Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1932 / 2208
(#) szikorapéter válasza cua hozzászólására (») Ápr 30, 2017
Leginkább hogy van belőle vadi új,és persze 6L6-ból még használt sincs,viszont gyárilag a 6П3С-hez tervezett PP kapcsolás nincs,mivel táphoz való cső eredetileg.
(#) cua válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 30, 2017
'Gyarilag' valoban nincs de a neten azert akad par. Az hiszem az elektroncso.hu-s sracok is csinaltak egyet (lehet tevedek).
Ha nem ijedsz meg egy kis szamolgatastol/probalgatastol, akkor hajra
En sosem probaltam PP-ben, viszont SE-t mar igen. Most is itt van elottem a 6P3P (kinai) SE, lassan lehet merni/tesztelni/hallgatni, aztan ebben tervezem osszevetni a 6P3S/6P3S-E/6L6GT csoveket...
(#) Rahed Lee válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 30, 2017
Küldtem privát üzenetet 6L6 GC ügyben.
(#) cua hozzászólása Ápr 30, 2017
Nekialltam jatszani a 6P3P-vel. Egyelore csak megszolalt es mericskeltem. A hangjarol normalis hangforras es meginkabb normalis dobozok nelkul nem tudok mit mondani, szol. Nem torz, van mely, van magas, legalabbis ami a kis szivarosdobozbol -amit rakotottem- kijott.

Az latszik, hogy nem idealis a merete annak amire szantam, azaz amolyan 'normalis' deszkamodellnek. Kicsi, zsufolt. Mondjuk egy oldalnak vagy tappal jatszani jo lesz.
Kell szereznem rendes hosszu forrlecet is , az kenyelmesebb.

A halotrafo melegszik, holott minden feszultseg es aram rendben van. Hangyanyit alalottek a tervezesnel.

A belsejen is latszik, hogy csak ideiglenes deszkamodell, amit nem kellett azt nem vagtam rovidre.
Egy egeszen kicsi (csak kozelrol hallhato) medvebocs van benne, de ilyen kabelezes mellett nem csoda.

Jovo heten folytatodik a project, uj cd, uj dobozok, aztan johetnek a az orosz es amcsi csovek
(#) Orbán József válasza cua hozzászólására (») Ápr 30, 2017
Én olyat hallottam - nekem mondták - hogy egy neves erősítő készítő Karácsony környékén, átadás előtt eltörte a quad 6550 egyik darabját. Kipróbálta a a 6p3c-t az erősítőbe. Azóta nem vesz 6550-et.
(#) cua válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 30, 2017
En nem tudok semmi extrat mondani roluk (sima es E valtozat, SE-ben), teljesen atlagos (ertsd: jo) hangjuk van.
Ebben a kapcsolasban, 6N8P-vel hajtva pedig nem probaltam, ezert vagyok kivancsi.
Ezt az egeszet csak tesztelesre szanom, aztan meglatom mi marad a dobozban
(#) Orbán József válasza cua hozzászólására (») Ápr 30, 2017
Elképzelhető, ugyanolyan helyzetben vagyok magam is, mármint a környezete a csőnek, a forrás a dobozok csak nagyon durva eltéréseket tesznek érezhetővé.
Ez van, ezt fogom szeretni ezután is, bár nem néztem még meg a lottómat.
(#) tunerman válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 1, 2017
A hozzászólásodban két dolog is erősen kérdéses...
1. Magyarországon van neves erősítő készítő?
2. A 6P3C és a 6550 nem azonos paraméterű elektroncső - almát körtével összehasonlítunk?
Üdv: TJ.
(#) Orbán József válasza tunerman hozzászólására (») Máj 1, 2017
Idézet:
„Magyarországon van neves erősítő készítő?”

Hm...nézz utána, hátha meglesz...Vannak még csodák, annak idején a C1-91 szkópról azt hittem a hangtechnikai mérésekhez minek a jobb, itt a netovább. Lehet, nem voltam egyedül?
A zöldségekről én nem tudok, mit mondani, nem én hallottam az erősítőt, a készítője és a vevő elégedett volt...Biztos a vaktyúk esete volt Tóthmarival...Olvastam én már sok mindent, hálózati trafót is használtak már kimenőnek, a készítő elégedett volt vele és ez a lényeg.
Viszont az újításról még mindig nem kaptunk semmit, pedig nagyon kíváncsiak vagyunk ám.
Nem, mintha bemondásra nem hinnék el bármit, de hátha van, akit egy leírás, adatok, alkatrészek, etc. jobban meggyőzne.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017
(#) tunerman hozzászólása Máj 1, 2017
" Megelőzve a biztosan felmerülő kérdéseket - nem publikus az elvi kapcsolási rajz. A driver cső MU 6900, a végcső Sylvania 5998A, a készülékben összesen 7 darab hálózati transzformátor van. "

http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=42&t=21&start=250

Üdv: TJ.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Máj 1, 2017
Nekem csak annyi a kerdesem, hogy mi a sansz egy tokeletesen illeszto halotrafo megtalalasara?
Ez a kimeno = halotrafo egy picit ketkedove tesz...
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Máj 1, 2017
Amennyiben újdonságnak nevezhetjük azt, hogy egy elektroncsöves erősítőben a meghajtó, valamint a kimenő is hálózati transzformátor - akkor ez újdonság.
Dolgozni kell különben a témán, ismerni kell az elektroncsövek megfelelő paramétereit.
A PP triódásban különben az a meghajtó trafó is hálózati - egy Toshiba IC-700 táskarádióból van kiszerelve.
Üdv: TJ.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Máj 1, 2017
Engem az a resze erdekelne, hogy amikor az 'elektroncsovek megfelelo parametereibol' kiszamolod a kimeno trafo adatait, akkor hogyan tovabb? Hogyan, milyen szempotok alapjan valasztod a ki a megfelelo taptrafot? Vagy keresel valami kb megfelelot es le/fel tekered ra ami sok/hianyzik?
Ez a resze nem vilagos. Szamomra tobb hatrany, kellemetlenseg latszik, mint elony, ezert erdeklodom hogy megy ez.
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Máj 1, 2017
Mind a hét transzformátor az erősítőben eredeti, gyári állapotú.
Nincs hátrány, sem kellemetlenség ezzel az erősítő építéssel kapcsolatban, sőt több százezer forintot spóroltam, hogy nem a drága, "túllihegett" márkákat választottam.
Üdv: TJ.
(#) Orbán József válasza tunerman hozzászólására (») Máj 1, 2017
Idézet:
„nem publikus az elvi kapcsolási rajz”

Úuuu, de kár. Akkor egyelőre ennyiben maradhatunk. Én hiszek, kevesebből is, de annyi a kételkedő, valamint a tanulni vágyó, hiszen ide tanítani és tanulni vágyók jönnek.
Én az utóbbi vagyok. Majd másokat kérdezünk, mint eddig is. Azért egy kérdés:
A neten található MKvalahanyas erősítőről szóló link gépéről bizonyára van véleményed pro és kontra, szívesen olvasnánk róla, hogyan látod...

MK_x.JPG
    
(#) tunerman válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 1, 2017
Berakták a linket a hozzászólásom után...a téged annyira érdeklő csöves erősítőről ott mindent megtudhatsz.
Az én véleményem meg az, hogy a hozzászólások önmagukat mínősítik, nekem ehhez semmit sem kell hozzátenni.
Maximum kérek egy kávét
Üdv: TJ.
(#) goreny válasza cua hozzászólására (») Máj 1, 2017
A kiszámolt kimenő trafó adatai alapján el is tudod készíteni azt a trafót? Tökéletesre? Minden paraméterében? Nem hiszem. Kompromisszumos lesz. Ugyanúgy a hálozati trafó is, de így sokkal olcsóbb.
(#) Orbán József válasza tunerman hozzászólására (») Máj 1, 2017
Azért érdekelt volna a véleményed...
Nekem egy tortaügy jutott eszembe ott.
(#) FordPrefect válasza cua hozzászólására (») Máj 1, 2017
A 6L6 orosz változata a 6P3SZ. A 6L6=6P3SZ erősebb változata a 6L6G-C, orosz megfelelője nincs. Tehát ezen három cső elvileg azonos karakterisztikájú, munkapont átállítás nélkül bedughatóak egy más helyére. De csak a teljesítmény felülvizsgálatával.
Az orosz 6P6SZ-E (5881 WXT stb. néven) elvileg kicsit (gyakorlatilag sokkal) combosabb, mint az alap 6L6. De nem 6L6G-C, és fentiek helyére csak munkapont módosítás után dugható be. Teljesen más cső.
A 6550 helyére betett 6P3SZ akár jól is szólhat, ha hasonlók a karakterisztikáik. De itt is a teljesítmény a korlát, 6L6G/6P3SZ Push-Pull 25W max, míg a 6550-ből ellenütemben ennek többszöröse kivehető.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017
(#) cua válasza FordPrefect hozzászólására (») Máj 1, 2017
Idézet:
„elvileg azonos karakterisztikájú”

Ezzel mindent elmondtal Ezert irtam en is feljebb, hogy
Idézet:
„Ebben az esetben igen, 'kompatibilis'”
(#) cua válasza goreny hozzászólására (») Máj 1, 2017
1. Egy kicsit hianyolom a kovetkezetesseget. Ha _mindent_ alarendelunk a minosegnek, ertsd: draga csovek, minosegi kondenzatorok, ellenallasok, varazskabelek, egyeb titkos osszetevok..etc..etc, akkor pont a trafo ara fogja meg a projektet?

2. A gondosan megtervezett trafo kivitelezebol fakado tokeletlenseget en nem vetnem ossze egy bolti halotrafo illesztetlensegevel.

Bar az alkotoi szabadsagnak semmi nem szabhat hatart. Ugyebar.

PS: A titkos kapcsolasi rajz pedig nekem csak siman vicces.
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Máj 2, 2017
Szerintem olvass utána, hogy a non NFB PP triódás erősítő projekt milyen szàndékok mentén lett kivitelezve...akkor érthetővé válik a filléres hálózati trafók szerepe.
A kapcsolási rajz valójában a "hozzáértők" számára publikus, mivel feltettem az erősítő belsejéről készített fotót. Aki az elektroncsövek melletti 4 alkatrészből (rácslevezető+katód ellenállás/kondi+anódtekercs) nem tudja kirajzolni a kapcsolást - nos, annak tényleg "titkos"
Üdv: TJ.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Máj 2, 2017
En csak a linkelt forumot lattam, ott nem volt szo celokrol, csak a kesz erositorol illetve valamifele talakozorol. Bar az egesz topic-ot nem olvastam vegig.

A 'vicces' erre utalt. Marmint titkos kapcsolasra amit lefenykepeztel. De bevallom engem annyira nem izgat hogy visszarajzoljam, kuzdok eleget a helyi, sosem dokumentalt radiokkal

Trafobol en max. illeszto/kimeno parost tudok elkepzelni jelenleg, mert izgatja a fantaziamat egy illeszto mire kepes.
Egy Thomas Mayer nevu srac (es persze sokan masok) csinalt par (6-7) eve egy szamomra szimpatikus puritan kapcsolast 6N7/6CB5A-val, ahol az illeszto jol dokumentalt, azaz manapsag is kaphato
Velhetoen majd azt fogom majd 'szolgaian' utanepiteni..
(#) Orbán József válasza cua hozzászólására (») Máj 2, 2017
Jobb, ha nem tudunk meg az inkriminált holmiról pontosakat. A titokgazda talán olyan záradékkal oldaná fel, hogy néhány órán belül lenyilazandó, aki megismeri. ...és, ha este felé bejön rajta a Petőfi rádió, így érthető is. Én se adnám ki, még szép. Esetleg akkor, ha előtte már lenyilazzák az Érdeklődőket...
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Máj 2, 2017
"Nincs különösebb célja ennek a non NFB PP triódás építésnek, ezért inkább elmesélem az építést megelőző történetét...
Nagyon felbosszantott az a túllihegett nézet, hogy a kimenőtranszformátor a legfontosabb alkatrésze egy hagyományos elektroncsöves erősítőnek. Több "hozzáértővel" beszélve megfogalmazodott bennem az a gondolat, hogy nem csak az " amorf, nanokristály, nikkel, permalloy grain oriented " szakszavak árnyékában születhet jóhangú elektroncsöves erősítő.
Ezért elhatároztam, hogy építek egy olyan elektroncsöves erősítőt, amiben a driver és kimenőtranszformátor a lehető leggyengébb minőségű - egyszerű hálózati trafó. Ráadásul a közelgő triódás találkozó is megmozgatta a fantáziámat és gyorsan nekiláttam ennek a projektnek.
Különben a PP triódás erősítő többi alkatrésze az átlagosnál jobb, hogy mindenképpen a filléres driver és kimenő hálózati trafó adja meg az elérhető maximális szinvonalat.
A fadoboz és a textilbakelit lap már jól bevált a V-FET Bootstrap amplifier projekt esetében, ezért újra arra építettem ezt az erősítőt."

http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=62&t=375&start=900

Üdv:TJ.
(#) mohinger hozzászólása Máj 2, 2017
Szeretnék hozzászólni a fenti erősítőhöz pár szóval én is.
Volt alkalmam személyesen is meghallgatni a triódás találkozón. El kell mondjam, hogy nagyon kellemes hangú, hosszan hallgatható erősítőt hallottam. A rá kötött hangfalakkal együtt jó párost alkotott. Ez pl. egyáltalán nem volt elmondható a pár szobával arrébb kiállított tizenkétezer(!) eurós hangfalakról, amit egy Neiró utánépítéssel hajtottak meg. Onnan két szám után kimenekültem.
Ellenben Jenőnél nagyon sokat időztem, főleg komolyzenét hallgattunk ez idő alatt.
Az, hogy nem akarja publikálni a kapcsolást én megértem, az ő dolga, hogy nem teszi közzé, emiatt nem igazán értem a felháborodást.
A teljesség kedvéért egy négyszögjeles mérést megnéznék mondjuk 10KHz-en.

A móka kedvéért én is kipróbáltam egy PCL86PP-ben VT hálózati trafót kimenőnek bekötve. Mérve nem valami rózsás, bár a felső határfreki 30KHz felett van, de 13-15KHz körül van benne némi rezonancia, ami érdekes dolgokat művel. Füllel viszont nagyon kellemes, visszacsatolás nélkül is egész hallgatható.
Mellékelek egy képet a kísérletről, ami végül olyan jól sikerült, hogy végleges állapotba került és jelenleg is így szolgál az új gazdájánál.
(#) tomi52 válasza mohinger hozzászólására (») Máj 2, 2017
Az esetleg publikus, hogy milyen (mibe való) VT hálózati, és hogyan kötötted be? Van néhány egyforma VT hálózatim, és nagyon piszkál, hogy kéne egy csövest építenem....
(#) mohinger válasza tomi52 hozzászólására (») Máj 2, 2017
Szia!

Igen, publikus: olyan hálózatikat használtam, amikben EZ80-nal oldották meg az egyenirányítást. Így két, szimmetrikus szekunder tekercs van az anódfesznek és két 6.3Vos fűtőtekercs is van a trafóban. Ez utóbbikat sorba kötöttem, így jön ki a 8kOhm/8Ohm-os áttétel. Az eredeti 220V-os primer nem került bekötésre.

szerk: talán ez sem akkora szentségtörés, mint Junoszty táptrafót használni kimenőnek. Tesztnek, próbának, érdekességnek megteszi...
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2017
(#) (Felhasználó 116638) válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 2, 2017
Azért az adatlapokat néz át...
Ha figyelmes vagy , láthatod hogy a 6L6GC anódfeszültsége 500V, az orosz csöveké pedig csak a fele, 250V.
És ez csak egy paraméter a sok közül.

6L6GC


6P3Sz-E

Szerintem ne helyettesítő tipusban gondolkozz, hanem eredetiben, amire a rajz/kapcsolás épül.
(#) Orbán József válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 2, 2017
Csak az orosz csőre reflektálva. A katalógus adatok ellenére a határfeszültségként megadottól jócskán eltérő tápfeszültségekkel, építenek diy-erek erősítőket. Magam 25W maximális teljesítményig szándékozom a cső adataival visszaélni.
ITT
és
ITT
példa a megvalósításokra a sok közül.
Következő: »»   1932 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem