Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   119 / 141
(#) RoliNyh válasza ktamas66 hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Magyarázhatjuk neki, úgy látszik még mindig nem érti...
(#) Zoli_bácsi válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 18, 2016 2 /
 
Moderáld a hozzászólásod! Ne merj velem ilyen lealacsonyító hangon beszélni!

Megoldom.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2016
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Teljesen igazad van, ha működik, akkor készítsd el.
Csak én azt nem értem, akkor miért itt görcsölsz ezen már nemtudom hány napja.
Persze semmi közöm hozzá...
(#) Zoli_bácsi válasza ktamas66 hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Értem hogy hogyan működik az áramgenerátor. Ez így van, ahogy leírtad. A tápom viszont olyan, hogyha hiába kapcsolom le az áramgenerátorról a LED-et, a feszültség a tápon beállított értéknél nem lesz magasabb.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Dec 18, 2016 /
 
A témát zárjuk le.
(#) Kovidivi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Legyen a tápegységed 24W 100W, ekkor maradhat a step up LED driver 40V-ra és 2.8A-re beállítva, de ha dimmelni akarod, akkor is bele kell forrasztanod a nyákba, úgy lesz korrekt. Valahonnan kell neked PWM jel, ami 5V-os max, ezt kell egy sima ellenállással rávezetni a nyákra, és kész. Vissza kell keresni, hogy a söntön eső feszültség hova megy a TL494-be, erre a pin-re kell a pwm jelet adni.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2016
(#) hotib válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 22, 2016 /
 
Szia Zoli,

Tudom, hogy kérted a téma lezárását, de mostanában ritkán olvasok, ezért csak most. Értem én a hobby meg az építés örömét, de a konkrét esetben nem lenne célszerű egy MeanWell ELG-100-36B LED drivert használni?
Ez pont azt tudja, amire szükséged van: 36V 100W és (akár) PWM-mel szabályozható áramgenerátoros meghajtó.
(#) Zoli_bácsi válasza hotib hozzászólására (») Dec 22, 2016 /
 
Átböngésztem az adatlapot, de sehol sem találtam a potenciométer értékére utaló leírást. Pontosabban egy helyen, a 4. oldal lap alján a

"Applying additive resistance" résznél a jobb oldalon lévő diagramnál ott van, hogy

10K/N 20K/N 30K/N 40K/N 50K/N 60K/N 70K/N 80K/N 90K/N 100K/N

Ez utalhat egy 100K-s Lineáris potméterre?

Köszönöm.
(#) Bakman válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 23, 2016 /
 
Ez konrétan az. Az adatlapban az van megadva, hogy a két pont közé kötött ellenállás hogyan vezérli a kimenetet. 100 kOhm esetén 100%, 0 Ohm esetén 0%.
(#) Horvath65 hozzászólása Dec 25, 2016 /
 
Szép estét és áldott karácsonyt! http://www.ebay.com/itm/1W-3W-High-Power-cool-warm-white-3000k-4000...J7jQFA ilyen 3w-os led csillag mekkora hűtést igényel? Van rá valamilyen számítás vagy táblázat? A válaszokat előre is köszönöm. További szép estét!
(#) RoliNyh válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 26, 2016 / 1
 
3W az nem nagy teljesítmény, megkockáztatom egy darab alulemez is megteszi neki.
Persze ha sok van, akkor az többszöröződik ahogy növekszik a darabszám.

Ha találsz egy TO220 vagy TO247 -es tokra való hűtőborda adatlapot, azon meg tudod nézni melyík mennyi teljesítményt tud eldisszipálni. Gyanítom a 3W -al a sima hajtogatott lemezborda is elbír.
Van több féle is, össze tudod hasonlítani mekkorára lenne szükséged.

Egyébként táblázatról vagy számításról én nem tudok...

Persze mint elég sok mindent, a fizikának van olyan ágazata (hőtan), amivel biztosan ki lehet számolni.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2016
(#) nedudgi válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 26, 2016 / 1
 
Azt tudnod kell, hog a LED öregedése 70oC felett felgyorsul. A méretezést ehhez kell igazítani, így nem mindegy, mekkora a környezeti hőmérséklet. Ami egy tranzisztornak ideális, az a LED összetevőit drasztikusan rombolja.
(#) Horvath65 hozzászólása Dec 26, 2016 /
 
Köszönöm a válaszokat RoliNyh-nak és nedudgi-nak.
(#) petrosz hozzászólása Jan 4, 2017 /
 
Hűtés kérdésben kérnék tanácsot. Egy készülékben 20W-os power ledet akarok IRF Z44-gyel kapcsolgatni (néhány száz Hz frekvenciával). A Led hűtése megoldott, maghajtása gyári 35V os táppal történik. A kérdésem, hogy az IRF Z44-et kell-e hűteni, ha igen, kb. mekkora bordával?
(#) Kovidivi válasza petrosz hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Nem kell hűteni, ha a meghajtása nagyjából jó. Pl. mikrovezérlő kimenete, vele soros 10-100 ohm, gate a GND felé 10K-val lehúzva, hogy reset alatt se lebegjen.
(#) petrosz hozzászólása Jan 5, 2017 /
 
Nagyon köszönöm, Kovidivi!
(#) balint730 hozzászólása Jan 12, 2017 /
 
Sziasztok.
Egy áramgenerátort szeretnék építeni 4db sorbakötött power LED-hez (8,9V-on) 225mA árammal szeretném meghajtani a LED-eket.
Az áramgenerátor bemeneti feszültsége AC 10-15V között ingadozik.

Melyik kapcsolást ajánljátok?

Előre is köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2017
(#) nedudgi válasza balint730 hozzászólására (») Jan 12, 2017 /
 
Talán a PT4115 lehet egy jó alany.
(#) balint730 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
És egy másikat ugyanilyen ledekkel csak 3db-ot vagy ugyanugy 4-et kötnék sorba akkor is használható lenne az a kapcsolás? Diódahidat gondolom el kell hagyni. DC12-15V körül lenne a Feszültség
(#) nedudgi válasza balint730 hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
A feszültség annyi, amennyi. A LED-(ek)en keletkezik, a réteghőmérséklettől, és az átfolyó áramtól függ. Mindössze egy mankó, hogy tudjuk, az áramgenerátornak szélsőséges esetben mekkora tápfeszültséget kell produkálnia.Ha egyenáramú az áramforrás, dióda nem kell.
(#) petrosz hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Power LED hűtéséhez kérnék tanácsot. A hűtőfelület számítására használható képletek nekem nagyon bonyolultak. Arra kérnék egyszerű tanácsot, mekkora borda kell 10, 20 vagy 50 W-os LED hűtéséhez?
(#) pjg válasza petrosz hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Hogy tudj arányítani. A PC P4 processzor hűtője ventillátorral! kb 60-80W-ra jó. Ventillátor nélkül kb 10W-ra.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
(#) Kovidivi válasza pjg hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Egy kis kiegészítés még: a LED a felvett teljesítmény mondjuk 80%-át elfűti. Viszont lehet trükközni, pl. 10W-os LED-et 4W-tal hajtani, vagy 50W-osat 12W-tal, és akkor a keletkező hő is kevesebb lesz, meg persze a kapott fényesség is.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
(#) pjg válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Igaz! A 10W-ost 4W-tal hajtani és akkor a teljesítmény 70-75%-át fűti el?
(#) nedudgi hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
A hűtőbordán sokat lehet spórolni, ha több helyen közlünk vele kisebb teljesítményt, mintha egy helyen koncentráltan kapná az egészet. Vékonyabb gerinc is elég lehet az elosztott hőtermeléssel.
Bár az áramot kell korlátozni, a hosszú élettartam érdekében a réteghőmérsékletet kell figyelni, ne menjen 70oC fölé.
Hőmérséklet hatása az élettartamra.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
(#) Zoli_bácsi válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Nálam a 100W-os LED réteg hőmérséklete több, mint 180 (!) Celsius fok. Az 50W-os LED-é is hasonló. Előírt áram 90%-ával hajtva. Az 50W-os több éve megy és napi9 használatban van. Nem vettem észre, hogy jelentősen csökkent volna a fényerő. A szilikon bevonat nagyon halványan elszíneződött az évek alatt. A LED-ek rendesen, emberes hűtőbordán vannak, ventilátorral. A borda max 40 Celsius fokos.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
(#) Kovidivi válasza pjg hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
A LED hatásfoka saccra 10-30% közé tehető típustól függően, így ha 10W-os LED-et 4W-tal hajtasz, a 4W 70-90%-a hővé alakul.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2017
(#) nedudgi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
180oC? Szerintem Fahrenheit lesz az. Ha a borda 40oC, akkor javaslom, vedd ki a hőszigetelő alátétet, és használj hővezető pasztát.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2017
(#) Zoli_bácsi válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
180C°. Celsius. A LED egy réz hordozóra van gyárilag föltéve. Paszta van alatta rendesen. Évek óta megy így, - napi használatban- , és nem tapasztaltam problémát. Gyári táppal üzemel. A borda túl van méretezve, és a ventilátor is hűti. Ezért nem megy feljebb a borda hőmérséklete. Egyébként nekem is elég furcsa volt elsőre ez a nagy hőmérsékleti érték. No dehát adott feszültségről, előírt áram 90%-ával van hajtva. De végül is 36V/és 2,5A folyik a LED-en. Megjegyzem ez a kínai 100 db 1W-os tömb-el felépített LED. Később, ha lesz rávaló CREE tömböt (10db 10W egy platnin) szeretnék venni.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2017
(#) nedudgi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Infra LED esetén elképzelhető, hogy ennyit mérsz, de inkább a pákahegyre tippelek. Esetleg kimerülőfélben az elem a hőmérődben.
Nem írtad, milyen típusról van szó, de a legtöbb gyártó 135oC környékére teszi az abszolút maximális hőmérsékletet. Ilyen hőmérsékleten az élettartam töredékére csökken.
Következő: »»   119 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem