Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1985 / 2486
(#) juhos89 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2017 1 /
 
Az igazság az h nem is akarok ezzel a panellal vacakolni, (mert én instant szeretem a dolgokat) Nem tudom valahogy az erősítő panelt használni belőle? Egy potival hangot szabályozni és kész? Nem csoda surround hangot szeretnék, csak annyit h szóljon.
(#) zenebolond válasza juhos89 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 1 /
 
????????

cic.jpg
    
(#) reloop válasza juhos89 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Pirossal jelöltem azt a csatlakozót, mely legnagyobb valószínűséggel a végfokok bemenete. Ha lehúzod a kábeleket, a tüskét megérintve búgás jelezi, hogy jó helyen járunk.
A zöld jelölésnél lévő tranzisztorok végezhetik a szatellit csatornák némítást. Ha nem megy át rajtuk a jel, olvasd le a tranyó jelölését. Megpróbáljuk bontás nélkül hatástalanítani őket.

Bemenetek.jpg
    
(#) juhos89 válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 28, 2017 2 /
 
Ez az idő pont elég arra hogy válaszoljak az ilyen és ehhez hasonló haszontalan hozzászólásokra. Most komolyan ez a legnagyobb gondod?
(#) juhos89 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Köszönöm reloop. Holnap ez lesz az első dolgom.
(#) tothbela válasza treklam hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Azért mérd meg az áramfelvételt. mert ez max 84 mA-t tud. Van a vevőn egy stabilizátor IC. Valószínűleg az egész 5V-ról megy. Talán kikerülhető a stabkocka. Ez azért érdekes, mert van ebben a DC/DC családban 5/5V os is. Az meg 200 mA-t tud. Az meg talán több mint elég. Ezenkívül sokkal olcsóbb.
5V/5V

Vagy ez, ami 12V-ból csinál 5V-ot. Természetesen leválasztva.
12V/05V
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
(#) tothbela válasza juhos89 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Évek (évtizedek) óta használok két sorosan kapcsolt hálózati csatlakozót. Egyikbe a kétes állapotú erősítőt, másikba meg valami teljesítményben illeszkedő háztartási bármit dugok. Az 5 wattos sólámpától kezdve az 1800 wattos hiper gőzölős vasalóig bármit.
(#) Pafi válasza juhos89 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 1 / 1
 
A gond az, hogy ezt az időt másoktól rabolod el, akik az írásod magyarra fordítására kényszerülnek. Meg az is hogy kontraproduktív ez a csere.
(#) juhos89 válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 28, 2017 1 / 1
 
Most komolyan egy "h" - "hogy" szó véletlen rutinszerű rövidítése okoz ekkora borzalmas érthetetlenségi problémát, hogy tolmácsot kelljen hívni? Ez egy fórum srácok nem a Magyar Helyesírási Kéziszótár. Amúgy is sajnos módosítani nem tudom szóval kénytelenek lesztek elnézni eme borzasztó bűnöm és botlásom. Viszont ha azt megnézitek hogy az alap kérdésemre 1 azaz egy ember adott segítőkész választ, viszont ha a másikat kell kritizálni az egyből megy vagy 4-5 embernek. Hát köszönöm a segítséget mindenkinek.
(#) Jurij Dolgorukij válasza juhos89 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Figyi pajtás, hát hogy segítsenek neked a szakik, ha alig-alig tudják kikódolni a mondanivalódat?

Kétlem hogy cseszegetni akarnának, de ha nem fejezed ki magad szabatosan, akkor nem értik vagy félreértik a problémádat, és egy dekát sem lesztek előrébb.

Másik meg, ha komolyabban (és főleg sikeresen) szándékozol foglalkozni elektronikai berendezésekkel, célszerű, ha mocskosul sokat elkezdesz szakirodalmat olvasni az adott témában. Jóféle szakkönyveket, kezdésnek. Átrágod magad rajtuk, utána rád ragad a normális műszaki nyelvezet, és már magad is megszólod majd a "h" és hasonló, haszontalan rövidítéseket. Aggódni nem kell!
(#) reloop válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Amit ajánlottam az már bonyolultnak számít?
(#) krisz69 válasza juhos89 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 / 2
 
Ismerős!...
(#) juhos89 válasza Jurij Dolgorukij hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Köszönöm ez valóban építő jellegű hozzászólás volt. Értékelem is. Komolyan. De tényleg túlzásnak érzem ezt az egészet egy "h" miatt. Ezzel én befejezettnek tekintem a témát.
(#) soos csaba hozzászólása Ápr 28, 2017 /
 
Sziasztok!
Reloop szeretnék hozzád fel tenni egy kérdést, vagy aki jártas még ebben a dologban.
Van nekem egy SONY TA-FE900R típusú erősítőm, amit két darab dynavoice dynamite 10-es hangsugárzóval használok.
A problémám az hogy egyszerűen ez az erősítő nem képes jól ki hajtani ezt a két hangsugárzót, és nagyobb hangerőn fullad a gépezet.
Már nagyon bánom hogy el adtam a régi erősítőmet ami egy MEMOREX STAV 3100-as volt
A tápegysége az erősítőnek egy toroid trafóból áll aminek a teljesítménye 220W ami szerintem nagyon kevés egy 2X100W-os erősítőnek, még ha toroid trafó is, akkor is kevés.
Valamint ahogy én látom, de ezt majd ti vagy te reloop meg mondod, hogy a végfok tranzisztorjai ami ennek az erősítőnek 2SJ200, és 2SK1529 aminek az adatai 180V 10A 120W, elég silány, és arra gondoltam hogy fel lehetne e cserélni a végfok tranzisztorjait MJL21194, és MJL21193-asra, és ezt is meg dupláznám.
Tudom hogy a jelenlegi tranyók MOSFET-ek, de én szeretném le cserélni sima bipoláris tranyókra
A toroid trafót meg le cserélném egy 500W-os toroidra.
A puffer kondikat már meg vettem amik 22000µF/63V, és még vetem egy egyen irányító hidat is ami 35A/400V-ra van.
Kivitelezhető szerintetek hogy a MOSFET tranyókat le cseréljem sima bipoláris tranyókra?.

SONY.jpg
    
(#) latyakosa válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Egy az egyben a mosfet és MJE-k nem lesznek csereszabatosak. Gyakorlatilag építhetsz egy új erősítő belsőt ha cserélni akarod a teljesítmény elemeket.

Ha van oszcilloszkópod, nézd meg a tápegység puffereken a feszültséget nagy hangerőnél.
Ha nagy beesések vannak akkor a trafó, graetz, puffer teljesítmény növelése segíthet.
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Szia! Megtisztelő a felkérésed, de nem sok biztatóval szolgálhatok.
A STAV 3100-ról nem találok doksit, de valószínűsítem, hogy az 8Ω-ra tudta a 100W-ot, tehát ±50V körül lehetett a tápfeszültsége, míg a SONY 8Ω-on 70W leadására képes a ±40V-tal.
A teljesítményt alapvetően a tápfeszültség és a hangsugárzó-impedancia határozza meg, a kapcsolás topológiája másodlagos.
A 70W és a 100W különbözete hangnyomásban 1,5dB, ami elég szerénynek mondható, jó fül kell a megfigyeléséhez.
Bármely átalakítás előtt megmérném a SONY kimenő teljesítményét műterhelésen.
A puffer és a trafó cseréje akkor válik esedékessé, ha a készülék nem tudja a 70W/8Ω és/vagy a 100W/4Ω-ot és ez egyértelműen a tápesésre vezethető vissza. Tehát az elvártnál kisebb kimeneti teljesítmény esetén mérd és add meg a terhelés alatti tápfeszültséget is!
A bipoláris tranzisztorokra való áttérés a kapcsolás szolid módosításával remélhetőleg megoldható, de egyáltalán nem biztos, hogy a kívánt célt el is érnéd vele.
Tegyük fel, hogy a trafó csere alkalmával a tápfeszültséget is növelnénk, akkor az már komolyabb beavatkozást igényel.
(#) Jurij Dolgorukij válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Inkább toroidot cserélj. Már ha van hely akkora, hogy a nagyobbik újat gond nélkül bebiggyeszthessed a régi helyére!

Jól látod, a 220W-nyi toroid édeskevés a 2 x 100 watthoz. Mivel gondolom AB osztályú a végfok, ezért az elvileg 200W kimenő kakaóhoz még rá kell dobni 30-50% hatásfok miatti pluszt.
na ez akárhogy is nézem, nem 220W, hanem alsó hangon is 300-400W-os, tisztességes toroidot igényelne.
Így ez a végfok, talán 2 x 60-70W sin.
Kell egy izmosabb toroid, a Graetz talán maradhat, pici tápfesznövelés, és komolyabb elkók.

A végerősítő elemek cseréje, fetről bipolárisra.. hát ez nem tűnik járhatónak. Az eredeti tranyók nem rosszak máskülönben!
(#) tomi1990120 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Hat annyira nem bonyolult csak nekem 2x25v-om DC van jo esetbe ez meg 2x45rol megy.
(#) reloop válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Módosítottam.

Monitor_2.gif
    
(#) szamóca válasza krisz69 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 1 / 3
 
Nem véletlenül! Fogjatok össze, és nyissatok egy nektek tetsző igénytelen fórumot, azután lájkolgassátok ott a sértett önérzeteteket.
Nehogy már ti mondjátok meg azoknak, akik normálisan, a regisztrációkor elfogadott szabályokat betartva fórumoznak, és kérnek benneteket is erre, hogy a ti elferdült szabály(talan)rendszereteket fogadják el, me azisjó!
Sőt, innentől aki folyamatosan szabályt sért, a moderátori beavatkozás ellenére, cakk-pakk törlöm az igénytelen hozzászólását. Lehet menni panaszra.
(#) tomi1990120 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Koszi szepen.Azert meg nezelodok hatha talalok meg valami meg egyszerubbet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2017
(#) juhos89 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Megvan a búgás minden kivezetésen
(#) soos csaba hozzászólása Ápr 29, 2017 /
 
Sziasztok!
Köszönöm a hozzászolásokat!
Reloop a MEMOREX STAV-3100-as alimentálása 2X60V-ról üzemelt egy nagy 650W-os E+I vasmagos trafóról, és működőt 8-ohmmal, és 4-ohmmal is.
Ennek a tápegysége már meg felelt a 2X100W-nak.
Meg csináltam a méréseket az erősítőn amik a következők.
Műterhelés 4-ohmmal történt, mivel a hangsugárzóim is 4-ohmosak.
Az erősítő AC feszültsége terhelés nélkül 2X32,6V.
Az erősítő DC feszültsége terhelés nélkül 2X43V.
Az első mérés 50Hz-en történt, maximális kivezérlés mellet, amíg még a szinusz jelet nem vágta!, az AC kimeneti feszültség 18V, ami 4-ohmos terhelés mellet 81W-nak felel meg kb.
Ennél a frekvenciánál a tápegység vissza esése a következő AC feszültség 30V, a DC feszültség pedig 38V-ra eset vissza.
Ugyan ezt a mérést meg csináltam még 1KHz frekvenciával, és 16 KHz frekvenciával is.
1KHz-en a kimeneti AC feszültség 18,7V ami megfelel 87,4W-nak kb.
A feszültség vissza esés a következő AC feszültség 30V, DC feszültség pedig 37,8V.
16KHz frekvencia mellet a kimeneti AC feszültség 19,5V, ami megfelel 95W-nak kb.
A feszültség vissza esések, DC feszültség 37,1V, az AC feszültség pedig 30V.
Mondjuk ami nem tetszik ebben az egész mérésekben az az hogy, jo hogy vissza esik a DC feszültség 5V kb, de az már gond hogy az AC feszültség is esik, aminek nem volna szabad hogy vissza essen!, és még csak így is csak a fél oldalát teszteltem, mi történne ha mind a két oldalát le teszteltem volna egyszerre, akkor rosszabb eredményeket kaptam volna szerintem.
Reloop ki szeretném kérni a véleményedet, és a többi fórumtársét is hogy nektek mi a véleményetek a tápegységről?.
A másik dolog meg az lenne hogy szívem szerint ezeket a MOSFET-eket le cserélném akkor bipoláris tranzisztorokra (MJL21194G, MJL21193G) tipusuakra, és a feszultséget is szeretném meg növelni 2X50V-ra.
A kérdésem az volna hogy ebben az esetben mit kellene változtatni a végfokon?.
Mondjuk még abba is bele mennék, hogy mondjuk maradnának a MOSFET-eknél, csak azokat is meg dupláznám, de csak abban az esetben ha nagyon sok mindent át kell alakítani a végfokon ha át váltok bipoláris tranzisztorokra.
Most néztem meg az 500W-os toroid méretét, és épp hogy még bele fér a kicsike, szerencsémre.
Majd még a két nagy puffer kondenzátornak kell hogy helyet keressek a dobozban, mivel elég magasak.
(#) soos csaba hozzászólása Ápr 29, 2017 /
 
Még el felejtettem valamit.
Amint a képen is látszik az erősítőnek a hűtőbordai elég kicsit, és piszkosul fel is melegszik szegényke, de még akkor is ha nincs jel az erősítőn!.
A hűtőbordákat cserélném valami izmosabbra, ami meg oda fér a régi helyére.
(#) Jurij Dolgorukij válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Ha egy panelnál mértél 5V feszültségesést, nyilván a teljes sztereó végfoknál ez a duplája lesz. Vagy akár több is. Ez így szerintem reménytelen.

A végfetek duplázása jó ötlet, bipolárisra cserét nem tartom jónak.

A nagyobb toroidot ha beleteszed, ez a feszültségesés probléma biztosan megszűnik.
2x43V DC ha nem nagyon ingadozik, már bőven alkalmas 100W kimenő kakaó elérésére!

A kicsi hűtőbordát meg kellene növelni, vagy beépíteni egy csendesebb PC ventilátort, nagyon sokat javítana a helyzeten.

Reloop szaktárs véleményét mindenképpen várd meg, de a trafócserét jó eséllyel nem úszod meg.
(#) latyakosa válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
A hűtő felület növelése mindenképpen szükséges ha növeled a teljesítményt.
Megpróbálhatsz izmosabb PC processzor hűtőket tenni a régiek helyére. 4db jelentős javulást hozna a mostani felülethez képest és valószínűleg el is fér a jelenlegi helyén.

A tápfeszültség puffereléséhez a 2 nagy helyett inkább több kisebb kondenzátor párhuzamos kapcsolását javaslom. Pl 2200µF-ből vagy 3300uf-ből építeni kondenzátor bankot. Jó minőségű alkatrészek esetén nagyobb csúcs áramokat tud felvenni és leadni is az alacsonyabb ön induktivitása miatt mint az 1 nagy kapacitású kondenzátor. Olcsó nem lesz, de a tuning nem erről szól

A középső végfok panel cserére az MJL-k beszerelésével szerintem azért lehet szükség mert a mosfeteket meghajtó tranzisztorok nincsenek a hűtőborda közelében az eredeti nyákon, illetve a ha igaz a rajz akkor munkaponti áramot szabályozó alkatrész sem ezen a panelen van (Q312 talán a sorszáma) illetve a fotón sem látni a borda közelében ilyen alkatrészt (a képen a felső panelon biztosan, az alsónál lehet egy To-220 plusz tok). Persze kivezetékezéssel is lehet a problémát orvosolni, de az új panellel sokkal esztétikusabb, üzembiztosabb megoldáshoz juthatsz.
(#) pinyó39 válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Ez egy otthoni Hi-Fi erősítő, nem érdemes piszkálni, ez már egy komplett átépítés lenne teljesítmény növelés miatt. Ha nem kell, mehet eladásra és építeni kell egy PA300-at, vagy egy emeltebb tápos "151"-est. Vagy még nagyobbat...
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2017
(#) reloop válasza juhos89 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Az egyszerű megoldást az jelentené, ha felszerelnél a hátlapra egy sztereó potit, mely az AUX bemenetre csatlakozik. A poti csúszkáira köthetnél akár két két csatornát is az imént fellelt végfok bemenetekből. Ezzel négy szatellit hangszóró menne teljes sávszélességben.
A szubláda megszólaltatásához már aluláteresztő szükséges, ami akár megépítve, akár az eredeti bevonásával már komoly feladat. Igény szerint leírom az ezzel kapcsolatos elgondolásom.
(#) juhos89 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Ha jól értem akkor a bemenet rámenne a potira, majd a potiról menne a panelra.!? Mekkora ellenállás értékű poti kellene?
(#) soos csaba válasza latyakosa hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Szia latyakosa!
Ebben igazad van hogy a tápegység puffereléséhez sokkal jobb volna több kisebb kapacitású kondenzátorokat használni, mert így kisebb volna a tápegység belső ellenállása is, és nagyobb csúcs áramokat tudna le adni a tápegység, csak most erre újra nincs pénzem, így marad a két nagy kondenzátor.
Viszont ahogy írod nem lehet látni, és nincs is ott a hűtőbordára szerelve a (Q312) es 2SC1815-os tranzisztor ami a nyugalmi áram be állításáért felelős, és ezt nem is értem miért nem tette már eleve fel a hűtőbordara egyenest a gyártó?, nagy vetek volt tőle!, viszont ez a tranzisztor TO-92-és tokozású, nem TO-220-as.
Következő: »»   1985 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem