Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Relé kérdés
 
Témaindító: M.Béla, idő: Szept 15, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   27 / 41
(#) Kokany82 válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Akkor erről egy max 0,53 A áramfelvételű redőnymotort nem lehetne működtetni?
(#) kameleon2 válasza Kokany82 hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Nem lehet. Sőt a redőny még induktív terhelés is. Nem mindegy AC1... AC3 stb a terhelés jellege. Kis áttekintés. Egy motor induláskor - terheléstől is függően - felveheti a névleges áramának a 6-12 -szeresét is. Ezt tudnia kell üzemszerűen elviselnie, kapcsolnia és megszakítania az érintkezőknek. Ráadásul, ha csak 125V-os, az azt jelenti, hogy a kúszóáramút távolsága sem megfelelő a 230V számára. Azaz nem tud biztosan megszakítani, könnyebben beéghet, poros környezetben áthúzhat, berobbanhat. Szerintem keress olyat inkább, ami erre van kiktalálva. Például a mellékelt oldalakon...
(#) Kokany82 válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Köszönöm. Eredetileg Finder relével terveztem, csak a méret miatt gondolkoztam egy kicsit kissebb relén, de úgy néz ki maradok az első gondolatnál.
(#) kameleon2 válasza Kokany82 hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Nincs mit. A méret - nem véletlen....
(#) atus1981 hozzászólása Szept 17, 2016 /
 
Sziasztok!
Adott egy panasonic relé, ALDP112.
Adatlapja szerint 277VAC feszültségen 5A terhelést lehet kapcsolni vele, Ohmikusan.
Nekem viszont 230 Voltos szivattyút kellene kapcsolnom vele, ami 0,2-0,3A-t vesz fel, ugye induktívan.
Kérdésem, hogy nem okoz-e gondot ez a szivattyú a relének?
Köszönöm.
(#) kameleon2 válasza atus1981 hozzászólására (») Szept 17, 2016 / 1
 
6-7 szeres indulóáramok vannak induktív terhelés esetén. 0,3x7 =2.1A. Ha AC1 5A a relédnél, akkor AC15-ön tudnia kellene a ~1A-t a relének,de ezt adatlapból kellene inkább kinézni. Nekem kevésnek tűnik. Legalább egy 16A-es AC1 lenne a korrekt. Finderből mondjuk a 40-es sorozat. Az éppen elvinné - kb örökre.
(#) atus1981 válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 17, 2016 /
 
A méret miatt választottam ezt a relét. Frekvenciaváltós szivattyúról van szó, ha ez számít.
(#) Bakman válasza atus1981 hozzászólására (») Szept 17, 2016 / 1
 
El kell bírnia. Szobatermosztátokban kissebb van és bírják a direkt szivattyú kapcsolgatást.
(#) Toth Attila hozzászólása Okt 2, 2016 /
 
Sziasztok!
Az alábbi relével (SCHRACK RU 615 148)kapcsolatban lenne kérdésem. Az nyilván való hogy a tekercs 48 voltos egyenfeszültségű erre utalhat a 148 vagy a 48-is, viszont mekkora áramot és milyen magas váltó feszültséget lehet az érintkezőkre kapcsolni? Hálózati feszültségre szeretném használni az érintkezőit, maximum 1-amper kapcsolására. Próbáltam utánakeresni az interneten de nem találtam semmit. A 615 vagy a 6151-is utalhat valamire. Sajnos a schrack oldalán nem található már ez a típusú relé. Régi telefonközpontos kártyákról bontottam a relét.
(#) erbe válasza Toth Attila hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Kialakítás alapján csőrelé (reed). Nem fogja bírni a 230 V-ot.
(#) Toth Attila válasza erbe hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Köszönöm a gyors választ!
Valahol én is gondoltam, hogy nem igazán lesz alkalmas hálózati feszültségre, mivel telefonos környezetből való.
Üdv: Attila
(#) Gafly válasza Toth Attila hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Igen, ez egy műgyantába öntött reed relé. Komoly teljesítményre nem használható.
(#) Toth Attila válasza Gafly hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Köszönöm!
(#) siemenstaurus hozzászólása Nov 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Topik határterület, de nem szeretnék új témát nyitni.

Megoldást keresnék erre a "mórickarajzon" lévő "kapcsolásra".
Egy diódákkal előállított félhullámmal vezérelt modellvasúti váltó (16V AC max 1A)) visszajelzését szeretném megoldani, de a gyártó okosan úgy csinálta, hogy a visszajelzés csak addig látható, amíg az állítófeszültség jelen van. Vagy vedd meg a hatezer forintos kiegészítőt/váltó/irány.

Bistabil relé, jelfogó?
Relés megoldással lehetne a jelet tárolni?

Tehát valami billenőkört keresek (alkatrész, kapcsolás, relés kapcsolás) amit tudna 16VAC (egyenirányítással is akár) vezérelni, és jeltárolni a galvanikusan leválasztott visszajelző 5V DC kör egyik vagy másik ágát.
36 darab ilyen váltóm van, ezért az ár sem lenne mellékes. (16V AC max 1A)
Köszönöm!

RS flip flopot raktam össze eddig amit a vezérlő kimenő jelei állítottak de az csak közvetett visszajelzés, nem a végállást mutatja, plusz össze vissza zavarták a dobozban lévő egyéb más relés kapcsolások az FZ1 trafóról nem is beszélve.
(#) Bakman válasza siemenstaurus hozzászólására (») Nov 10, 2016 /
 
Ha jól értem a kérdést, neked egy bistabil relé kell, pl. a HEStore kínálatában ez a lagolcsóbb: Bővebben: Link. A relével sorosan kell majd kötni egy ellenállást, mert a behúzótekercs 4,5 V-os, és már mehet is a motorra közvetlen. Mivel a motor hol jobbra, hol balra forog, éppen megfelelő a vezérlés a relének is. A motornak csak a rajz szerint van három kivezetése vagy a valóságban is? Nem teljesen világos a bekötése számomra, nem ismerem az ilyen vezérléseket.

Az ellenállás értéke valahol 200 Ohm körüli lehet (16 VAC, fél periódus). Pontosan nem tudom megmondani, mert a félhullámos vezérlés miatt kicsit trükkös lehet, de elméletileg így is szépen kapcsol a relé.

Mennyi ideig kap áramot a motor váltás közben?
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2016
(#) proli007 válasza siemenstaurus hozzászólására (») Nov 10, 2016 /
 
Hello! Én már rajzoltam itthasonló kapcsolást. Ez a polaritás váltásra billen át. De természetesen a két dióda köre kettéválasztható. Ekkor a váltó miatt érdemes az opto Led-el egy reverz diódát betenni..
(#) siemenstaurus válasza Bakman hozzászólására (») Nov 10, 2016 /
 
Jogos, lemaradt a kapcsrajz. Mellékelve.
Az izzók a visszajelentések; a kapcsoló átbillen és amíg kap a váltó delejt, addig világít. Az átállás max. 3 sec.
A relé előtt egy Graetz is lenne, és így ugye a félhullámból adódóan megfelelő polaritású és eléggé "sima" egyenáram vezérelné a tekercset. Kérlek erősíts meg jól agyalok-e!

valto.jpg
    
(#) siemenstaurus válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2016 /
 
Köszönöm, ehhez totál újra kellene az egészet építeni. Ha bejön a relés megoldás inkább az lenne.

De ha felvetődött a 4N25. Optocsatolóként is tudom használni a tranzisztor bázisa nélkül?
(#) Sebi válasza siemenstaurus hozzászólására (») Nov 10, 2016 /
 
Igen. Általános megoldás.
(#) Sebi válasza siemenstaurus hozzászólására (») Nov 10, 2016 /
 
Én a rajzot úgy értelmezem, hogy:
- a motornak irányonkénti végállás kapcsolója van
- mindettől függetlenül van egy váltó kapcsoló, ami az állás irányát jelenti vissza
- a lámpák is az irányt jelzik, mert a végállás kapcsoló vagy a motornak, vagy nekik ad feszt
- ide nem jó a graetz, mert akkor kétsarkú polaritásváltás kell
(#) siemenstaurus válasza Sebi hozzászólására (») Nov 10, 2016 /
 
Igen. Átkapcsol, de csak addig "világít" a lámpa amíg feszültséget kap 3 vagy 5ön keresztül. Az állítás után leveszem a feszt. Ez a jel billentene. Most már tisztul hogy bistabil relét, az ár-érték arány a kérdés még.
Kialakításban olyan, hogy egy maratott rézcsúszka a "kapcsoló". Amikor az egyik nyitva van a másik zárt. Az asztal adott, sok váltó van nem egy irányba kötve és így rövidre tud záródni.
Elvileg úgy is lehetne kapcsolni, hogy a 6 vagy 4 kimenet a másik váltót állítja át. Pl. egy kétvágányos állomáson. De ez az asztal jóval bonyolultabb, megvan a veszélye hogy ellentétesen kapcsolnánk két panelt és akkor elszisszen.
(#) Tetye hozzászólása Nov 12, 2016 /
 
Sziasztok!
Olyan moduláris impulzus relét keresek relét keresek mint anno a trabant világítás kapcsolójában volt topmított/refi lábkapcsolós. A lényeg hogy váltó érintkezője kellene legyen lehetőleg 2db és amikor kap egy 12V-os impulzust akkor átváltson, és úgy is maradjon.
Találtam pár félét de nem vagyok biztos benne hogy azt keresem és az ára nem kevés ahhoz hogy kísérletezzek. Attól tartok hogy amiket találtam az egy sima relé elektromos vezérléssel és ha kap egy impulzust meghúz, ha kap még egyet akkor pedig elenged. Amit én keresek az mechanikusan működik. amikor meghúz, vált.
Ezt találtam: Bővebben: Link
Ismeri valaki? Vagy tudok olyat mondani ami jó lehet nekem?
Köszi!
(#) pont válasza Tetye hozzászólására (») Nov 12, 2016 / 1
 
Ami egy relénél a lényeg mekkora áram igényre van szükség, de pl. Bővebben: Link vagy ha nagyobb kell akkor a lényeg, hogy DPDT bistabil a megfelelő Amperre és persze tekercsáramra.
(#) Sendi hozzászólása Dec 7, 2016 /
 
Az alábbi kérdésem lenni bistabil relé működésével kapcsolatban: Van a két tekercses, egyikkel bebillen másikkal vissza. (reset, set). Van az egy tekercses, mely egyik polaritásra be, másik polaritású impulzusra vissza áll. Eddig ok, De, van az egy tekercses melyik különféle feszültség szinteknél lesz "S" és "R" Utána erre a polaritásra nem csinál semmit. Fordított polaritásnál újra különböző feszültségeknél kapcsol. (lehet hogy nem jól mértem) Ilyen típus a LZL-24H relé. Mi az ilyen relék működési elve, vezérelhetősége?
(#) nedudgi válasza Sendi hozzászólására (») Dec 7, 2016 /
 
Mit értesz azon, hogy "S" és "R"?
(#) Sendi válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 7, 2016 /
 
"S" Set,"R" Reset. Be billen, vissza billen.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2016

Relé.jpg
    
(#) Gafly válasza Sendi hozzászólására (») Dec 7, 2016 /
 
Parancsolj:
Idézet:
„Magnetic Latching relays can have either single or dual coils. On a single coil device, the relay will operate in one direction when power is applied with one polarity, and will reset when the polarity is reversed. On a dual coil device, when polarized voltage is applied to the reset coil the contacts will transition. AC controlled magnetic latch relays have single coils that employ steering diodes to differentiate between operate and reset commands.”

Ha erre gondoltál.
Bővebben: Link
(#) nedudgi válasza Sendi hozzászólására (») Dec 7, 2016 /
 
A jelfogóknak meghúzáskor nagyobb áramra van szüksége, mint megtartáshoz. Ezt próbálják meg körülírni a különböző feszültségekre való hivatkozással.
(#) Sendi válasza Gafly hozzászólására (») Dec 7, 2016 /
 
Köszönöm, ez az első két változat amit leírtam. De az alábbi táblázatban ott van, pl. a 12VDC relé 9.4 VDC "S" és 3 VDC-nél "R" -be megy. Tehát ha 0 VDC-től növelem a táp feszültséget akkor 3 VDC-nél billen, és 9.4 VDC-nél vissza? (én megmértem, ez így működik) De utána hiába ismételtem meg 0 VDC-től a mérést nem történt semmi. Meg kellett fordítanom a polaritást, és akkor újra indult a folyamat. Majd újra polaritást kellváltani. Ezért nem értem ennek a relének a működését.
Nézd meg a táblázatot is. Akkor hogy is működik, 0 VDC-töl tápig, majd vissza, és fordított polaritással? Nekem polaritástól függetlenül, a névleges feszültségen mindig ugyan abban a pozícióban van a relé érintkezője, még ha menet közben váltott is. Ez a gondom.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2016
(#) Sendi válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 7, 2016 /
 
Megtartáshoz nem kell feszültség, ez bistabil. Feszültség nélkül is tartja az állapotát.
Következő: »»   27 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem