Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1897 / 2208
(#) Kingston válasza joco63 hozzászólására (») Dec 12, 2016
Dynaco A-410-et tettél be kimenőnek? Lehet, hogy a kimenő nem megfelelő.
Itt egy másik meghajtás, ami nagyon hasonló. A FETeket ki is hagyhatod. Jobb lenne az EL84-eknek is fix előfeszültség.
(#) Peter_S válasza joco63 hozzászólására (») Dec 13, 2016
Azt honnan lehet tudni, hogy a meghajtás a rossz?
(#) joco63 válasza Peter_S hozzászólására (») Dec 13, 2016
Nem tudom. Csak tippelek. Azért kérdezek.
(#) joco63 válasza Kingston hozzászólására (») Dec 13, 2016
Nem Dynaco trafóim vannak. 85-ös szilíciumos vasra tekert trafók. Nem én csináltam. Elvileg jó minőséget képviselnek.
(#) joco63 hozzászólása Dec 13, 2016
Igazából azért építek csöves erősítőket, mert (szeretek) és az az általános vélemény, hogy egy jól megépített csöves jobban szól mint egy tranzisztoros. Saját tapasztalataim szerint ez csak részben igaz. Eddig egy olyan erősítőt sikerült csinálnom, amit oda mernék tenni bármelyik jó hangú, akár etalonnak is tekintett tranzisztoros vagy Fet-es erősítő mellé és nem vallana szégyent. De ehhez nagyon sokat kellet próbálkoznom, (lehetőségeimhez képest) és variálnom mind kapcsolástechnikailag mind alkatrészek ügyében. Ez egy Fleta féle toroiddal szerelt OS51-es SE csöves egyenirányítással, teflon csatoló kondival, minimális, de jó minőségű alkatrészekkel. Ha eltekintünk attól, hogy a csöves barátságosabban szól, és hosszabban hallgatható fáradságérzet nélkül akkor sem könnyű jó minőségű csövest építeni, normális áron. Mert van a sávhatároltság, a kissé mosottabb sávszélek, stb. És akkor még nem beszéltünk a beszerezhető de megfizethetetlen árú alkatrészekről, kondik, trafók, csövek. Kis szerencsével pedig nagyon jó hangú tranzisztorosok is vannak egy kimenő árának töredékéért a piacon. Ennek ellenére én is jobban szeretem a csöves hangzást még esetleges hiányosságai ellenére is. De a cél a számomra a minőség fokozása. A középszerű erősítő építése (mindegy csak csöves legyen) nem igazán lehet cél. Ezt viszonylag könnyű megcsinálni
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2016
(#) Peter_S válasza joco63 hozzászólására (») Dec 13, 2016
Az a kapcsolás amit betettél, szerintem két helyen vérezhet el komolyabban:
1. kimenőtrafó minősége
2. visszacsatolás

Ha nem pont olyan trafót készítettél ami a rajzon van, akkor az utóbbi borulni fog.
Ha meg korrigálod, akkor a meghajtás munkapontja fog elmászni.
Ha 8 ohmos kimenetről csatolsz vissza, próbaképpen lehet játszani az 1000 ohmos katód/visszacsató ellenállás értékének csökkentésével (óvatosan, közben ellenőrizve az 12AX7-esek munkapontját).
(#) havranarpi hozzászólása Dec 14, 2016
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni , ma a kezeimbe akad 4 Db E130L és hogy ne csak porosodjanak gondoltam egy jó kis PP építésén, nézegettem a rajzokat a neten , egy konstrukció megragadta a figyelmemet.Ezen a rajzon a kimenőről visszatérő tekercs (4-5-6) milyen szerepet végeznek itt?Mert ahogy nézem van utána egy relé ahol a 150V-ra válthat át.
(#) soos csaba hozzászólása Dec 14, 2016
Sziasztok!
Ma sikerült foglalkoznom egy kicsit a CHZ féle csöves erősítővel, ennyire haladtam csak egyenlőre!.
Egy pár kép.
(#) akos11 válasza heinrik endre hozzászólására (») Dec 14, 2016
Üdv! meg szeretném kérdezni, meg>< mérted hány henri ez a trafó? és tudja a 20hz tól 20khz ig? várom válaszodat. köszi.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2016
(#) Imi65 válasza havranarpi hozzászólására (») Dec 14, 2016
Az a tekercs "előremenő", azért e megoldás, mert a segédrács nem tolerálja az alkalmazott (anód)tápfeszültséget (az viszont kell, hogy legyen bőven kimenő teljesítmény). Ez a kapcsolás keresztezi a UL/ pentódás beállítást, és a végcső feszültségigényeit.
(#) konyak6 hozzászólása Dec 14, 2016
Sziasztok. Kèszülget egy csöves kis gitár kombó. El 84SE a vège Pacsirta kimenővel. A kèrdèsem az hogy a kimenő illesztèsèt 7,2k-nak mèrtem. Ha jól tudom 5,2k lenne az ideális. Vagy ez mèg belefèr? Egy kicsit halknak tünt, amikor kipróbáltam. Esetleg van mèg ECL86-hoz kimenőm(VT szimfonia de lux).
(#) Peter_S válasza konyak6 hozzászólására (») Dec 14, 2016
Szerintem maradhat, nézd meg az adatlapot, ott adnak meg 7k Ra-ra is értékeket.
Mármint az igazi EL84-nél, ez így messziről ránézve a ruszki verzió.
A teljesítmény így nyilván kisebb lesz azonos tápfeszültségnél mint 5200 ohm esetén.

Kompenzálandó a csökkenést, esetleg adhatsz neki egy kicsit több anódfeszt is orosz cső esetén (bár nem írtad hogy most mennyi).
Egyszer véletlenül 360V/16W Ua/Wa beállításban járattam egy 6П14П-t huzamosabb ideig, és bírta.
Persze ez túl van az adatlapi határértéken, így természetesen durva szakmai hiba, nem ajánlott, és saját felelősségre, stb, stb...
(#) CHZ válasza soos csaba hozzászólására (») Dec 15, 2016
Szép lett! Nagy teljesítményű ellenállásokat el kéne emelni a paneltől (10R maradhat), meg fogja barnítani a szép panelt, 5k6 kicsi lesz, oda 5W-os kellene.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) Orbán József válasza Imi65 hozzászólására (») Dec 15, 2016
A f.fordító triódák alatt az egy áramgenetrátor, ha jól gondolom?
Az egyik egyszerű PP-mnél ki szeretném próbálni (hasonló, más csővel 6AU6) de mivel az eredeti katód ellenálláson ca. 130V esett, gondolom nem kell a negatívra húzni a csöves áramgenerátort.
Az anódokról kondenzátor csatolja tovább a jelet, így talán, rendben lehet a sima táp használata...
(#) Imi65 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 15, 2016
Első nekifutásra akár félvezetővel is lehet áramgenerátort létrehozni, tekintve, hogy pl. a bipoláris tranzisztornak is pentóda-jellegű karakterisztikája van. Kipróbáltam (MPSA42), jól működött 6N1P-vel kialakított fázisfordítóban. Mondjuk, én ennek is adtam pár 10V negatív feszültséget.
(#) Orbán József válasza Imi65 hozzászólására (») Dec 15, 2016
Idézet:
„Mondjuk, én ennek is adtam pár 10V negatív feszültséget.”

Köszönöm, akkor úgy készítem majd a hálózatit, legyen erre lehetőség.
Aztán a csatolandó és a fordítók anódját közelíteni lehet feszültségre a kondenzátoros csatolás ellenére is - nem árthat, szerintem.
(#) szili83 hozzászólása Dec 15, 2016
6C33C SE-nél brumm problémáim vannak, 40-60mV körüli 100Hz-es jelenik meg a kimeneteken.
A hálózati nem szór a kimenőre, minden jelkábel árnyékolt.
Emeletes táp van, sorba 680µF-al, azaz 340µF-al van szűrve. Nyugalmi anódáram 225mAx2, azaz 450mA. (R-C szűrő)
Arra gondolok, hogy a végfok tápegység szűretlensége okozza.
Megoldás lehet a nagyobb puffer kondi? Hosszú távon lehet (L-C) szűrés lenne, de addig is meg kelene bizonyosodni, hogy ez okozza. (mármint a tápegység)
(#) Kingston válasza szili83 hozzászólására (») Dec 15, 2016
Jó lenne egy kép!
Nem rázza a hálózati trafó rezgése az egész sasszit? Így is keletkezhet brumm.
(#) gerleimarci válasza szili83 hozzászólására (») Dec 15, 2016
Előfokcső kivételét próbáltad? Ha kihúzod és megszúnik a brumm, akkor ott van a baj.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) Longa György válasza havranarpi hozzászólására (») Dec 15, 2016
Rádiótechnika évkönyv 1969.
(#) soos csaba válasza CHZ hozzászólására (») Dec 15, 2016
Szia CHZ!
Fel vannak emelve a paneltól, csak nem látszik rendesen a képeken (47ohm/10W), gondolom ezekre gondoltál?.
Most csak ilyen 3W-osban volt 5K6-os ellenállásom, akkor rendelek 5W-osat.
(#) konyak6 válasza konyak6 hozzászólására (») Dec 15, 2016
Megvan a hiba. Az El84(ami most 6p14p) gyorsìtò rácsa nem kapott áramot. Elfelejtettem bekötni. Most már megfelelő a hangerő.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) szili83 válasza gerleimarci hozzászólására (») Dec 15, 2016
Az előfog csöveket kivettem, de akkor is benne van a zaj. Tehát a végfokban keresendő a hiba. Ma egy kicsit volt időm, és kisérleteztem, a két soron 680µF-ot lecseréltem 1500µF-ra, és a zaj 40mV-ról lecsökkent 30mV-ra, majd ha csak egy cső ment, úgy leesett 10-12mV-ra. Tehát a tápegység szerintem szűretlen. Illetve az anódáramra is reagált, azaz ha csökkentettem, akkor csökkent a zaj is... (100Hz)

Mennyire jó fénycsőfolytóval próbálkozni?
(#) Peter_S válasza szili83 hozzászólására (») Dec 15, 2016
Így látatlanban nehéz mondani bármit is a tápegységedről, nem tudjuk hogy milyen.
Meg az nem úgy van, hogy belerittyentünk egy nagyobb kondit, oszt' jólvan, lehet hogy pl. az egyenirányító nem örül neki.
Ideális esetben a tápegységet méretezni szokás, ajánlom hozzá a Magyari-féle Rádiótechnikai Zsebkönyvet, ott csak a tápegységekre 280 oldalt szánt a szerző.

Illetve ezt modellezésre:
PSU Designer II
(#) szili83 válasza Peter_S hozzászólására (») Dec 16, 2016
A 6C33C problémás a tápegység részről, Itt is le van írva...
(#) Peter_S válasza szili83 hozzászólására (») Dec 16, 2016
Végigolvastam.
A szerző is küzdött a brummal, a vége stabilizált tápegység lett. Minden le van írva, hajrá!

(Esetleg ha csöves stab-ot építesz, használhatnál még 2db 6C33C-t áteresztőcsőnek, mutatós lenne a végeredmény)
(#) szili83 válasza Peter_S hozzászólására (») Dec 16, 2016
Én is a FET-es stabilizált tápegységet akarom megvalósítani. Remélem segít, habár kellene neki.
(#) CHZ válasza szili83 hozzászólására (») Dec 16, 2016
SE erősítő együtemű, tápegysége több odafigyelést igényel.
Nem kerülhető meg a fojtó használata. Elko értékének növelésével nem tudsz igazán javítani rajta, esetleg a hangját tudod elcseszni. Fetes megoldást sem javasolnám, hatalmas hűtés szükséges.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2016
(#) soos csaba hozzászólása Dec 17, 2016
Sziasztok!
Ma sikerült be üzemelnem a CHZ féle 2X35W-os csöves erősítőt.
Sikerült szépen be állítani a 10 ohmos katód ellenállásokon a 450mV feszültséget, de a szimmetriát állító 47k trimer potenciométerrel semmit nem tudok állítani, vagyis nem veszek észre az oszcilloszkópon semmi jel alak változást és feszültség változást sem észleltem ha csavargatom.
Az NFB ellenállás 10K
Az anód feszültség 420 V
Csináltam egy pár képet az oszcilloszkóp méréseimről.
Hát mit mondjak nincs olyan jó mint amit CHZ erősítőjéről láttam, ott sokkal de sokkal szebbek voltak a jel alakok!
Nálam még lehet valami hiba hogy a magasabb frekvenciákat valahogy nagyon el torzítsa már 10KHz-nél a négyszög jel nem valami szép!, a 20KHz-röl ne is beszéljek.
Jöjjenek a képek.
(#) soos csaba hozzászólása Dec 17, 2016
Még kettő.
Ja és igen a 6N6P csöveknek az anódján nem 220-240V van hanem 270V, a 6N3p-nek az anódján meg 69V.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
Következő: »»   1897 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem