt 15, 2016 /
 
Profi megoldás.
(#) VIM válasza zoszka hozzászólására (») Okt 15, 2016 /
 
Akkor valahogy így gondoltad?
(#) hun005 válasza VIM hozzászólására (») Okt 15, 2016 /
 
Köszönöm de az az igazság hogy én nem vagyok műszerészIgazából az lett volna a kérdés hogy ez amit belinkeltem ki tudja e váltani ezt a másikat.
(#) (Felhasználó 120839) hozzászólása Okt 15, 2016 /
 
Helló!Nekünk egy Vaillant gázkazánunk van amihez egy Vaillant VRT 40 szobatermosztáttal aminek eltörött a kapcsolója.Vettünk egy BRH W1 TR-010X szobatermosztátot.Kiderült hogy a régi 7-8-9-es bekötésű 3 kábellel(sárga-zöld,kék,barna).Az újhoz 5 kábel 3-4-1-5-6 jelzésekkel.Több variációt próbálva rájöttünk hogy nem megy nekünk kifogott rajtunk.Képekben küldöm a kazán típusát,a bekötéseit és a termosztátok fotóit előbb a régiét utána az újét.Kérdésem,hogy lehetséges-e a bekötés és ha igen akkor hogyan?
(#) vargagabi hozzászólása Okt 15, 2016 /
 
Sziasztok! Computherm TR010 -es termosztátot kötöttek be infra fűtéshez, de nem akar leállni. Mi lehet a baj? Két villanyszerelő is megnézte (egyenként 10.000.-Ft-ért!) és nem tudtak semmit mondani, ilyet még nem szereltek. Úgy döntöttem ha tudom megcsinálom én. Szerintem nincs jól bekötve. Segítsetek!
(#) VIM válasza hun005 hozzászólására (») Okt 15, 2016 / 1
 
Nem, ez nem jó! Ez meghúzási késleltetésű relé, az idő letelte után fogja kapcsolni a fogyasztót.
(#) VIM válasza vargagabi hozzászólására (») Okt 15, 2016 / 1
 
Szia! A használati leírásban az 1-3 pontok vannak megadva. Gondolom a 3. pont a középső és így a barna - fehér szálakat kell középre kötni.
Következő: »»   54 / 125
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem